ID.nl logo
Huis

Eee PC 900

Alles moet draagbaar: cd-spelers, telefoons, tv's en natuurlijk computers. En als het product eenmaal draagbaar is geworden, dan moet het kleiner en kleiner. Echter, als iets kleiner wordt, gaat het vaak ten koste van de functionaliteit. Kijk maar naar de pocket-pc's. Het scherm is vaak te klein om goed op te kunnen surfen en het toetsenbord is nagenoeg onbruikbaar.

Asus heeft volgens hen 'het gat in de markt' gevonden: de EEE-pc.

De EEE-pc is al iets meer dan een half jaar op de markt. De kleine, aaibare laptop met 7 inch scherm kan alles, maar er zijn wel wat kanttekeningen bij het ontwerp te plaatsen. U kunt de recensie van Ger Elskamp lezen voor alle details (Test Center ID: 2951). Het grootste gemis bij de eerste generatie is de resolutie van het 7 inch scherm. Een resolutie van 800 bij 480 is eigenlijk te laag voor normaal gebruik. De nieuwe 9 inch-versie van de EEE-pc moet dit probleem oplossen met een resolutie van 1024 x 600. Dat zijn nog steeds niet heel veel pixels, maar het zijn er genoeg om prima mee te surfen en een briefje te tikken.

Windows XP

Het grootste verschil met de eerste mini-laptop is dat de negen inch-versie ook te krijgen is met Windows XP. Jazeker: Microsoft bestormt ook de subnotebookmarkt. Draait XP eigenlijk wel op dit kleine notebookje met een Intel Celeron-M processor op 900 MHz en 1 GB DDR2-400 geheugen? Jazeker! Windows reageert nog verrassend snel op instructies van de gebruiker. Niet zo snel als de Linux-versie, maar Windows is prima bruikbaar. Het enige dat wij bemerken tijdens onze testperiode is dat het snel gedaan is met het vlotte opstarten en afsluiten van Windows. Al na een halve week duurt het zeker twee keer zo lang om de EEE-pc leven in te blazen en deze na een werksessie weer af te sluiten. En dat is bij normaal tik- en surfwerk. Zonde, want dat probleem lopen wij bij onze Linux-versie helemaal niet tegenaan! Over de functionaliteit van Windows XP hoeven we het niet te hebben: die kent u en u kunt dan ook concluderen dat het prettig is dat u alle bestaande programma's probleemloos kunt installeren, mits deze niet teveel processorkracht vereisen natuurlijk. Prettig is dat Asus Microsoft Works installeert, in plaats van Office. Works biedt alle basale functies en vereist bovendien geen monsterlijk systeem.

Linux

Het Linux-systeem zijn we nog steeds erg over te spreken. Het ademt eenvoud door de overzichtelijke tabbladen die alle categorieën aangeven. Browsen, tikken, een spelletje spelen. Het kan allemaal met het Linux-pakket. Wij zijn vooral erg te spreken over het Open Office-pakket. Dit werkt echt voortreffelijk. Eigenlijk nog beter dan het Works-pakket van Microsoft, omdat het Open Office-pakket standaard opslaat in de .doc-extensie. Works werkt vreemd genoeg met wps. Het prettige van het Linux-systeem is dat het niet trager gaat lopen als u met het systeem aan de slag gaat. Dit komt hoogstwaarschijnlijk doordat Linux niet met een register werkt, in tegenstelling tot Microsoft. Doorgewinterde gebruikers weten wellicht hoe ze het register schoon moeten houden, waardoor het systeem optimaal blijft presteren, maar dat is niet de doelgroep van de EEE-pc. Bent u dus geen hardcore-hacker of Windows-fan, dan raden we Linux aan, omdat dit systeem nagenoeg onderhoudsvrij is.

Concessies

Opvallend is dat de XP- en Linux-versie hardwarematig van elkaar verschillen: de Linux-EEE-pc heeft 20 GB opslagruimte, de XP-versie 8 GB minder. Vreemd? Ja, absoluut. Zeker vanuit het perspectief van de gebruiker. Prijstechnisch is het echter niet vreemd, want Windows kost geld. Net als Works. Aangezien de twee EEE-pc's evenveel kosten, gaat het in dit geval ten koste van de opslagcapaciteit.PluspuntenMinpuntenConclusie

  • Flexibel inzetbaar

  • Vlot genoeg bij goed onderhoud

  • Wordt traag door Windows register

Hoewel de XP-versie prima werkt en het platform heerlijk flexibel is, hebben wij onze bedenkingen bij deze EEE-pc. De ‘E' staat voor easy en dat is Windows lang niet altijd. Zeker het onderhoud van het besturingssysteem vergt nog wel eens de nodige kennis. En aangezien deze laptop niet voor de hardcore hacker is die precies weet hoe hij het register schoon moet houden, raden wij de gebruiker aan de Linux-variant te kiezen. Daarmee werkt de EEE-pc perfect... en bovenal blijft hij lekker fris en fruitig. En als bonus krijg je ook nog eens 8 GB meer opslag!

Goed
▼ Volgende artikel
Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer
© Reshift Digital
Huis

Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer

Tijdens een rechtszaak heeft Mark Zuckerberg, de ceo van Facebook- en Instagram-bedrijf Meta, geclaimd dat het bedrijf geen apps meer maakt die verslavend zijn.

