Cubase Elements 6
Na de introductie van een gloednieuwe versie 6 begin dit jaar, introduceert Steinberg nu de nieuwste instapversie: Cubase Elements 6. We zoeken uit wat je tegenwoordig nog kunt kopen voor net geen 100 euro.
Net als de volledige versie van Cubase 6 is ook instapversie Cubase Elements 6 duidelijk geëvolueerd van een midipakket – héél lang geleden – tot een totaaloplossing waarbij audio-recording centraal staat. Ook in dit pakket kun je bij het opstarten kiezen tussen verschillende projecten; het pakket laadt daarna een template waarmee je meteen aan de slag kunt. Anders gezegd: je hoeft niet zelf eerst alle instellingen door te lopen en aan te vinken.
Vanaf hier verschillen Cubase 6 en Cubase Elements 6 grondig van elkaar. Cubase 6 is de zogeheten pro-versie met alle toeters en bellen en Elements 6 moet het met veel minder functionaliteit doen. Zo beschik je 'maar' over maximaal 48 audiotracks en 64 midisporen tegenover een onbeperkt aantal in Cubase 6. Toch is het beslist toereikend voor de leek die voor het eerst met muzieksoftware wordt geconfronteerd of simpelweg niet geïnteresseerd is in ingewikkelde software die àlles kan. Grafisch oogt Elements 6 veel volwassener dan Elements 5 maar ook onder de cosmetica schuilt volwassen software. Van een pakket van net geen 100 euro verwachten we uiteraard geen mirakels maar de drie vst's die worden meegeleverd zijn van topkwaliteit. De drumgeluiden worden geproduceerd door Groove Agent ONE. Deze plugin is goed gevuld; er is keuze uit tientallen drumkits. Noem een muziekstijl en Groove Agent ONE heeft een passende drumkit. Naast de geïntegreerde drumcomputer krijgen gebruikers nog de eenvoudige Prologue synthesizer en gestroomlijnde versie van HALion Sonic. HALion Sonic SE is een werkstation op zich dat in zijn standaarduitvoering over een overtuigend arsenaal aan klanken en klankeffecten beschikt. Zelfs ervaren gebruikers zullen bij het beluisteren van de geluidsbanken meer dan eens goedkeurend knikken. Sterker nog, sommige standaardklanken doen niet onder voor pakketten die een veelvoud kosten. In totaal worden meer dan 500 klanken meegeleverd (verdeeld over de drie vst's).
De drie genoemde vst's zijn een goede basis voor gebruikers die met een keyboard overweg kunnen. Wie gitaar speelt of een ander akoestisch instrument is aangewezen op de audiofaciliteiten. Je kunt tot 48 sporen opnemen bij een resolutie van 24-bit bij 96 kHz. Dat is equivalent aan dvd-kwaliteit. Uiteraard is de opnamekwaliteit afhankelijk van de gebruikte microfoons en audioapparatuur maar als het van Essentials 6 afhangt, mix je met veel detail tracks bij elkaar die meer dan behoorlijk klinken. Dat doe je middels de virtuele mengtafel die de mogelijkheid biedt om onbeperkt effecten te gebruiken uit een lijstje van 33 verschillende opties.
Uniek in deze prijscategorie is de integratie van 'pitch correction' technologie. Zing je een beetje vals of was de gitaar niet goed gestemd, dan corrigeert PitchCorrect VST 3 dit in real time. Afregelen is geen sinecure maar er is gelukkig goed nagedacht over de presets. Jammer is het complete gebrek aan midi-effecten. Waar we dan weer wél blij mee zijn, is de mogelijkheid om partituren aan te maken. We herinneren ons nog goed de tijd dat deze zogeheten score-functie een dure optie was.
PluspuntenMinpuntenConclusie
de verbeterde GUI
aanmaken partituur
HALion Sonic SE-bibliotheek
geen midi-effecten
Cubase Elements 6 oogt volwassener dan versie 5 en zal instappers inspireren of misschien wel verleiden tot een upgrade. Ondanks de hevige concurrentie in het segment net onder de 100 euro kunnen we rustig stellen dat Cubase een stabiele reputatie geniet.