ID.nl logo
Hoe verhoudt de iPad Air zich tot zijn concurrenten?
© Reshift Digital
Huis

Hoe verhoudt de iPad Air zich tot zijn concurrenten?

Apple lanceerde vorige week de iPad Air. Op de redactie zijn we inmiddels al druk bezig met het testen van deze nieuwe Apple-gadget. In aanloop naar de review, zetten we eerst eens op een rij hoe de iPad Air zich verhoudt tot zijn concurrenten.

De behuizing en bouwkwaliteit laten zien dat Apple's voorliefde voor productontwerp haar sterkste wapen is in de gadgetoorlog, maar uiteindelijk zullen de specificaties en de beschikbare content natuurlijk bepalen of je er 479 euro voor wilt neertellen. Hier is een snelle vergelijking van de iPad Air met de drie laatste grote tablets op de markt, waaronder Microsoft's onlangs gelanceerde Surface 2, Nokia's zojuist aangekondigde Lumia 2520, en Amazon's Kindle Fire HDX 8.9, die eerder deze maand werd aangekondigd.

De nieuwste tablets en de betaalbare prijzen maken het erg lastig om een apparaat uit te kiezen. De vraag is niet langer welke tablet het meeste waar voor je geld biedt, maar welke het beste bij je behoeften past.

©PXimport

Een overzicht van onze Amerikaanse zustersite TechHive.

Dun is in

Je wilt echt geen zware, veel te dikke tablet meezeulen, toch? Van de nieuwe tablets is Apple's nieuwe iPad Air de dunste. De behuizing is iets meer dan 7 millimeter dik, en daarmee vergeleken voelen de Surface 2, de Lumia 2520 en de Kindle Fire HDX 8.9 aan als antieke boeken met een harde kaft. Maar het is niet de meest compacte tablet: De HDX 8.9 is kleiner en lichter dan de iPad Air, waardoor het apparaat het gemakkelijkst op te bergen is. Maar uiteraard is het scherm ook kleiner.

©PXimport

Langere batterijduur of sneller opladen?

Apple beweert dat je het apparaat op één enkele lading maximaal 10 uur kunt gebruiken, wat voor een apparaat van dit formaat ongeveer de norm is. We weten echter niet hoe groot de batterij is die in het apparaat zit, en we hebben de claims van Apple zelf niet getest. De Kindle Fire HDX 8.9 en de Nokia Lumia 2520 gaan allebei een uur langer mee. De Lumia 2520 heeft de mogelijkheid om snel op te laden, hoewel de aparte poorten voor micro-usb 3.0 en micro-hdmi uiteindelijk voor een wirwar aan kabels zorgen, en dat is geen pretje.

Fotograferen - met je tablet

Niet dat we aanraden dat je met je iPad (of welke andere tablet dan ook) foto's gaat maken, maar Apple heeft ook aangekondigd dat de Air een verbeterde camera van 5 megapixel aan de achterkant heeft, plus een 1,2 megapixel-sensor aan de voorzijde voor FaceTime en twee microfoons. De functies van de iPad-camera zien er op papier best goed uit, en met zijn 8MP-camerasensor lijkt de Kindle Fire HDX 8.9 nog indrukwekkender, maar de Lumia 2520 is de grote winnaar. De 6,7 megapixel-camera met optische beeldstabilisatie aan de achterkant, de 2 megapixel-camera aan de voorzijde, en vier microfoons zouden ervoor kunnen zorgen dat het de allerbeste tablet-foto's maakt. Vooral als het apparaat fotografiemogelijkheden heeft die vergelijkbaar zijn met die van de Lumia-cameratelefoons.

iTunes, Amazon App Store, of Windows Store?

Apple's ecosysteem is zowel één van haar sterke als één van haar zwakke punten: De content en het aanbod van apps overtroeven het meeste van wat anderen aanbieden. Zolang je een Apple TV in huis hebt is het een fluitje van een cent om een video of muziek afspeellijst van de iPad Air op je home entertainmentsysteem af te spelen met AirPlay. Maar het gesloten ecosysteem kan lastig zijn als je niet het type bent om alleen één bepaald platform te gebruiken. Je ervaring kan wat onsamenhangend zijn als je geen Apple TV, iPhone, of pc met iTunes hebt.

©PXimport

Het Amazon ecosysteem daarentegen, voelt inclusiever aan - het type platform waaraan iedereen, met wat voor achtergrond dan ook, mee kan doen zolang men een Amazon account heeft. Je kunt films en tv-shows bekijken en alle muziek die je gekocht of opgeslagen hebt in de cloud op vrijwel alles beluisteren - Amazon heeft clients voor consoles, computers, tablets en settopboxen. De achilleshiel is het feit dat het een vertakte versie van Android draait die niet met dezelfde bibliotheek van applicaties werkt als de Google Play Store. De Amazon Marketplace kan beperkt lijken qua aanbod, vooral als je op zoek bent naar een tablet die meer is dan alleen een entertainment consumptie apparaat.

Nokia's Lumia 2520 en Microsoft's Surface 2 zijn goede productiviteitstools omdat ze Windows 8.1 (RT) draaien. Met toegang tot Office en covers met een ingebouwd toetsenbord (afzonderlijk verkocht), plus de mogelijkheid om met "snap" twee applicaties tegelijkertijd op het scherm open te hebben staan, zijn beide apparaten een goede keuze om je werk mee te doen. Vergeleken met de Apple App Store, is het aanbod van de Microsoft Windows Store vrij beperkt.

