ID.nl logo
Huis

Apple onthult 'teleurstellende' iPad 2 - UPDATE

Apple CEO Steve Jobs heeft woensdagavond de iPad 2 officieel gepresenteerd. De voor de introductie al veel besproken tablet kent weinig echte verrassingen, maar had toch nog wat aardigheidjes in petto. Niet iedereen is direct enthousiast.

De nieuwe iPad heet officieel iPad 2, heeft een nieuwe snelle dualcore A5 processor, een tweetal camera's, is dunner en weegt een stuk minder dan de originele iPad. De tablet gaat hetzelfde kosten en komt zowel in een Wifi-only als 3G-versie beschikbaar. In de VS is de iPad vanaf 11 maart te koop, Nederland volgt op vrijdag 25 maart.

Lees ook:

iPad 2 vs. Android 3

10 Zinloze accessoires voor iPhone en iPad

9 Typische iPad-problemen

11 Alternatieve gebruiksdoelen van een iPad

Processor

De nieuwe processor van Apple is een stuk sneller dan de 1GHz A4-chip van de iPad 1 en iPhone 4. Niet alleen gaat het om een dualcore variant, ook zijn de grafische capaciteiten flink opgekrikt, waardoor de ARM-chip in grafische software en games volgens Jobs tot 9 keer beter kan presteren. Ondanks die verbeterde prestaties zal de accu tot 10 uur lang mee kunnen gaan, waarmee de batterijduur ten opzichte van het eerdere model onveranderd blijft.

Design

De iPad 2 is 33 procent dunner dan zijn voorganger en meet nu slechts 8,8 mm dikte. De Wifi-versie weegt 601 gram, terwijl de 3G-versie waarschijnlijk iets zwaarder zal zijn. Enigszins teleurstellend is het gegeven dat het scherm gelijk is gebleven. Het is geen Retina-display zoals bij de iPhone 4 geworden, maar hetzelfde scherm als bij de iPad 1 met een resolutie van 1024 bij 768 pixels. De iPad 2 heeft iets rondere zijkanten en is naast het zwart ook in het wit verkrijgbaar.

Verder is er slecht nieuws voor accessoirefabrikanten, want Apple komt met een nieuwe eigen case: de Smart Cover. De hoes zet de iPad automatisch in slaapstand als je hem sluit en maakt 'm weer wakker zodra de hoes opengaat. De cover heeft magneetjes in de klep waardoor het sneller om de iPad is te bevestigen.

Aansluitmogelijkheden

Nog steeds heeft de iPad geen usb-connector. Ook een HDMI-aansluiting ontbreekt, maar daarvoor biedt Apple wel een apart verkrijgbare dongle (van 39 dollar), waarmee je de tablet op een 1080p-televisie aan kunt sluiten. Naast de dock-aansluiting onderop vinden we ook bovenop een stereo-jack voor een koptelefoon terug.

iOS 4.3 en software

Direct bij introductie zal de iPad geleverd worden met iOS 4.3. Dit bijgewerkte besturingssysteem biedt een snellere versie van de Safari-browser en verbindt zich automatisch met Apple TV's en Airplay-apparaten. Eindelijk laat iOS in versie 4.3 de mute-knop zich configureren als rotatie-slot, waarmee je de iPad op horizontale of verticale stand kunt vergrendelen.

Echt nieuw is dat je met de iPad 2 eindelijk kunt videobellen. Net als op de iPhone 4 is FaceTime in het tablet-OS geïntegreerd, waardoor je zowel met de camera aan de achterkant als de voorkant met andere FaceTime-gebruikers in woord en beeld kunt communiceren. Prettig is dat standaard 3G-tethering aanwezig zal zijn, waardoor je een Apple iPhone of iPad als draadloze hotspot kunt gebruiken.

Steve Jobs vertelde verder dat de populaire Mac-apps iMovie en Garageband binnenkort voor een scherpe prijs binnen iOS 4.3 beschikbaar zullen komen. De PhotoBooth-app die we kennen uit OS X zal standaard op de iPad 2 geïnstalleerd staan.

Ook brengt iOS 4.3 nieuwe opties voor Air Play, Apple's techniek voor het via Wifi streamen van muziek en video in iTunes en op iOS-apparaten. Met de nieuwe iOS-versie kunnen meer apps uit de App Store audio en video te delen. Tot op heden was AirPlay voorbehouden aan Apple's eigen iTunes-app en de YouTube-app op iOS.

Steve Jobs

Dat Steve Jobs de presentatie zelf deed mocht een verrassing heten. De CEO is officieel met ziekteverlof en geruchten over een terminale conditie deden afgelopen weken hardnekkig de ronde. Ondanks dat Jobs zichtbaar niet in optimale conditie verkeerde, kraakte hij de concurrentie op tabletgebied meermaals af. "Toen we zeiden dat de iPad magisch was, lachten mensen ons uit. Maar het is magisch gebleken."

"Mensen vroegen zich af of de prijs wel zo 'ongelofelijk' was als ze zeiden, nou, vraag dat maar aan onze concurrenten." De adviesprijzen van de grootste rivalen van de iPad zijn tot nu toe telkens iets duurder geweest. Jobs betitelde de concurrenten als "copycats".

Jobs noemde de iPad meermaals een apparaat uit het 'post-pc-tijdperk'. "Onze concurrenten zien deze ontwikkeling als de volgende pc-markt. Dat is niet de juiste benadering. Dit zijn post-pc-apparaten, die makkelijker te gebruiken moeten zijn dan pc's."

Kritiek

Volgens critici stelt Apple met de iPad 2 enigszins teleur. Zij noemen de verbeteringen niet wereldschokkend en vinden het sowieso jammer dat er geen echte verrassingen te ontdekken waren.

"Apple heeft de lat niet veel hoger gelegd", zegt analist Jack Gold van J. Gold Associates. "Ik zie dit [apparaat] niet boven de competitie uitsteken, vooral niet boven Motorola's Xoom. Apple fans zullen deze laatste versie wel kopen of upgraden, maar ik verwacht niet dat deze verbeteringen mensen naar de winkel doen laten rennen om er één te kopen."

Ezra Gottheil van Technology Business Research beaamt het betoog van Gold. "Is het weer aantrekkelijk? Ja. Maar het was voorspelbaar. Het waren zaken die iedereen verwachtte, ook de concurrentie."

Ook Stephen Baker van onderzoeksbureau NPD Group loopt niet warm voor de verbeterde versie. "Het lijkt erop dat iedereen dit keer precies wist wat er komen ging. Het is allemaal voorspelbaar geweest. Jammer, want er zijn zoveel manieren geweest waarmee je zaken op een verrassende manier had kunnen veranderen."

Een van die verrassingen had volgens Baker een lagere prijs kunnen zijn. Ook de specificaties hadden volgens de analist een stuk scherper gekund. "De concurrentie komt binnen drie of vier maanden met hetzelfde", zegt hij. "We zijn op een punt aanbeland waarop de set aan functionaliteit voor iedere apparaat vergelijkbaar zal zijn, althans in deze ronde."

Toch denkt Baker dat Apple met de ervaringen van de iPad 1 een groot voordeel heeft ten opzichte van de concurrenten. "Ze brengen de eerste tablet van de tweede generatie uit. Ze hebben een jaar ervaring met tablets en weten al een jaar hoe ze zoiets moeten verkopen."

Volgens Baker is het grote verschil met concurrenten als Motorola, RIM en Samsung dat Apple over een ijzersterk besturingssysteem beschikt. "Apple laat vandaag zien dat hardware misschien niet zo belangrijk is. Het grootste verschil met de rest is iOS versus de rest en de App Store versus de rest. Als Apple de gebruikservaring verder weet uit te bouwen, is het succes misschien niet afhankelijk van de hardware."

UPDATE:

Ondertussen lijkt de aankondiging van de nieuwe Apple-gadget voor veel iPad 1-bezitters reden om hun toestel via Marktplaats te verkopen. iPads van soms maar enkele dagen of weken oud, worden sinds gisteravond volop aangeboden. Als je even goed zoekt, blijkt het om enkele honderden tablets te gaan die nu op een nieuwe eigenaar wachten. Wil je wel een iPad, maar niet het allernieuwste model? Sla dan nu je slag.

