ID.nl logo
Duurzaam wonen voor iedereen: de overheid maakt het betaalbaar(der)
© Mediaparts - stock.adobe.com
Energie

Duurzaam wonen voor iedereen: de overheid maakt het betaalbaar(der)

Het kabinet heeft een ambitieus plan: duurzaam wonen betaalbaar maken voor iedereen. Maar hoe gaat dat in zijn werk? In dit artikel duiken we in de details van dit ambitieuze plan, de voordelen van duurzaam wonen en hoe ons kabinet dat voor iedereen toegankelijk wil maken.

Steeds meer Nederlanders kiezen ervoor om hun woning te verduurzamen. Uit de voortgangsrapportage 'Versnelling verduurzaming gebouwde omgeving' (PVGO) blijkt dat het aardgasverbruik in woningen vorig jaar met ongeveer 15 procent is gedaald. Daarnaast zijn er zo'n 100.000 warmtepompen geplaatst, is het aantal subsidieaanvragen verdubbeld en hebben meer dan 200.000 woningen een hoger energielabel gekregen.

©Alessandro Terranova

Wat is verduurzaming? Verduurzaming is het proces van het verminderen van de impact van een woning op het milieu. Dat kan onder andere door het verlagen van het energieverbruik, het installeren van duurzame energiebronnen zoals zonnepanelen of warmtepompen, en het verbeteren van de isolatie.

Het plan van het kabinet

Om de verduurzaming nog verder te versnellen, heeft het kabinet een aanvullend pakket van 900 miljoen euro samengesteld, speciaal voor lagere en middeninkomens. Hiermee moet een duurzaam huis voor iedereen betaalbaar worden gemaakt en de energierekening voor iedereen omlaag worden gehaald. Tot en met 2030 wordt in totaal 13 miljard euro geïnvesteerd in verduurzamingsmaatregelen voor de hele gebouwde omgeving. Daar boven op komt 1,5 miljard euro voor de verduurzaming van woningen in Groningen.

Ook lezen: Geld nodig voor energiebesparende maatregelen? Zo vind je subsidies en leningen

Een duurzaam huis is niet alleen goed voor het klimaat, maar ook voor de portemonnee. Het energieverbruik daalt immers, waardoor de energierekening omlaag gaat. Ook stijgt de waarde van een woning en is er minder invloed van plotseling stijgende energieprijzen. Wanneer iemand van deze subsidie gebruikmaakt, verdienen de maatregelen zich nog sneller terug.

Verduurzaming kan worden betaald met spaargeld, maar ook (deels) worden gefinancierd met een Energiebespaarlening van het Nationaal Warmtefonds. Door de lage rente en lange looptijd laat zo'n lening zich terugbetalen door de besparing op de energierekening.

Wat is het Nationaal Warmtefonds? Het Nationaal Warmtefonds is een fonds dat leningen verstrekt aan huiseigenaren die hun woning willen verduurzamen. De leningen hebben een lage rente en een lange looptijd, waardoor de maandlasten laag zijn en de lening zichzelf terugbetaalt door de besparing op de energierekening. Meer informatie over het Nationaal Warmtefonds vind je op www.warmtefonds.nl.

Rentevrij lenen en financiering via het Warmtefonds

Het Warmtefonds maakt financiering voor veel mensen nu nog aantrekkelijker. Middeninkomens met een verzamelinkomen tot 60.000 euro kunnen vanaf nu rentevrij lenen. Het aantal rentevrije Energiebespaarleningen voor deze doelgroep is de afgelopen periode meer dan verdubbeld.

Woningeigenaren die geen lening kunnen krijgen, kunnen via het Warmtefonds vanaf nu tot 10.000 euro financiering krijgen. Dan betaal je maandlasten naar draagkracht. Kun je geen bijdrage leveren? Dan betaal je geen rente en ook geen aflossing.

Wie zijn huis verkoopt betaalt deze lening alleen terug als er sprake is van overwaarde.

Ook lezen: Zo maak je aanspraak op de nieuwe subsidie voor elektrisch koken

©Robert Poorten

Ook huurwoningen moeten massaal duurzaam worden gemaakt.

