ID.nl logo
Zekerheid & gemak

Veiling van oudste werkende computerchip mislukt

De eerste computerchip die gisteren onder de hamer ging van veilinghuis Christie’s verwisselde niet van eigenaar, omdat er te weinig op werd geboden. De chip is een belangrijk prototype dat er onder andere voor zorgde dat onderzoeker Jack Kilby in 2000 de Nobelprijs ontving.

Niet dat er níet op het kleine, op een glasplaat geplakte chipje werd geboden: het hoogste bod was $850.000. Maar met geschatte waarden van tussen de $1 en $2 miljoen was dit niet genoeg om het vrij onooglijke kleinood van eigenaar te doen wisselen.

Werkend exemplaar

James Hyslop, wetenschap specialist bij Christie’s, beschreef de chip als ‘het geboortecertificaat van het moderne computertijdperk.’  De chip is het oudste werkende exemplaar van een geïntegreerde schakeling die in particuliere handen is. Er zijn nog twee oudere werkende prototypen in het bezit van het Museum of Science and Industry in Chicago en van het Smithsonian Instituut in Washington.

Sinusvorm

Toen Kilby de chip maakte in 1958, waren al zijn andere werknemers met vakantie. Kilby kon zelf nog geen vrij nemen omdat hij net was begonnen bij Texas Instruments en nog geen vakantiedagen had opgebouwd. Hij ging in zijn eentje in het lab aan het werk en kwam na wat prutsen met de chip op de proppen. Na wat uitproberen bleek de chip te werken: nadat hij er stroom op had gezet, verscheen er op een aangesloten oscilloscoop een sinusvorm.

Processor

Kilby mocht toen zijn bazen terugkwamen van vakantie verder werken aan het project. Een jaar later werd patent aangevraagd en zorgde de chip ervoor dat productiekosten van elektronica met een factor miljoen daalden. De chip is niet het enige project waar Chilby met succes aan werkte: de wetenschapper ontwikkelde ook de eerste rekenmachine en de eerste computer met een processor. 

Lees ook:

Dit apparaatje voegt handgebaren toe aan de Raspberry Pi
Autodesk gaat 3D-printers maken

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
De Legende van Zelda - 40 jaar-retrospective - Bonuslevel
Huis

De Legende van Zelda - 40 jaar-retrospective - Bonuslevel