ID.nl logo
'100.000 computers besmet via NU.nl'
© Reshift Digital
Huis

'100.000 computers besmet via NU.nl'

Het ministerie van Veiligheid en Justitie heeft een waarschuwing doen uitgaan voor de malware die via Nu.nl zo'n 100.000 computers heeft besmet. Het incident wordt onderzocht. De malware is waarschijnlijk verspreid via het advertentienetwerk waar Nu.nl gebruik van maakt.

De dreiging van de malware krijg het cijfer 3 mee, van de maximale 5. Met de malware, Sinowel genaamd, kunnen kwaadwillenden gevoelige informatie zoals inloggegevens voor internetbankieren of creditcardgegevens onderscheppen, meldt het ministerie, dat de gebeurtenissen verder zegt te onderzoeken.

Gebruikers wordt aangeraden de veiligheidscheck van banken uit te voeren bij het internetbankieren. Daarnaast worden algemeen geformuleerde voorzorgsmaatregelen aanbevolen, zoals het installeren van de laatste softwareupdates en het gebruik van virusscanners en firewall. "Zodra wij meer informatie hebben over de manier waarop je je pc kan opschonen, publiceren wij dit via deze alert", schrijft het ministerie.

Malware stond een uur op Nu.nl

De malware werd gisteren aangetroffen op de site van Nu.nl en heeft gedurende een uur, precies tijdens de lunchpauze, bezoekers van de nieuwssite kunnen besmetten met Sinowal. In eerste aanleg denkt Nu.nl dat iemand gebruik heeft kunnen maken van legitieme inloggegevens waarmee het CMS van de site was binnen te komen. Zo zou een javascripts binnen de website zijn geplaatst, dat een gat in oude versies van Java en Adobe exploiteerde en zo van Indiase servers de trojan kon binnenhalen.

Het aantal geïnfecteerde computers kan oplopen naar zo'n 100.000, meldt Security.nl op gezag van het forensisch onderzoeksbedrijf Fox IT. Dat heeft sensoren staan bij bedrijven die meten welke infecties er langskomen. Die cijfers zijn vervolgens geextrapoleerd. Security.nl verhaalt van onbevestigde berichten over een bedrijf waar alleen al 500 infecties zouden zijn geteld.

Drie exploits gebruikt

De malware is inmiddels onderzocht door een aantal veiligheidsexperts. Zo heeft Sijmen Ruwhof, security analist bij Secundity, de hele javascript exploit geanalyseerd. Er blijken in totaal drie exploits te worden gebruikt door het javascrips, twee voor verouderde versies van Java en een voor een verouderde versie van Adobe Reader. Bij javascript gaat het om een versie tussen 5 en 5.0.23 en om een versie tussen 6 en 6.0.27. De exploit op Adobe Reader is gericht op een versie tussen 8 en 9.3. De code gaat eerst na welke versies van javascript en Adobe worden gebruikt.

Ruwhof heeft de javascript code geupload naar VirusTotal waar 43 scanengines van aanbieders van virusscanners klaar staan om code te controleren. Slechts twee engines sloegen aan, die van Microsoft en die van AVG. De gratis virusscanners noemen de gevonden malware respectievelijk Exploit:JS/Blacole.CV en Script/Exploit.B. "Opmerkelijk is dat AVG en Microsoft Security Essentials allebei gratis virusscanners zijn. De commerciële scanners laten het bij VirusTotal qua resultaten afweten", schrijft Ruwhof.

Bron: Webwereld.nl

▼ Volgende artikel
Nieuwe WhatsApp-groepsgesprekleden kunnen nu oude berichten lezen
© ER | ID.nl
Huis

Nieuwe WhatsApp-groepsgesprekleden kunnen nu oude berichten lezen

Het wordt mogelijk voor nieuwe leden van WhatsApp-groepsgesprekken om oudere berichten terug te lezen via een nieuwe feature.

WhatsApp heeft een nieuwe functie voor de populaire chatapp genaamd Group Message History geïntroduceerd. Die functie viel voor sommigen al enige tijd te testen via de bètaversie, maar wordt sinds gisteren wereldwijd uitgerold.

Het houdt kortgezegd in dat beheerders van groepsgesprekken op WhatsApp kunnen instellen dat nieuwe leden van een specifieke groepsapp ook berichten van voordat ze aan het gesprek werden toegevoegd kunnen lezen. Beheerders kunnen er voor kiezen om minimaal 25 en maximaal honderd berichten van voor de toevoeging van een nieuw lid beschikbaar te stellen.

Wanneer je voorheen aan een groepsgesprek op WhatsApp werd toegevoegd, kon je geen enkel bericht uit de groepsapp van voor je toevoeging teruglezen. Dat had zowel voor- als nadelen. Het voordeel was dat eventuele gevoelige informatie of geroddel over de toegevoegde persoon van voor zijn of haar toevoeging niet leesbaar voor hen was. Het nadeel was dat sommige informatie opnieuw herhaald moest worden voor nieuwe groepsleden.

Dankzij Group Message History kunnen nieuwe leden dus wel maximaal honderd oude berichten teruglezen. Het is aan de beheerders van de groep om dit in te stellen, rekening houdend met de mogelijkheid dat de persoon in kwestie appjes te zien krijgt die eigenlijk niet voor zijn of haar ogen bestemd waren. Overige leden krijgen overigens ook een melding waaruit blijkt dat de berichtengeschiedenis wordt gedeeld.