In Californië is een civiele rechtszaak gaande tegen socialmediabedrijven. Deze rechtszaak is door een individu - een twintigjarige vrouw die claimt op jonge leeftijd verslaafd is geraakt aan social media - aangespannen. De aanklacht maakt echter onderdeel uit van een grotere zaak waarbij 1600 mensen claimen dat platforms als Meta's Instagram en Google's YouTube bewust verslavend zijn voor de gebruikers.

Daarbij werd ook Zuckerberg deze week aan de tand gevoeld. Hij ontkende tijdens de rechtszaak dat het bedrijf tegenwoordig nog apps maakt die erop gebrand zijn gebruikers zo lang mogelijk aan het scherm gekluisterd te houden.

NOS maakt melding van interne e-mails van Zuckerberg die volgens de aanklager in ieder geval aantonen dat het bedrijf voorheen wel platforms zo verslavend mogelijk maakte. Het doel was voorheen om de tijd dat mensen aan apps van het bedrijf besteedden, te verdubbelen. Zuckerberg heeft aangegeven dat dit inmiddels geen doel meer van het bedrijf is.

Over de rechtszaak

Naast Meta zijn ook de bedrijven achter YouTube, Snapchat en TikTok aangeklaagd. De laatste twee bedrijven hebben echter al een schikking met de betreffende aanklager getroffen. Ze ontkennen schuld, maar geven wel compensatie.

De rechtszaak richt zich naast mogelijke verslavingen aan socialmedia-apps vooral ook op de manier waarop minderjarige gebruikers van deze platforms worden vastgehouden. Meta zou zich volgens de aanklager niet genoeg inzetten om mensen onder de 13 jaar te weren.

De uitkomst van de rechtszaak kan verregaande gevolgen hebben rondom de regulering van social media, en de toon kunnen zetten voor toekomstige rechtszaken rondom hetzelfde onderwerp. Er wordt in steeds meer landen overwogen om social media niet meer voor jongeren beschikbaar te stellen. Eind vorig jaar werd dit in Australië al doorgevoerd, en TikTok gaf vorige maand aan strenger op te gaan treden om zo gebruikers van jonger dan 13 jaar te weren. Ook Zuckerberg gaf tijdens de rechtszaak aan stappen te ondernemen om de jongste leden van de samenleven te weren van zijn platforms.

▼ Volgende artikel
PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake
Huis

PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake

Sony PlayStation sluit in maart Bluepoint Games, de studio achter de remake van Demon's Souls.

Dat heeft een woordvoerder van Sony aan Bloomberg bevestigd. Door de sluiting zullen ongeveer zeventig werknemers hun baan verliezen. Volgens de woordvoerder is het besluit om de studio te sluiten genomen na "een recente zakelijke beoordeling."

"Bluepoint Games is een enorm getalenteerd team en hun technische expertise heeft exceptionele ervaringen voor de PlayStation-gemeenschap opgeleverd", zo stelde de woordvoerder. "We bedanken ze voor hun passie, creativiteit en vakmanschap."

Hermen Hulst aan het woord

In een bericht die via ResetEra werd gedeeld, liet PlayStation Studios-baas Hermen Hulst - voorheen van de Amsterdamse studio Guerrilla Games - weten dat het besluit werd genomen vanwege "een toenemende uitdagende industrie-omgeving". Aldus Hulst: "Stijgende ontwikkelkosten, een vertraging in de groei van de industrie, veranderingen in het gedrag van spelers en bredere economische tegenwind maken het moeilijker om games duurzaam te bouwen."

Watch on YouTube

Hulst vervolgt: "Om ons in deze realiteit te navigeren moeten we ons aanpassen en moeten we evolueren. We hebben goed gekeken naar ons bedrijf om er zeker van te zijn dat we hedendaags leveren, terwijl we ook klaar zijn voor de toekomst. Daarom zullen we Bluepoint Games in maart sluiten."

Hij eindigde zijn bericht met het volgende: "Ik weet dat dit moeilijk nieuws is om te horen, maar ik ben zeker van de richting die we hebben gekozen. Creativiteit, innovatie en het bouwen van onvergetelijke ervaringen voor spelers blijven de kern van PlayStation Studios. We hebben een robuuste line-up voor het fiscale jaar 2026, en hebben de komende maanden veel om naar uit te kijken."

Watch on YouTube

Over Bluepoint Games

Bluepoint werd in 2021 overgenomen door Sony Interactive Studio. Daarvoor werkten de bedrijven al veel samen, en de studio stond vooral bekend om hun expertise bij het creëren van remakes en remasters. Denk aan de remake van Demon's Souls die tegelijk uitkwam met de PlayStation 5, maar ook God of War Collection, de remake van Shadow of the Colossus en Uncharted: The Nathan Drake Collection.

Vorig jaar bleek al dat Sony een liveservicegame die ontwikkeld werd door Bluepoint had geannuleerd. Volgens geruchten ging het om een liveservicegame gesitueerd in het God of War-universum.

Sony heeft de afgelopen jaren meer studio's gesloten. In 2024 sloten bijvoorbeeld Firesprite, Firewalk en Neon Koi hun deuren.