ID.nl logo
Zekerheid & gemak

VVD wil wetgeving ter bescherming internet vrijheid

Vandaag heeft VVD-Europarlementariër Jules Maaten de Europese Commissie gevraagd met wetgeving te komen die wereldwijd de vrijheid op het internet moet beschermen. De VVD eurofractie acht het noodzakelijk dat Europa, naar Amerikaans voorbeeld, een Global Online Freedom Act (GOFA) aanneemt. De Amerikaanse GOFA, waarover nog steeds onderhandeld wordt, verplicht o.a. Amerikaanse internetbedrijven hun servers in westerse landen te plaatsen, zodat de gegevens van deze servers niet door autoritaire staten gebruikt kunnen worden om dissidenten op te sporen.

In antwoorden op eerdere schriftelijke vragen erkende de Europese Commissie vandaag dat de zelfregulering van Europese internetbedrijven hieromtrent mislukt is.

VVD-Europarlementariër Jules Maaten: "Met de vrijheid van het Internet valt niet te sollen en de Unie zal zich ook buiten Europa moeten inzetten om journalisten en dissidenten te steunen."

Jules Maaten vraagt de Europese Commissie bovendien om 20 miljoen euro vrij te maken om middelen en diensten te ontwikkelen en bestaande initiatieven te ondersteunen die internetcensuur in autoritaire staten ondermijnen. Deze software en diensten kunnen gebruikt worden door burgers in landen als China, Tunesië en Cuba om censuur op het internet te omzeilen, doordat geblokkeerde websites en zoekresultaten hiermee toegankelijk worden.

Jules Maaten: "De VS heeft voor 2008 reeds 15 miljoen dollar ter beschikking gesteld om dergelijke technologieën verder te ontwikkelen en te verspreiden. Europa mag niet achterblijven. De EU en VS moeten de 'Great Chinese Firewall' doorbreken."

Volgens de mensenrechtenorganisatie 'Reporters Without Borders' zitten momenteel wereldwijd 64 cyberdissidenten gevangen, waarvan het merendeel (51) in China. Jules Maaten maakt in het Europese Parlement deel uit van de Commissie Buitenlandse Zaken.

▼ Volgende artikel
Bloomberg: PlayStation 6 komt mogelijk pas in 2028 of 2029 uit
© Sony
Huis

Bloomberg: PlayStation 6 komt mogelijk pas in 2028 of 2029 uit

In navolging van eerdere berichtgeving heeft ook toonaangevende nieuwswebsite Bloomberg geopperd dat Sony overweegt om de PlayStation 6 intern uit te stellen.

In het artikel wordt gemeld dat Sony zou overwegen om de PlayStation 6 pas in 2028 of 2029 uit te brengen. Dit terwijl Sony zelf in eerste intentie zou hebben gemikt op 2027. "Sony Group Corp overweegt nu om de release van zijn volgende PlayStation-console uit te stellen naar 2028 of zelfs 2029."

Vorige maand claimde MST Financial-analist David Gibson ook al dat Sony de PlayStation 5-levenscyclus wil verlengen en de console pas ergens na 2028 uit te willen brengen. Sony zelf heeft echter nog niet op de geruchten gereageerd - het bedrijf heeft de PlayStation 6 nog niet eens officieel aangekondigd, laat staan een publiekelijke releasedatum genoemd.

View post on Instagram
 

Reden voor vertraging

Zoals gemeld zou de voornaamste reden voor een eventuele vertraging alsmaar stijgende prijzen voor en tekorten van geheugen zijn. Prijzen van RAM (Random Access Memory) stijgen alsmaar doordat er massaal RAM nodig is om het alsmaar populairder wordende AI werkende te houden. RAM is echter nodig in spelcomputers.

De theorie is dat bedrijven zoals Sony hun plannen voor nieuwe consoles uitstellen, omdat de prijzen voor RAM zo hoog liggen. Dat zou immers betekenen dat men ook hogere prijzen voor nieuwe consoles moet vragen, en dat zou eventueel een negatief effect op het succes van deze consoles kunnen hebben. Ook zouden tekorten aan RAM roet in het eten kunnen gooien.

Vooralsnog is echter nog niets bevestigd. Volgens eerdere geruchten wil Sony niet alleen de PlayStation 6 uitbrengen, maar ook een handheldversie om PS6- en PS5-games op te spelen. Zoals gezegd is de PS6 nog niet officieel aangekondigd, dus bevestigd is dit nog niet.

Onlangs schreven we een column over waarom het helemaal geen ramp hoeft te zijn dat de PlayStation 6 nog een aantal jaar op zich laat wachten.

Effecten op andere consoles

Overigens kan de situatie rondom RAM ook effect hebben op consoles van andere bedrijven. De prijzen van bestaande consoles gaan zo nu en dan ook omhoog - in plaats van dat ze omlaag gaan, zoals traditioneel gezien gebeurt - en volgens het Bloomberg-artikel overweegt Nintendo de prijs van de Switch 2 ook omhoog te gooien. Nintendo liet onlangs bij het bekendmaken van diens kwartaalcijfers al weten de RAM-situatie nauwlettend in de gaten te houden.

▼ Volgende artikel
Bloober Team kondigt horrorspel Layers of Fear 3 aan
Huis

Bloober Team kondigt horrorspel Layers of Fear 3 aan

De Poolse ontwikkelaar heeft Layers of Fear 3 aangekondigd, een nieuw deel in diens horrorgamefranchise.

Bloober Team hintte al een tijdje naar een nieuwe aankondiging - er was geruime tijd een timer te zien die afliep naar Valentijnsdag afgelopen weekend. Die timer bleek dus voor Layers of Fear 3 te zijn.

Er is nog geen gameplay van het spel getoond, maar er werd wel een live-action teaserfilmpje online geplaatst waarin een man het gericht 'The Sick Rose' van William Blake voorleest. Meer info over de game werd niet gegeven.

Watch on YouTube

In de eerste Layers of Fear-game uit 2016 besturen spelers een schilder die in een Victoriaans landhuis probeert zijn meesterwerk af te maken, terwijl het landhuis geheimen over zijn verleden onthult. Er kwam een vervolg uit, alsmede een remake uit 2023 die simpelweg 'Layers of Fear' heet en de verhalen van de eerste twee games combineert en nieuw materiaal toevoegt.

Bloober Team heeft de laatste jaren flink aan de weg getimmerd als leverancier van horrorspellen. Naast de Layers of Fear-games heeft het bedrijf ook de remake van Silent Hill 2 gemaakt, alsmede Cronos: The New Dawn, Blair Witch en The Medium. Het bedrijf werkt samen met Konami ook aan een remake van de eerste Silent Hill.