ID.nl logo
Zekerheid & gemak

Apple duldt geen concurrentie in zijn App Store

Applicatieontwikkelaars maken zich grote zorgen over de groeiende bemoeienis van Apple met de applicaties die aangeboden worden in de App Store. Applicaties die lijken op software van Apple worden resoluut verwijderd.Apple's App Store is een groot succes. Duizenden iPhone- en iPod Touch-gebruikers downloaden voor miljoenen dollars applicaties. In de App Store staan momenteel 500 applicaties en in totaal zijn er tien miljoen applicaties gedownload.

Een pluspunt van het systeem was dat externe ontwikkelaars applicaties voor Apple's iPhone en iPod Touch konden ontwikkelen en zo een graantje van het succes konden meepikken. Ontwikkelaars klaagden wel over de beperkte SDK voor de iPhone, maar ze waren blij dat eindelijk Apple open stond voor externe software. Dat Windows-pc's 90 procent van de markt uitmaken en Apple-pc's nog geen tien procent komt door het overdreven protectionisme van Apple. Ontwikkelaars hoopten dat er een nieuwe tijd was aangebroken.

Een eerste regenwolk aan de heldere hemel verscheen toen Apple bekendmaakte dat het een ‘kill-switch' in de App Store had ingebouwd. Apple kan wanneer het maar wil, en op afstand, applicaties op een iPhone verwijderen. De consument kan vervolgens fluiten naar zijn centen. Volgens Apple is deze ‘kill-switch' nodig om applicaties te verwijderen die de regels van Apple overtreden, zoals pornogafische of extreem gewelddadige applicaties. De tweede regenwolk verscheen aan de heldere hemel toen Apple een ‘scheetkussen'-applicatie uit de App Store verwijderde. Apple vindt blijkbaar een digitaal scheetkussen niet goed voor de zieltjes van iPhone-gebruikers.

Sindsdien heeft Apple meer applicaties uit de App Store verwijderd. Veel van deze applicaties zijn directe concurrenten voor Apple's eigen software. Zo werd een applicatie genaamd ‘Podcaster' door Apple uit de App Store verwijderd. Met deze applicatie kunnen gebruikers zich abonneren op podcastfeeds en deze beheren. Apple heeft deze applicatie verwijderd omdat het teveel lijkt op de podcast-functie in iTunes.

Ontwikkelaars beginnen nu te zien dat er een donkere regenwolk hangt boven de App Store. Apple treedt niet alleen op tegen applicaties die het onsmakelijk of weerzinwekkend vindt, maar ook tegen mogelijke concurrenten van zijn eigen producten. Schrijnend is dat een ontwikkelaar pas weet of een applicatie niet deugd in de ogen van Apple wanneer de applicatie helemaal klaar is en het wordt aangeboden in de App Store. Honderden uren aan ontwikkeling kan met een simpele druk op de ‘kill-switch' teniet worden gedaan.

Veel ontwikkelaars zijn zo boos over Apple's beleid dat ze zijn gestopt met het ontwikkelen van applicaties voor de iPhone. De ontwikkelaars die blijven, roepen Apple op om duidelijke richtlijnen op te stellen zodat ze weten waar ze aan toe zijn. Ze willen ook dat Apple een applicatie goed- of afkeurt voordat deze wordt ontwikkeld. Zelfs verstokte Apple-fans uiten hun ongenoegen.

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube