ID.nl logo
'Veilige' chat-app Telegram verre van veilig
© Reshift Digital
Huis

'Veilige' chat-app Telegram verre van veilig

Na de geruchtmakende overname van WhatsApp door Facebook, komen de eerste berichten al binnen over gebruikers die per direct willen overstappen. Eén van href="http://www.pcmweb.nl/nieuws/de-5-beste-alternatieven-voor-whatsapp.html" target="_blank">de veelgenoemde alternatieven</a> is <a href="http://www.telegram.org" target="_blank">het veiligheids- en privacyvriendelijke Telegram</a>, dat inmiddels <a href="https://twitter.com/search?q=telegram&src=typd" target="_blank">steeds meer aan populariteit wint</a>. Maar is Telegram wel echt zo veilig als het pretendeert?

Na de geruchtmakende overname van WhatsApp door Facebook, komen de eerste berichten al binnen over gebruikers die per direct willen overstappen. Eén van de veelgenoemde alternatieven is het veiligheids- en privacyvriendelijke Telegram, dat inmiddels steeds meer aan populariteit wint. Maar is Telegram wel echt zo veilig als het pretendeert? Telegram wordt aangeprezen als een "veilige, versleutelde manier van berichten versturen." In eerste opzicht lijkt de dienst als 2 druppels water op WhatsApp, al zijn er enkele opties die verschillen. Zo kun je een "beveiligde chat" beginnen, waarmee de berichten standaard van eind tot eind versleuteld worden, en bovendien kun je instellen of je wilt dat die berichten na een tijdje bij de ontvanger verdwijnen. Ook is het voor de ontvanger niet mogelijk dat bericht door te sturen.
 

Goede app. Toch?

Telegram lijkt op het eerste gezicht een goede app te zijn. Het werkt goed (en snel, zoals we hier merkten!), werkt op zowel Android als iOS en er is zelfs een onofficiële desktopversie. Maar is de app wel veilig? Daar verschillen de meningen over. Sowieso is een gratis dienst zonder advertenties dubieus; waar verdient Telegram zijn geld mee?
 

Eigen beveiligingsprotocol

En dan is er nog de discussie over de encryptie van Telegram. Het bedrijf heeft namelijk een eigen beveiligingsprotocol opgebouwd. Volgens cryptografie-experts is het extreem onveilig om je eigen protocol te bouwen in plaats van de bestaande te gebruiken.

Zo gebruikt Telegram SHA1-hash in zijn encryptieprotocol. Dat is een opmerkelijke keuze voor een app die veiligheid zo belangrijk vindt, want SHA-1 staat al een tijdje bekend als een onbetrouwbaar protocol.
 

Geen TLS

Daarnaast gebruikt Telegram niet het standaard TLS-protocol. Dat is de standaard beveiliging voor mobiele verbindingen, net als HTTPS dat is voor webbrowser-beveiliging. Telegram heeft in plaats daarvan een eigen beveiliging gebouwd, die zorgt ervoor dat de versleuteling alleen tussen de gebruiker en de server plaatsvindt.

Dat zelfgemaakte protocol is zonder veel moeite te manipuleren, zodat berichten niet bij de bedoelde gebruiker terecht komen maar bij iemand anders.
 

'Man in the middle'

Er is wel de "beveiligde chat", die de berichten wel van eind tot eind versleutelt, maar in die berichten wordt volgens het zelfgemaakte protocol geen authenticatie voor de eindgebruiker gebruikt. Dat betekent dat het heel makkelijk is om op de server een 'Man In The Middle'-attack te plaatsen, waarmee het verkeer kan worden afgeluisterd door hackers of overheidsorganisaties (zoals de NSA). Erger nog, het protocol maakt het mogelijk dat een dergelijke attack niet op te merken is.
 

Onbekende afkomst

Buiten de zwakke encryptie is ook de afkomst van de app dubieus te noemen. Telegram is namelijk gemaakt door medewerkers van de Russische tegenhanger van Facebook, VKontakte. Zeker omdat er geen direct verdienmodel achter Telegram zit (geen advertenties, gratis), is het maar de vraag wat er met je informatie gebeurt. De app wil namelijk wel toegang tot je adresboek, waardoor het al je nummers heeft. En als de beveiliging echt zo zwak is, is het maar de vraag hoe veilig je gegevens zijn.

Ons advies: wacht er maar even mee om Telegram als volwaardige vervanger te gebruiken.

▼ Volgende artikel
Streamingdienst SkyShowtime gaat in prijs omhoog
Huis

Streamingdienst SkyShowtime gaat in prijs omhoog

Streamingdienst SkyShowtime heeft een prijsverhoging aangekondigd: alle verschillende abonnementen gaan vanaf 24 februari in prijs omhoog.

Dat heeft het bedrijf afgelopen weekend aangekondigd. Zowel het standaard abonnement met als die zonder reclame gaat met een euro omhoog. De maandprijs van SkyShowtime met reclame gaat van 5,99 euro naar 6,99 euro. Het standaard abonnement zonder reclame gaat van 8,99 euro naar 9,99 euro per maand.

Dan is er nog het Premium-abonnement, dat kijkers content in een 4k-resolutie laat streamen: deze gaat van 11,99 euro naar 13,99 euro per maand. Overigens zijn er ook abonnees die levenslang vijftig procent korting blijven houden. Die korting blijft gelden, maar dan natuurlijk wel voor de nieuwe bedragen.

Over SkyShowtime

SkyShowtime - dat vooralsnog wel in Nederland, maar niet in België beschikbaar is - betreft een streamingdienst met films en series van Paramount+, Showtime, Sky en andere netwerken. Er zijn series als Dexter, The Office, Yellowjackets, Twin Peaks en 1993 op te zien. Qua films zijn er onder andere The Naked Gun, Wicked, Gladiator 2 en The Godfather op te vinden.

In Nederland hebben film- en serieliefhebbers de keuze uit diverse streamingdiensten, waaronder Apple TV, Amazon Prime Video, Disney+ en natuurlijk Netflix. Bijna alle streamingdiensten gooien de prijzen van hun abonnementen om de zoveel tijd omhoog.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Check de nieuwe The Super Mario Galaxy Movie-trailer
Huis

Check de nieuwe The Super Mario Galaxy Movie-trailer

Nintendo heeft gisteren tijdens een speciale Direct-livestream een nieuwe trailer getoond van de aankomende animatiefilm The Super Mario Galaxy Movie.

Het bedrijf liet afgelopen vrijdag al weten een Direct uit te zenden rondom de aankomende film, en afgelopen zondag was deze te zien. In de nieuwe trailer die werd vertoond is te zien hoe Mario en Luigi bij een soort omgekeerde piramide aankomen - een bouwwerk dat ook in het spel Super Mario Odyssey zat - en hoe ze hier vervolgens in gaan.

Daar maken ze kennis met Yoshi, een dinosaurus die al sinds Super Mario World deel uitmaakt van de Mario-spellen. Ook personages als Baby Mario, Baby Luigi en Birdo worden voor het eerst gespot.

Watch on YouTube

Over The Super Mario Galaxy Movie

Nadat enkele jaren geleden de uiterst succesvolle animatiefilm The Super Mario Bros. Movie uitkwam - logischerwijs gebaseerd op de langlopende Mario-reeks van Nintendo - werkt het bedrijf samen met Illumination al enige tijd aan het vervolg, The Super Mario Galaxy Movie.

Net zoals The Super Mario Bros. Movie lijkt ook het vervolg elementen uit allerlei verschillende Mario-games te pakken, al gebruikt deze nieuwe film de insteek van de twee Super Mario Galaxy-games, waarin Mario het universum afreist.

Diverse acteurs uit de eerste film keren terug in dit vervolg. Mario en Luigi worden wederom ingesproken door Chris Pratt en Charlie Day, en Jack Black vertolkt wederom de stem van Bowser. Ook acteurs als Keegan-Michael Key en Anya Taylor-Joy keren terug. De stem van Bowser Jr. zal in deze film ingesproken worden door Benny Safdie - vooral bekend voor zijn regiewerk - en het personage Rosalina krijgt een stem via Oscar-winnares Brie Larson.

Nintendo heeft daarnaast aangekondigd dat The Super Mario Galaxy Movie wereldwijd - op sommige markten na - op 1 april dit jaar in première zal gaan. Eerst was sprake van 3 april, maar dit is dus naar voren gehaald. In Japan gaat de film pas later die maand in première.

Nintendo-films

Nintendo zet steeds meer in op het uitbrengen van films gebaseerd op IP van het bedrijf. Naast deze Mario-films werkt Nintendo ook aan een live-action verfilming van The Legend of Zelda-reeks, die in 2027 in de bioscoop zal draaien en daarna naar Netflix komt. Volgens geruchten gaat het bedrijf ook werken aan een spin-off-animatiefilm rondom Donkey Kong, die in de Mario-films wordt ingesproken door Seth Rogen.

Nintendo gaf onlangs in een gesprek met investeerders aan dat ze de verfilmingen niet maken om op korte termijn winst te maken, maar om de franchises van het bedrijf bij een nog groter publiek vanzelfsprekend te maken - wat op de lange termijn de games van het bedrijf nog populairder moet maken.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.