ID.nl logo
Hoe gaat het nu met de bedenker van BitTorrent?
© Reshift Digital
Huis

Hoe gaat het nu met de bedenker van BitTorrent?

Het was in de tijd van Napster, LimeWire, Grokster, eDonkey en Kazaa dat Bram Cohen BitTorrent bedacht. En raad eens? De eerste vijf – en alle soortgelijke diensten – zijn allemaal overleden of irrelevant geworden. BitTorrent daarentegen bestaat nog steeds en zijn geestelijk vader is ook alive and kicking.

Waarom is BitTorrent als enige fier overeind gebleven? Belangrijk is in ieder geval dat bittorrent een opensource-protocol is dat nu eenmaal bestaat in de wereld en niet verboden kan worden. Het bedrijf BitTorrent heeft zich altijd toegelegd op de technologie zelf en niet op het verdienen van geld aan het uitwisselen van auteursrechtelijk beschermd materiaal. Dat laatste werd wel gedaan door torrent-zoekmachines zoals The Pirate Bay, die dan ook door de entertainmentindustrie te vuur en te zwaard zijn bestreden.

BitTorrent heeft onder andere software ontwikkeld voor dropbox-achtige toepassingen voor kleine bedrijven en particulieren. Maar vooral is de bittorrent-techniek omarmd door de audiovisuele industrie zelf, voor de verspreiding van materiaal via digitale netwerken.

Sneller downloaden

Bram Cohens cruciale inzicht is geweest dat je bestanden sneller kunt uitwisselen als je downloadt van verschillende aanbieders tegelijk. Dat gold nog veel meer dan nu in het tijdperk van de modem- en adsl-verbindingen, toen het uploaden veel langzamer gingen dan het downloaden. Bittorrent maakte het uitwisselen van films praktisch, zoals mp3 het uitwisselen van muziek praktisch had gemaakt, al was voor films natuurlijk ook de ontwikkeling van steeds breedbandiger internet essentieel.

Cohen is niet alleen slim als het om programmeren gaat. Wikipedia vermeldt dat hij gratis porno verzamelde om ervoor te zorgen dat de testers van vroege versies van Bittorrent wat leuks hadden om uit te wisselen. Wel is Cohens verhouding met het auteursrecht wat ingewikkeld. Hoewel zijn uitvinding altijd buiten schot is gebleven, staat hij zelf niet bekend als een scherpslijper als het om copyright gaat. Dat hij het protocol heeft vrijgegeven, zegt al iets. Verder werkte de website van zijn bedrijf enige tijd van harte mee aan illegale uitwisseling door te verwijzen naar sites met een ongeautoriseerd aanbod. In 2005 kwam hier een einde aan door een deal met de entertainmentindustrie.

©PXimport

Cryptografie

Cryptografie is al vrij lang een onderdeel van de bittorrent-technologie, onder andere om bittorrent-verkeer te maskeren, zodat het moeilijker geblokkeerd kan worden. De stap naar de huidige revolutie van cryptovaluta is geen grote geweest. Er is nu zelfs een bittorrent-token (ongeveer de vijftigste qua marktkapitalisatie) waarmee gebruikers van het bittorrent-protocol elkaar kunnen belonen voor extra bandbreedte of het langer beschikbaar houden van bestanden.

Bram Cohen is intussen weg bij het bedrijf. Hij vertrok in 2018, om en nabij de vorige cryptopiek, toen het jonge cryptobedrijf Tron (verantwoordelijk voor de destijds razendsnel opgekomen coin van dezelfde naam) BitTorrent overnam. Zelf werkt hij nu aan de cryptovaluta Chia, die op een nieuwe manier probeert het energievretende mining overbodig te maken. In plaats van dit ‘proof of work’ of het meest populaire alternatief ‘proof of stake’, kent Chia ‘proof of time and space’. Googel dat om er meer over te weten te komen.

▼ Volgende artikel
Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer
© Reshift Digital
Huis

Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer

Tijdens een rechtszaak heeft Mark Zuckerberg, de ceo van Facebook- en Instagram-bedrijf Meta, geclaimd dat het bedrijf geen apps meer maakt die verslavend zijn.

In Californië is een civiele rechtszaak gaande tegen socialmediabedrijven. Deze rechtszaak is door een individu - een twintigjarige vrouw die claimt op jonge leeftijd verslaafd is geraakt aan social media - aangespannen. De aanklacht maakt echter onderdeel uit van een grotere zaak waarbij 1600 mensen claimen dat platforms als Meta's Instagram en Google's YouTube bewust verslavend zijn voor de gebruikers.

