ID.nl logo
Plex: De ultieme mediabibliotheek
© Reshift Digital
Huis

Plex: De ultieme mediabibliotheek

Je muziek is geript, al je bluray’s en dvd’s zijn geconverteerd. Tijd om ze in een echte mediabibliotheek te stoppen, waarin je leuk kunt ronddwalen.

Na alle moeite die je je getroost hebt om je media in een moderne, digitale vorm beschikbaar te maken, rest je nog maar één taak: alles beschikbaar maken voor je speler. Wie zich al eens aan een dlna-avontuur gewaagd heeft, weet ongetwijfeld dat de interface van dlna-spelers bedroevend is. Maar ook mediaspelers waar je de media via een usb-stick of harde schijf aanlevert zijn geen grafische hoogstandjes. Je waant je regelmatig in de jaren tachtig of negentig, waar een tekstinterface de enige manier was om door je bestanden te struinen. Dat moet in dit tijdperk echt beter kunnen.

En daar komt Plex om de hoek kijken. In deze ‘bibliotheek’ krijgen je mediabestanden de aandacht die ze verdienen. Plex organiseert al je foto’s, muziek, films en tv-series en presenteert ze op een grafische en informatieve manier. Je krijgt een synopsis van de film, acteurs, regisseurs en zelfs sfeerbeelden voorgeschoteld. Televisieseries worden gebundeld per titel en per seizoen. Plex biedt bovendien een zeer ruime selectie internetcontent: denk dan aan YouTube, Vimeo, DailyMotion, filmtrailers en veel meer.

Plex bestaat uit twee onderdelen: de server (Plex Media Server) en de client (Plex Media Center). De serversoftware is beschikbaar voor Mac, Windows en Linux. De client, de mediaspeler zeg maar, is beschikbaar voor Mac, Windows, iOS en Android. Inderdaad, je kan al je media ook op je tablet of smartphone bekijken. Plex is overigens slim genoeg om je video’s te ‘transcoden’ naar een versie die optimaal geschikt is voor de speler. Bovendien heeft LG de Plex-client ingebouwd in zijn Smart TV-platform en bestaat er sinds kort ook een Samsung Smart TV-app voor.

Plex is gratis, zowel de server als de meeste clients. Enkel voor de iOS- en Android-versie moet je betalen. Je kan er ook gratis apps voor vinden, maar die doen enkel dienst als remote. Je vindt alle downloads op www.plexapp.com/getplex. In deze workshop tonen we je hoofdzakelijk hoe je de Plex-server moet configureren. Voor de clients heb je geen hulp nodig, die wijzen zichzelf.

Online bronnen configureer je niet in de server maar in de client. Ga in het hoofdmenu naar de Channel Directory. Daar vind je alle bronnen; selecteer diegene die je wenst. Je vindt daarna in het hoofdmenu Video Channels en Music Channels, waar je de online content kunt bekijken.

Afhankelijk van het platform waarop je werkt, kan de interface van de spelers wisselen. De Windows-client lijkt in elk geval vrij sterk op XBMC. Om audio en ondertitels te kiezen, druk je tijdens het spelen op M voor het optiemenu. Klik daarna op de Audio-en-subtitels-knop (het luidsprekericoontje).

Klik op de nieuwe Movies-sectie en kijk alles even na. Hoe slim de scanner van Plex ook is, af en toe is een fout onvermijdelijk. Klik in dat geval op de film en daarna rechts onderaan op Fix Incorrect match. Plex zoekt op basis van de bestandsnaam alle mogelijke opties af. Zit de gewenste film er niet bij, gebruik dan Custom Search.

Als laatste oplossing voor films die niet herkend worden, of voor persoonlijke media, kan je de info handmatig aanpassen. Selecteer de film, klik erop met de rechtermuisknop en kies Edit Metadata. Alle velden die je zelf invult worden vastgezet (slot is dicht) zodat een volgende scan de info niet overschrijft.

Plex kan prima overweg met ondertitels en scant zowel interne als externe ondertitels. Externe ondertitels moeten wel dezelfde bestandsnaam hebben als het videobestand. Om ze te activeren klik je op Preferences, selecteer Languages en zet de Subtitle mode op Always Enabled.

Zodra Plex gestart is, vind je rechtsonder in de taakbalk het Plex-icoon. Rechtsklik erop en selecteer Media Manager. Die opent dan in een browservenster. Klik rechtsboven op Preferences. Selecteer Library en plaats een vinkje bij Update My Library when changes to my folder are detected. De andere instellingen kan je ongewijzigd laten.

Klik rechtsboven op ‘Home’ en selecteer het type media. Klik op Add om een mediafolder toe te voegen en selecteer de folder met al je films. Klik op Add Section. Plex scant je bibliotheek en probeert nu alle films te identificeren en het bijhorende artwork te downloaden.

Om de organisatie van je mediacollectie zo vlot mogelijk te laten verlopen, kan je beter rekening houden met de naamconventies die Plex verwacht. Voor de bestandsnaam van een film is het formaat ‘Titel (Jaartal)’ (ijvoorbeeld ‘Watchmen (2009).mkv’). Jaartallen zoek je op via www.imdb.com. Tv-series organiseer je in één map per titel en seizoen, waarbij je als bestandsnaam de serienaam en ‘SxxExx’ gebruikt om seizoen en episode aan te geven, bijvoorbeeld: ‘Dexter - S01E01.mkv’. Een volledig overzicht vind je op: bit.ly/VFxQtb.

