ID.nl logo
Nieuws

Smartphones vergelijken: 3 zaken waar je op moet letten

Ben je in de markt voor een nieuwe smartphone? Grote kans dat je alle nieuwe toestellen met elkaar vergelijkt. Waar moet je dan precies op letten? Wij geven drie zaken waar je naar moet kijken als je verschillende telefoons naast elkaar legt.

De een vindt smartphones vergelijken hartstikke leuk en pluist alles tot op het bot toe uit. De ander heeft er een broertje dood aan en wil gewoon een andere telefoon in zijn of haar handen vasthouden om weer te bellen en appen. Als je een nieuw toestel voor jezelf of iemand uit jouw omgeving zoekt, zijn er allerlei aspecten waar je rekening mee moet houden.

1. Scherm

Allereerst kijk je naar de scherm. Een smartphone is een persoonlijk apparaat dat je dagelijks gebruikt dus is het belangrijk dat hij niet te klein of te groot is. Een compacte telefoon heeft voor- en nadelen. Voordeel is dat je hem gemakkelijk en overal kunt opbergen. Nadeel is dat je maar een klein schermpje hebt om naar te staren als je video’s bekijkt. Een groter scherm is dan een stuk fijner. Een ander voordeel van een groot scherm is dat er meer content op het display past en je dus minder vaak naar beneden hoeft te scrollen. Keerzijde is dat grote phablets lastig op te bergen zijn. In het ergste geval kunnen ze zelfs buigen als je ze in je broekzak doekt en gaat zitten.

Een ander aandachtspunt is de schermresolutie. Je kunt vast en zeker wel termen als HD, Full HD en Quad HD. Dat zegt iets over het aantal beeldpunten of pixels in de lengte en breedte. Hoe meer pixels er op het schermoppervlak passen, des te scherper je beeld is. Maar een hogere schermresolutie betekent vaak ook dat dit ten koste gaat van de batterijduur: er moeten immers meer pixels aangestuurd worden en dat kost energie. Probeer een goede balans te vinden tussen de schermgrootte en schermresolutie.

Tot slot kun je ook naar het schermtype kijken. Er zijn grofweg twee soorten: LCD en OLED. In het budget- en middensegment tref je voornamelijk de eerste soort aan, in de duurdere prijsklassen zijn OLED-displays gebruikelijker. Als geld geen rol speelt, is OLED de beste keuze. Kleuren zien er hier vol en levendig op uit. Zwart is een stuk donkerder dan op traditionele LCD-schermen. Ook is het dynamische bereik aanzienlijk groter op OLED-schermen. Simpel gezegd: alles oogt mooier en scherper op OLED-schermen.

2. Processor

De processor neemt de rekenkracht voor zijn rekening. Er zijn vele chipfabrikanten op de markt. Een grote, bekende speler in de smartphonewereld is Qualcomm. Hoe weet je nou dat of een telefoon een deugdelijke processor heeft of niet? Zonder al te technisch te worden: kijk naar de serienummers van processor, de kloksnelheid en het aantal kernen.

Het serienummer is een indicatie wat je kunt verwachten. Zo heeft Qualcomm de 200, 400, 600 en 800 serie. De eerste twee vind je in de goedkopere telefoons en zijn een stuk minder krachtig. De 600 reeks vinden we in midrange telefoons. De 800 serie tot slot in de duurdere telefoons. Vervolgens kijk je naar de laatste twee cijfers. Naarmate deze getallen hoger zijn, des te nieuwer en krachtiger ze over het algemeen zijn. Zo is de Snapdragon 821 minder vlot dan de Snapdragon 835.

De kloksnelheid zegt iets over de rekenkracht van de processor (CPU). Hoe hoger dit getal, des te meer werk hij verzet krijgt. Als een processor een kloksnelheid van 2,2 GHz heeft, betekent dit dat hij 2,2 miljard bewerkingen per seconde kan verwerken. Deze maat zegt echter niet alles: ook het aantal kernen of cores zegt iets over de snelheid waarmee een CPU zijn werk doet. In het algemeen kun je stellen dat naarmate een processor meer kernen bevat, hij meer taken tegelijkertijd kan afhandelen. Veelgehoorde termen zijn quad-core (vier kernen) en octa-core (acht kernen).

3. Camera

Tot slot doe je er goed aan om naar de camera te kijken. Hoeveel megapixels telt de hoofdcamera? Hoeveel lenzen telt deze: één of twee? Heeft de selfiecamera een groothoeklens of niet? Zo ja, hoeveel graden bestrijkt deze? Welke vormen van autofocus kent de camera? Hoe groot is het diafragma? Beschikt hij over een professionele modus? Het zijn allemaal relevante zaken om een inschatting te maken over de plaatjes die je ermee schiet.

Ga met deze tips in je achterhoofd maar eens de Samsung Galaxy S8 vergelijken met andere smartphones. Wellicht dat je nu tot andere inzichten komt.

