ID.nl logo
De grootste virussen die de wereld kent en gekend heeft
© Reshift Digital
Huis

De grootste virussen die de wereld kent en gekend heeft

Het aantal cyberaanvallen blijft maar stijgen. De aanvallen zijn hoog in kwantiteit, maar lijken de laatste tijd niet het grote effect te hebben gehad dat hackers waarschijnlijk zoeken. Zeker niet in vergelijking met enkele van de grootste virussen uit het verleden. Ken je deze nog?

Mydoom

In 2004 werd de wereld opgeschrikt door het grootste computervirus aller tijden. Mydoom wist maar liefst 38 miljard dollar aan schade te berokkenen. De worm Novarg stond aan de wieg van het leed. Het was de worm die via massa-e-mails werd verstuurd. Het werd zelfs zo erg, dat 25 procent van al het e-mailverkeer het Mydoom-virus bevatte.

Het bleef maar kopieën van zichzelf verspreiden en creëerde een botnet dat DDoS-aanvallen deed. Hoewel 2004 ver van ons bed klinkt, zijn we anno 2020 nog steeds niet van Mydoom af: 1 procent van alle phishing-e-mail is Mydoom. En dat is niet het enige. De persoon of personen die achter dit virus zitten, zijn tot op de dag van vandaag niet gepakt.

Sobig

De naam van dit virus uit 2003 zegt het al, dit virus was enorm groot. Er is 30 miljard dollar verloren door Sobig. Sobig doet zich voor als echte software die aan een e-mail is toegevoegd. Wederom is de maker van dit virus nooit gevonden, terwijl Sobig voor enorme problemen heeft gezorgd bij onder andere Air Canada. Die airline kon geen tickets meer genereren voor zijn vluchten.

Er zijn nog steeds Sobig’s in omloop, want er is onder andere Sobig A, Sobig B, Sobig C, Sobig D, Sobig E en Sobig F.

Klez

7,2 procent van alle computers in 2001 is erdoor geïnfecteerd geraakt: Klez. Klez wist in totaal 20 miljard dollar aan schade te veroorzaken, door nep-e-mails te sturen door zich onder andere voor te doen als bekende afzenders. Het was er een ster in om zichzelf te kopiëren en verder te verspreiden. Inmiddels is Klez eigenlijk geheel uitgeroeid, maar het heeft een aantal ‘goede’ jaren gekend.

Iloveyou

Aanzienlijk minder schade, maar alsnog 15 miljard dollar, werd de wereld toegedaan door Iloveyou. Een virus dat waarschijnlijk nog vers in het geheugen ligt dankzij de opvallende naam. Iloveyou werkte ook echt als een liefdesbrief. het was een e-mail waaraan een liefdesbrief was toegevoegd. Het lijkt een gewoon tekstbestand, maar het ging al snel kopieën van zichzelf versturen naar iedereen op de contactenlijst van de ontvanger.

©PXimport

Meer dan 10 miljoen pc’s stonden er vol mee. Van dit virus is de dader wel gepakt. Een student uit de Filipijnen die even geen geld had. Met Iloveyou kon hij de wachtwoorden stelen van online diensten waar hij normaal voor had moeten betalen. Naar eigen zeggen had hij geen idee wat hij eigenlijk had gemaakt.

WannaCry

Een ander virus met een vrij opvallende en daardoor herkenbare naam is WannaCry. Dat is echter niet het enige. WannaCry is ook een vrij recente. In 2017 verscheen deze ransomware die in allerlei bedrijven de boel enorm op stelten wist te zetten. Als een bedrijf niet betaalde, kreeg het nooit meer toegang tot eigen systemen, waardoor het weer een heel nieuwe IT-infrastructuur moest opbouwen.

Het is inmiddels gelukkig gestopt dankzij een jonge securitymedewerker die had uitgevonden hoe je WannaCry kunt uitschakelen. Meer dan 200.000 systemen zijn uiteindelijk ten prooi gevallen aan deze ransomware.

Bescherm jezelf

We hebben in dit artikel de term virus en worm door elkaar gebruikt. Allebei vallen onder hacking, maar het verschil tussen de twee is dat een virus een soort gastheer (een ander softwareprogramma) nodig heeft om te werken. Een worm heeft dat niet nodig en is daardoor wat gevaarlijker. Het werkt geheel op zichzelf.

De enige manier om virussen te bestrijden is om je systemen up-to-date te houden en te zorgen voor goede antivirussoftware en overige beveiliging. En zoals uit dit artikel wel blijkt, wees altijd voorzichtig met e-mailbijlagen!

▼ Volgende artikel
Microsoft gaat grote datacenters bouwen in Amsterdam
© AdobeStock
Huis

Microsoft gaat grote datacenters bouwen in Amsterdam

Microsoft heeft toestemming gekregen om in Amsterdam drie grote datacenters te bouwen. Dat is opvallend, omdat dergelijke grote gebouwen met dit doel eigenlijk niet mogen in de stad.

In Nederland hebben we strenge wetten rondom de bouw van grote datacenters. De drie gebouwen van elk 85 meter hoog die Microsoft in Amsterdam gaat bouwen, verbruiken samen ongeveer evenveel stroom als een stad als Haarlem.

Regels omzeilen

Dergelijke datacenters van dit formaat mogen eigenlijk alleen nog maar in Eemshaven en Wieringermeer gebouwd worden. Microsoft heeft deze regels omzeild door de de gebouwen hoog te maken in plaats van breed, waardoor de oppervlakte per gebouw niet boven de tien hectare uitkomt

Ook het opsplitsen in drie gebouwen is expres gedaan. Elke toren zal 26 MW gebruiken. We noemen een gebouw een hyperscaler-datacenter wanneer deze 70 MW of meer gebruikt. De drie losse torens komen daar niet aan, waardoor de provincie Noord-Holland de gebouwen niet als hyperscalers ziet.

De komst van datacenters an sich levert veel kritiek op in dit land, mede door het forse stroomverbruik dat druk legt op het stroomnet. Ook het feit dat Microsoft als Amerikaans bedrijf nog meer datacenters in handen krijgt in Nederland, is omstreden.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Stomende Heated Rivalry op HBO Max houdt internet in zijn ban
Huis

Stomende Heated Rivalry op HBO Max houdt internet in zijn ban

Sinds enkele dagen is de serie Heated Rivalry ook hier te zien op HBO Max. De serie heeft in Canada en de Verenigde Staten de gemoederen de afgelopen maanden flink bezig gehouden.

De serie - oorspronkelijk ontwikkeld voor de Canadese streamingservice Crave - puilt namelijk uit van de stomende seksscènes. Heated Rivalry draait om Shane Hollander en Ilya Rozanov, twee ijshockeyspelers die rivaliseren. Maar dan slaat de vonk tussen hen over, terwijl homoseksualiteit nog een taboe is binnen de sport die ze beoefenen.

Mede dankzij scènes die op TikTok en andere socialmediaplatforms worden gedeeld, werd Heated Rivalry - dat is gebaseerd op een boek van Rachel Reid - een ware (internet)sensatie in de VS en Canada, waar het via HBO Max te zien is.

Naast de hierboven genoemde pikante scènes zit Heated Rivalry ook vol met emotie en diepgang. Het zorgt voor een combinatie die volgens fans heerlijk wegkijkt. Heated Rivalry is sinds enkele dagen ook hier op HBO Max te zien, al verschijnt er elke week een nieuwe aflevering. In totaal komen er zes afleveringen uit, en een tweede seizoen staat ook al op de planning.

Watch on YouTube
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.