ID.nl logo
Huis

Partition Manager Personal 9.0

Het opstartvenster van Paragon Partition Manager Personal - de duurdere Professional, Server en Enterprise Server-edities blijven hier verder onbesproken - verraadt meteen al de flexibiliteit van dit pakket.

Naast Partitioning treft u hier namelijk nog drie andere knoppen aan: Copying and Migration (waarmee u onder meer de data van een bestaande schijf naar een ander - eventuele groter - exemplaar kunt migreren), Backup and Rescue (voor data- en bootrecordbackups en voor het creëren van een reddings-cd) en Boot Management (een bootmanager waarmee u bijvoorbeeld het probleem oplost dat systeemherstelpunten kunnen verdwijnen in een XP/Vista dual boot-systeem).

U kunt Paragon Partition Manager direct vanaf de installatie-cd starten, hoewel bepaalde operaties - met name als die een herstart vereisen - dan niet toegankelijk zijn. Ook deze partitiemanager biedt de minder ervaren gebruiker enig houvast via enkele wizards. Er zijn wizards om partities te creëren en te (her)formatteren en om partities te vergroten door ze vrije ruimte van een andere partitie te laten innemen - operaties die we uittesten zonder noemenswaardige problemen. Er is echter ook meer geavanceerd schijfbeheer mogelijk, weliswaar vanuit een niet altijd overzichtelijke interface. Ronduit verwarrend (en gevaarlijk!) is dat als u een bepaalde partitie selecteert en vervolgens bijvoorbeeld op de knop Delete partition drukt, de geselecteerde partitie niet automatisch wordt verwijderd. U moet namelijk nógmaals de juiste partitie aanduiden. Wilt u zeker zijn dat u een operatie effectief op de geselecteerde partitie uitvoert, dan moet u die optie in het snelmenu van die partitie selecteren!

In een eerste experiment trachten we onze systeempartitie (ntfs) te verkleinen, een ingreep die, zoals we verwachten, een herstart vereist. Altijd wel een spannend moment, maar Windows blijkt gelukkig nog in leven, zij het met zo'n 30 GB minder schijfruimte. Vervolgens proberen we een kleine gegevenspartitie te kopiëren. Dat blijkt een fluitje van een cent, op voorwaarde uiteraard dat er één blok minstens even groot is als de te kopiëren partitie - het programma blijkt niet zó bijdehand om hiervoor dan maar zelf twee kleinere blokken te combineren. Het samenvoegen van twee partities kan eveneens, maar ook hieraan kleven wel enkele beperkingen: dat lukt ons namelijk alleen maar met twee naast elkaar gelegen fat- of ntfs-partities.

Een optie om het bestandssysteem te converteren mag natuurlijk niet ontbreken. We voeren enkele tests uit en die doorlopen een foutloos parcours. Wel blijken we een ntfs-partitie enkel naar fat16 te kunnen omzetten, en laat een fat32 zich alleen maar naar óf fat16, óf naar ntfs vertalen. Overigens wél steeds zonder dataverlies, al krijgen we tijdens één conversie de melding dat het programma inconsistenties in de bestandshuishouding heeft aangetroffen die we eerst moeten herstellen met chkdsk. Conversies vanuit een ext2/3 of reiserfs-systeem blijken hoe dan ook niet mogelijk.

Veel minder 'geluk' hebben we met de functie Install new OS wizard. Die gidst ons weliswaar door alle nodige stappen om een nieuwe besturingssysteem te installeren, maar na een herstart blijkt ons systeem niet langer op te starten. Pogingen om het te reanimeren met de Windows herstelconsole of met de ingebouwde functie Undelete partitions of de rudimentaire sector-editor, mogen niet baten.

Het zal u ten slotte niet verbazen dat u in zo'n veelzijdig pakket ook nog de volgende opties aantreft: het (her)labelen van een partitie, het toekennen van een (andere) stationsletter, het testen op slechte sectoren en op bestandsintegriteit, en het (in)actief maken, verbergen en defragmenteren van partities.

