ID.nl logo
Review Motorola Edge 30 Fusion - Handzaam, en van korte duur
Huis

Review Motorola Edge 30 Fusion - Handzaam, en van korte duur

Het is lang geleden dat ik een smartphone in handen had die zo prettig in gebruik is als de Motorola Edge 30 Fusion. Ook valt er aan het toestel zelf weinig aan te merken. Toch blijft Motorola lastig aan te bevelen, je leest er meer over in deze Motorola Edge 30 Fusion review.

Uitstekend
Conclusie

De Motorola Edge 30 Fusion is een van de prettigste smartphones die de afgelopen tijd op de redactie voorbijkwam. Schone software, goede accuduur en vooral een heel fijn ontwerp dat uitstekend in de hand ligt. Er is echter één punt waardoor de Motorola lastig aan te bevelen valt: de update-ondersteuning. Hopelijk worden mensen bij Lenovo wakker voordat wetgeving het merk dwingt deze verantwoordelijkheid serieus te nemen.

Plus- en minpunten
  • Handzaam
  • Accuduur
  • Prettige software
  • Ondersteuningsbeleid

De Motorola Edge 30-serie bestaat uit drie smartphones. De luxe-uitvoering (Motorola Edge 30 Pro), budgetuitvoering (Motorola Edge 30 Neo) en deze Motorola Edge 30 Fusion. Het toestel is niet een tussenhanger van de budget- en luxe-uitvoering, maar springt er vooral uit door zijn handzame ontwerp. Het komt niet vaak voor dat een smartphone op de redactie opduikt die zo prettig in de hand ligt als de Motorola Edge 30 Fusion.

De achterzijde van de Motorola Edge 30 Fusion is wat ruwer, waardoor hij niet uit je handen glijdt.

Bij de hand

De smartphone heeft een gewicht van 170 gram en is 0,8 cm dun met rond aflopende randen op het scherm en de achterzijde. Het formaat van de Edge 30 Fusion is een gulden middenweg tussen een groot scherm en een broekzak- en handpalmvriendelijke afmeting. Daarbij moet wel gezegd worden dat een rond aflopend scherm niet iedereen kan bekoren.

Dat rond aflopende scherm heeft een Full-HD formaat en een hoge (niet-dynamische) verversingssnelheid van 144 hertz. De beeldweergave is prima, de maximale helderheid wat minder. Hierdoor kun je wat moeite hebben het scherm af te lezen in fel zonlicht. Achter het scherm is een relatief snelle vingerafdrukscanner geplaatst.

Intern: krachtig

Ook intern  is alles dik in orde, vooral in verhouding tot de adviesprijs van de Motorola. Het dunne formaat zorgt er niet voor dat je inlevert op specificaties. De accu is groot genoeg voor anderhalf tot twee dagen accuduur (afhankelijk van je gebruik natuurlijk). De Snapdragon 888+ chipset met 8GB werkgeheugen zorgen voor uitstekende benchmarkscores en snelheids-praktijkervaringen. Voor de opslag is er 128GB beschikbaar.

Kleine concessies zijn er wel: je kunt de smartphone niet draadloos opladen en een geheugenkaarslot en audiopoort ontbreken. Wel krijg je bij de Edge 30 Fusion een adapter, kabel en hoesje in de doos meegeleverd. Het toestel laadt ook redelijk snel op, hoewel snelheidsrecords niet verbroken worden.

Software: updatebeleid moet beter

In praktijk is de software ook erg prettig. Motorola verandert niet veel aan de Android-basis, waardoor alle snelheid merkbaar behouden blijft en er weinig fouten voorbijkomen. Daar kunnen andere Chinese smartphonemakers wat van leren.

Toch is er een fors nadeel op softwaregebied waarin Motorola wél gelijkligt met andere Chinese smartphonefabrikanten. De Moto Edge 30 Fusion draait Android 12. Jammergenoeg is dat niet de meest recente versie. Maar ergens te verklaren, omdat Android 13 nog niet zo lang definitief uit is.

Het gaat echt mis op het updatebeleid. Je krijgt twee versie-updates (bovenop de oudere Androidversie) en drie jaar security-updates. Dat is niet-duurzaam wegwerpbeleid wat niet past bij een mooie, krachtige smartphone als deze. Hopelijk ziet Motorola zelf in dat deze koers gewijzigd moet worden voordat de Europese Commissie het bedrijf met wetgeving dwingt update-verantwoordelijkheid te nemen.

Saillant detail: in de instellingen krijg je bij het updatemenu uitgelegd waarom updates zo belangrijk zijn voor je telefoon.

Wel woorden, geen daden.

Camera’s: twee camera’s en een dieptesensor

Aan de achterzijde van de Edge 30 Fusion vind je drie lenzen: een primaire camera (50 megapixel), groothoeklens (13 megpixel) en een dieptesensor. Laatstgenoemde kan niet worden gebruikt om foto’s te maken. In de app krijg je drie zoomniveau’s. 1x (primaire lens), 0,5x (groothoeklens) en de zoomknop. Gek genoeg wordt voor de zoomfunctie de groothoeklens gebruikt en hier een uitsnede van gemaakt. Desondanks, op de camera valt weinig aan te merken. Zowel de reguliere lens als groothoeklens schieten goede foto’s en video’s. Zelfs de macromodus laat je niet in de steek.

Wanneer de lichtomstandigheden moeilijker worden merk je wel het verschil met een smartphonecamera van Apple, Samsung of Google. Desondanks valt de camera mij positief op!

De smartphone heeft drie sensoren aan de achterzijde.
De drie zoomniveau's van de Motorola Edge 30 Fusion.

Alternatieven voor de Motorola Edge 30 Fusion

De Motorola Edge 30 Fusion is vriendelijk geprijsd als je kijkt naar de specificaties die je ervoor terugkrijgt. De smartphone is razendsnel, de accuduur is lang en ook de software heeft een positieve invloed hierop. Het grote verkoopargument voor deze smartphone is echter het handzame ontwerp.

Toch zijn er tekortkomingen die andere smartphonemakers wel opgelost hebben. Zo nemen fabrikanten als Apple, Samsung en Google wél hun update-verantwoordelijkheid, waardoor smartphones als de Google Pixel 6A, Google Pixel 7, Samsung Galaxy S21 FE of iPhone 12 allemaal slimmere keuzes zijn in vergelijkbare prijscategorieën. Deze smartphones zijn handzaam, maar niet zo prettig als de Motorola Edge 30 Fusion. Op cameragebied scoren de alternatieven stuk voor stuk hoger.

Conclusie: Motorola Edge 30 Fusion kopen?

De Motorola Edge 30 Fusion is een van de prettigste smartphones die de afgelopen tijd op de redactie voorbijkwam. Schone software, goede accuduur en vooral een heel fijn ontwerp dat uitstekend in de hand ligt. Er is echter één punt waardoor de Motorola lastig aan te bevelen valt: de update-ondersteuning. Hopelijk worden mensen bij Lenovo wakker voordat wetgeving het merk dwingt deze verantwoordelijkheid serieus te nemen.

Koop de Motorola Edge 30 Fusion bij Bol.com.

▼ Volgende artikel
Doctor Sleep-regisseur gaat Stephen King-verhaal The Mist verfilmen
Huis

Doctor Sleep-regisseur gaat Stephen King-verhaal The Mist verfilmen

Mike Flanagan, die eerder onder andere de Stephen King-verhalen Doctor Sleep en The Life of Chuck verfilmde, gaat zich weer bezighouden met een film gebaseerd op een boek van de horrorschrijver. Ditmaal gaat het om The Mist.

Dat is opvallend, omdat The Mist in 2007 ook al verfilmd werd. Toen was het Frank Darabont die de film regisseerde, nadat hij eerder al naam maakte met Stephen King-verfilmingen The Shawshank Redemption en The Green Mile. De in 2007 uitgekomen verfilming van The Mist viel al goed in de smaak, dus sommige fans vragen zich dan ook af of het verhaal nog een verfilming nodig heeft.

Hoe dan ook is Flanagan tegenwoordig een expert op het gebied van Stephen King-films. Zoals gezegd heeft hij al bewerkingen van verhalen als The Life of Chuck, Doctor Sleep en Gerald's Game geleverd, en werkt hij ook aan een miniserie gebaseerd op Carrie. Daarnaast gaat hij de zevendelige Stephen King-epos The Dark Tower omtoveren tot een serie, al is niet bekend wanneer dat gaat gebeuren.

Over The Mist

Het in 1980 verschenen boek The Mist draait om een mysterieuze mist die een dorpje in zijn ban houdt. De mist maakt mensen niet alleen dood, er zitten ook allerlei monsters in die mist uit een andere dimensie. Overigens kwam tien jaar geleden ook een serie gebaseerd op The Mist uit, maar zonder veel succes. De eerdere verfilming uit 2007 wordt wel gezien als een succesverhaal - in ieder geval op kwalitatief gebied.

Mike Flanagan

Flanagan is overigens niet alleen bekend voor zijn verfilmingen van Stephen King-boeken. Hij heeft ook veel succes met zijn horrorseries op Netflix, waaronder The Haunting of Hill House, The Haunting of Bly Manor, Midnight Mass en The Fall of the House of Usher.

▼ Volgende artikel
Arc Raiders is meer dan 14 miljoen keer verkocht
Huis

Arc Raiders is meer dan 14 miljoen keer verkocht

De extraction shooter Arc Raiders is een groot succes: de game is sinds release 30 oktober vorig jaar meer dan 14 miljoen keer verkocht.

Dat heeft uitgever Nexon deze week aangekondigd bij het bekendmaken van de kwartaalcijfers van het bedrijf. In januari was er daarbij een piek van 960.000 gelijktijdige spelers over alle platforms waarneembaar, en sindsdien zijn er zo'n zes miljoen wekelijkse actieve spelers. Arc Raiders heeft wat Nexon betreft dan ook alle verwachtingen overtroffen.

Arc Raiders kwam zoals gezegd afgelopen oktober uit en is ontwikkeld door het in Stockholm gevestigde bedrijf Embark Studios, dat bestaat uit voormalige Battlefield-ontwikkelaars, waronder de voormalige ceo van DICE, Patrick Söderlund. Hiervoor bracht Embark al de shooter The Finals uit.

Over Arc Raiders

Toen Arc Raiders uitkwam, bleek het spel al snel een hit op Steam en consoles. Dit terwijl de markt voor multiplayershooters zeer competitief is, met franchises als Call of Duty en Battlefield waarvan afgelopen najaar ook nieuwe delen zijn uitgekomen.

De game houdt een derdepersoonsaanzicht aan en betreft een extraction shooter. Spelers gaan in Arc Raiders richting de oppervlakte van de aarde, waar buitenaardse robots genaamd Arcs voor chaos zorgen. Spelers proberen hier waardevolle materialen, wapens en medicijnen te vinden - alleen of in teamverband. Andere spelers lopen echter ook rond op het oppervlak en kunnen je team helpen of juist tegenzitten. Het doel is heelhuids weer ondergronds te geraken met de verzamelde spullen.