ID.nl logo
Is jouw wachtwoord veilig genoeg?
© Reshift Digital
Huis

Is jouw wachtwoord veilig genoeg?

Wachtwoorden zijn nog altijd de primaire methode voor de authenticatie van gebruikers. Maar wat nou als je je wachtwoord bent kwijtgeraakt of vergeten? Of als je wachtwoord gestolen, geraden of gekraakt wordt? Een aantal bedrijven zoals Google, Microsoft en Facebook vormen samen de zogenaamde Fast Identity Online (FIDO) alliance, opgericht in 2013. Deze heeft als doel om gezamenlijk een authenticatie standaard te ontwikkelen die de overmatige afhankelijkheid van wachtwoorden in de toekomst helpt te verminderen.

#brandedcontent - Dit artikel is tot stand gekomen in samenwerking met Bitdefender

Gemiddeld 25 wachtwoorden per persoon

Maar voordat er een betrouwbare en slimme standaard ontwikkeld is zullen we het nog steeds met wachtwoorden moeten doen. In 1961 werd voor het eerst een wachtwoord gebruikt om toegang te krijgen tot een computer en inmiddels beveiligen we van alles met wachtwoorden. Een gemiddeld persoon heeft minimaal zo’n 25 accounts voor verschillende websites en online diensten, die allemaal een combinatie van gebruikersnaam en wachtwoord vereisen. Denk bijvoorbeeld aan de wachtwoorden voor je e-mail, facebook en bol.com accounts, maar ook de wachtwoorden die je daarnaast nog voor je werk gebruikt. Daarbij maken we het onszelf graag makkelijk door maar één wachtwoord te onthouden die we vervolgens op elke website opnieuw hergebruiken. Niet heel handig, want als iemand dat ene wachtwoord weet te raden of te kraken, heeft diegene direct toegang tot alle websites en diensten waar je dit wachtwoord gebruikt. De laatste jaren worden wachtwoorden van bekende websites door criminelen op grote schaal buit gemaakt. Ze gebruiken hiervoor vaak grote botnets die het hele internet afzoeken om onveilige websites te vinden, en daar vervolgens veelal miljoenen gebruikersnamen en wachtwoorden van af te stelen. Maar ook via phishing wordt vaak geprobeerd wachtwoorden van je te ontfutselen. Wil je weten of jouw wachtwoord ook gelekt is, kijk dan eens op de websites https://haveibeenpwned.com en https://scatteredsecrets.com .

©PXimport

Een wachtwoord van 12 tekens

Maar hoe kun je voorkomen dat je wachtwoord geraden, gekraakt of gestolen wordt? Voor wachtwoorden geldt absoluut dat de lengte ervan heel belangrijk is. Het toevoegen van enkele extra tekens aan een wachtwoord vermoeilijkt het kraken ervan exponentieel. In het jaar 2000 duurde het ongeveer drie jaar om een wachtwoord van 8 tekens te kunnen kraken middels een zogenaamde brute-force of woordenboek aanval. Tien jaar later, in 2010, is de tijd die het duurt om dit wachtwoord te kraken al gedaald tot slechts vier maanden en in 2015 kost het nog maar twee maanden om het wachtwoord te ontcijferen. En nu in 2021, mede door de komst van steeds sneller processoren en videokaarten, kost het nog maar enkele seconden om zo’n wachtwoord te kunnen kraken. Een wachtwoord van minimaal 12 tekens zal er daarom voor zorgen dat deze tijd weer aanzienlijk zal toenemen. Daarnaast is het altijd belangrijk een wachtwoord samen te stellen met een combinatie van cijfers, letters, hoofdletters en één of meer vreemde tekens. Het maken van een zogenaamde wachtwoordzin is zelfs een nog betere oplossing. De beste wachtwoordzinnen stel je samen met woorden die weinig of niets met elkaar te maken hebben en geen persoonlijke betekenis hebben, maar die je wel kunt onthouden. Om zelf te ontdekken of je sterke wachtwoorden maakt, kun je kijken op de website https://howsecureismypassword.net.

Beveilig je apparaten met BitdefenderBekijken

Gebruik voor elke dienst een ander wachtwoord

Gebruik voor elke website en elke dienst een ander wachtwoord en wijzig je wachtwoorden het liefst één keer per jaar. Om alle wachtwoorden te kunnen onthouden kun je het beste gebruik maken van een wachtwoord manager, waarmee al je wachtwoorden veilig, op één centrale plaats in je computer of telefoon, opgeslagen worden. Om toegang te krijgen tot je wachtwoord manager heb je maar één wachtwoord nodig. Bovendien beschikken de meeste wachtwoord managers over een mogelijkheid om nieuwe wachtwoorden met een vooraf bepaalde lengte te kunnen genereren. De juiste lengte van je wachtwoord wordt zo vanzelf geregeld en die moeilijk te onthouden wachtwoord zinnen worden overbodig. Zolang je het hoofdwachtwoord van de wachtwoord manager maar onthoudt en zorgt dat deze moeilijk te raden is. 

©PXimport

Beveiligingstool 

Bitdefender heeft een wachtwoord manager als onderdeel van Bitdefender Total Security. Alle wachtwoorden worden opgeslagen in wallets en door middel van plug-ins kan de manager geïntegreerd worden in verschillende webbrowsers. Ook delen met meerdere apparaten behoort tot de mogelijkheden, zodat je altijd de beschikking hebt over dezelfde wachtwoorden.

