ID.nl logo
Zo check je of extensies je browser vertragen
© Reshift Digital
Huis

Zo check je of extensies je browser vertragen

Extensies en apps zijn erg leuk, maar ze kunnen ook erg veel bronnen in beslag nemen waardoor je browser trager wordt. Maar je kunt de boosdoeners opsporen en ze uitzetten.

Ik heb iets op te biechten: ik ben verslaafd aan browserextensies. Als ik op dit moment naar mijn browser kijk zijn er bijna 40 Chrome-extensies en applicaties ingeschakeld. Verder heb ik nog zo'n 15 extensies die uitgeschakeld zijn. Ik denk dat een aantal hiervan standaard in Chrome zitten, maar ik weet niet zeker hoeveel dat er zijn. Lees ook: Haal alles uit je browser met deze 5 onmisbare extensies.

Er zit echter een nadeel aan mijn enthousiasme. Extensies en apps zijn erg leuk, maar ze kunnen ook erg veel bronnen in beslag nemen waardoor je browser trager wordt. (En daarmee bedoel ik met name advertentieblockers.)

Als het erop lijkt dat je browser trager wordt, is het een goed idee om eerst te controleren of add-ons of extensies de boosdoeners zijn.

Hier leg ik uit hoe je dit in Chrome en Firefox kunt doen. Internet Explorer ondersteunt geen extensies.

Chrome

©PXimport

De Task Manager van Chrome.

Je kunt in Chrome eenvoudig controleren hoeveel geheugen je extensies gebruiken. Klik op het hamburgericoontje in de rechterbovenhoek en selecteer More tools > Task manager.

Er wordt een nieuw venster geopend met daarin alle huidige processen die in je browser draaien. Als je bekend bent met de Windows Task Manager, is dit in wezen hetzelfde, maar dan specifiek voor Chrome.

Klik in dit venster op de header Memory bovenaan om alle draaiende processen van de browser te sorteren op de hoeveelheid geheugen die ze verbruiken. Zoek nu naar je extensies ergens bovenaan - er staat een icoontje van een puzzelstukje bij. Noteer de namen van de grootste verbruikers van bronnen en probeer ze uit te schakelen om te zien of je browser daarna soepeler draait. Maak je geen zorgen: je kunt ze later altijd opnieuw inschakelen, mocht je dat willen.

Om in Chrome een extensie uit te schakelen moet je teruggaan naar het hamburger icoon en Settings selecteren. Klik vervolgens in de linker kolom op Extensions. Je kunt ook gewoon chrome://extensions in de adresbalk typen.

Haal het vinkje weg uit het vakje bij Enabled. Als je hier geen zin in hebt, kun je ook de extensie (ironisch, ik weet het!) Extension Manager (ofwel Switcher) gebruiken, waarmee je met een paar klikken extensies uit kunt schakelen.

Firefox

©PXimport

Het extensiesdashboard van Firefox.

Het leven is minder eenvoudig voor Firefoxgebruikers, aangezien de browser geen Task Manager heeft of een manier om het verbruik van individuele add-ons bij te houden. In plaats daarvan zul je moeten experimenteren met het activeren en deactiveren van verschillende add-ons.

Om te beginnen moet je about:addons in de adresbalk typen, op Enter drukken en vervolgens in het linker navigatiepaneel op Extensions klikken. Je kunt een extensie uitschakelen door op de Disable knop van een add-on te klikken. Nadat je een add-on hebt uitgeschakeld is het een goed idee om Firefox opnieuw op te starten om er zeker van te zijn dat de wijziging wordt toegepast.

Als je browser sneller draait nadat je een bepaalde add-on uitgeschakeld hebt, moet je overwegen hoe belangrijk die extra software is. Soms weegt de extra functionaliteit op tegen de verminderde prestaties - maar dat is een beslissing die elke gebruiker zelf moet nemen.

