ID.nl logo
Zekerheid & gemak

Microsoft werkt aan 'Barrelfish'-besturingssysteem

Microsoft is intern bezig met de ontwikkeling van een nieuw besturingssysteem, Barrelfish genaamd. Het gaat om een prototype dat speciaal gericht is op multicore processoren. Het is de bedoeling dat Barrelfish onderdeel wordt van de volgende Windows.Microsoft werkt wel vaker aan een nieuw, experimenteel besturingssysteem dat uiteindelijk in Windows geïntegreerd wordt. Zo was er enige tijd geleden Singularity, een besturingssysteem waarbij de focus op stabiliteit lag door gebruik te maken van een speciale programmeertaal (SING#, een extensie van C#) voor de kernel en drivers.

Ook werkt Microsoft aan Midori, een besturingssysteem dat applicaties in een sandbox draait (voor de veiligheid) en veel applicaties tegelijkertijd kan beheren (cloud computing-gebruik). De bekendste is Azure, dat het tot een commercieel product geschopt heeft. Azure is het cloud computing-besturingssysteem dat gratis door ontwikkelaars kan worden gebruikt.

Barrelfish is bedoeld voor gebruik op multicore machines. Het gebruikt speciale berichten en een databasesysteem om informatie tussen processorcores te delen. Normaliter maakt een besturingssysteem gebruik van werkgeheugen, wat onder zware belasting erg inefficient is. Barrelfish maakt gedeeltelijk gebruik van opensource BSD-bibliotheken, waardoor gespeculeerd wordt dat Barrelfish zelf wel eens gratis en opensource kan worden.

Volgens ontwikkelaars die conferenties over Barrelfish bijgewoond hebben, maakt het nieuwe besturingssysteem gebruik van de sandboxbescherming van Midori en Singularity. Applicaties krijgen een nieuwe manier om componenten (grafische kaart, geluidskaart) te benaderen. Vrijwel alle componentinformatie wordt in een centrale database opgeslagen.

Mocht Barrelfish effectief blijken in het draaien van applicaties en benaderen van hardware op multicoresystemen, dan is de kans groot dat deze aanpak in Windows 8 (of een opvolger) gebruikt zal worden.

▼ Volgende artikel
Pokémon FireRed en LeafGreen komen op 27 februari naar Switch eShop
Huis

Pokémon FireRed en LeafGreen komen op 27 februari naar Switch eShop

Er gingen onlangs al geruchten over, maar nu is het zo goed als zeker: vanaf 27 februari zijn Pokémon FireRed Version en Pokémon LeafGreen Version speelbaar op Nintendo Switch en Nintendo Switch 2 via de eShop.

Na eerdere geruchten zijn beide games nu inmiddels op de Nintendo eShop verschenen: hier en hier. Daarbij kost elk spel 19,99 dollar. Een prijs in euro's is nog niet bekend, maar zal waarschijnlijk rond de 20 à 25 euro liggen.

Officieel zijn de Switch-releases van de klassieke games nog niet aangekondigd op moment van schrijven, maar volgens de beschrijving op de eShop wordt lokale draadloze multiplayer ondersteund, en zal Pokémon Home op een later moment ook worden ondersteund.

Overigens zullen diverse regio's unieke taalversies ontvangen, net als bij het origineel. Dat betekent bijvoorbeeld dat mensen die het spel in de Verenigde Staten kopen, alleen een Engelse taal kunnen selecteren in de games.

Er gingen eerder al geruchten dat de Pokémon-games opnieuw uitgebracht zouden worden om de franchise te vieren. De Pokémon-reeks bestaat dit jaar namelijk dertig jaar.

View post on X

Over Pokémon FireRed en LeafGreen

Pokémon Red en Pokémon Blue waren de eerste Pokémon-games die in 1996 verschenen, terwijl FireRed Version en LeafGreen Version uit 2004 afkomstige Game Boy Advance-remakes zijn van de spellen.

In deze Pokémon-games verkennen spelers de originele Kanto-regio, waar men wilde pokémon tegenkomt die men kan vangen, om ze vervolgens in te zetten in gevechten tegen andere pokémon. Spelers nemen het namelijk op tegen ervaren Gym Leaders en proberen de beste pokémontrainer ooit te worden. De FireRed- en LeafGreen-versies van de game voegen ook de nieuwe regio Sevii Islands toe.

▼ Volgende artikel
Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer
© Reshift Digital
Huis

Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer

Tijdens een rechtszaak heeft Mark Zuckerberg, de ceo van Facebook- en Instagram-bedrijf Meta, geclaimd dat het bedrijf geen apps meer maakt die verslavend zijn.

In Californië is een civiele rechtszaak gaande tegen socialmediabedrijven. Deze rechtszaak is door een individu - een twintigjarige vrouw die claimt op jonge leeftijd verslaafd is geraakt aan social media - aangespannen. De aanklacht maakt echter onderdeel uit van een grotere zaak waarbij 1600 mensen claimen dat platforms als Meta's Instagram en Google's YouTube bewust verslavend zijn voor de gebruikers.

Daarbij werd ook Zuckerberg deze week aan de tand gevoeld. Hij ontkende tijdens de rechtszaak dat het bedrijf tegenwoordig nog apps maakt die erop gebrand zijn gebruikers zo lang mogelijk aan het scherm gekluisterd te houden.

NOS maakt melding van interne e-mails van Zuckerberg die volgens de aanklager in ieder geval aantonen dat het bedrijf voorheen wel platforms zo verslavend mogelijk maakte. Het doel was voorheen om de tijd dat mensen aan apps van het bedrijf besteedden, te verdubbelen. Zuckerberg heeft aangegeven dat dit inmiddels geen doel meer van het bedrijf is.

Over de rechtszaak

Naast Meta zijn ook de bedrijven achter YouTube, Snapchat en TikTok aangeklaagd. De laatste twee bedrijven hebben echter al een schikking met de betreffende aanklager getroffen. Ze ontkennen schuld, maar geven wel compensatie.

De rechtszaak richt zich naast mogelijke verslavingen aan socialmedia-apps vooral ook op de manier waarop minderjarige gebruikers van deze platforms worden vastgehouden. Meta zou zich volgens de aanklager niet genoeg inzetten om mensen onder de 13 jaar te weren.

De uitkomst van de rechtszaak kan verregaande gevolgen hebben rondom de regulering van social media, en de toon kunnen zetten voor toekomstige rechtszaken rondom hetzelfde onderwerp. Er wordt in steeds meer landen overwogen om social media niet meer voor jongeren beschikbaar te stellen. Eind vorig jaar werd dit in Australië al doorgevoerd, en TikTok gaf vorige maand aan strenger op te gaan treden om zo gebruikers van jonger dan 13 jaar te weren. Ook Zuckerberg gaf tijdens de rechtszaak aan stappen te ondernemen om de jongste leden van de samenleven te weren van zijn platforms.