ID.nl logo
Brave lanceert privacyvriendelijke zoekmachine als alternatief op Google
© Reshift Digital
Huis

Brave lanceert privacyvriendelijke zoekmachine als alternatief op Google

Wie zoekt, wordt gevolgd. Althans wel bij Google. De makers achter de Brave-browser bieden nu een privacyvriendelijk alternatief onder de naam Brave Search. De zoekmachine houdt niet bij waar je naar speurt of op welke links je klikt.

Brave Search bevindt zich nog in beta. De zoekresultaten zijn daarom nog niet zo nauwkeurig als je bijvoorbeeld van Google of Microsofts Bing gewend bent. Of van DuckDuckGo, eveneens een zoekmachine die privacy voorop stelt maar wel het web doorzoekt met behulp van Bing. 

Brave Search is gebouwd op een hele eigen zoekindex, Tailcat. De technologie en de ontwikkelaars die er aan werkten, werden eerder dit jaar door Brave overgenomen. Al gauw konden geïnteresseerden zich aanmelden om de nieuwe zoekmachine uit te proberen. Sinds vandaag is 'ie voor iedereen toegankelijk.

Naast het zoeken naar websites, kun je ook specifiek afbeeldingen of video's opsporen. Safe search is daarbij een optie om (seksueel) expliciete resultaten er tussenuit te filteren. Een donkere modus ontbreekt eveneens niet.

©CIDimport

Reclame kijken, geld verdienen

Google volgt je natuurlijk niet zomaar over het web. Het is de strategie achter het verdienmodel van het bedrijf: advertenties verkopen die op jouw interesses zijn afgesteld. Brave Search krijgt mogelijk ook reclames, maar die zijn dan niet op jouw zoekhistorie gebaseerd. Verder wordt overwogen om in de toekomst een betaalde variant te lanceren, geheel advertentievrij. 

Interessant is daarnaast een mogelijke koppeling met Brave Rewards. Dit zou betekenen dat je op den duur zelf geld kunt verdienen aan het bekijken van advertenties. Het systeem werkt met zogeheten 'Basic Attention Tokens', een vorm van cryptovaluta, en is al onderdeel van Brave's eigen browser. Brave Search wordt hierin weldra ook de standaard zoekmachine. 

▼ Volgende artikel
Bloomberg: PlayStation 6 komt mogelijk pas in 2028 of 2029 uit
© Sony
Huis

Bloomberg: PlayStation 6 komt mogelijk pas in 2028 of 2029 uit

In navolging van eerdere berichtgeving heeft ook toonaangevende nieuwswebsite Bloomberg geopperd dat Sony overweegt om de PlayStation 6 intern uit te stellen.

In het artikel wordt gemeld dat Sony zou overwegen om de PlayStation 6 pas in 2028 of 2029 uit te brengen. Dit terwijl Sony zelf in eerste intentie zou hebben gemikt op 2027. "Sony Group Corp overweegt nu om de release van zijn volgende PlayStation-console uit te stellen naar 2028 of zelfs 2029."

Vorige maand claimde MST Financial-analist David Gibson ook al dat Sony de PlayStation 5-levenscyclus wil verlengen en de console pas ergens na 2028 uit te willen brengen. Sony zelf heeft echter nog niet op de geruchten gereageerd - het bedrijf heeft de PlayStation 6 nog niet eens officieel aangekondigd, laat staan een publiekelijke releasedatum genoemd.

View post on Instagram
 

Reden voor vertraging

Zoals gemeld zou de voornaamste reden voor een eventuele vertraging alsmaar stijgende prijzen voor en tekorten van geheugen zijn. Prijzen van RAM (Random Access Memory) stijgen alsmaar doordat er massaal RAM nodig is om het alsmaar populairder wordende AI werkende te houden. RAM is echter nodig in spelcomputers.

De theorie is dat bedrijven zoals Sony hun plannen voor nieuwe consoles uitstellen, omdat de prijzen voor RAM zo hoog liggen. Dat zou immers betekenen dat men ook hogere prijzen voor nieuwe consoles moet vragen, en dat zou eventueel een negatief effect op het succes van deze consoles kunnen hebben. Ook zouden tekorten aan RAM roet in het eten kunnen gooien.

Vooralsnog is echter nog niets bevestigd. Volgens eerdere geruchten wil Sony niet alleen de PlayStation 6 uitbrengen, maar ook een handheldversie om PS6- en PS5-games op te spelen. Zoals gezegd is de PS6 nog niet officieel aangekondigd, dus bevestigd is dit nog niet.

Onlangs schreven we een column over waarom het helemaal geen ramp hoeft te zijn dat de PlayStation 6 nog een aantal jaar op zich laat wachten.

Effecten op andere consoles

Overigens kan de situatie rondom RAM ook effect hebben op consoles van andere bedrijven. De prijzen van bestaande consoles gaan zo nu en dan ook omhoog - in plaats van dat ze omlaag gaan, zoals traditioneel gezien gebeurt - en volgens het Bloomberg-artikel overweegt Nintendo de prijs van de Switch 2 ook omhoog te gooien. Nintendo liet onlangs bij het bekendmaken van diens kwartaalcijfers al weten de RAM-situatie nauwlettend in de gaten te houden.

▼ Volgende artikel
Bloober Team kondigt horrorspel Layers of Fear 3 aan
Huis

Bloober Team kondigt horrorspel Layers of Fear 3 aan

De Poolse ontwikkelaar heeft Layers of Fear 3 aangekondigd, een nieuw deel in diens horrorgamefranchise.

Bloober Team hintte al een tijdje naar een nieuwe aankondiging - er was geruime tijd een timer te zien die afliep naar Valentijnsdag afgelopen weekend. Die timer bleek dus voor Layers of Fear 3 te zijn.

Er is nog geen gameplay van het spel getoond, maar er werd wel een live-action teaserfilmpje online geplaatst waarin een man het gericht 'The Sick Rose' van William Blake voorleest. Meer info over de game werd niet gegeven.

Watch on YouTube

In de eerste Layers of Fear-game uit 2016 besturen spelers een schilder die in een Victoriaans landhuis probeert zijn meesterwerk af te maken, terwijl het landhuis geheimen over zijn verleden onthult. Er kwam een vervolg uit, alsmede een remake uit 2023 die simpelweg 'Layers of Fear' heet en de verhalen van de eerste twee games combineert en nieuw materiaal toevoegt.

Bloober Team heeft de laatste jaren flink aan de weg getimmerd als leverancier van horrorspellen. Naast de Layers of Fear-games heeft het bedrijf ook de remake van Silent Hill 2 gemaakt, alsmede Cronos: The New Dawn, Blair Witch en The Medium. Het bedrijf werkt samen met Konami ook aan een remake van de eerste Silent Hill.