▼ Volgende artikel
Liebherr IRd 3900: waarom dit de favoriete inbouwkoelkast van 2025 is
Huis

Liebherr IRd 3900: waarom dit de favoriete inbouwkoelkast van 2025 is

Wat maakt een koelkast de allerbeste van het jaar? Niet een glanzende folder vol beloftes, maar de dagelijkse ervaringen van echte gebruikers. De Liebherr IRd 3900 is door consumenten van Kieskeurig.nl bekroond met de prestigieuze Best Reviewed van het Jaar-award 2025. Van de slimme EasyFresh-technologie tot het fluisterstille ontwerp en de praktische indeling: lees waarom dit model als de absolute favoriet uit de bus kwam en waarom gebruikers er zo enthousiast over zijn.

Partnerbijdrage - in samenwerking met Liebherr

Wie een inbouwkoelkast zoekt, heeft enorm veel keuze, maar één model wist het afgelopen jaar de harten van de Nederlandse consument echt te veroveren. Met zijn doordachte design, gebruiksvriendelijke bediening en bewezen betrouwbaarheid is de Liebherr IRd 3900 uitgeroepen tot Best Reviewed van het Jaar 2025. In dit artikel lees je wat deze inbouwkoelkast zo bijzonder maakt – en waarom gebruikers er zo lovend over zijn.

De stem van de consument: Best Reviewed 2025

De beste keuze volgens consumenten – dat is waar het bij Best Reviewed 2025 om draait. Want niets zegt zo veel als de ervaring van andere gebruikers. Jaarlijks delen duizenden consumenten hun eerlijke mening op Kieskeurig.nl. Hun reviews vormen de basis voor de Best Reviewed-awards. De producten die deze titel verdienen, hebben zich een heel jaar lang bewezen in de praktijk: ze blinken uit in kwaliteit, gebruiksgemak en klanttevredenheid. Absolute consumentenfavorieten dus – en in de categorie inbouwkoelkasten is de Liebherr IRd 3900 de winnaar geworden.

Van EasyFresh tot verstelbare indeling

De Liebherr IRd 3900 is een inbouwkoelkast die laat zien waarom het Duitse merk al jaren bekendstaat om betrouwbaarheid en technische vernieuwing. Deze koelkast combineert een strak, tijdloos design met praktische functies die het dagelijks leven makkelijker maken. Dankzij het EasyFresh-systeem blijven groenten en fruit langer vers: de ideale luchtvochtigheid in de lade voorkomt uitdroging en zorgt dat smaak en textuur behouden blijven. Dat maakt het apparaat niet alleen zuinig in gebruik, maar helpt ook voedsel langer goed te houden en verspilling te beperken.

©Liebherr

Wie de deur opent, merkt direct de doordachte indeling. Het interieur en de deurvakken zijn over de volledige hoogte verstelbaar, zodat je er moeiteloos alles in kwijt kunt wat koel moet blijven: of dat nu hoge flessen zijn of een brede ovenschotel. Fijn daarbij is dat de glazen draagplateaus tot wel 30 kg kunnen dragen. Daarbij zorgt de heldere LED-plafondverlichting voor een perfect overzicht, zelfs wanneer de koelkast vol is. De bediening verloopt via een intuïtief Touch-display, waarmee je supersnel de temperatuur of functies kunt aanpassen. Bovendien is de IRd 3900 voorbereid op SmartHome-toepassingen (accessoire). Liebherr biedt, na registratie, maar liefst 10 jaar garantie op dit model – dat doe je als merk natuurlijk alleen maar wanneer je helemaal overtuigd bent van je product.