▼ Volgende artikel
De Super Bowl-trailers op een rij - The Mandalorian and Grogu, Minions en meer
© Lucasfilm
Huis

De Super Bowl-trailers op een rij - The Mandalorian and Grogu, Minions en meer

Ieder jaar schakelen duizenden mensen in voor de Super Bowl - de afsluiting van het Amerikaanse Football-seizoen. Het draait alleen niet voor iedereen om de sport. Nee, in de pauze wordt de uitzending namelijk overladen met trailers van aankomende films, series en absurde advertenties met verschillende beroemdheden. Afgelopen nacht was het weer raak, dus wij hebben de trailers en grappigste advertenties voor je op een rij gezet.

The Mandalorian and Grogu eert Super Bowl-advertenties

Star Wars is inmiddels al bijna zeven afwezig in de bioscopen, maar op 20 mei van dit jaar komt daar eindelijk verandering in. Din Djarin en Grogu uit de Disney+-serie The Mandalorian maken hun debuut op het witte doek. In de film werkt de titulaire Mandalorian samen met de New Republic om de restanten van het kwaadaardige Galactic Empire op te ruimen, terwijl zijn adoptieve zoontje Grogu - Baby Yoda in de volksmond - om leert gaan met zijn magische Force-krachten. Tijdens de Super Bowl werd een korte promotievideo getoond, die net als de film geregisseerd is door Jon Favreau en lijkt een hommage aan klassieke Super Bowl-advertenties voor trucks en bier te zijn.

Watch on YouTube

The Super Mario Galaxy Movie refereert aan Super Mario Odyssey

Nintendo was ook aanwezig tijdens de Super Bowl, met een korte teaser van The Super Mario Galaxy Movie - mede geproduceerd door de animatiestudio Illumination. In de teaser zien we babyversies van Mario en Luigi samen met Toad en Yoshi, en een T-Rex in een oerwoud. Naast dat de dinosaurus erg vergelijkbaar met de T-Rex uit Jurassic Park klinkt, is dit tafereel ook een referentie naar een moment Super Mario Odyssey. Daarin kan de speler controle nemen over eenzelfde soort dino. Hoewel de Super Mario Galaxy Movie vernoemd is naar de games die zich voornamelijk in de ruimte afspelen, haalt de film dus ook elementen uit andere Mario-games aan. Vanaf 1 april is de film te zien. 

Watch on YouTube

Disclosure Day toont paranoia en hint naar aliens

Steven Spielberg is terug met een nieuwe sciencefictionfilm in Disclosure Day, met een sterk geladen cast in Josh O’Conner, Emily Blunt, Colin Firth, Colman Domingo en Eve Hewson. De film lijkt te gaan over het bestaan van aliens, dat langzaam maar zeker bekend wordt voor de mensen op aarde. Sommigen, met meer kennis over de zaak, willen het bestaan van de buitenaardse wezens echter in één klap aan de wereld bekendmaken. Disclosure Day draait vanaf 12 juni in de bioscoop. 

Watch on YouTube

Zie Brad Pitt in The Adventures of Cliff Booth

Quentin Tarantino is bijna toe aan het maken van zijn laatste film, maar personages die hij eerder heeft gemaakt worden nog onder handen genomen door andere creatievelingen. David Fincher bijvoorbeeld, die een Netflix-serie rondom het personage Cliff Booth uit Once Upon a Time In Hollywood regisseert op basis van scripts die zijn geschreven door Tarantino. De serie speelt zich na de gebeurtenissen van de film af, en Brad Pitt kruipt weer in de rol van Booth - een stuntman in Hollywood die nu in de penarie zit.

Watch on YouTube

Minions and Monsters komt ook dit jaar 

De inmiddels iconische gele mannetjes uit de Despicable Me-films zijn ook terug voor een nieuwe ‘solo’-film, al is Minions and Monsters niet per se een vervolg op de eerste twee Minions-films. In dit deel werkt een groep minions als monsters op een filmset, totdat ze het idee krijgen om zelf een monsterfilm te maken. Het enige probleem is dat ze geen monsters hebben, dus daar gaan ze naar op zoek in de vorm van onder andere een mini-Cthulhu, een mummie en meer. De film van Illumination komt op 1 juli uit in de bioscoop, maar vier maanden nadat de studio ook The Super Mario Galaxy Movie aanlevert. 

Watch on YouTube

Laatste trailer van Project Hail Mary is geland

Phil Lord en Christopher Miller, het regieduo dat onder andere bekendstaat om hun werk aan de Spider-Verse-films, komt dit jaar ook met een spiksplinternieuwe blockbuster. Project Hail Mary is een sciencefictionverhaal gebaseerd op het gelijknamige boek van Andy Weir - tevens de schrijver van The Martian, waar in 2015 ook een film van uitkwam. Deze laatste trailer toont onder andere meer van de relatie tussen Ryan Goslings personage en een alien genaamd Rocky, alsmede verschillende kleurrijke shots in de ruimte. Goed om te benoemen is dat de cinematografie van de film verzorgd is door Greig Fraser, die bekendstaat om het in beeld brengen van The Batman en Denis Villeneuve’s Dune-films. 