▼ Volgende artikel
Waarom de Philips HR2670/00 de publiekslieveling onder de blenders is
© Philips
Huis

Waarom de Philips HR2670/00 de publiekslieveling onder de blenders is

Hij is klein van stuk, maar groot in prestaties: dat is de reden dat de Philips HR2670/00 door consumenten is uitgeroepen tot Best Reviewed van het Jaar 2025 in de categorie blender. Gebruiksgemak, ontwerp en dagelijks gemak maken hem tot een echte favoriet. In dit artikel lees je er meer over.

Partnerbijdrage - in samenwerking met Philips

De strengste jury van Nederland is positief

Duizenden gebruikers delen op Kieskeurig.nl hun eerlijke ervaringen met producten die ze dagelijks gebruiken. Deze reviews vormen de basis van Best Reviewed van het Jaar-awards. Alleen wanneer consumenten consequent tevreden zijn over het gebruiksgemak en de prestaties van een bepaald product,  komt het in aanmerking voor deze prestigieuze prijs. De Philips HR2670/00 heeft zich over een langere tijd bewezen in keukens door het hele land - en werd daarom door gebruikers beloond met de titel Best Reviewed van het jaar 2025 in de categorie Blenders.

Compact en slim ontworpen

De Philips HR2670/00 is een compacte blender met een vermogen van 350 watt: krachtig genoeg voor smoothies, shakes en zelfs crushed ice. Hij is echt gemaakt om elke dag te gebruiken. Omdat hij zo compact is, past hij makkelijk op je aanrecht of in een keukenkastje. Altijd onder handbereik dus wanneer je snel iets gezonds wilt maken. Handig is de Blend & Go-functie: je mixt direct in de bijgeleverde draagbare beker, klikt het deksel erop en neemt je smoothie zo mee naar je werk of naar de sportschool. Dankzij twee snelheidsstanden bepaal je zelf de intensiteit van het blenden. Schoonmaken is gelukkig ook zo gebeurd: de afneembare onderdelen mogen gewoon in de vaatwasser.

©Philips

Wat gebruikers zo waarderen aan deze blender

In de reviews komt vooral naar voren hoe goed de Philips HR2670/00 past in het dagelijks gebruik. Zo schrijft iemand: "Ik was blij verrast dat de blender zo compact is, dit scheelt een hoop ruimte in mijn al over volle keuken kastjes." Een ander noemt het simpelweg "een mooie kleine compacte blender" die makkelijk op te bergen is en niet veel plek inneemt op het aanrecht.

Het gebruiksgemak wordt vaak genoemd als groot pluspunt. "Je hoeft geen handleiding door te spitten om ermee aan de slag te gaan. Alles werkt intuïtief," aldus een reviewer. Heb je je smoothie, shake of saus gemaakt? Dan ben je nauwelijks tijd kwijt aan het schoonmaken. Ook het schoonmaken gaat volgens veel gebruikers snel en eenvoudig: "Dat is eenvoudig: de afneembare onderdelen passen in de vaatwasser en de beker spoelt snel schoon," zegt een van de gebruikers. Een ander voegt daar nog aan toe: "De onderdelen zijn makkelijk los te draaien en weer vast te zetten."

©Philips

De Blend & Go-beker blijkt voor veel mensen een doorslaggevende reden om juist voor deze blender te kiezen. "Ik maak 's ochtends een smoothie en neem hem direct mee zonder te hoeven overschenken," schrijft een gebruiker. "Ideaal dus voor onderweg of voor school of op je werk," zegt iemand anders nog.

Ook over de prestaties zijn veel gebruikers positief, zeker gezien het formaat. "Hij blendt goed, je krijgt een mooie gladde smoothie, ook met bevroren fruit," staat in een van de reviews. Een ander schrijft: "Er zit genoeg power in de blender om bevroren fruit klein te maken, dat vind ik een voordeel." Zelfs ijs en noten worden genoemd: "Vers, bevroren, kant en klaar, het maakt eigenlijk niet uit wat je erin gooit, hij blendt alles met gemak."

Tegelijk zijn gebruikers realistisch over wat je wel en niet moet verwachten. Zo merkt iemand op: "Deze blender is zo compact dat je niet voor het hele gezin in één keer smoothies kunt maken," en een ander schrijft: "Voor het maken van een simpele smoothie is dit een zeer fijne en betaalbare optie."

©Philips

Een eerlijk oordeel

Ook in de kritische noten blijven gebruikers eerlijk. Meerdere reviewers noemen het bedieningsprincipe als aandachtspunt: "Je kunt de blender niet op één stand zetten, je moet de knop continu indrukken." Daarnaast wordt het materiaal van de beker genoemd: "De plastic beker is wat kwetsbaarder dan glas." Ook niet elk ingrediënt laat zich blenden. Zo schrijft iemand: "Droge producten zoals dadels lukte bij mij echt niet."

Voor de meeste mensen wegen de minpunten niet op tegen het dagelijkse gemak. Ze noemen het apparaat "handig, klein en licht," prijzen de combinatie van formaat en kracht en waarderen vooral dat je snel een smoothie maakt en deze meteen mee kunt nemen. Daarmee laat de Philips HR2670/00 zien waarom hij door gebruikers is uitgeroepen tot Best Reviewed van het Jaar 2025: geen overdreven beloftes, maar een compacte blender die precies doet wat mensen ervan verwachten.

Philips HR2670/00 Portable Blender

Ontdek hem