©PXimport

De iPad Air zou best eens de grootste vernieuwing van het model kunnen zijn sinds de release van de iPad 2 in 2011, en blijft steunen op Apple's sterke punten: mooi design, een breed arsenaal aan apps en content, en gebruiksgemak. Maar het apparaat concurreert op een andere markt dan zelfs maar een aantal jaar geleden, en het moet het opnemen tegen een toenemend aantal grote tablets. Houdt ComputerTotaal.nl in de gaten voor de volledige review van de Apple iPad Air.

Dit is een vrij vertaald artikel van onze zustersite TechHive.com, geschreven door Florence Ion (@Ohthatflo). De mening van de auteur komt niet per definitie overeen met die van ComputerTotaal.nl. Besproken diensten en producten zijn mogelijk niet beschikbaar in Nederland.

▼ Volgende artikel
Samsung voorziet alle oled-tv's en gamingmonitoren van Nvidia G-Sync-compatibiliteit
© Nvidia / Samsung
Huis

Samsung voorziet alle oled-tv's en gamingmonitoren van Nvidia G-Sync-compatibiliteit

Alle nieuwe gamingmonitoren en oled-tv's van Samsung die in 2026 worden uitgebracht zijn compatibel met Nvidia G-Sync. Met deze techniek wordt de verversingssnelheid van het beeldscherm gesynchroniseerd met de framesnelheid van de grafische processor van Nvidia.

De synchronisatie zorgt voor minder haperingen tijdens het spelen van games. Samsung-modellen die compatibel zijn met G-Sync zijn onder andere de OLED S99H, S95H, S90H en S85H en de nieuwe Odyssey G6-gamingmonitoren (G60H, G61SH).

 Kevin Lee, Executive Vice President van de beeldschermafdeling van Samsung: "Ons doel is eenvoudig: altijd en overal een geweldige game-ervaring bieden, wat je ook speelt. Met nieuwe innovaties voor oled-tv's en ‑gamingmonitoren bieden we meer power en precisie en een immersievere ervaring voor elk type speler.”

Monitor met  1.040 Hz

 De Odyssey G6 27-inch gamingmonitor is Samsungs eerste scherm met een verversingssnelheid van maar liefst 1.040 Hz en wordt aangedreven door Dual Mode. Dankzij deze functie kunnen gamers schakelen tussen ultrahoge framesnelheden in HD-resolutie en native QHD-prestaties tot 600 Hz, voor de helderheid, de snelheid en de responsiviteit die nodig zijn voor razendsnelle, precisiegedreven gameplay.  

Gaming op oled-tv's

Ook Samsungs oled-tv's van 2026 zijn gebouwd voor gaming met hoge prestaties. De S99H, S95H en de S90H ondersteunen refresh rates tot 165 Hz, de S85H zelfs tot 120 Hz, voor vloeiende bewegingen en een lage latentie bij snelle gameplay. De nieuwe line-up is overigens niet alleen compatibel met G-Sync, maar ondersteunt ook AMD FreeSync Premium Pro, voor stabiele, HDR-gamingprestaties op pc- en consoleplatforms.

 In de oled-line-up van dit jaar wordt verder de HDR10+ ADVANCED-functionaliteit geïntroduceerd, het next-gen HDR-formaat dat de helderheid, het contrast, de vloeiendheid en de kleurnauwkeurigheid verbetert voor alle soorten content. Ter ondersteuning van een optimale kijkervaring zijn de modellen S99H, S95H en S90H voorzien van Samsungs eigen Glare Free-technologie, die reflecties vermindert zonder afbreuk te doen aan de oled-beeldkwaliteit. 

Bekijk andere Samsung-producten op Kieskeurig.nl:

▼ Volgende artikel
SpaceX van Elon Musk koopt xAI voor 250 miljard dollar
© SpaceX
Huis

SpaceX van Elon Musk koopt xAI voor 250 miljard dollar

SpaceX heeft voor 250 miljard dollar xAI, het bedrijf achter X (voorheen Twitter) en ai-assistent Grok, gekocht.

SpaceX is het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk. xAI was voorheen ook in handen van Musk, maar nu zullen beide bedrijven dus gecombineerd worden. Er wordt 250 miljard dollar in eigen aandelen betaald. Daarmee wordt de waarde van SpaceX nu geschat op ongeveer 1,25 biljoen dollar.

De reden van de overname van een bedrijf van Musk door een ander bedrijf van Musk, is dat men binnen twee tot drie jaar datacenters in de ruimte kan bouwen. Zo schrijft hij in een persbericht: "De huidige ontwikkelingen in AI hangen af van grote datacentra op aarde, wat enorm voor elektriciteit en koeling vereist."

Hij vervolgt: "Er kan niet voldoen worden de wereldwijde vraag naar elektriciteit voor AI op aarde - niet eens op de korte termijn - zonder dat gemeenschappen en het milieu belast worden. Op de lange termijn is AI in de ruimte de enige manier om op te schalen."

De overname wordt dus vooral gedaan om de ruimtevaartplannen van SpaceX te combineren met de AI-plannen van xAI. Het is niet bekend of dit merkbare gevolgen gaat hebben voor X of Grok. Musk kocht een paar jaar geleden Twitter op en hernoemde het socialmediaplatform naar X.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.