ID.nl logo
Persoonsgegevens vaker doelwit van hackers
© Reshift Digital
Huis

Persoonsgegevens vaker doelwit van hackers

Persoonsgegevens komen telkens vaker in verkeerde handen als gevolg van hacks, malware en phishing. Dat meldt de Autoriteit Persoonsgegevens, de organisatie die in ons land op datalekken toeziet.

In 2020 kwamen er in totaal 1.173 meldingen van dergelijke datalekken binnen, wat een stijging van 30 procent is ten opzichte van 2019. Zorgelijk is daarbij dat één datalek vaak een boel gedupeerden tegelijk treft. Want bij vier op de tien gevallen gaat het om de data van 500 personen of meer.

Onder persoonsgegevens vallen zaken als naam, adres en telefoonnummer, tot zelfs kopieën van legitimatiebewijzen.

Meldplicht

Sinds 2016 geldt er voor Nederlandse organisaties een meldplicht. Zodra ze een datalek opmerken, moeten ze dit bij de Autoriteit Persoonsgegevens bekendmaken. Het totaal aantal meldingen kwam vorig jaar uit op 23.976 stuks.

In de meeste gevallen gaat het om post met daarin naw-gegevens die per ongeluk naar een verkeerde ontvanger zijn verstuurd, namelijk 66 procent. Lekken als gevolg van hacks, malware en phishing beslaan 'slechts' 5 procent van alle meldingen.

©CIDimport

'Neem extra veiligheidsmaatregelen'

De privacywaakhond raadt organisaties aan om vaker een vorm van tweestapsverificatie (2FA) in hun systemen toe te passen. Nu is het namelijk nog zo dat vaak één inlogmethode voldoende is om toegang tot de gevoelige gegevens te krijgen. 2FA had in 2020 de gegevens van tussen de 600.000 en 2 miljoen mensen veilig kunnen houden, maar dat gebeurde dus niet.

Het melden van een datalek moet binnen 72 uur plaatsvinden, maar sommige voorvallen zijn helemaal niet gemeld. Zo zijn er tien zaken afgerond waarbij een gegevenslek niet bij de AP is terechtgekomen en lopen er nog negen onderzoeken. Er kunnen sancties volgen, maar het blijft doorgaans bij een waarschuwing en/of een voorlichtingsbrief. 

▼ Volgende artikel
The Division-maker ruilt Ubisoft in voor Battlefield Studios
Huis

The Division-maker ruilt Ubisoft in voor Battlefield Studios

Julian Gerighty, de regisseur van de The Division-games bij de Franse ontwikkelaar en uitgever Ubisoft, is vertrokken bij het bedrijf en gaat aan de slag bij concurrent Electronic Arts, om precies te zijn bij Battlefield Studios.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Gerighty heeft jarenlang gewerkt bij Ubisoft-studio Massive Entertainment. Hij was een van de regisseurs van The Division en vervolg The Division 2, en nam de regie voor Star Wars Outlaws helemaal op zich. In 2023 werd hij uitgeroepen tot de producent van de gehele The Disivion-reeks.

Gerighty gaat aan de slag bij Battlefield Studios, de ontwikkelaar van Electronic Arts die - de naam zegt het al - verantwoordelijk is voor de Battlefield-reeks. Afgelopen jaar is er nog een nieuw deel in die populaire shooterserie uitgekomen. Battlefield 6. Het is niet bekend wat zijn rol daarin precies wordt.

The Division

Ubisoft en Massive Entertainment werken ondertussen aan The Division 3. In de The Division-games werken spelers samen in teamverband om het tegen vijandelijke, computergestuurde facties op te nemen in Amerikaanse steden die uiteen zijn gevallen nadat een dodelijke pandemie om zich heen heeft geslagen. De eerste The Division speelde zich in New York City af, het vervolg in Washington D.C.

Over de derde The Division-game is nog weinig bekend. Ubisoft heeft echter geprobeerd fans gerust te spellen. "We gaan (Gerighty) missen en we blijven de wereld die hij mede heeft gecreëerd nog jaren naar spelers brengen. Onze spelers hoeven zich geen zorgen te maken: onze teams die deze wereld samen met Julian hebben opgebouwd zijn er nog steeds, en zullen deze vooruit dragen met onveranderde ambitie in de vorm van The Division 2, The Division 2: Survivors, The Division Resurgence The Division 3."

Ubisoft heeft ook laten weten dat Yannick Banchereau en Mathias Karlson aan The Division blijven werken. Massive-oudgediende Magnus Jansen gaat werken aan de Survivors-update voor The Division 2 die eerder is aangekondigd en later dit jaar moet verschijnen.

Ontslagen

Overigens werd eerder deze week een herstructurering van Massive Entertainment aangekondigd, waarbij mogelijk tientallen werknemers hun baan kunnen verliezen. Het is niet bekend of het vertrek van Gerighty daar direct aan is gekoppeld, maar dat lijkt onwaarschijnlijk.

View post on X
▼ Volgende artikel
Nintendo 2026 voorspeld - Bonuslevel
Huis

Nintendo 2026 voorspeld - Bonuslevel

Het is een gekke aflevering. We voorspellen Nintendo's complete jaar en gaan volledig van de rails, maar hebben het ook over het afscheid van Power Unlimited. Dank voor alle begripvolle reacties, en veel plezier met de aflevering.

Kom bij onze Discord. Via ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠deze link⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠kan je met ons en andere luisteraars kletsen over games, deals, nieuws en meer.

Wil je zelf ook een vraag insturen of heb je iets leuks om te melden? Dat kan! Stuur een mailtje naar bonuslevelcast@gmail.com (of bonuslevelkast@gmail.com of bonuslevelqast@gmail.com) en wellicht hoor je jezelf terug in de volgende aflevering!