Tech FEATURE

Thuis-pc steeds vaker doelwit van computercriminelen

Thuis-pc steeds vaker doelwit van computercriminelen

Thuisgebruikers van computers zijn steeds vaker doelwit van computercriminaliteit; 86 procent van alle gerichte internetaanvallen ter wereld hebben pc's bij mensen thuis als doelwit. De reden hiervoor is dat bedrijven meer doen aan beveiliging en zich beter zijn gaan bewapenen tegen criminele aanvallen op hun computernetwerken. Hackers verschuiven daarom hun aandacht naar de over het algemeen minder goed beveiligde computers bij mensen thuis. Ze worden ook steeds handiger in het omzeilen van beveiliging. Ze gebruiken bijvoorbeeld speciale technieken om detectie te vermijden en blijven langere tijd ongezien aanwezig op de computer om op een later tijdstip persoonlijke gegevens te stelen.

Dit blijkt uit het meest recente Internet Security Threat Report (ISTR) van Symantec. Het rapport toont aan dat computercriminelen vaak uit zijn op het achterhalen van persoonlijke gegevens van de computergebruikers, zoals wachtwoord, creditcardinformatie en sofi-nummer. Uit de cijfers komt naar voren dat 30 van de 50 meest gerapporteerde kwaadaardige code bedoeld is om vertrouwelijke gegevens van consumenten bloot te leggen. Deze worden vervolgens gebruikt voor oplichting, fraude en andere criminele activiteiten. Dit zogenaamde financieel gewin is voor hen de reden om juist te kiezen voor minder opvallende en meer doelgerichte aanvallen.

Daarnaast is er ook steeds vaker sprake van phishing-aanvallen, waarbij de computergebruiker via een link in een e-mail naar een website gelokt wordt waar gevraagd wordt naar de persoonlijk gegevens. In de eerste zes maanden van 2006 zijn 157.477 unieke phishing-mails gesignaleerd, een stijging van 81 procent ten opzichte van het half jaar daarvoor. Vooral banken en bijvoorbeeld verzekeraars hebben te kampen met partijen die hun klanten – de consument – proberen te misleiden; 84 procent van de 'phishing'-aanvallen is gericht op de financiële sector.