ID.nl logo
Voettekst toevoegen in Word: Dit zijn je opties
© Reshift Digital
Huis

Voettekst toevoegen in Word: Dit zijn je opties

Wil je een voettekst toevoegen in Word, dan zijn daarvoor verschillende mogelijkheden. In dit artikel kijken we ernaar en komen ook kopteksten en voetnoten aan bod. Zo realiseer je een professioneel ogend Word-document.

Om je documentpagina’s van een consistente kop- of voettekst te voorzien, ga je als volgt te werk. Open het tabblad Invoegen en klik op Voettekst in de rubriek Koptekst en voettekst. Je kunt uit een twintigtal ontwerpen kiezen, waarna je in de rubriek Positie de hoogte van de voettekst vanaf de onderkant van de pagina instelt (in cm). Wij willen de voettekst zelf opvullen met eigen gegevens en dus opteren wij voor Leeg (drie kolommen).

Door ergens in je Word-document te klikken verlaat je de bewerkingsmodus van de voettekst. Klik opnieuw in de voettekst of ga naar Invoegen, Voettekst, Voettekst bewerken om die alsnog verder aan te passen.

Kop/voettekst aanpassen

Stel nu dat je op oneven pagina’s links de datum wilt, in het midden de documenttitel en rechts het paginanummer, terwijl je die volgorde op even pagina’s omgedraaid wilt.

Selecteer om te beginnen op de eerste pagina (met een oneven nummer) de eerste kolom van je voettekst, met de tekst [Typ hier]. In het lint openen nu automatisch de Hulpmiddelen voor kop- en voettekst. Hier klik je in de rubriek Invoegen op Datum en tijd en kies je het gewenste formaat, waarbij je al dan niet een vinkje plaatst bij Automatisch bijwerken. Open nu het tabblad Bestand, Info en klik bij Eigenschappen naast de ingang Titel, waar je de documenttitel invult. Die plaats je als volgt in de middelste kolom van je voettekst: klik op Info over document en selecteer Documenttitel.

Over naar de derde en laatste kolom van je voettekst, waar we een paginanummer willen. Dat voeg je als volgt toe: klik opnieuw op Info over document en kies Veld. Bij Veldnamen selecteer je Page en kies je een geschikte lay-out voor het paginanummer.

©PXimport

In het lint van Hulpmiddelen voor kop- en voettekst plaats je vervolgens een vinkje bij Even en oneven pagina’s verschillend, waarna je het ontwerp aanpast bij Voettekst even pagina. Je kunt ook gemakshalve het ontwerp van een oneven pagina kopiëren en plakken, waarna je het handmatig aanpast voor je even paginanummers.

Wil je alles uit je Office-suite halen? Neem een kijkje bij onze Tech Academy en bestel de Cursus Word, Excel en PowerPoint. Beschikbaar als online versie en als Office-cursus met praktijkboek. Vol tips voor de meestgebruikte Office-programma's, van de basis tot aan geavanceerdere onderdelen!

Voetnoten toevoegen

Een tekst met wat meer wetenschappelijke of academische allures bevat natuurlijk ook de nodige voetnoten (onderaan de betreffende pagina’s) en soms ook eindnoten (achteraan het document). Die zijn vrij eenvoudig te maken. We nemen voetnoten als voorbeeld.

Klik op de plaats waar je een voetnoot wilt. Open het tabblad Verwijzingen en kies Voetnoot invoegen – je treft hier trouwens ook Eindnoot invoegen aan. Onderaan de pagina verschijnt een horizontale lijn met de nodige ruimte voor het intikken van je voetnoot. Dubbelklik op het cijfer of symbool naast de voetnoot om naar de verwijzing in het document terug te keren.

Je kunt nu onder meer de opmaak van je voetnoten aanpassen. Op het tabblad Verwijzingen klik je op het pijlknopje rechtsonder de rubriek Voetnoten. Er verschijnt een dialoogvenster waar je bijvoorbeeld een ander opsommingsteken of symbool kunt aanduiden. Ook kun je aangeven of de nummering doorlopend moet zijn of opnieuw moet beginnen bij elke nieuwe pagina of sectie.

Pas je bepaalde onderdelen aan, dan maak je tenslotte bij Wijzigingen toepassen op duidelijk of de aanpassingen gelden voor de voetnoten van het gehele document of alleen voor die van de huidige sectie.

▼ Volgende artikel
Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer
© Reshift Digital
Huis

Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer

Tijdens een rechtszaak heeft Mark Zuckerberg, de ceo van Facebook- en Instagram-bedrijf Meta, geclaimd dat het bedrijf geen apps meer maakt die verslavend zijn.

In Californië is een civiele rechtszaak gaande tegen socialmediabedrijven. Deze rechtszaak is door een individu - een twintigjarige vrouw die claimt op jonge leeftijd verslaafd is geraakt aan social media - aangespannen. De aanklacht maakt echter onderdeel uit van een grotere zaak waarbij 1600 mensen claimen dat platforms als Meta's Instagram en Google's YouTube bewust verslavend zijn voor de gebruikers.

Daarbij werd ook Zuckerberg deze week aan de tand gevoeld. Hij ontkende tijdens de rechtszaak dat het bedrijf tegenwoordig nog apps maakt die erop gebrand zijn gebruikers zo lang mogelijk aan het scherm gekluisterd te houden.

NOS maakt melding van interne e-mails van Zuckerberg die volgens de aanklager in ieder geval aantonen dat het bedrijf voorheen wel platforms zo verslavend mogelijk maakte. Het doel was voorheen om de tijd dat mensen aan apps van het bedrijf besteedden, te verdubbelen. Zuckerberg heeft aangegeven dat dit inmiddels geen doel meer van het bedrijf is.

Over de rechtszaak

Naast Meta zijn ook de bedrijven achter YouTube, Snapchat en TikTok aangeklaagd. De laatste twee bedrijven hebben echter al een schikking met de betreffende aanklager getroffen. Ze ontkennen schuld, maar geven wel compensatie.

De rechtszaak richt zich naast mogelijke verslavingen aan socialmedia-apps vooral ook op de manier waarop minderjarige gebruikers van deze platforms worden vastgehouden. Meta zou zich volgens de aanklager niet genoeg inzetten om mensen onder de 13 jaar te weren.

De uitkomst van de rechtszaak kan verregaande gevolgen hebben rondom de regulering van social media, en de toon kunnen zetten voor toekomstige rechtszaken rondom hetzelfde onderwerp. Er wordt in steeds meer landen overwogen om social media niet meer voor jongeren beschikbaar te stellen. Eind vorig jaar werd dit in Australië al doorgevoerd, en TikTok gaf vorige maand aan strenger op te gaan treden om zo gebruikers van jonger dan 13 jaar te weren. Ook Zuckerberg gaf tijdens de rechtszaak aan stappen te ondernemen om de jongste leden van de samenleven te weren van zijn platforms.

▼ Volgende artikel
PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake
Huis

PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake

Sony PlayStation sluit in maart Bluepoint Games, de studio achter de remake van Demon's Souls.

Dat heeft een woordvoerder van Sony aan Bloomberg bevestigd. Door de sluiting zullen ongeveer zeventig werknemers hun baan verliezen. Volgens de woordvoerder is het besluit om de studio te sluiten genomen na "een recente zakelijke beoordeling."

"Bluepoint Games is een enorm getalenteerd team en hun technische expertise heeft exceptionele ervaringen voor de PlayStation-gemeenschap opgeleverd", zo stelde de woordvoerder. "We bedanken ze voor hun passie, creativiteit en vakmanschap."

Hermen Hulst aan het woord

In een bericht die via ResetEra werd gedeeld, liet PlayStation Studios-baas Hermen Hulst - voorheen van de Amsterdamse studio Guerrilla Games - weten dat het besluit werd genomen vanwege "een toenemende uitdagende industrie-omgeving". Aldus Hulst: "Stijgende ontwikkelkosten, een vertraging in de groei van de industrie, veranderingen in het gedrag van spelers en bredere economische tegenwind maken het moeilijker om games duurzaam te bouwen."

Watch on YouTube

Hulst vervolgt: "Om ons in deze realiteit te navigeren moeten we ons aanpassen en moeten we evolueren. We hebben goed gekeken naar ons bedrijf om er zeker van te zijn dat we hedendaags leveren, terwijl we ook klaar zijn voor de toekomst. Daarom zullen we Bluepoint Games in maart sluiten."

Hij eindigde zijn bericht met het volgende: "Ik weet dat dit moeilijk nieuws is om te horen, maar ik ben zeker van de richting die we hebben gekozen. Creativiteit, innovatie en het bouwen van onvergetelijke ervaringen voor spelers blijven de kern van PlayStation Studios. We hebben een robuuste line-up voor het fiscale jaar 2026, en hebben de komende maanden veel om naar uit te kijken."

Watch on YouTube

Over Bluepoint Games

Bluepoint werd in 2021 overgenomen door Sony Interactive Studio. Daarvoor werkten de bedrijven al veel samen, en de studio stond vooral bekend om hun expertise bij het creëren van remakes en remasters. Denk aan de remake van Demon's Souls die tegelijk uitkwam met de PlayStation 5, maar ook God of War Collection, de remake van Shadow of the Colossus en Uncharted: The Nathan Drake Collection.

Vorig jaar bleek al dat Sony een liveservicegame die ontwikkeld werd door Bluepoint had geannuleerd. Volgens geruchten ging het om een liveservicegame gesitueerd in het God of War-universum.

Sony heeft de afgelopen jaren meer studio's gesloten. In 2024 sloten bijvoorbeeld Firesprite, Firewalk en Neon Koi hun deuren.