ID.nl logo
Zekerheid & gemak

Intel's Light Peak: Één pc-kabel voor alles

Intel onthult de nieuwste verbindingstechnologie, voor pc-toepassingen, genaamd Light Peak, waarvan zij hoopt dat deze uiteindelijk de kabelkluwen van verschillende verbindingen zal vervangen met één enkele optische verbinding.Terwijl het nieuwe en snellere USB3.0 nog van de grond moet komen toont Intel op dezelfde IDF al de gedroomde opvolger: de ultra snelle en superuniversele optische verbinding Light Peak. Voor de Light Peak verbinding wordt gebruik gemaakt van miniatuur laser die lichtsignalen versturen over een meervoudige optische fiberkabel.

Het zijn nu alleen nog de chips die Intel demonstreert, maar pc's voorzien van deze aansluiting zullen al in 2010 het licht zien.

In de demonstratie gebruikte Intel een HD-video-signaal over de nieuwe verbinding. De kabel kan wel 100 meter lang worden en kan 10 gigabits per seconde transporteren in beide richtingen tegelijk. Intel verwacht deze snelheid nog binnen 10 jaar naar 100 gigabits/seconde te kunnen opvoeren. Intel voorziet dat de Ligth Peak verbinding alle kabels naar monitoren, externe drives, scanners en eigenlijk alles dat aan een computer wordt aangesloten gebruikt zal gaan worden. Een PC kan daartoe een aantal Light Peak poorten krijgen voor verschillende apparaten, of er zou een verbinding met een hub gemaakt kunnen worden, bijvoorbeeld in een monitor waarop dan weer meerdere apparaten aangesloten kunnen worden.

De Light Peak technologie is in staat meerdere communcatieprotocollen gelijktijdig af te handelen, waarbij ook voorkeur kan worden gegeven aan bijvoorbeeld een videosignaal.

Het is nog niet bekend wat deze techniek gaat kosten en hoe lang het gaat duren voordat het standaard gaat worden. Ook is het de vraag hoe deze techniek zich verhoud tot de draadloze UWB (ultra wide band) verbindingen die ook door Intel gepromoot worden en aantrekkelijk zijn omdat daarmee de nodige kabels overbodig worden.

Volgens Intel zijn de kabels duurzaam en zal bijvoorbeeld een knoop de pret niet bederven. Er wordt nog gewerkt aan het toevoegen van koperdraad, zodat Light Peak ook voor het voeden van externe op de pc aangesloten apparaten bruikbaar wordt.

Interessant is het bericht dat Apple de grote drijvende kracht is achter de ontwikkeling van Light Peak. Apple, altijd al een voorvechter van nieuwe technologieën in zijn apparaten, voorziet dat toekomstige Apple producten nog maar één of meerdere light peak poorten zal hebben. Aangezien de techniek ook weinig energie verbruikt, leent het zich ook uitstekend voor mobiele apparaten als de iPhone en een toekomstige apparaten als een Apple tablet. Het gerucht gaat dat in 2010 uit te komen Apple macbooks, de eerste producten zullen zijn die van Light peak poorten zijn voorzien.

Duidelijk is dat Apple deze alles aan alles verbindingstechnologie promoot, wat er wel eens toe zou kunnen leiden dat Apple de USB3.0 standaard gaat overslaan.

Bron: Intel

▼ Volgende artikel
'Geen Marvel-trailers te zien tijdens de Super Bowl'
Huis

'Geen Marvel-trailers te zien tijdens de Super Bowl'

Er is al wat meer bekend over welke trailers van aankomende films we tijdens de Super Bowl in de nacht van 8 op 9 januari kunnen verwachten. Opvallend genoeg zullen er waarschijnlijk geen trailers volgen van de Marvel-films die op de planning staan.

Deadline heeft een overzicht gepubliceerd met wat voor trailers we zoal tijdens de Super Bowl kunnen verwachten. De site meldt dat het zeer waarschijnlijk is dat er in ieder geval trailers van films als The Super Mario Galaxy Movie, de nieuwe Steven Spielberg-film Disclosure Day, Scream 7, The Mandalorian and Grogu en Minions 3 uitgezonden zullen worden.

Wel opvallend is dat het er op lijkt dat Marvel niets op de planning heeft staan. Dit terwijl er dit jaar twee Marvel-films staan uit te komen. In juli verschijnt Spider-Man: Brand New Day, terwijl aankomende december het langverwachte Avengers: Doomsday te zien zal zijn. Van laatstgenoemde film zijn onlangs al vier teaser trailers uitgekomen.

Super Bowl

Desalniettemin zal er dus genoeg te zien zijn tijdens de Super Bowl in de nacht van 8 op 9 december, zoals trailers van de hierboven genoemde films. Bedrijven pakken tijdens dit grootse Amerikaanse sportevenement altijd uit met trailers en reclames met diverse wereldsterren daarin. Aanstaande maandag zal het internet dus vol staan met interessante nieuwe trailers en reclamespots.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Samsung voorziet alle oled-tv's en gamingmonitoren van Nvidia G-Sync-compatibiliteit
© Nvidia / Samsung
Huis

Samsung voorziet alle oled-tv's en gamingmonitoren van Nvidia G-Sync-compatibiliteit

Alle nieuwe gamingmonitoren en oled-tv's van Samsung die in 2026 worden uitgebracht zijn compatibel met Nvidia G-Sync. Met deze techniek wordt de verversingssnelheid van het beeldscherm gesynchroniseerd met de framesnelheid van de grafische processor van Nvidia.

De synchronisatie zorgt voor minder haperingen tijdens het spelen van games. Samsung-modellen die compatibel zijn met G-Sync zijn onder andere de OLED S99H, S95H, S90H en S85H en de nieuwe Odyssey G6-gamingmonitoren (G60H, G61SH).

 Kevin Lee, Executive Vice President van de beeldschermafdeling van Samsung: "Ons doel is eenvoudig: altijd en overal een geweldige game-ervaring bieden, wat je ook speelt. Met nieuwe innovaties voor oled-tv's en ‑gamingmonitoren bieden we meer power en precisie en een immersievere ervaring voor elk type speler.”

Monitor met  1.040 Hz

 De Odyssey G6 27-inch gamingmonitor is Samsungs eerste scherm met een verversingssnelheid van maar liefst 1.040 Hz en wordt aangedreven door Dual Mode. Dankzij deze functie kunnen gamers schakelen tussen ultrahoge framesnelheden in HD-resolutie en native QHD-prestaties tot 600 Hz, voor de helderheid, de snelheid en de responsiviteit die nodig zijn voor razendsnelle, precisiegedreven gameplay.  

Gaming op oled-tv's

Ook Samsungs oled-tv's van 2026 zijn gebouwd voor gaming met hoge prestaties. De S99H, S95H en de S90H ondersteunen refresh rates tot 165 Hz, de S85H zelfs tot 120 Hz, voor vloeiende bewegingen en een lage latentie bij snelle gameplay. De nieuwe line-up is overigens niet alleen compatibel met G-Sync, maar ondersteunt ook AMD FreeSync Premium Pro, voor stabiele, HDR-gamingprestaties op pc- en consoleplatforms.

 In de oled-line-up van dit jaar wordt verder de HDR10+ ADVANCED-functionaliteit geïntroduceerd, het next-gen HDR-formaat dat de helderheid, het contrast, de vloeiendheid en de kleurnauwkeurigheid verbetert voor alle soorten content. Ter ondersteuning van een optimale kijkervaring zijn de modellen S99H, S95H en S90H voorzien van Samsungs eigen Glare Free-technologie, die reflecties vermindert zonder afbreuk te doen aan de oled-beeldkwaliteit. 

Bekijk andere Samsung-producten op Kieskeurig.nl: