ID.nl logo
Huis

5 handige privacy-tips voor WhatsApp

WhatsApp is zowat de meestgebruikte app in Nederland. Hoog tijd om eens goed te kijken naar je privacy-instellingen, want WhatsApp heeft daar namelijk niet zo'n goede reputatie mee. Wat kun je doen om jezelf toch een beetje anoniem te houden op WhatsApp? We geven je 5 privacy-tips.

1. Zet een pincode op de app

Je houdt er de NSA niet mee buiten, maar een pin-code op de app weerhoudt dieven of nieuwsgierige vrienden er wel van je berichten te lezen.

WhatsApp heeft van zichzelf geen mogelijkheid een pincode in te stellen, maar je kunt wel van andere apps gebruik maken. Dat kan op Android met de gratis app WhatsAppLock, maar interessanter is het (eveneens gratis) WhatsLock. Daarin zitten nog een paar extra features, zoals een 'neppe' pincode waarmee je de app wel opent maar bepaalde gesprekken alsnog onzichtbaar maakt. Ook heeft WhatsLock een optie waarmee je voorkomt in een dronken bui vervelende stalk-berichtjes naar iemand gaat sturen. Handig.

Ook voor Windows Phone bestaat zo'n app: WhatsApp Locker (gratis). Let daarbij wel op dat het slot alleen werkt als deze app gebruikt. Open je de gewone WhatsApp, dan heb je geen pincode nodig. Gooi de snelkoppeling van WhatsApp dan ook van je homescherm af!

Voor iOS bestaat een dergelijke app niet, althans niet in de App Store. Je kunt er echter wel een aantal vinden als je een jailbreak op je apparaat hebt staan. Probeer daarvoor eens iAppLock, waarmee je op iedere aparte app een pincode kunt zetten.

2. Zet automatisch foto's downloaden uit

Op Android- en iOS-toestellen worden foto's automatisch gedownload naar je Gallerij of je Camerarol. Maar misschien ontvang je van sommige mensen wel foto's die je helemaal niet tussen de andere foto's wilt hebben. Je kunt daarom het automatisch downloaden van foto's in WhatsApp uitzetten.

Je doet dat op beide systemen in 'Menu' -> 'Instellingen' -> 'Chatinstellingen' -> 'Media automatisch downloaden'. Je kunt daar precies instellen hoe je foto's automatisch downloadt, waaronder de optie 'foto's nooit automatisch downloaden.'

3. Maak jezelf ontzichtbaar

Het is handig dat de inhoud van WhatsApp-berichten altijd op je thuisscherm verschijnt, maar zo kan natuurlijk wel iedereen ze meelezen. Je kunt dat gelukkig uit zetten.

Je doet dat op zowel Android als iOS door in het menu naar 'Meldingenbeheer' -> 'App-meldingen' te gaan, en daar 'Weergeven in vergrendelscherm' uit te zetten.

Als je daar toch mee bezig bent, kun je ook gelijk de beruchte blauwe vinkjes uit zetten. Je doet dat via 'Menu' -> 'Instellingen' -> 'Account' -> 'Privacy'. Zet daar 'Read receipts' uit. Let wel op dat je dan zelf ook geen blauwe vinkjes van anderen meer kunt zien.

Je kunt in het menu ook uitzetten wanneer je voor het laatst online bent geweest. Dat doe je in hetzelfde menu ('Menu' -> 'Instellingen' -> 'Account' -> 'Privacy'), waar je bij 'Laatst gezien' kunt instellen wie je status mag zien. Je kunt in dit zelfde menu ook instellen wie jouw profielfoto mag zien. Daar heb je dezelfde opties, tussen 'iedereen', 'niemand' of 'Mijn contacten'.

Let overigens wel op dat je vrienden nog steeds kunnen zien als je 'Online' bent, ook als je de 'laatst gezien'-optie uit hebt geschakeld.

Als je dat echt wilt voorkomen, kun je op Android nog gebruik maken van de widget. Door die op je homescherm te plaatsen kun je in de widget zien wat iemand tegen je heeft gezegd, zonder dat je de app opstart en het bericht moet lezen. Dat werkt helaas niet met smartwatches.

4. Blokkeer een gestolen telefoon

Als je telefoon gestolen wordt of kwijtraakt, dan wil je je WhatsApp liefst zo snel mogelijk blokkeren. Helaas biedt WhatsApp die functie zelf niet (zoals Android en iOS dat wel doen), maar wat je wel kunt doen is WhatsApp op een nieuwe telefoon instellen.

Je moet daarvoor zo snel mogelijk je oude sim-kaart laten blokkeren bij je provider. Als je een nieuwe sim-kaart krijgt toegestuurd, kun je die gebruiken om WhatsApp op een andere telefoon in te stellen. Je gestolen telefoon kan dan geen misbruik meer maken van jouw chats en contactenlijst.

Als het aanvragen van een nieuwe sim-kaart te lang duurt, kun je ook contact opnemen met WhatsApp. Dat kan dan je account tijdelijk blokkeren tot je een nieuwe kaart hebt.

5. Anoniem chatten via een VPN

WhatsApp biedt sinds een paar maanden versleuteling aan op zijn berichten, maar dat geldt nog alleen op Android. Bovendien krijgt die versleuteling flink wat kritiek te verduren. Reden genoeg om je eigen beveiliging dan maar te regelen. Je kunt namelijk al je internetverkeer zelf versleutelen met een VPN.

Er zijn honderden keuzes voor een goede VPN, maar we hebben de 5 beste hier onder elkaar gezet.

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube