ID.nl logo
Zekerheid & gemak

5 succesvolle Nederlandse Kickstarter-projecten

Ook Nederlandse startups hebben de afgelopen jaren veel baat gehad bij het concept crowdfunding. PCM blikt de komende tijd terug op enkele succesvolle Kickstarter-projecten uit de polder. Met dit keer JackSavior, Awesomenauts, Mine Kafon Drone, Homey en WakaWaka Base10.

JackSavior

Het woord Jack in JackSavior staat voor een type kabelconnector. De jack-connector is een standaardplug die bijvoorbeeld aan je koptelefoon zit. Deze kleine stekker heeft normaal gesproken een groter plastic omhulsel waarbinnen de draadjes aan de connectoren zijn gesoldeerd. Bij de JackSavior zitten de verbindingen in de plug zelf en daardoor is de grote plastic kap overbodig. Bijkomend voordeel is dat de kabel nu niet zo snel breekt. 

©PXimport

Het doel van de campagne was om tweeduizend euro bij elkaar te krijgen, maar uiteindelijk werd er meer dan elfduizend euro binnengehaald. Maker Bouwy van Sambeek legt uit: “we verdienen met deze actie geen geld. Wel betaalt het voor de mallen, waardoor we de JackSavior-plug gemakkelijker, sneller en in groten getale kunnen produceren zonder overstapkosten voor de grotere merken.” 

Een volgend project zou JackSavior best nog eens weer via een crowdfunding-site kunnen doen. “Media schrijven graag over een Kickstarter-project en dit levert behoorlijk wat publiciteit op. Er komt echter wel een heleboel op je af tijdens zo’n campagne, dit moet je niet onderschatten. Een product verkoopt zich niet vanzelf, een actieve marketingcampagne moet je constant onderhouden.”

Over een volgend product wordt al nagedacht: “we zijn nu aan het kijken of we de 6,35mm-plug voor muzikanten kunnen verbeteren, hier is veel vraag naar.”

Awesomenauts

Niet alleen hardware-producten kunnen via een crowdfunding-campagne worden gefinancierd. Dat bewees Ronimo Games in 2013, toen de update Starstorm voor de game Awesomenauts maar liefst 345 duizend dollar ophaalde. Deze extra financiële ruimte zorgde ervoor dat de update flink uitgebreid kon worden. 

“De originele scope was drie nieuwe karakters en een replay-menu. Dit werden vijf nieuwe karakters, een nieuwe spelomgeving, een online spectator-mode en zelfs een level-editor”, aldus Jasper Koning van Ronimo Games. Het spel is voor alle grote platforms beschikbaar, inclusief PlayStation 3 en 4, Xbox 360 en One, Windows, Mac en Linux. 

©PXimport

Het bedrijf houdt zijn backers op de hoogte over updates en vorig jaar verscheen versie 3.0 van de game. Toch is Awesomenauts nog steeds niet uitontwikkeld: “op dit moment werken we nog steeds hard aan Awesomenauts. We zijn van plan ergens midden 2017 groots uit te pakken met deze game.” 

Zoals bij zoveel crowdfunding-campagnes had ook Ronimo Games te maken met backers die niet tevreden waren met de afhandeling. Zo staat de pagina met reacties op het Kickstarter-project vol met backers die een half jaar na de beloofde leverdatum nog geen producten opgestuurd hebben gekregen of digitale rewards hebben ontvangen.

Mine Kafon Drone

De Mine Kafon Drone is een uniek project, het gaat om een drone die middels 3D-mapping een bepaald gebied kan scannen op de aanwezigheid van landmijnen. Als het een mijn ontdekt heeft, kan het een detonator op de mijn laten vallen zodat de mijn explodeert. Het is een vervolg op de Mine Kafon, een afstudeerproject van Massoud Hassani van de Design Academy Eindhoven. 

©PXimport

Samen met zijn broer Mahmud richtten ze de Mine Kafon Foundation op om meer aandacht voor het landmijnenprobleem te genereren. Als je het project hebt ondersteund, help je bij meer onderzoek en de ontwikkeling van de Mine Kafon. Doel van het bedrijf is dat regeringen en organisaties als de Verenigde Naties kennismaken met verbeterde prototypes van het apparaat. 

De broers Hassani groeiden op in Afghanistan en kregen op jonge leeftijd al te maken met de gevaren van landmijnen. Naast de Mine Kafon Drone ontwerpen de Hassini-broers ook andere producten met hun bedrijf Hassini Design.

Homey

Homey is een product voor je slimme huis, het verbindt al je IoT-producten met elkaar. Het ondersteunt verschillende protocollen en producten, waaronder KlikAanKlikUit, Philips Hue, Sonos en Denon Heos. Daarnaast is er een app voor iOS en Android beschikbaar. 

©PXimport

Stefan Witkamp, medeoprichter van moederbedrijf Athom, geeft aan wat de ruimschoots behaalde campagne voor gevolgen had voor de ontwikkeling: “De extra schaal heeft ons veel gebracht. Het project kon zo beter worden gerealiseerd, al hebben we nog steeds geen winst gemaakt. Een ander voordeel is dat we nu ook een grotere community hebben. Homey is namelijk écht een community-apparaat, met een open app-platform en levendig forum. Ook hadden we de complexiteit van Homey in het begin onderschat, waardoor de extra financiering goed van pas kwam.” 

Zo´n community levert ook andere voordelen op: “door feedback van backers hebben we zelfs nog wijzigingen aangebracht in de technologieën die Homey bevat. Daarbij is het geweldige aan Kickstarter dat je een bèta-community hebt waarin je je software op veel grotere schaal kunt testen dan dat je zelf ooit zou kunnen doen. Hierdoor kun je voor de commerciële release al veel meer fouten uit het product halen.”

WakaWaka Base10

WakaWaka is een Haarlems bedrijf dat wereldwijd producten levert en al in alle grote media werd besproken. Het bedrijf levert producten die op zonne-energie draaien en zijn daarmee onder andere goed inzetbaar in crisisgebieden of landen waar stroomtoegang niet vanzelfsprekend is. Maar ook in Nederland zijn de WakaWaka Light solar-lamp en de WakaWaka Power+-oplader handig.

©PXimport

Voor elk product dat je koopt, levert WakaWaka overigens één WakaWaka Light aan een gezin in een crisisgebied. Het jongste product, de WakaWaka Base10, werd mede gefinancierd met campagnes op zowel Kickstarter en Oneplanetcrowd. In totaal haalde het bedrijf meer dan 350 duizend dollar op om dit alles-in-één-apparaat te kunnen produceren.

De Base10 levert een batterij met een capaciteit van 10.000 mAh en twee led-lampen die je met usb-kabels via de Base10 kunt opladen. Het product heeft een groot uitklapbaar 10watt-zonnepaneel en wordt geleverd met een waterdichte tas, zodat je het overal kunt gebruiken. De Base10 kost 189 euro.

Lees verder:5 succesvolle Nederlandse Kickstarter-projecten: deel 2

Tekst: Richard Veenstra

▼ Volgende artikel
Review Sony WF-1000XM6 – Dit is je volgende set oordopjes
© Wesley Akkerman
Huis

Review Sony WF-1000XM6 – Dit is je volgende set oordopjes

Wanneer Sony met een nieuwe set premium oordoppen op de proppen komt, dan moet je opletten. Dit Japanse merk is namelijk al jaren marktleider als het gaat om geluidskwaliteit en actieve ruisonderdrukking. Met zijn prijs van 300 euro mikt de fabrikant wederom op het hogere segment, al is dit wel minder dan de adviesprijs van zijn voorganger.

Fantastisch
Conclusie

Het zal ongetwijfeld niemand verbazen, maar dat maakt zo’n beoordeling niet minder waardevol: de Sony WF-1000XM6 is een regelrecht schot in de roos. Qua audiokwaliteit en -beleving hebben we nog niet beter gehoord. Soms klinkt het net alsof de muziek live naast je wordt gespeeld. Het comfort en de app kunnen nog wel beter, maar de grandioze actieve ruisonderdrukking en de fysieke bediening maken een hoop goed. Dit is je volgende set oordopjes!

Plus- en minpunten
  • Audiokwaliteit van hoog niveau
  • Bediening met gevoel van contact
  • Actieve ruisonderdrukking verbeterd
  • Gave en unieke functies
  • Goede batterijduur
  • Genoeg oortips met memory foam
  • App wat gebruiksonvriendelijk
  • Oortips zitten na verloop van tijd minder comfortabel

Prijs: € 299,-
Driverunit:
8,4 mm
Bluetooth:
Versie 5.3
Batterijduur (muziek):
Max. 8 uur (NC AAN) / max. 12 uur (NC UIT)
Oplaadtijd:
Ca. 1,5 uur (oordopjes), ca. 2 uur via usb (case)
Draadloos opladen:
Ja (met oplaadcase)
Waterbestendigheid:
IPX4
Codecs:
SBC, AAC, LDAC, LC3
Multipoint-functie:
Ja
Frequentierespons:
20 Hz - 40.000 Hz (LDAC 96 kHz sampling 990 kbps)
Gewicht:
Ca. 6,5 g per oordopje / ca. 47 g voor de oplaadcase
Afmetingen case:
Ca. 61,6 x 41,1 x 26,5 mm
Inhoud verpakking:
Oplaadcase, geluidsisolerende eartips, usb-kabel

De Sony WF-1000XM6 volgen de XM5 op die het Japanse bedrijf zo’n 2,5 jaar geleden uitbracht. Dat is een flinke periode in het land der oordoppen (of technologie in het algemeen). Daar waar veel fabrikanten inzetten op jaarlijkse releases en complete productgroepen beperkte stappen voorwaarts maken, is het fijn om te zien dat een elektronicaproducent het nog aandurft langer te wachten tussen verschillende uitgaven. Dan heb je tenminste wat te melden of te vertellen.

Met deze versie zet Sony in op een betere noise cancelling, audioweergave, gesprekskwaliteit en ergonomie. Daarnaast brengt de fabrikant stabielere bluetooth-connectiviteit, Google Gemini-integratie en een hogere mate van milieuvriendelijkheid. Zo zijn de antennes langer gemaakt, waardoor de oortjes niet snel de verbinding verliezen, ook niet in drukkere omgevingen zoals een vliegtuig of trein. Dat hebben we aan den lijve ondervonden de afgelopen weken.

©Wesley Akkerman

Meer in contact

Net als bij het vorige model maakt Sony gebruik van memory foam als oortips (het deel dat in je gehoorgang zit). Die hebben als grote voordeel dat ze zich aanpassen aan de vorm van de opening en dus altijd strak en goed zitten. In de doos zitten verschillende opties. Bij ons zit de een net te los, terwijl het formaat daarna juist net wat strak zit. Daardoor kan langer dan twee uur luisteren wat oncomfortabel worden. Maar ze vallen in elk geval niet zomaar uit je oren.

Deze keer kijkt Sony ook naar het ontwerp. De Sony WF-1000XM6-oortjes zijn wat langwerpiger en steken iets verder uit je oren dan z'n voorganger, waardoor je moet oppassen wanneer je een T-shirt of trui uittrekt. Het oppervlak is wat ruwer en dat helpt daadwerkelijk bij de fysieke bediening; het voelt alsof je wat meer in contact bent met de bediening. Muziek pauzeren, actieve ruisonderdrukking activeren – het gaat allemaal erg soepel. Je hoeft ze niet hard in te drukken.

Grammy-winnende engineers

Daarnaast is het fijn dat deze dopjes nog steeds acht uur meegaan op een volle accu. Dat is met actieve ruisonderdrukking aan. Zet je die uit, dan mag je daar nog een paar uur bij optellen. Met de oplaadcase erbij kun je rekenen op 24 tot 30 uur. Dat is misschien niet superveel in vergelijking met sommige concurrenten, maar die zitten dan ook niet boordevol allerlei extra microfoons (vier stuks in dit model) en speciaal ontwikkelde drivers.

©Wesley Akkerman

De drivers zijn natuurlijk medeverantwoordelijk voor het geluid, maar de samenwerking met allerlei gerenommeerde studio's en muziekproducenten helpt daar vanzelfsprekend ook bij. Sony heeft zich laten leiden door een team van Grammy-winnende en Grammy-genomineerde engineers, waaronder Randy Merrill (die werkte met Ed Sheeran), Chris Gehringer (Lady Gaga) en Michael Romanowski (Alicia Keys). Dat zijn niet de minste namen, maar wat merk je daarvan?

Naast je in de kamer

Nou, het grootste compliment dat we een set oordoppen kunnen geven: je hebt de equalizer niet nodig om goed en wel – en in de hoogste kwaliteit! – van je digitale muziek te genieten. De audio klinkt warm, vol en persoonlijk. Dat gaat niet ten koste van de hogere regionen of het middenveld, waardoor die helderheid en nuance bewaakt blijft. Soms lijkt het net alsof iemand op een drumstel naast je in de kamer speelt, zo dichtbij klinken de nummers.

