ID.nl logo
Zekerheid & gemak

HAF 912 Plus

Veel airflow in een bescheiden, flexibele behuizing, dat is het doel geweest van Cooler Master met de kleinste versie in de High Air Flow-serie: de HAF 912 Plus. Biedt hij net zoveel gemak als de HAF X en, 922 en 932?

We hebben eerder al de HAF 932 getest (TestcenterID 3595). Een prima behuizing, maar het feit dat er geen stoffilters inzitten, baart ons wat zorgen. Met zo ongelooflijk veel airflow is een maandelijkse ronde met de stofzuiger geen overbodige luxe. Ook zou het prettig zijn als de moederbord-tray eruit kon. Twee punten die in de prijsklasse tot €150 belangrijk zijn.

Goedkoop!


Kijken we naar de HAF 912 Plus, dan zien we een adviesprijs van €79. En dan is het logisch dat we de eisen bijstellen. We zien nog steeds geen stoffilters en de moederbord-tray kan er niet uit, maar in deze prijsklasse is dat ook helemaal niet gangbaar. Al zou het leuk zijn als Cooler Master dit wel zou bieden om de concurrentie voor te blijven.
Over het uiterlijk valt altijd te discussiëren. Wij vinden de HAF-serie wel leuk. Het is een onderscheidend ontwerp, dat waarschijnlijk vooral de fanatieke zelfbouwer, overklokker en gamer zal aanspreken. De bouwkwaliteit is uitstekend. Het grootste deel van de behuizing is van staal, waardoor de behuizing stevig aanvoelt. Het front is van degelijk plastic en een soort composietmateriaal.
Cooler Master levert twee ventilators mee: één 20 cm voorin de behuizing en één 12 cm achterin de kast. Bovenin is nog een 20 cm fan te plaatsen, of twee 12 cm-modellen. Aan de zijkant is ook nog plek voor een 14 cm of 12 cm ventilator. Dat moet voldoende zijn voor een serieuze airflow. Overigens mist de 912 Plus de fanregeling op de behuizing die wel te vinden is op de duurdere modellen. Het moederbord zal dus de snelheid moeten regelen, of u kunt zelf weerstanden plaatsen tussen de moederbordaansluiting en de ventilatoren om de diverse fans wat stiller te maken.

Lekker werken


We merken bij het inbouwen van ons systeem dat het niet echt nodig is de tray te verwijderen. Er is goed nagedacht over de plaatsing van drivebays – uiteraard toolless – en kabelgaten in de moederbord-tray (maximaal ATX-moederbord), waardoor we lekker schoon en gemakkelijk kunnen bouwen. Er zijn ruim voldoende gaten op elke hoogte, waardoor we netjes de bekabeling achterlangs kunnen leiden. Voorwaarde is natuurlijk wel dat de voeding dit toelaat. Onze Enermaxx-voeding biedt kabels met voldoende lengte. De voeding vindt zijn plek overigens onderin de behuizing. Handig in verband met airflow en plaatsing van een eventuele radiator, want op deze manier is er veel meer ruimte bovenin de kast. Wie geen modulaire voeding heeft, kan overtollige bekabeling samenbinden en opruimen onder een soort kabelhouder die achter de voeding is geplaatst. Voor de nette bouwer een leuk handigheidje.

Evolutie


Het kabelmanagement van de 912 Plus vinden we dus een slag beter dan bij de HADF 932. Ook de vrije ruimte achter de socket is beter over nagedacht. Nu kan bij elke soort gemakkelijk een backplate worden geplaatst, zodat u het moederbord niet hoeft te verwijderen bij het plaatsen van een andere koeler. Dat is vaak een punt van gigantische ergernis bij oudere, of minder goed doordachte behuizingen. Mooi werk, Cooler Master.
Ook biedt de behuizing verrassend veel ruimte voor een midi-tower. We kunnen met gemak alle componenten, zoals grote videokaarten, harde schijven, ssd’s en optische drives kwijt die we ‘nodig’ hebben. Bij hele lange kaarten, kan het nodig zijn om de verwijderbare harddiskbay te verwijderen. Bij ons past de HD5870 nog net. Bij een langere kaart, moet u de harddiskbay verwijderen om ruimte te maken.PluspuntenMinpuntenConclusie

  • Ruim en flexibel

  • Scherp geprijsd

  • Oogt leuk!