De plug-in in de webbrowser zorgt ervoor dat wanneer je een wachtwoord nodig hebt, deze automatisch wordt ingevuld op de juiste plek in de website. Sla dus nooit wachtwoorden op in je computer en laat ook je browser geen wachtwoorden voor jou bewaren. Iemand met toegang tot je computer zou anders alsnog de wachtwoorden van je computer kunnen stelen. Maak daarnaast altijd zoveel mogelijk gebruik van two factor authentication (ook wel 2FA genoemd). Hierbij heb je naast je wachtwoord altijd een tweede factor nodig, zoals je vingerafdruk of een apart token die je bijvoorbeeld via een SMSje of een app op je telefoon ontvangt. Een ander alternatief is gebruik te maken van de single-sign-on (SSO) oplossingen van Google, Apple, Facebook etc., in plaats van weer een nieuw account met een nieuw wachtwoord aan te maken.  

Beveilig je apparaten met BitdefenderBekijken

▼ Volgende artikel
Korte nieuwe The Super Mario Galaxy Movie-trailer te zien
Huis

Korte nieuwe The Super Mario Galaxy Movie-trailer te zien

Er is een korte nieuwe trailer uitgekomen van de aankomende animatiefilm The Super Mario Galaxy Movie.

In de 30 seconden durende spot heeft Yoshi wederom een prominente rol - in de vorige Mario-animatiefilm ontbrak dit personage nog. Er zitten ook een aantal beelden in die al in vorige trailers van de film voorbij kwamen, maar ook compleet nieuwe beelden - waaronder Princes Peach en Toad in een relatief futuristisch ogende omgeving.

Watch on YouTube

Over The Super Mario Galaxy Movie

Nadat enkele jaren geleden de uiterst succesvolle animatiefilm The Super Mario Bros. Movie uitkwam - logischerwijs gebaseerd op de langlopende Mario-reeks van Nintendo - werkt het bedrijf samen met Illumination al enige tijd aan het vervolg, The Super Mario Galaxy Movie.

Net zoals The Super Mario Bros. Movie lijkt ook het vervolg elementen uit allerlei verschillende Mario-games te pakken, al gebruikt deze nieuwe film de insteek van de twee Super Mario Galaxy-games, waarin Mario het universum afreist.

Diverse acteurs uit de eerste film keren terug in dit vervolg. Mario en Luigi worden wederom ingesproken door Chris Pratt en Charlie Day, en Jack Black vertolkt wederom de stem van Bowser. Ook acteurs als Keegan-Michael Key en Anya Taylor-Joy keren terug. De stem van Bowser Jr. zal in deze film ingesproken worden door Benny Safdie - vooral bekend voor zijn regiewerk - en het personage Rosalina krijgt een stem via Oscar-winnares Brie Larson.

The Super Mario Galaxy Movie gaat wereldwijd - op sommige markten na - op 1 april dit jaar in première.

Nintendo-films

Nintendo zet steeds meer in op het uitbrengen van films gebaseerd op IP van het bedrijf. Naast deze Mario-films werkt Nintendo ook aan een live-action verfilming van The Legend of Zelda-reeks, die in 2027 in de bioscoop zal draaien en daarna naar Netflix komt. Volgens geruchten gaat het bedrijf ook werken aan een spin-off-animatiefilm rondom Donkey Kong, die in de Mario-films wordt ingesproken door Seth Rogen.

Nintendo gaf onlangs in een gesprek met investeerders aan dat ze de verfilmingen niet maken om op korte termijn winst te maken, maar om de franchises van het bedrijf bij een nog groter publiek vanzelfsprekend te maken - wat op de lange termijn de games van het bedrijf nog populairder moet maken.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Wordt Netflix na Warner Bros.-overname te duur? 'Zeg dan maar op'
© ink drop - stock.adobe.com
Huis

Wordt Netflix na Warner Bros.-overname te duur? 'Zeg dan maar op'

Wat Netflix betreft hebben consumenten die Netflix na de overname van Warner Bros. (en dus HBO Max) te duur vinden worden een simpele oplossing: hun abonnement opzeggen.

Netflix en Warner Bros. hebben vorig jaar een overeenkomst gesloten waarbij eerstgenoemde streamingbedrijf het filmproductiebedrijf overneemt. Als dit allemaal doorgaat, zal Netflix dus niet alleen de films van Warner Bros. in handen krijgen, maar ook concurrerende streamingdienst HBO Max, dat van Warner Bros. is.

Onder sommige abonnees bestaat dan ook de angst dat een Netflix-abonnement veel duurder gaat worden, bijvoorbeeld wanneer er Warner Bros.-films die nog maar net uit zijn in de bioscoop op zullen verschijnen, of als HBO Max eventueel met Netflix wordt samengevoegd.

Die angst bestaat ook bij Amerikaanse waakhonden die controleren of de overname wel door kan gaan, en in een verhoor van de senaat onlangs werd een van Netflix' ceo's, Ted Sarandos, daarover aan de tand gevoeld.

Eén klik

Aldus Sarandos: "Netflix en Warner Bros. hebben beiden streamingdiensten, maar ze complementeren elkaar enorm. Sterker nog: 80% van alle HBO Max-leden hebben ook een abonnement op Netflix. We zullen consumenten meer content voor minder geld geven."

Daarna werd gevraagd of Netflix hun abonnementen "betaalbaar" zou houden na de overname. Daarop had Sanandos een duidelijk antwoord: "Je kunt ons abonnement met één klik opzeggen. Als de consument het teveel geld vindt voor wat ze krijgen, kunnen ze hun abonnement met één klik opzeggen."

Klare taal dus, al wordt hieruit niet duidelijk of prijzen na de overname daadwerkelijk zullen stijgen. Het is ook mogelijk dat Netflix beide streamingdiensten gescheiden houdt, of dat het een allesomvattend abonnement voor beide streamingdiensten aan gaat bieden. Op moment van schrijven is dit niet bekend.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.