▼ Volgende artikel
Doctor Sleep-regisseur gaat Stephen King-verhaal The Mist verfilmen
Huis

Doctor Sleep-regisseur gaat Stephen King-verhaal The Mist verfilmen

Mike Flanagan, die eerder onder andere de Stephen King-verhalen Doctor Sleep en The Life of Chuck verfilmde, gaat zich weer bezighouden met een film gebaseerd op een boek van de horrorschrijver. Ditmaal gaat het om The Mist.

Dat is opvallend, omdat The Mist in 2007 ook al verfilmd werd. Toen was het Frank Darabont die de film regisseerde, nadat hij eerder al naam maakte met Stephen King-verfilmingen The Shawshank Redemption en The Green Mile. De in 2007 uitgekomen verfilming van The Mist viel al goed in de smaak, dus sommige fans vragen zich dan ook af of het verhaal nog een verfilming nodig heeft.

Hoe dan ook is Flanagan tegenwoordig een expert op het gebied van Stephen King-films. Zoals gezegd heeft hij al bewerkingen van verhalen als The Life of Chuck, Doctor Sleep en Gerald's Game geleverd, en werkt hij ook aan een miniserie gebaseerd op Carrie. Daarnaast gaat hij de zevendelige Stephen King-epos The Dark Tower omtoveren tot een serie, al is niet bekend wanneer dat gaat gebeuren.

Over The Mist

Het in 1980 verschenen boek The Mist draait om een mysterieuze mist die een dorpje in zijn ban houdt. De mist maakt mensen niet alleen dood, er zitten ook allerlei monsters in die mist uit een andere dimensie. Overigens kwam tien jaar geleden ook een serie gebaseerd op The Mist uit, maar zonder veel succes. De eerdere verfilming uit 2007 wordt wel gezien als een succesverhaal - in ieder geval op kwalitatief gebied.

Mike Flanagan

Flanagan is overigens niet alleen bekend voor zijn verfilmingen van Stephen King-boeken. Hij heeft ook veel succes met zijn horrorseries op Netflix, waaronder The Haunting of Hill House, The Haunting of Bly Manor, Midnight Mass en The Fall of the House of Usher.

▼ Volgende artikel
Arc Raiders is meer dan 14 miljoen keer verkocht
Huis

Arc Raiders is meer dan 14 miljoen keer verkocht

De extraction shooter Arc Raiders is een groot succes: de game is sinds release 30 oktober vorig jaar meer dan 14 miljoen keer verkocht.

Dat heeft uitgever Nexon deze week aangekondigd bij het bekendmaken van de kwartaalcijfers van het bedrijf. In januari was er daarbij een piek van 960.000 gelijktijdige spelers over alle platforms waarneembaar, en sindsdien zijn er zo'n zes miljoen wekelijkse actieve spelers. Arc Raiders heeft wat Nexon betreft dan ook alle verwachtingen overtroffen.

Arc Raiders kwam zoals gezegd afgelopen oktober uit en is ontwikkeld door het in Stockholm gevestigde bedrijf Embark Studios, dat bestaat uit voormalige Battlefield-ontwikkelaars, waronder de voormalige ceo van DICE, Patrick Söderlund. Hiervoor bracht Embark al de shooter The Finals uit.

Over Arc Raiders

Toen Arc Raiders uitkwam, bleek het spel al snel een hit op Steam en consoles. Dit terwijl de markt voor multiplayershooters zeer competitief is, met franchises als Call of Duty en Battlefield waarvan afgelopen najaar ook nieuwe delen zijn uitgekomen.

De game houdt een derdepersoonsaanzicht aan en betreft een extraction shooter. Spelers gaan in Arc Raiders richting de oppervlakte van de aarde, waar buitenaardse robots genaamd Arcs voor chaos zorgen. Spelers proberen hier waardevolle materialen, wapens en medicijnen te vinden - alleen of in teamverband. Andere spelers lopen echter ook rond op het oppervlak en kunnen je team helpen of juist tegenzitten. Het doel is heelhuids weer ondergronds te geraken met de verzamelde spullen.