ID.nl logo
Je randapparatuur schoonmaken in 3 stappen
© Reshift Digital
Zekerheid & gemak

Je randapparatuur schoonmaken in 3 stappen

Je randapparatuur wordt al snel vies. Vooral je toetsenbord en muis vormen een bron van vuil en bacillen. Een toetsenbord is doorgaans viezer dan een wc-bril! Wij laten in drie stappen zien hoe je je randapparatuur weer schoon krijgt.

1 - Toetsenbord schoonmaken

De eerste stap is je toetsenbord ondersteboven houden en even schudden. Je zult verbaasd staan hoeveel viezigheid je eruit kunt schudden. Ook een stofzuiger met een borsteltje komt van pas om het vuil eruit te krijgen. Pas wel op met de stofzuiger, je wilt niet dat een toets in de stofzuiger verdwijnt: een stukje dunne stof, zoals een panty, over de zuigmond kan dan helpen. Ook bij het toetsenbord van een laptop moet je oppassen, het vervangen daarvan is erg kostbaar. Is het grove vuil eruit, dan kun je de toetsen afnemen met een microvezeldoekje dat je een klein beetje vochtig maakt met een milde zeepoplossing, bijvoorbeeld op basis van een beetje afwasmiddel. Ook de rest van het toetsenbord maak je schoon met het microvezeldoekje en het sopje.

2 - Muis schoonmaken

Ook de muis verdient zeker je aandacht. De behuizing kun je schoonmaken met een vochtig doekje met een zeepsopje. Kijk ook vooral naar de onderkant van je muis, er zit vaak vuil vastgekoekt op en naast de glijvoetjes. De behuizing van een muis bestaat doorgaans uit twee delen waar een naad tussen zit. In die naad hoopt zich na verloop van tijd vuil op in de vorm van huidresten en andere viezigheid. Met een doekje kom je doorgaans niet tussen de kiertjes en het is geen goed idee om het heel nat te maken in de hoop dat het vuil dan oplost. Je kunt proberen je muis uit elkaar te halen, maar soms is dat lastig en zitten er schroefjes verstopt onder de glijvoetjes. Die kun je er beter niet afhalen, want je hebt kans dat je ze niet meer netjes krijgt terug geplakt. Een handig trucje is een stukje dubbelgevouwen papier. Dat trek je door de groeven waardoor je het aangekoekte vuil er uit kunt trekken. Ook tandenstokers en wattenstaafjes komen van pas.

©PXimport

Met een stukje dubbelgevouwen papier trek je vuiligheid uit de naden van je muis.

Toetsen eruit!

Wil je je toetsenbord echt grondig schoonmaken? Bij een normaal toetsenbord kun je de toetsen er één voor één uitwippen. Doe dit bijvoorbeeld met een oud bankpasje. Gebruik geen metalen schroevendraaier, dan beschadig je de toetsen. Maak voordat je begint even een foto van je toetsenbord, zo weet je later nog op welke plek welke toets hoort. Je kunt de toetsen nu schoonmaken in een afwassopje terwijl je ook de bodemplaat van het toetsenbord onder handen kunt nemen.

Je zou de toetsen zelf in het bestekbakje van je afwasmachine kunnen leggen, kies wel een wasprogramma met een zo laag mogelijke temperatuur. Laat de toetsen goed drogen en druk ze weer op het toetsenbord. Heb je een toetsenbord met laptopachtige toetsen, dan kun je de toetsen beter niet lostrekken. Vaak krijg je ze niet meer goed vast. Ook bij een laptop kun je de toetsen er beter niet aftrekken, ook die zijn weer lastig vast te maken.

©PXimport

Wip je toetsen er voorzichtig uit om ze schoon te maken.

3 - Scherm schoonmaken

Een scherm wordt snel vies door stof en ander vuil zoals vingerafdrukken. Het is verleidelijk om een schoonmaakspray te pakken en het scherm goed schoon te poetsen. Pas echter op, want moderne monitoren (en televisies) zijn erg kwetsbaar. Gebruik nooit een schoonmaakmiddel dat bedoeld is voor ramen. Daar zitten oplosmiddelen in die de coating van je scherm aantasten. Ook het gebruik van tissues en keukenpapier zijn uit den boze: papier bevat kleine scherpe vezels die je scherm bekrassen waardoor stof er nog sneller aanhecht. Het enige doekje dat in de buurt van scherm mag komen, is een microvezeldoekje. Als je beeldscherm niet heel vies is, dan kun je het scherm schoonmaken met een droog doekje. Maak zo groot mogelijke veeg begingen van links naar rechts en van boven naar onder, ga niet te veel in cirkelvormige bewegingen poetsen.

Is je scherm wat viezer, dan lukt het waarschijnlijk niet met een droog doekje. Sommige monitorfabrikanten raden een speciale monitorspray aan, die zijn doorgaans gemaakt van water gemengd met isopropylalcohol (afgekort IPA). Er zijn ook monitorsprays zonder alcohol, die bestaan grotendeels uit water. Andere monitorfabrikanten raden speciale schoonmaakmiddelen af. Alleen water met eventueel een heel klein beetje afwasmiddel is genoeg om je scherm schoon te maken.