  • Geen stoffilters

We zijn blij verrast door de HAF 912 Plus. Het is een degelijke behuizing die voldoende flexibiliteit biedt om een serieus systeem in te bouwen. De koeling is prima voor een midi-tower, waardoor ook high-end systemen genoeg lucht krijgen. We zouden het leuk vinden als Cooler Master ook een keer over stoffilters gaat nadenken. Niet iedereen wil elke maand zijn systeem uitzuigen. Afgezien daarvan is de HAF 912 een erg fijne kast.MoederbordformatenATX
MateriaalStaal en kunststofKleurzwart5.25-inch bays43.5-inch bays (extern)13.5-inch bays (intern)6Usb2.0-poorten2Firewire-poorten1eSata-poorten1Audio-in/uitjaCardreaderneeDisplayneeKoeling1 x 20 cm, 1 x 12 cm, uitbreidbaarAfmetingen230 x 480 x 496 mmGewicht (kg)8

Fantastisch
▼ Volgende artikel
Europese Commissie: TikTok is te verslavend
Huis

Europese Commissie: TikTok is te verslavend

De Europese Commissie claimt dat het socialmediaplatform TikTok te verslavend is, en wil dan ook dat het oneindig kunnen scrollen in de app onmogelijk wordt.

Volgens de Europese Commissie verbreekt TikTok daarmee de Digital Services Act (DSA). Naast oneindig kunnen scrollen worden ook sommige pushnotificaties en autoplay als boosdoeners gezien.

Doomscrollen

De Commissie haalt specifiek oneindig scrollen aan als een gevaarlijk onderdeel van de app. De Commissie meent dat dit gebruikers in een soort trance brengt door dwangmatig gedrag - in feite waar de populaire term 'doomscrollen' op slaat.

De Commissie heeft echter nog geen bindend oordeel uitgebracht. Zo mag ByteDance, het bedrijf achter TikTok, zichzelf eerst verantwoorden. Ook gaat de Commissie eerst advies vragen aan de Europese Raad, om specifiek te zijn een adviesgroep hierbinnen die over digitale diensten gaat. Mocht de Europese Raad het eens zijn met de Commissie, dan moet TikTok in Europa mogelijk onderdelen van het socialmediaplatform aanpassen. Gebeurt dat niet, dan kan ByteDance forse boetes ontvangen.

Social media onder het vergrootglas

Social media - waaronder TikTok - ligt de laatste tijd toch steeds vaker onder een vergrootglas. In Australië bijvoorbeeld is social media sinds enige tijd verboden voor kinderen, en Spanje kondigde eerder deze week aan soortgelijke maatregelen te nemen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Review Teufel Cinebar 22 – Zeer vol tv-geluid voor middelgrote kamers
© Teufel
Huis

Review Teufel Cinebar 22 – Zeer vol tv-geluid voor middelgrote kamers

Tegenwoordig brengt zo'n beetje elk gerespecteerd audiomerk soundbars inclusief subwoofers op de markt. Toch slaagt het Duitse Teufel om zich van de massa te onderscheiden. De bijgesloten basspeaker van de nieuwe Cinebar 22 is namelijk verrassend slank. Hierdoor kun je hem makkelijk naast een televisiemeubel of onder een loungebank kwijt. In de soundbar zelf zitten nog eens acht actieve audiodrivers. Dat belooft wat!

Fantastisch
Conclusie

De Teufel Cinebar 22 is een aanwinst voor elke kleine tot middelgrote kamer. Je krijgt deze soundbar/subwoofer-combinatie in enkele minuten aan de praat, waarna je luistert naar een vol televisiegeluid met ruimtelijke effecten. Overige pluspunten zijn de duidelijke afstandsbediening en het Nederlandstalige display. Houd wel rekening met een behoorlijke adviesprijs van zo'n zeshonderd euro.

Plus- en minpunten
  • Slanke draadloze subwoofer
  • Snelle configuratie
  • Nederlandstalig display
  • Veel ingangen
  • Simpele bediening
  • Audio-instellingen aanpassen
  • Stemmen versterken via spraakmodus
  • Uitstekende geluidskwaliteit
  • Duidelijke audio-effecten
  • Stevige bas
  • Behoorlijk prijzig
  • Maar vier antislipvoetjes bijgesloten
  • Geen HDMI-kabel inbegrepen
  • Geen hoogtekanalen voor Dolby Atmos-geluid
CategorieSpecificatie
Vermogen175 watt (soundbar), 60 watt (subwoofer)
Actieve audiodrivers2× fullrange, 3× tweeters, 2× midrange, 1× bas (woofer)
Connectiviteit2× HDMI, s/pdif (optisch), usb (alleen service), 3,5mm-audiojack, tulp, bluetooth 5.3
SurroundformatenDolby Atmos, Dolby Digital, DTS, DTS:X
Extra’sAfstandsbediening
Afmetingen100 × 7,8 × 14,7 cm (soundbar), 12 × 42 × 42× cm (subwoofer)

Teufel ontwikkelde zijn Cinebar 22 voor een brede doelgroep. Deze soundbar is namelijk een meter lang, zodat hij goed matcht met een middelgrote tot grote televisie. Je kunt de behuizing op een meubel neerzetten of hem aan de wand schroeven. Voor woonkamers met beperkte ruimte is de bijgesloten subwoofer van slechts twaalf centimeter breed ideaal. Heb je naast de televisiemeubel alsnog geen plek, dan schuif je de basspeaker gewoon onder de bank. Je kunt de subwoofer namelijk zowel staand als liggend positioneren. Denk vooraf goed na over de locatie, want je kunt de vier meegeleverde antislipvoetjes maar op één zijde plakken.

©Maikel Dijkhuizen

De inhoud van twee productdozen.

Soundbar aansluiten

De soundbar heeft een stevige kunststof behuizing met aan de rechterkant een klein dimbaar display. Hierop bekijk je onder meer de actieve bron en het volumeniveau. Verder bevindt zich bovenop een compact bedieningspaneel met touchknoppen. De subwoofer bestaat uit een MDF-klankkast. Beide componenten communiceren draadloos met elkaar. Het aansluiten van de Cinebar 22 stelt weinig voor. Verbind de twee apparaten met netstroom en koppel de soundbar via HDMI aan een televisie. Een klein kritiekpuntje is dat Teufel geen HDMI-kabel meelevert. Gezien de adviesprijs van bijna zeshonderd euro hoort zo'n snoertje er naar onze mening gewoon bij.

Je geeft met een schuifknopje aan de achterkant van de subwoofer aan hoe de basspeaker is opgesteld, namelijk vrijstaand, in een hoek of liggend. Zodra je beide apparaten eenmaal hebt ingeschakeld, kies je op het display de Nederlandse taal. In de volgende stap koppel je de subwoofer aan de soundbar door op de pairing-knop te drukken. Dat gaat erg snel, want luttele seconden later hoor je tv-geluid.

Handig is dat je achterop ook nog verschillende audiovisuele bronnen kunt aansluiten, zoals een cd-speler, gameconsole of tv-ontvanger. Gebruik hiervoor bijvoorbeeld de tweede HDMI-poort, optische ingang of analoge tulpaansluitingen. De Cinebar 22 vervult daarmee min of meer de rol van klassieke receiver. Abonnees van Spotify of een andere online muziekdienst kunnen draadloos naar albums, afspeellijsten en podcasts luisteren. Verbind hiervoor een smartphone of tablet met bluetooth.

©Maikel Dijkhuizen

Volg voor de configuratie de aanwijzingen op het Nederlandstalige display.

©Maikel Dijkhuizen

Je selecteert op de achterzijde van de subwoofer de juiste basspeaker-opstelling.

Ruimtelijk geluid

In tegenstelling tot veel andere soundbars is er geen bijbehorende app. Geen punt, want de duidelijke afstandsbediening voldoet prima. De bediening werkt kinderlijk eenvoudig. Kies TV, HDMI, OPT, AUX of bluetooth als bron en leun lekker achterover. Audiopuristen passen met aparte knopjes de niveaus voor de lage en hoge tonen aan. Verder heeft de Cinebar 22 voorgeprogrammeerde modi voor muziek, spraak en nacht. Vanuit het menu zet je uiteenlopende (geavanceerde) audio-instellingen eventueel nog verder naar je hand.

Alles leuk en aardig, maar uiteindelijk draait het natuurlijk om de geluidskwaliteit. Die is kortweg uitstekend. Het is bewonderingswaardig wat een vol geluid deze soundbar/subwoofer-combinatie kan produceren. Dit audiosysteem heeft ook nog eens veel power, want het volume kan behoorlijk luid. Dankzij twee zijwaarts gerichte audiodrivers schieten surroundeffecten van links naar rechts en vice versa. Via een aparte toets op de afstandsbediening kun je deze effecten nog wat versterken.

De subwoofer doet zijn werk naar behoren, want bombastische scènes hoor (en voel) je heerlijk nadreunen. Teufel pronkt op de productdoos weliswaar met ondersteuning voor Dolby Atmos, maar daar merk je in de praktijk eigenlijk niks van. Er ontbreken simpelweg hoogtekanalen om zo'n audiospoor goed te verwerken. Desalniettemin is de Cinebar 22 voor liefhebbers van films, series en games een absolute aanrader.

©Maikel Dijkhuizen

Films en series met de nodige actiescènes komen dankzij de Cinebar 22 zeer goed tot hun recht.

Teufel Cinebar 22 kopen?

De Teufel Cinebar 22 is een aanwinst voor elke kleine tot middelgrote kamer. Je krijgt deze soundbar/subwoofer-combinatie in enkele minuten aan de praat, waarna je luistert naar een vol televisiegeluid met ruimtelijke effecten. Overige pluspunten zijn de duidelijke afstandsbediening en het Nederlandstalige display. Houd wel rekening met een behoorlijke adviesprijs van zo'n zeshonderd euro.

Meer van Teufel ⤵