Daarbij werd ook Zuckerberg deze week aan de tand gevoeld. Hij ontkende tijdens de rechtszaak dat het bedrijf tegenwoordig nog apps maakt die erop gebrand zijn gebruikers zo lang mogelijk aan het scherm gekluisterd te houden.

NOS maakt melding van interne e-mails van Zuckerberg die volgens de aanklager in ieder geval aantonen dat het bedrijf voorheen wel platforms zo verslavend mogelijk maakte. Het doel was voorheen om de tijd dat mensen aan apps van het bedrijf besteedden, te verdubbelen. Zuckerberg heeft aangegeven dat dit inmiddels geen doel meer van het bedrijf is.

Over de rechtszaak

Naast Meta zijn ook de bedrijven achter YouTube, Snapchat en TikTok aangeklaagd. De laatste twee bedrijven hebben echter al een schikking met de betreffende aanklager getroffen. Ze ontkennen schuld, maar geven wel compensatie.

De rechtszaak richt zich naast mogelijke verslavingen aan socialmedia-apps vooral ook op de manier waarop minderjarige gebruikers van deze platforms worden vastgehouden. Meta zou zich volgens de aanklager niet genoeg inzetten om mensen onder de 13 jaar te weren.

De uitkomst van de rechtszaak kan verregaande gevolgen hebben rondom de regulering van social media, en de toon kunnen zetten voor toekomstige rechtszaken rondom hetzelfde onderwerp. Er wordt in steeds meer landen overwogen om social media niet meer voor jongeren beschikbaar te stellen. Eind vorig jaar werd dit in Australië al doorgevoerd, en TikTok gaf vorige maand aan strenger op te gaan treden om zo gebruikers van jonger dan 13 jaar te weren. Ook Zuckerberg gaf tijdens de rechtszaak aan stappen te ondernemen om de jongste leden van de samenleven te weren van zijn platforms.

▼ Volgende artikel
PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake
Huis

PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake

Sony PlayStation sluit in maart Bluepoint Games, de studio achter de remake van Demon's Souls.

Dat heeft een woordvoerder van Sony aan Bloomberg bevestigd. Door de sluiting zullen ongeveer zeventig werknemers hun baan verliezen. Volgens de woordvoerder is het besluit om de studio te sluiten genomen na "een recente zakelijke beoordeling."

"Bluepoint Games is een enorm getalenteerd team en hun technische expertise heeft exceptionele ervaringen voor de PlayStation-gemeenschap opgeleverd", zo stelde de woordvoerder. "We bedanken ze voor hun passie, creativiteit en vakmanschap."

Hermen Hulst aan het woord

In een bericht die via ResetEra werd gedeeld, liet PlayStation Studios-baas Hermen Hulst - voorheen van de Amsterdamse studio Guerrilla Games - weten dat het besluit werd genomen vanwege "een toenemende uitdagende industrie-omgeving". Aldus Hulst: "Stijgende ontwikkelkosten, een vertraging in de groei van de industrie, veranderingen in het gedrag van spelers en bredere economische tegenwind maken het moeilijker om games duurzaam te bouwen."

Watch on YouTube

Hulst vervolgt: "Om ons in deze realiteit te navigeren moeten we ons aanpassen en moeten we evolueren. We hebben goed gekeken naar ons bedrijf om er zeker van te zijn dat we hedendaags leveren, terwijl we ook klaar zijn voor de toekomst. Daarom zullen we Bluepoint Games in maart sluiten."

Hij eindigde zijn bericht met het volgende: "Ik weet dat dit moeilijk nieuws is om te horen, maar ik ben zeker van de richting die we hebben gekozen. Creativiteit, innovatie en het bouwen van onvergetelijke ervaringen voor spelers blijven de kern van PlayStation Studios. We hebben een robuuste line-up voor het fiscale jaar 2026, en hebben de komende maanden veel om naar uit te kijken."

Watch on YouTube

Over Bluepoint Games

Bluepoint werd in 2021 overgenomen door Sony Interactive Studio. Daarvoor werkten de bedrijven al veel samen, en de studio stond vooral bekend om hun expertise bij het creëren van remakes en remasters. Denk aan de remake van Demon's Souls die tegelijk uitkwam met de PlayStation 5, maar ook God of War Collection, de remake van Shadow of the Colossus en Uncharted: The Nathan Drake Collection.

Vorig jaar bleek al dat Sony een liveservicegame die ontwikkeld werd door Bluepoint had geannuleerd. Volgens geruchten ging het om een liveservicegame gesitueerd in het God of War-universum.

Sony heeft de afgelopen jaren meer studio's gesloten. In 2024 sloten bijvoorbeeld Firesprite, Firewalk en Neon Koi hun deuren.