Verduurzaming van Verenigingen van Eigenaren (VvE's)

Het wordt ook voor 125.000 VvE’s (1,2 miljoen woningen) makkelijker en goedkoper om bij het Nationaal Warmtefonds te lenen. Zij gaan 1,5 procent minder rente betalen op een VvE Energiebespaarlening.

Minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) ziet een enorme versnelling in de verduurzaming van huizen en gebouwen. Hij benadrukt dat het voor iedereen betaalbaar moet zijn om deze stap te zetten. Daarom maakt het kabinet het financieren van maatregelen aantrekkelijker.

Ook lezen: Energie besparen: deze spullen kun je gratis (!) krijgen via je gemeente

Doelen van het kabinet voor 2030

Het kabinet heeft als doel om vóór 2030 2,5 miljoen woningen te isoleren, met focus op de 1,5 miljoen slecht geïsoleerde woningen. Vorig jaar is het aantal woningen met slechte E-, F-, en G-labels met zo’n 55.000 gedaald.

Nu zijn er nog zo’n 1,4 miljoen ondeugdelijk geïsoleerde woningen. 0,5 miljoen daarvan zijn huurhuizen. Deze moeten uiterlijk in 2029 zijn verduurzaamd tot minimaal een D-label, want vanaf dat moment geldt een verhuurverbod voor woningen met labels E, F en G.

Welke warmtepomp past bij jou?

Doe de check op Kieskeurig.nl en je weet het binnen 5 minuten!

Vraag een offerte aan voor zonnepanelen:

▼ Volgende artikel
Fortnite-makers moeten in Nederland miljoenenboetes betalen
Huis

Fortnite-makers moeten in Nederland miljoenenboetes betalen

Epic Games, de ontwikkelaar en uitgever van Fortnite, moet in Nederland twee boetes van in totaal 1,125 miljoen euro betalen. Dit omdat het bedrijf kinderen op een oneerlijke manier aanzet om aankopen te doen in het populaire battle royale-spel.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legde Epic Games in 2024 al de boetes op. Epic Games ging in hoger beroep, maar de rechtbank in Rotterdam heeft eerder deze week besloten dat de boetes blijven staan en de aanklacht van de ACM dus correct is.

Redenen voor de boetes

Epic heeft met Fortnite volgens de rechtszaak op drie punten de wet overtreden. Zo bevat het spel de Item Shop, waarbij items elke 24 uur worden vervangen. Hiermee wordt volgens het oordeel kunstmatig schaarste gecreëerd en worden kinderen onder tijdsdruk gemotiveerd om snelle en dus mogelijk ondoordachte aankopen te doen. Dit is overigens een vrij vaak voorkomende verkoopstrategie in diverse multiplayergames.

Daarnaast worden Fortnite-spelers - en dus ook kinderen - gebombardeerd met verschillende beelden, video's en berichten die tot aankoop aanzetten. Op die manier wordt het voor hen verleidelijker gemaakt om items en zogeheten Battle Passes te kopen. Volgens Epic Games zetten deze advertenties niet rechtstreeks aan tot aanschaf, omdat men na het klikken op zo'n bericht nog meer stappen moet zetten, maar de rechtbank wuift dat weg.

Tot slot staan er bij sommige items in de Item Shop timers die aflopen. Daarmee wordt gesuggereerd dat sommige items spoedig uit de verkoop gehaald worden, terwijl dat niet altijd het geval is. Ook dit probeerde Epic Games te weerleggen - zonder succes.

Naast de boete moet Epic Games Fortnite aanpassen om jongere spelers te beschermen. Dat zal het bedrijf mogelijk meer geld en moeite kosten dan de daadwerkelijke boetes betalen. Epic heeft de timer inmiddels al uit de Item Shop gehaald, en spelers onder de 16 jaar kunnen geen aankopen met echt geld meer doen zonder ouderlijke toestemming. Daarbij kan er ook ouderlijk toezicht worden ingesteld

Kritische kijk op games

Nederland is niet het enige land waar met een vergrootglas naar Fortnite wordt gekeken: in de Verenigde Staten werden ook al boetes uitgedeeld voor soortgelijke zaken. Sowieso wordt er wereldwijd steeds kritischer gekeken naar de manier waarop met name videogames met een online component met jeugdige spelers omgaan. Een ander bekend voorbeeld is Roblox, dat volgens critici door sommige spelers met kwade bedoelingen als platform wordt gebruikt om kinderen te lokken.

Fortnite is speelbaar op alle moderne platforms, waaronder PlayStation, Switch-consoles, Xbox, pc en smartphones. Het is een van de populairste games van deze tijd. In het spel landen honderd spelers op een eiland en vechten ze het uit tot er maar één speler overblijft. De game is in de loop der jaren echter uitgegroeid tot meer dan dat: er zijn festivals met echte artiesten die optreden, spelers kunnen het uiterlijk van uiteenlopende personages uit allerlei franchises ontgrendelen voor hun eigen personage - van Marvel tot South Park - en er zijn zelfs een racegame en een Lego-versie binnen het platform beschikbaar.

▼ Volgende artikel
Vertrokken Lucasfilm-baas geeft update over aankomende Star Wars-films
Huis

Vertrokken Lucasfilm-baas geeft update over aankomende Star Wars-films

Kathleen Kennedy, de voorzitter van Lucasfilm die eerder deze week aankondigde te vertrekken bij het bedrijf, heeft een update gegeven over verschillende Star Wars-films die er aan zitten te komen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Dat deed ze in een interview met Deadline, waarin ze ook terugblikt op haar tijd bij Lucasfilm. We wisten al van het bestaan van de aankomende films die ze vervolgens aanhaalde, maar op deze manier wordt er iets meer duidelijkheid gecreëerd over de status van deze projecten.

Mogelijke projecten

Zo werken James Mangold en Beau Willimon aan een script voor een film over het ontstaan van de Jedi - mogelijk genaamd Dawn of the Jedi. Volgens Kennedy heeft het duo een geweldig script geschreven, maar ligt de progressie rondom de film nu tijdelijk stil.

Daarnaast heeft ook Taika Waititi - bekend van de moderne Thor-films, What We Do in the Shadows en Jojo Rabbit - een script ingeleverd die blijkbaar "hilarisch" is. "Het is alleen niet mijn besluit (wat ermee gebeurt), zeker nu ik wegga." Steve Soderbergh en (acteur) Adam Driver willen daarnaast een script van Scott Burns verfilmen. Eerder werd er al een film rondom Drivers personage Ben Solo afgeschoten.

Tot slot is er nog de mogelijkheid dat Rian Johnson, de maker van The Last Jedi, terugkeert. Kennedy legt uit dat Johnson het erg druk heeft met de Knives Out-films, en dat hij ook bang is geworden van de kritiek die online werd geplaatst rondom zijn meest recente Star Wars-film. In eerste instantie zou Johnson een geheel nieuwe Star Wars-trilogie regisseren, maar dat lijkt nu dus onwaarschijnlijk. Kennedy kon dan ook geen uitsluitsel geven.

Aankomende bevestigde Star Wars-films

Er is in ieder geval veel onduidelijk over de staat van de toekomstige Star Wars-films, maar gelukkig weten we van enkele films dat ze sowieso uitkomen - mede omdat ze al zijn opgenomen.

Zo is daar de Mandalorian-film - The mandalorian and Grogu - geregisseerd door Jon Favreau - die in mei uitkomt - en volgend jaar Star Wars: Starfighter. In die film hebben onder andere Ryan Gosling, Flynn Gray en Matt Smith rollen. Fans kunnen zich de komende jaren dus nog opmaken voor meer dan genoeg Star Wars.

Het vertrek van Kathleen Kennedy

Zoals gezegd treedt Kathleen Kennedy dus af als voorzitter van Lucasfilm. Zij speelde zo'n veertien jaar lang een belangrijke rol binnen deze gigantische franchise. Ze zal wel deels betrokken blijven bij de reeks, onder andere als producent van The Mandalorian and Grogu en Starfighter.

Dave Filoni en Lynwen Brennan nemen het stokje van Kennedy over. Filoni gaat zich richten op de creatieve koers van Lucasfilm en Star Wars, terwijl Brennan de zakelijke kant op zich neemt. Beiden zullen onder leiding staan van Disney-voorzitter Alan Bergman.