Wij raden je aan om je scherm met alleen water schoon te maken. Je kunt kraanwater gebruiken, maar beter is gedestilleerd of gedemineraliseerd water (ook wel demi-water genoemd). Spuit water of een speciaal schoonmaakmiddel nooit direct op je scherm. Je hebt dan kans dat vocht in kieren loopt waar het niet thuishoort. Spuit of sprenkel een beetje water of schoonmaakmiddel op je microvezeldoekje tot het vochtig is en maak daar je scherm mee schoon. Zet voordat je het scherm gaat schoonmaken het scherm uit. Heb je het scherm net een tijd gebruikt, wacht dan tot het scherm is afgekoeld.

©PXimport

Kom alleen met een microvezeldoekje in de buurt van je scherm.

Speciale schoonmaakspullen?

Je zult gemerkt hebben dat we je in dit artikel speciale schoonmaakmiddelen niet direct aanraden. Alles wat je nodig hebt voor de grote schoonmaak heb je vermoedelijk al in huis. Het enige dat je uit je keukenkastje met schoonmaakmiddelen nodig hebt, is handafwasmiddel waarmee je een licht zeepsopje maakt. Alle andere reinigingsmiddelen voor in huis, zoals glasreinigers, allesreinigers, spiritus, chloor en vloeibare schuurmiddelen blijven tijdens het schoonmaken van je elektronische apparatuur in je keukenkastje staan.

Het enige dat dergelijke middelen doen is het wegpoetsen van coatings of zelfs oplossen van plastic onderdelen op je pc of randapparatuur. Zelfs het zeepsopje heb je voor veel zaken niet nodig, water is vaak afdoende. Voor je beeldscherm (en televisie) is demi- water het meest geschikt. Deze waters zijn ontdaan van onzuiverheden en drogen op zonder lelijke vlekken. Je kunt demi- water kopen bij de drogist of bouwmarkt, het is bedoeld voor strijkijzers of luchtbevochtigers. Poetsen doe je met een doekje en het enige doekje dat wij aanraden is een microvezeldoekje dat van zichzelf niet krast. Vaak krijg je een dergelijk doekje bij een beeldscherm, televisie of notebook meegeleverd, anders kun je ze op veel plekken kopen.

▼ Volgende artikel
Microsofts Xbox Developer Direct heeft de code gekraakt
Huis

Microsofts Xbox Developer Direct heeft de code gekraakt

Het is ergens in 2025 als Fable voor het eerst, een soort van, getoond wordt. Beelden volgen elkaar in rap tempo op. We zien de dame die de hoofdrol lijkt te spelen, geen HUD en vooral heel veel mooie filmpjes. Daarna begint het wild speculeren, de klachten over het hoofdpersonage, de vraagtekens over de gameplay. Gelukkig was daar gister de Xbox Developer Direct, waar Microsoft eens te meer bewees de code gekraakt te hebben.

Vóór de pandemie, toen de Electronic Entertainment Expo (E3) nog bestond en online showcases, Directs en State of Plays nog niet echt een ding waren, wisten gameboeren hun spellen prima te verkopen. Ontwikkelaars verschenen op het podium tijdens liveshows, praatten over hun games, speelden live een demo (wat net zo vaak goed als faliekant misging) en dergelijke presentaties werden afgewisseld met teasers, hypetrailers en (nog verder terug) zelfs weleens grafieken en verkoopcijfers. Hoe anders is de wereld anno nu.

Watch on YouTube

Trailers vol trailers

Klaar zitten voor The Game Awards, een gemiddelde Direct, Showcase of Summer Game Fest is leuk, maar niet hetzelfde als ‘toen’. Want de formule is inmiddels bekend. Een half uur, een uurtje, een paar uur lang wordt er de ene na de andere trailer op je hersenen afgevuurd. Wat is ‘reclame’ en wat niet? Geen idee. Standaard zijn de animegames die elkaar zo rap opvolgen dat de gemiddelde kijker niet eens meer weet waar de ene game begint en de ander ophoudt. Meestal zit er een klapper aan het begin, waarna het grote wachten op de klapper aan het einde begint.

Vraag iemand een week later wat ie gezien heeft, en meer dan de helft van de getoonde games is waarschijnlijk uit het geheugen verdwenen.  En al die flarden van beelden zonder fatsoenlijke uitleg leiden vaker wel dan niet tot hetzelfde als die ene soort van trailer van Fable: speculaties, wild geroep en vraagtekens. Het komt de online discussie rondom games niet ten goede.