▼ Volgende artikel
It Takes Two- en Split Fiction-maker bezig met opnames voor nieuwe game
Huis

It Takes Two- en Split Fiction-maker bezig met opnames voor nieuwe game

Hazelight Studios, de ontwikkelaar van de succesvolle coöperatieve games It Takes Two en Split Fiction, heeft een nieuwe game in ontwikkeling en is op dit moment bezig met de opnames ervoor.

Enige tijd geleden gaf regisseur Josef Fares al aan dat er een nieuwe game in ontwikkeling was bij de studio, maar nu heeft hij op social media een foto geplaatst waarop Fares te zien is met drie acteurs in motion capturing-pakken. Daarmee wordt dus duidelijk gemaakt dat de opnames voor de game in ieder geval al in volle gang zijn.

Overigens is de identiteit van de acteurs niet bekend. Fares houdt zijn arm voor de gezichten van de acteurs. Mogelijk zijn het dus bekende acteurs en wil hij dat nog verhullen, al is dat speculatie. Over speculatie gesproken: het feit dat er drie acteurs te zien zijn, doet sommige fans vermoeden dat de nieuwe game van Hazelight mogelijk met drie spelers tegelijk te spelen valt in plaats van twee, maar ook dat is nog alles behalve bevestigd.

View post on X

Over de games van Hazelight Studios

Hazelight Studios is gespecialiseerd in het creëren van games die coöperatief doorlopen moeten worden. No Way Out, It Takes Two en Split Fiction vergen allen twee spelers. Daarbij draait het om samenwerken, wat hun games een populaire bezigheid maakt voor gamende koppels en vrienden.

It Takes Two bleek een grote hit voor de studio. In het spel spreekt een dochter van een ruziënd stel een vloek over het tweetal uit, waardoor ze minuscuul worden. Ze zullen moeten leren communiceren en samenwerken om zich uit deze hachelijke situatie te redden, terwijl ze als kleine poppen door een uitvergrote versie van hun huis en tuin reizen.

Na het succes van It Takes Two bracht Hazelight het conceptueel vergelijkbare Split Fiction uit. Die game draait om twee schrijvers, Mio en Zoe, die worden ingehuurd om verhalen te creëren voor een technologie die deze verhalen levensecht kan simuleren. De vrouwen worden door het bedrijf achter de technologie echter gevangen in een simulatie, en in de game wordt er constant tussen de twee verhalen van Mio en Zoe geschakeld. Dat levert zowel fantasievolle als futuristische settings op.

Zowel It Takes Two als Split Fiction komen met een Friend Pass. Dat houdt in dat maar één speler de game hoeft te kopen, en de tweede speler gratis online mee kan spelen. De games zijn ook via splitscreen samen op de bank speelbaar.

Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
Apple is nu de volledige eigenaar van hitserie Severance
Huis

Apple is nu de volledige eigenaar van hitserie Severance

Apple heeft de volledige rechten op de Apple TV-serie Severance overgenomen, en gaat de serie voortaan binnenshuis produceren.

De eerste twee seizoenen van Severance staan al op Apple TV, maar de serie werd geproduceerd door Fifth Season. Apple Studios was alleen de distributeur. Daar is nu verandering gekomen: Apple heeft iets minder dan 70 miljoen dollar betaald voor de volledige rechten op de serie.

Dat betekent dat het bedrijf de productie van de serie voortaan ook zelf gaat doen, al zal Fifth Season wel als executive producer aangesteld blijven. Ook showrunner Dan Erickson en uitvoerden producent Ben Stiller (die we natuurlijk ook kunnen van vele comedyfilms) blijven hun rollen bekleden, dus aan de kwaliteit van de serie verandert als het goed is niets.

Watch on YouTube

Financiële stabiliteit

Volgens Deadline zou de overname mogelijk gedaan zijn om de productie van de show financieel stabiel te houden. In het tweede seizoen waren de productiekosten naar het schijnt zo'n 20 miljoen dollar per aflevering, en Apple kan door zijn formaat dit beter dragen.

Het plan is dat Severance in totaal vier seizoenen krijgt - al worden een vijfde seizoen en een spin-off ook niet uitgesloten. De opnames van het langverwachte derde seizoen moet aankomende zomer starten. De makers van de serie willen eerst de scripts zover mogelijk afkrijgen, zodat ze bij schrijfwerk van de laatste afleveringen van het seizoen nog relatief goedkoop terug kunnen gaan naar scripts van eerdere afleveringen om wijzigingen aan te brengen waar nodig.

Watch on YouTube

Over Severance

De Apple TV-serie Severance draait om Mark S., die een opmerkelijke kantoorbaan bij het bedrijf Lumon Industries heeft: zodra hij op kantoor komt, weet hij niets van zijn leven buiten kantoor. Wanneer hij klaar is en weer naar huis gaat, weet hij niets van zijn werk. Dat komt door een speciale procedure waardoor de herinneringen van de werkplek in het privéleven gescheiden worden.

Dit concept is de voedingsbodem voor een ingewikkelde en verrassende serie waarin Mark samen met zijn collega's langzaam maar zeker probeert te achterhalen hoe de vork precies in de steel steekt bij Lumon. Zoals gezegd zijn er inmiddels twee seizoenen uitgekomen, die beiden op streamingdienst Apple TV te zien zijn.