Als je wilt, dan kun je wel een equalizer op de soundstage loslaten. Je kunt dan kiezen uit verschillende profielen, zelf een instelling beheren of Sony het werk uit handen laten nemen. Dan stelt de (helaas soms wat onoverzichtelijke) app de equalizer in op basis van jouw eigen gehoor. Hier kan dat nog weleens ten koste gaan van het basgeluid, waardoor we dat maar achterwege laten, maar het is fijn dat het kan. Het maakt de Sony WF-1000XM6 breed inzetbaar.

©Wesley Akkerman

Gevoel, beleving, emotie

En daar blijft het niet bij qua audio. Want je kunt streamen in hoge resoluties dankzij de LDAC-audiocodec en anders leunen op DSEE Extreme (een algoritme van Sony dat de muziek in kwaliteit opschaalt). Verder is nieuw in deze set dat je audio wat verder weg kunt laten klinken, alsof je in een café of je eigen woonkamer zit. Dat is een vreemde maar oorstrelende ervaring die je moet beleven om het te begrijpen.

We snappen uiteindelijk wel waarom Sony deze functie introduceert. Het kan bijvoorbeeld helpen bij de concentratie. Wij hebben vooral gemerkt dat je er een huiselijk gevoel aan kunt overhouden wanneer je kilometers hoog in de lucht hangt in een vliegtuig, omdat het net lijkt alsof je naar je eigen audioset thuis op de achtergrond luistert. Het gaat hier niet om de beste geluidskwaliteit, maar om een gevoel, een emotie, een beleving. En die is helemaal oké.

Tot slot kijken we nog even naar de actieve ruisonderdrukking. Die is beter dan ooit. Zo hebben we bijna niets van de vliegtuigmotoren gehoord tijdens een recente reis naar Barcelona en komt er ook weinig tot geen geluid vanuit het OV je gehoorgang in. Bepaalde plotselinge hoge tonen komen nog weleens door, maar die blijven moeilijk filterbaar. Al met al is dit wederom een mooie stap voorwaarts, helemaal als je je écht even wilt afsluiten van je omgeving.

Sony WF-1000XM6 kopen?

Het zal ongetwijfeld niemand verbazen, maar dat maakt zo’n beoordeling niet minder waardevol: de Sony WF-1000XM6 is een regelrecht schot in de roos. Qua audiokwaliteit en -beleving hebben we nog niet beter gehoord. Soms klinkt het net alsof de muziek live naast je wordt gespeeld. Het comfort en de app kunnen nog wel beter, maar de grandioze actieve ruisonderdrukking en de fysieke bediening maken een hoop goed. Dit is je volgende set oordopjes!

▼ Volgende artikel
De beste State of Play ooit! - Power-Up Podcast Special
Huis

De beste State of Play ooit! - Power-Up Podcast Special

Zo! Dat was niet alleen de langste, maar voor velen ook meteen de beste State of Play ooit! Met meer dan 25 titels op het menu stond deze showcase vooral bij Simon dik op z’n buik geschreven. Samen met Martin en Jacco blikt hij terug op (bijna) alles wat voorbij kwam, en duiken ze dieper in onder andere: God of War: Sons of Sparta, Kena: Scars of Kosmora, Castlevania: Belmont’s Curse, Project Windless en natuurlijk de aangekondigde John Wick-game! Benieuwd wat de jongens ervan vonden? Check dan als de wiedeweerga deze speciale extra aflevering, baklap!

Watch on YouTube

00:00 Intro
02:20 Ons oordeel
09:20 Project Windless
11:35 Resident Evil Requiem
13:35 Kena: Scars of Kosmora
19:00 Legacy of Kain: Defiance Remastered / Ascendance
22:45 Yakoh Shinobi Ops
27:25 Dead or Alive
31:45 Control: Resonant
36:05 Beast of Reincarnation
37:15 Neva: Prologue
39:05 Star Wars: Galactic Racer
42:35 Metal Gear Solid Collection 2
45:15 Castlevania: Belmont’s Curse
49:15 Silent Hill: Townfall
52:10 John Wick
54:35 God of War Trilogy Remake
56:35 God of War: Sons of Sparta
01:03:00 Horizon Hunters: Gathering
01:04:45 Onze Reddit-aankondiging
01:06:45 Outro

Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!