©Liebherr

Waarom gebruikers enthousiast zijn

Die combinatie van slimme technologie en gebruiksgemak is ook precies wat consumenten zo waarderen. Uit tientallen reviews op Kieskeurig.nl blijkt dat gebruikers de IRd 3900 een uitzonderlijk hoge gemiddelde score van 9,1 geven. De koelkast wordt geroemd om zijn stille werking – "Dan zet je hem aan en hoor je nagenoeg niets! Heerlijk stille koelkast!" – en om de praktische indeling die volgens velen "fijn en flexibel" is. Ook wat betreft dagelijks gemak scoort de IRd 3900 hoog. "Door het digitale display makkelijk in te stellen naar de gewenste koeltemperatuur", zegt een van de reviewers. Een ander voegt daar nog aan toe: "Mooie heldere verlichting … Makkelijke display, goed zichtbaar en makkelijk te bedienen." Daarnaast valt op dat veel reviewers de energiezuinigheid en afwerking noemen als pluspunten: het apparaat voelt degelijk aan en doet precies wat het belooft.

©Liebherr

Een optelsom van kwaliteiten

De reden dat de Liebherr IRd 3900 de titel Best Reviewed van het Jaar 2025 heeft gewonnen, ligt dus in de optelsom van al deze kwaliteiten. Hij combineert gedegen techniek met praktische voordelen die in het dagelijks leven écht verschil maken. Of het nu gaat om de versheid van producten, het handige display of het overzichtelijke interieur: deze inbouwkoelkast weet consumenten te overtuigen in alles wat ertoe doet. En dat maakt de Liebherr IRd 3900 niet alleen een technisch sterk product, maar vooral een betrouwbare huisgenoot waar mensen jarenlang plezier van hebben.

Een eerlijk oordeel

Natuurlijk is geen enkel product perfect. Gebruikers op Kieskeurig.nl zijn ook kritisch: sommige kopers vinden de groente- en fruitlade aan de kleine kant of noemen dat er sneller condens kan ontstaan. Een paar mensen geven ook aan dat je even moet wennen aan het instellen via het display, en dat de montage van de deur wat meer aandacht vraagt. Tegelijk zie je waarom dat voor de meeste kopers geen struikelblok is. Ze benadrukken vooral hoe stil de koelkast is, hoe ruim hij aanvoelt en hoe makkelijk je de indeling aanpast aan wat je in huis haalt. Daardoor wegen die minpunten voor veel mensen niet op tegen wat je dagelijks merkt: rust in de keuken, goed overzicht en een indeling die je naar eigen wens kunt aanpassen.

Ontdek alle pluspunten van de Liebherr IRd 3900

Op Kieskeurig.nl
▼ Volgende artikel
Zo zien The Beatles er uit in de aankomende films
Huis

Zo zien The Beatles er uit in de aankomende films

Er zijn eerste foto's uitgekomen van de acteurs in de rol van The Beatles voor de aankomende vier films rondom de legendarische Britse band.

Het Liverpool Institute for Performing Arts (LIPA) deelde via social media officiële ansichtkaarten van de aankomende films, waarop die vier acteurs te zien zijn in de rol van de The Beatles-bandleden. Kort daarna werden de afbeeldingen als officiële foto's naar buiten gebracht. Ze zijn hieronder te zien.

Op de foto's zien we Paul Mescal (Normal People, Gladiator 2) als Paul McCartney, Harris Dickinson (Triangle of Sadness, Babygirl) als John Lennon), Barry Keoghan (Saltburn, The Killing of a Sacred Dear) als Ringo Starr en Joseph Quinn (The Fantasic Four: First Steps, Stranger Things) als George Harrison. Fans merken op dat de gelijkenissen tussen de acteurs en de bandleden erg goed gelukt zijn.

View post on X

Over de Beatles-films

Het is al geruime tijd bekend dat Sam Mendes (American Beauty, 1917, Spectre) aan vier The Beatles-films werkt, waarbij elke film zich op een ander lid van de band richt. De vier films verschijnen onder de naam 'The Beatles - A Four-Film Cinematic Event'. De films zullen alle vier op 7 april 2028 in de bioscoop draaien.

The Beatles behoeven eigenlijk geen introductie: de band, die actief was van 1960 tot 1970, worden beschouwd als de meest invloedrijke band uit de geschiedenis van popmuziek. Met nummers als 'Yesterday', 'Let It Be', 'All You Need is Love', 'Hey Jude' en 'Here Comes the Sun' waren ze niet weg te slaan uit de hitlijsten, en zorgden vele miljoenen fans wereldwijd voor 'Beatlemania'.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.