©Playground Games

Hoe anders was de inmiddels traditionele Xbox Developer Direct. Langer dan een uur, voor maar vier games. Die games kregen zodoende alle tijd, net als de ontwikkelaars. Gameplaybeelden zijn niet aan te slepen, verscheidene modi worden uitgebreid besproken en zelfs de kleinste details krijgen meer dan genoeg ademruimte. Zo horen we tijdens de Forza Horizon 6-presentatie dat het nummer van je eigen hangar (78) gekozen is omdat de game zich afspeelt in Japan, en die cijfers daar een positieve lading hebben. Fijn om te horen hoe scherp het oog voor detail van een ontwikkelaar is. Dat zegt iets over het project. En het is ook iets wat je never nooit in een hypetrailer van anderhalve minuut langs had zien komen.

Trailers vol trailers

En dus zit ik gisteravond te genieten. Niet eens per se van de games, want ze vallen net niet in mijn straatje. Forza Horizon 6 vind ik héél indrukwekkend en de game zal ongetwijfeld miljoenen spelers perfect bedienen, maar ik ben niet zo van het racen. Game Freak - de makers van Pokémon die eindelijk hun vleugels uitslaan met graphics uit dit decennium - komen met Beast of Reincarnation. Het ziet er oké uit. Double Fine vindt in mij ook geen fan en een multiplayer-pottenbakgame (Kiln) is niet iets wat hoog op mijn lijstje stond. Zelfs afsluiter Fable wist me met z’n levenssimulaties ook niet te overtuigen. Maar, nogmaals, wat heb ik genoten. Van ontwikkelaars die ruim de tijd kregen. Van de games, die van alle kanten belicht werden. Van de antwoorden die we kregen.

©Playground Games

Want wat ik nou precies van die games vond, is niet eens zo heel belangrijk. Veel belangrijker is dat iedereen dit keer in ieder geval een uitgebreid beeld kreeg van wat deze games nu precies worden. Een Xbox Developer Direct creëert geen valse hype. Van die vier getoonde games, weten we nu eigenlijk alles wat we redelijkerwijs moeten weten. Zoals bijvoorbeeld dat Fable een character creation-modus heeft, om maar iets te noemen. En plots zie je de discussies rondom de games gaan om… de inhoud. En niet op wilde speculaties rondom hoofdpersonages die helemaal niet vast blijken te staan. Love it.

▼ Volgende artikel
Xbox-presentatie toont Beast of Reincarnation en Kiln
Huis

Xbox-presentatie toont Beast of Reincarnation en Kiln

Tijdens de Xbox Developer Direct gisteren werden er naast Fable en Forza Horizon 6 ook twee andere games getoond: Game Freaks actie-rpg Beast of Reincarnation en de nieuwe Double Fine-game Kiln.

De Xbox Developer Direct werd gisterenavond uitgezonden en richt zich zoals elk jaar op het aan het woord laten van diverse ontwikkelaars. Daarbij lag de focus vooral op de studio Playground Games, en toonden zij de aankomende spellen Fable en Forza Horizon 6. Maar er werd meer getoond.

Beast of Reincarnation

Eén van de games die de revue passeerden, was Beast of Reincarnation. Deze actie-rpg speelt zich af in een post-apocalyptische versie van Japan. Daar gaan spelers op avontuur met Emma en Koo. Laatstgenoemde is een wolf die Emma vergezelt.

Het Japan in deze game wordt geteisterd door de 'Blight', en Emma en Koo moeten dit tegengaan door het op te nemen tegen krachtige vijanden genaamd Nushi en vervolgens hun krachten absorberen. Daarbij delen Emma en Koo een speciale connectie: wanneer Emma bijvoorbeeld een vijandelijke aanval tegenhoudt, zullen Koo's krachten zich opbouwen tot ze zogeheten Blooming Arts kan inzetten als aanval.

Beast of Reincarnation komt in de loop van aankomende zomer uit voor Xbox Series X en S, pc en PlayStation 5. Ook zal het spel meteen op Xbox Game Pass komen te staan. Opvallend daarbij is dat de game ontwikkeld wordt door Game Freak, dat vooral bekend is van de Pokémon-games. Game Freak zelf is echter onafhankelijk van Nintendo.

Watch on YouTube

Kiln

De andere game die tijdens de Xbox Developer Direct gisteravond werd getoond, is Kiln. Deze nieuwe game van Double Fine Productions - een studio bekend om zijn unieke spellen zoals Psychonauts, Keeper en Broken Age - betreft een online multiplayergame waarin spelers aardewerk creëren met klei om een kleine geest uitrusting te geven.

Spelers bepalen daarbij zelf het uiterlijk van het harnas van dit wezen. De potten waarin hij plaats kan nemen kunnen vervolgens ook gedecoreerd worden naar smaak. Wanneer de uitrusting af is, vecht men het uit in 4v4-gevechten. Daarbij moet wel gelet worden op de vorm van het aardewerk, want een grotere creatie maakt de speler logischerwijs ook langzamer.

Kiln komt ergens aankomend voorjaar uit voor Xbox Series-consoles, PlayStation 5 en pc, en zal op release ook meteen op Xbox Game Pass komen te staan. Geïnteresseerden kunnen zich alvast aanmelden voor een bètatest. Na de release van de game is het de bedoeling dat er nieuwe maps en modi aan het spel worden toegevoegd.

Watch on YouTube
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.