Watch on YouTube

Meer teasers voor Supergirl, Scream 7 en Hoppers

Dan zijn er tijdens de Super Bowl ook nog korte teasers uitgebracht voor de aankomende Pixar-film Hoppers en de horrorfranchise Scream, die inmiddels toe is aan een zevende deel. Ook werd een nieuwe teaser voor Supergirl uitgebracht tijdens de Puppy Bowl - een soort parodie op de Super Bowl, maar met honden. 

Watch on YouTube
Watch on YouTube
Watch on YouTube

Deze advertenties werden getoond tijdens de Super Bowl

De terugkeer van Jurassic Park met Xfinity

Het telecombedrijf Xfinity heeft voor de Super Bowl een promotievideo geproduceerd waarin Sam Neill, Jeff Goldblum en Laura Dern hun respectievelijke rollen van Alan Grant, Ian Malcolm en Ellie Sadler uit Jurassic Park weer vertolken. Ze spelen daarin verschillende scènes uit die film na, en ogen met behulp van de-aging-technologie jonger. 

Watch on YouTube

Beroemdheden vieren Pokémons dertigste verjaardag

In een speciale promotievideo voor de dertigste verjaardag van de Pokémon-franchise dit jaar hebben verschillende bekendheden als Lady Gaga, Trevor Noah, Charles Leclerc en K-Pop-ster Jisoo het over hun favoriete Pokémon.

Watch on YouTube

Ben Affleck doet een parodie op Good Will Hunting

Acteur Ben Affleck zet in 2026 zijn samenwerking met Dunkin’ Donuts ook door, dit jaar door Good Will Hunting - de film waarmee hij samen met Matt Damon doorbrak - op de hak te zetten. De promovideo is geschoten als een sitcom genaamd Good Will Dunkin’, en toont Affleck met andere bekende sitcom-acteurs als Jennifer Anniston, Matt Leblanc en Alfonso Ribiero

Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
Korte nieuwe The Super Mario Galaxy Movie-trailer te zien
Huis

Korte nieuwe The Super Mario Galaxy Movie-trailer te zien

Er is een korte nieuwe trailer uitgekomen van de aankomende animatiefilm The Super Mario Galaxy Movie.

In de 30 seconden durende spot heeft Yoshi wederom een prominente rol - in de vorige Mario-animatiefilm ontbrak dit personage nog. Er zitten ook een aantal beelden in die al in vorige trailers van de film voorbij kwamen, maar ook compleet nieuwe beelden - waaronder Princes Peach en Toad in een relatief futuristisch ogende omgeving.

Watch on YouTube

Over The Super Mario Galaxy Movie

Nadat enkele jaren geleden de uiterst succesvolle animatiefilm The Super Mario Bros. Movie uitkwam - logischerwijs gebaseerd op de langlopende Mario-reeks van Nintendo - werkt het bedrijf samen met Illumination al enige tijd aan het vervolg, The Super Mario Galaxy Movie.

Net zoals The Super Mario Bros. Movie lijkt ook het vervolg elementen uit allerlei verschillende Mario-games te pakken, al gebruikt deze nieuwe film de insteek van de twee Super Mario Galaxy-games, waarin Mario het universum afreist.

Diverse acteurs uit de eerste film keren terug in dit vervolg. Mario en Luigi worden wederom ingesproken door Chris Pratt en Charlie Day, en Jack Black vertolkt wederom de stem van Bowser. Ook acteurs als Keegan-Michael Key en Anya Taylor-Joy keren terug. De stem van Bowser Jr. zal in deze film ingesproken worden door Benny Safdie - vooral bekend voor zijn regiewerk - en het personage Rosalina krijgt een stem via Oscar-winnares Brie Larson.

The Super Mario Galaxy Movie gaat wereldwijd - op sommige markten na - op 1 april dit jaar in première.

Nintendo-films

Nintendo zet steeds meer in op het uitbrengen van films gebaseerd op IP van het bedrijf. Naast deze Mario-films werkt Nintendo ook aan een live-action verfilming van The Legend of Zelda-reeks, die in 2027 in de bioscoop zal draaien en daarna naar Netflix komt. Volgens geruchten gaat het bedrijf ook werken aan een spin-off-animatiefilm rondom Donkey Kong, die in de Mario-films wordt ingesproken door Seth Rogen.

Nintendo gaf onlangs in een gesprek met investeerders aan dat ze de verfilmingen niet maken om op korte termijn winst te maken, maar om de franchises van het bedrijf bij een nog groter publiek vanzelfsprekend te maken - wat op de lange termijn de games van het bedrijf nog populairder moet maken.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.