ID.nl logo
Lenovo Moto E3 – Compromissen sluiten
© Reshift Digital
Huis

Lenovo Moto E3 – Compromissen sluiten

Motorola (tegenwoordig Lenovo) zette met de Moto E-lijn de afgelopen jaren prettige budgetsmartphones neer. De Moto E3 is de nieuwste telg en kost 129 euro. De concurrentie komt dit jaar niet alleen van andere fabrikanten, maar ook uit eigen stal.

De Moto E3 heeft een plastic behuizing met grote randen boven en onder het scherm. Het toestel oogt echter lomper dan hij is, want door de licht gebolde vorm ligt hij fijn in de hand. Door de achterkant te verwijderen, krijg je toegang tot de eveneens vervangbare accu. De smartphone slikt een simkaart en een micro-sd-kaartje, terwijl de Moto G4 Play twee simkaarten en een sd-slot heeft. Deze concurrent kost met 165 euro slechts enkele tientjes meer en biedt betere hard- en software. Lees ook: Vodafone Smart Platinum 7 – Weet niet te overtuigen.

©PXimport

Prima beeldscherm

Ten opzichte van zijn voorganger heeft de Moto E3 een flink verbeterd scherm. Dat hij vergroot is van 4,5 naar 5 inch zal niet voor iedereen een pluspunt zijn, maar de resolutie is erop vooruitgegaan van 960 bij 540 pixels naar 1280 bij 720 pixels. Het scherm oogt daarom scherp genoeg en heeft bovendien een prima kleurweergave. Ook de maximale helderheid en kijkhoeken zijn goed.

©CIDimport

©CIDimport

Niet de snelste

Voor 130 euro kun je geen rappe smartphone verwachten, en dat laat de Moto E3 ook zien. De telefoon is met zijn 1Ghz quadcore-processor en 1GB werkgeheugen vrij traag en gamen is erg lastig. Ook het beperkte opslaggeheugen van 8GB, waarvan slechts 4GB beschikbaar is, is een duidelijke bezuiniging. Gelukkig kan er een micro-sd-kaartje in het toestel voor meer geheugen. In vergelijking met toestellen die een paar tientjes duurder zijn, is er een groot verschil in de snelheid en hoeveelheid opslagruimte.

Ook de camera’s maken duidelijk dat je een budgetsmartphone in handen hebt. De 8 megapixel camera aan de achterkant heeft overdag veel moeite met de belichting, waardoor foto’s veelal te donker of juist te licht ogen. Een ander probleem is dat de meeste plaatjes onscherp uit de bus komen. ‘s Avonds fotograferen verloopt nog stroever. De 5 megapixel-frontcamera levert niet-bijzondere selfies op, en of je nou echt mooier wordt van de ‘beautymodus’ is nog maar de vraag.

©CIDimport

©CIDimport

©CIDimport

Goede accuduur

De Moto E3 gaat dankzij zijn hd-scherm en grote 2800 mAh accu moeiteloos een lange dag mee. Door de ingebouwde besparingsmodus te activeren als de accu onder de vijftien procent duikt, kun je nog een paar extra uren gebruik uit de telefoon persen. Zoals gezegd is de accu verwisselbaar en dat is wel zo handig.

Geen Android 7.0

Net als alle andere Moto-smartphones draait de Moto E3 op de kale Android 6.0-versie met enkele prima applicaties. Het besturingssysteem is gebruiksvriendelijk en werkt naar behoren. Jammer genoeg loopt Lenovo achter met het verspreiden van de maandelijkse Android-beveiligingsupdates. Google heeft op moment van schrijven de november-update beschikbaar gesteld, maar de Moto E3 moet het nog doen met die van juni. Erger is dat de smartphone geen update krijgt naar Android 7.0 Nougat, dat in augustus uitkwam. De iets duurdere Moto G4 Play krijgt deze update wel.

©CIDimport

©CIDimport

©CIDimport

Conclusie

De Lenovo Moto E3 levert net als zijn voorgangers genoeg smartphone voor weinig geld (129 euro). Maar dat betekent niet dat we hem van harte aanraden, want de concurrentie is fel dit jaar. Niet alleen heb je de keuze uit talrijke modellen van bekende fabrikanten, een scherp geprijsde smartphone uit China importeren wordt ook steeds aantrekkelijker. Maar de grootste concurrent komt van Lenovo zelf. De 165 euro kostende Moto G4 Play heeft dezelfde pluspunten als de Moto E3, maar is sneller en heeft meer opslaggeheugen en betere camera’s. Ook belangrijk is dat de telefoon – in tegenstelling tot de Moto E3 – een update krijgt naar Android 7.0 Nougat, en dus meer toekomstbestendig is.

Oké
Conclusie

Lenovo Moto E3 -------------- **Prijs:** € 129,-**Kleuren:** Zwart en wit**OS:** Android 6.0 (Marshmallow)**Scherm**: 5 inch LCD (1280 x 720)**Processor:** 1 Ghz quadcore (MediaTek 6735P)**RAM:** 1GB**Opslag:** 8GB (uitbreidbaar met geheugenkaart)**Batterij:** 2800 mAh**Camera:** 8 megapixel (achter), 5 megapixel (voor)**Connectiviteit:** 4G (LTE), wifi, bluetooth 4.1, gps**Formaat:** 14,3 x 7,14 x 0,86 cm**Gewicht:** 140,6 gram**Website:** [lenovo.nl](http://shop.lenovo.com/nl/nl/smart-devices/)

Plus- en minpunten
  • Degelijke behuizing met verwisselbare accu
  • Prima beeldscherm
  • Lange accuduur
  • Kale Android 6.0-versie...
  • ...maar geen 7.0-update
  • Traag en weinig geheugen
  • Matige camera's
▼ Volgende artikel
Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan
Huis

Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan

Marc-Alexis Côté, die voorheen de Assassin's Creed-gamefranchise bij Ubisoft overzag, heeft dat bedrijf nu aangeklaagd.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Afgelopen oktober werd aangekondigd dat Côté vertrokken was bij het bedrijf. Dat gebeurde rond dezelfde tijd als dat Ubisoft de Assassin's Creed-franchise onderbracht onder Vantage Studios, een nieuwe dochteronderneming die het samen met Tencent heeft opgericht. Côté heeft decennialang aan de Assassin's Creed-franchise gewerkt en stond de laatste jaren aan het hoofd van de populaire spellenreeks.

Côté zou toen Assassin's Creed naar Vantage Studios ging een aanbod van Ubisoft hebben gekregen om een andere leidende positie binnen het bedrijf aan te nemen. Côté liet kort daarna publiekelijk weten dat deze positie niet vergelijkbaar was met zijn eerdere werk.

De aanklacht

Nu klaagt Côté Ubisoft dus aan, zo meldt CBC Radio Canada. Volgens hem zou hij de rol van 'Head of Production' aangeboden hebben gekregen binnen Ubisoft nadat Assassin's Creed binnen Vantage Studios werd ondergebracht, gevolgd door een mogelijke positie als 'Creative House'.

Volgens Côté zou hij daardoor leiderschap krijgen over "tweederangs" Ubisoft-franchises. Aangezien hij daarvoor de Assassin's Creed-franchise overzag, voelde dit voor hem als een wezenlijke stap terug.

Côté nam naar eigen zeggen twee weken vrij om over deze situatie te reflecteren. Aan het einde van die periode zou Ubisoft hebben geëist dat hij een besluit moest maken en besloot Côté dat dit een onacceptabele situatie was, en een "ontslag in vermomming". Hij eiste dan ook ontslagvergoeding, waarna hij te horen kreeg dat hij niet meer op werk hoefde te komen en Ubisoft aankondigde dat hij was vertrokken.

Volgens Côté heeft Ubisoft geclaimd dat hij vrijwillig is vertrokken, zodat men geen ontslagvergoeding hoefde te betalen. Côté eist nu twee jaar aan loon als ontslagvergoeding en 75.000 dollar aan schadevergoeding vanwege machtsmisbruik en schade aan zijn reputatie. In totaal komt dat neer op meer dan 1,3 miljoen dollar. Ook wil hij dat het concurrentiebeding komt te vervallen.

Vantage Studios en Assassin's Creed

Ubisoft richtte vorig jaar samen met het Chinese Tencent de dochteronderneming Vantage Studios op. Daar zijn de drie belangrijkste Ubisoft-franchise in ondergebracht, namelijk Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six. Ook de ontwikkelteams die aan deze reeksen werken maken nu onderdeel uit van Vantage Studios.

De Assassin's Creed-franchise is al jarenlang een van de belangrijkste gamereeksen van de Franse uitgever Ubisoft. In de spellen gebruiken spelers parkour, stealth en gevechten om diverse exotische locaties uit de geschiedenis te verkennen. Het meest recente deel is het vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows.

▼ Volgende artikel
ChatGPT krijgt advertenties in gratis versie en goedkoopste abonnement
© Robert - stock.adobe.com
Huis

ChatGPT krijgt advertenties in gratis versie en goedkoopste abonnement

OpenAI gaat advertenties tonen in ChatGPT - voor nu alleen nog in de Verenigde Staten, al is het mogelijk dat dit uiteindelijk wereldwijd uitgerold wordt.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

De populaire AI-tool ChatGPT wordt wereldwijd door vele miljoenen mensen gebruikt, dus advertenties konden eigenlijk niet uitblijven. OpenAI gaat de komende weken dan ook tests in de Verenigde Staten beginnen rondom advertenties, zo schrijft het bedrijf. Aangezien het om een test gaat, lijkt het haast vanzelfsprekend dat ze uiteindelijk ook wereldwijd ingezet gaan worden, al heeft OpenAI hier nog geen duidelijkheid over gegeven.

Over de advertenties in ChatGPT

De advertenties zullen onder het antwoord die de AI-tool op vragen van de gebruiker geeft verschijnen. Daarbij benadrukt OpenAI dat de advertenties niet de antwoorden van de tool zullen beïnvloeden, en dat minderjarige gebruikers de advertenties voor nu nog niet zullen zien.

View post on X

Daarnaast houdt ChatGPT ook rekening met de onderwerpen die in de AI-tool worden besproken. Bij gevoelige onderwerpen, zoals mentale gezondheid en politiek, zullen de advertenties vooralsnog niet verschijnen. Daarbij is het de bedoeling dat de advertenties gerelateerd zijn aan het onderwerp dat besproken wordt.

ChatGPT Go

De reclames verschijnen alleen in gesprekken van gratis gebruikers en het Go-abonnement. ChatGPT Go is het goedkoopste betaalde abonnement van de AI-tool en kost 8 euro per maand. ChatGPT Go werd vorig jaar al in specifieke markten beschikbaar gesteld, en is sinds enkele dagen wereldwijd beschikbaar. Verder zijn er nog de duurdere Plus-, Pro-, Business- en Enterprise-abonnementen. Daar zullen geen advertenties op verschijnen.

Zoals gezegd is deze test met advertenties voor nu alleen nog maar voor de Verenigde Staten bedoeld. OpenAI heeft nog niets gecommuniceerd over wanneer we ze in andere landen, zoals in Nederland, te zien gaan krijgen. Hieronder is een voorbeeld te zien van hoe advertenties er op ChatGPT uit kunnen gaan zien.