PluspuntenMinpuntenConclusie

  • heel veel mogelijkheden

  • bediening kan gebruiksvriendelijker

Paragon Partition Manager verdient met al zijn mogelijkheden dubbel en dik ons predicaat PCM Keuze Beste Koop en PCM Keuze Beste Product. Wel zal enige gevorderde kennis bij Paragon Partition Manager geen overbodige luxe zijn.Omvang35 MBDownloadversie beschikbaarjaDemoversie beschikbaarjaProcessor (minimaal benodigd)Intel Pentium 3Hoeveelheid RAM (minimaal benodigd)128Besturingssysteem (minimaal benodigd)Windows Vista
Windows Vista 64 Bit
Windows XP pro x64 edition
Windows XP
Windows 2000

Uitstekend
▼ Volgende artikel
Hoe vaak moet je een wasbaar dekbed wassen?
© ID.nl
Huis

Hoe vaak moet je een wasbaar dekbed wassen?

Een wasbaar dekbed klinkt ideaal: nooit meer worstelen met een overtrek, gewoon alles in één keer in de wasmachine. Maar hoe vaak moet dat eigenlijk gebeuren? Elke week, of is dat overdreven? Het antwoord hangt af van een aantal factoren. In dit artikel lees je er meer over.

Lees ook: Wasbaar dekbed: handig of juist niet?

Bij een traditioneel dekbed vangt de losse hoes het meeste zweet en andere viezigheid op, maar bij een wasbaar dekbed vormt de buitenlaag (de tijk) samen met de vulling één geheel. Daardoor kan vuil dat normaal in de overtrek blijft sneller in het dekbed zelf trekken, wat regelmatig wassen extra belangrijk maakt.

Tegelijk is dat precies waarom zo’n dekbed in de praktijk vaak juist hygiënischer is: je doet telkens het hele dekbed, inclusief vulling, in de was. Heb je een traditioneel dekbed met een aparte hoes, dan was je die dekbedhoes waarschijnlijk eens per week of twee weken. Het dekbed zelf was je waarschijnlijk een stuk minder vaak. Dus per saldo is een dekbed zonder overtrek dus hygiënischer. Mits je het dus regelmatig wast…

Hoe vaak is regelmatig wassen?

Voor de meeste mensen volstaat het om dit dekbed eens in de één à twee weken in de wasmachine te stoppen. Slaap je in je eentje en zweet je weinig, dan kun je die twee weken aanhouden. Heb je het snel warm, deel je het bed met iemand (of een huisdier) of heb je last van allergieën, dan is wekelijks wassen beter. Zo blijft niet alleen de buitenkant schoon, maar ook de binnenkant van het dekbed.

Het is wel belangrijk dat je dat wassen op de juiste manier doet. Wasbare dekbedden kunnen best wat hebben, maar te veel draaien in de trommel kan de vezels beschadigen. Gebruik daarom een mild vloeibaar wasmiddel en sla de wasverzachter over. Zorg ook dat het dekbed genoeg ruimte heeft in de machine. Wanneer je echt moet proppen om hem erin te krijgen, schuurt de stof tegen de trommelwand en slijt het sneller.

©ID.nl

Wanneer moet je een dekbed zonder losse hoes vaker wassen?

Soms is een extra wasbeurt nodig. Ben je ziek geweest of heb je koorts gehad? Na ziekte of koorts is het verstandig het dekbed meteen te wassen op minimaal 40 graden. Kijk op het etiket om te zien of je misschien zelfs op 60 graden kunt wassen. Eet je weleens in bed en mors je koffie, thee of iets anders? Of heb je een bloedneus of een wondje? Ook dan is een extra wasbeurt geen overbodige luxe. Tot slot is het voor jezelf prettig om het dekbed in de zomer echt minimaal 1x per week te wassen. Je zweet dan nu eenmaal meer, en de nachten kunnen broeierig zijn.

Waarom je beter geen wasverzachter kunt gebruiken

De vulling van de meeste moderne wasbare dekbedden bestaat uit gesiliconiseerde holle vezels. Deze vezels hebben van nature een gladde siliconenlaag waardoor ze soepel langs elkaar heen glijden. Dit zorgt voor de luchtigheid van het dekbed. Wasverzachter brengt een wasachtig, vettig laagje aan op deze vezels. In plaats van dat de vezels langs elkaar glijden, worden ze juist een beetje plakkerig. Zodra de vezels aan elkaar kleven, verdwijnt de lucht tussen de vezels en daarmee ook de veerkracht en de warmte-isolatie van het dekbed. Het voelt dus klonterig aan. Ook verstopt de vette laag van de wasverzachter de holle ruimtes in en tussen de vezels. Hierdoor kan het dekbed minder goed vocht en warmte reguleren. Je dekbed ademt daardoor minder goed.

Wasbaar dekbed drogen

Wil je een traditioneel dekbed drogen, dan duurt dat vaak uren. Maar omdat de vulling van wasbare dekbedden bestaat uit synthetische holle vezels, is de droogtijd een stuk korter. Kijk wel goed op het wasetiket hoe heet de droger mag staan; je kunt een iets langer programma kiezen op een lagere temperatuur dan een superkort programma dat eigenlijk te heet staat. Dat is voor een synthetische vulling niet goed.

Wasbaar dekbed? 1x per week of twee weken in de was!

Zoals je ziet valt het onderhoud eigenlijk reuze mee. Door een wasbaar dekbed wekelijks of om de week te wassen en goed te laten drogen, blijft je bed schoon en fris. Vaker is alleen in een enkel uitzonderingsgeval nodig. Al met al is het dus niet zo veel werk als je misschien denkt!

▼ Volgende artikel
Clair Obscur: Expedition 33-makers geridderd in Frankrijk
Huis

Clair Obscur: Expedition 33-makers geridderd in Frankrijk

De werknemers van Sandfall Interactive, de ontwikkelaar van de vorig jaar uitgekomen game Clair Obscur: Expedition 33, zijn geridderd in Frankrijk.

De 28 Franse ontwikkelaars hebben afgelopen week de hoogst mogelijk culturele onderscheiding in Frankrijk ontvangen. Het gaat om de Orde van Kunst en Letteren. Dit vanwege hun werk aan Clair Obscur: Expedition 33.

De Franse minister van Cultuur, Rachida Dati, ridderde de werknemers. In Frankrijk worden elk jaar maximaal tweehonderd mensen geridderd voor de Orde van Kunst en Letteren. Mensen die geridderd worden moeten een significante bijdrage hebben geleverd aan de verrijking van de culturele erfgoed van het land. Eerdere mensen uit de game-industrie die ook zijn geridderd in Frankrijk, zijn Rayman-bedenker Michel Ancel en Mario-bedenker Shigeru Miyamoto.

Over Clair Obscur: Expedition 33

Clair Obscur: Expedition 33 kwam afgelopen voorjaar uit voor PlayStation 5, Xbox Series-consoles en pc. De game van Sandfall Interactive combineert traditionele turn-based rpg-gameplay met een flitsende, moderne presentatie.

In de game leeft de mensheid in een maatschappij waarin een entiteit genaamd de Paintress elk jaar de wereld opnieuw schildert. Daarbij plaatst ze een vervloekt cijfer, waardoor iedereen die de leeftijd heeft gelijk aan dat cijfer verdwijnt. In de game is het de beurt aan drieëndertigjarigen, maar een team geleid door Gustave probeert dit tegen te gaan.

Clair Obscur: Expedition 33 bleek een groot succes: het spel werd miljoenen keren verkocht en won de award voor game van het jaar tijdens The Game Awards eind vorig jaar. Dat is des te indrukwekkender wetende dat het om de debuutgame van Sandfall Interactive gaat.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.