ID.nl logo
Zekerheid & gemak

Doorbraak voor open source in ICT-onderwijs

Novell en ECABO hebben vandaag een overeenkomst gesloten over Linux-onderwijs in het mbo. Novell levert gratis onderwijsmateriaal, examens en technische ondersteuning. ECABO zet zich in om Linux en andere vrije software een volwaardige plaats te geven in het mbo, zowel op de school als tijdens stages. "Met deze overeenkomst investeren we fors in het mbo, maar goed Linux-onderwijs gaat beslist veel opleveren: voor leerlingen, bedrijven en overheden.

ECABO is als kenniscentrum voor ons de ideale partner om het doel naderbij te brengen." Zo verklaart Mark-Peter Mansveld, Director Data Center Solutions & Enduser Computing Benelux bij Novell, de stap van zijn bedrijf.

De overeenkomst betekent een doorbraak voor vrije software in het middelbaar beroepsonderwijs. Tot dusver was deze vrije software, beter bekend als open source, in het mbo vaak een ondergeschoven kindje. Inmiddels wordt ze echter steeds meer gebruikt door overheid en bedrijfsleven. Mede hierdoor klinkt de roep om bijpassend onderwijs steeds luider, zoals onlangs nog in de Tweede Kamer.

Het besturingssysteem Linux is een van de belangrijkste voorbeelden van open source. Novell zal voor de ICT-opleidingen in het mbo gratis Linux-courseware ter beschikking stellen. Verder kunnen mbo‟ers gratis 800 examens afleggen voor modules van de certificaten Certified Linux Professional en/of Certified Linux Administrator.

Voor het educatief gebruik van Linux op de scholen levert Novell gratis technische ondersteuning. Tot slot zorgt Novell voor vijftig stageplaatsen bij partnerbedrijven, waar leerlingen hun Linux-kennis in de praktijk kunnen ontwikkelen. ECABO zal zorgen voor passende stagiairs.

Om de opname van Linux in de ICT-opleidingen van het mbo te vergemakkelijken, zullen experts van ECABO, Novell en mbo-scholen in kaart brengen waar (elementen van) Linux-certificaten in te passen zijn in de diverse mbo-opleidingen.

Dit is eerder al gedaan voor de certificaten van Microsoft, Cisco en ORACLE. Op basis van deze „blauwdrukken‟ kunnen scholen eenvoudig kiezen welke elementen ze willen gebruiken in hun opleidingen. Het voordeel is tweeledig: enerzijds zijn de opleidingen technisch up to date, anderzijds kunnen leerlingen als ze dat willen gemakkelijker naast hun diploma ook een of meer certificaten behalen.

De blauwdrukken worden ook gebruikt door Stichting Praktijkleren, die namens en voor de mbo-scholen onderwijsmateriaal ontwikkelt. CA-ICT, het opleidingsfonds van de ICT-sector, gebruikt ze bij de beoordeling van subsidieaanvragen.

De overeenkomst die Novell en ECABO vandaag hebben gesloten, past ook goed in het beleid van het kabinet om vrije software een grotere plaats te geven in de overheid en in het onderwijs. Hiervoor heeft de regering het programma NOiV opgezet. ECABO en het Free Knowledge Institute werken in overleg met het NOiV aan een organisatie die vrije software in het mbo moet ondersteunen, onder meer door scholing van docenten en verspreiding van lesmateriaal.

▼ Volgende artikel
AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen
© AGON by AOC
Huis

AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen

AGON by AOC breidt zijn G4-serie uit met twee snelle instapmonitors voor competitieve games: de AOC GAMING 24G4ZR (23,8 inch) en 27G4ZR (27 inch). Beide modellen combineren een Fast IPS-paneel met een verversingssnelheid tot 260 Hz (240 Hz standaard) en een lage bewegingsonscherpte.

De nieuwe G4ZR-modellen richten zich op gamers die vooral snelheid zoeken, maar tegelijkertijd op hun budget willen (of moeten) letten. AOC zet de monitors standaard op 240 Hz en laat je optioneel naar 260 Hz overklokken via het OSD-menu of de G-Menu-software. De responstijden worden opgegeven als 1 ms GtG en 0,3 ms MPRT, waarbij die laatste waarde vooral iets zegt over bewegingsscherpte met backlight-strobing ingeschakeld.

Voor vloeiend beeld ondersteunen de 24G4ZR en 27G4ZR Adaptive-Sync en zijn ze volgens AOC NVIDIA G-SYNC-compatibel. Ook is er MBR Sync, waarmee variabele verversingssnelheid en backlight-strobing tegelijk gebruikt kunnen worden. Dat moet tearing en haperingen tegengaan, terwijl snelle bewegingen scherper blijven.

©AGON by AOC

Beeldkwaliteit, standaard en aansluitingen

Qua beeldkwaliteit kiest AOC voor Fast IPS, wat doorgaans snellere pixelovergangen combineert met IPS-eigenschappen zoals brede kijkhoeken. De 27-inch variant haalt volgens AOC 121,5% sRGB en 92,3% DCI-P3; de 23,8-inch versie 111,7% sRGB en 87,7% DCI-P3. De helderheid is 300 cd/m² en de kijkhoeken zijn 178 graden, zodat kleuren ook bij een schuine kijkpositie redelijk consistent blijven.

De ZR-modellen krijgen een volledig verstelbare standaard met 130 mm hoogteverstelling, plus kantelen, draaien en pivot. Handig als je je schermhoogte en -hoek precies wilt afstellen voor lange sessies. Daarnaast zijn de monitoren VESA 100x100-compatibel voor een arm- of wandmontage. Aansluiten kan via 2x HDMI 2.0 en 1x DisplayPort 1.4. Verder noemt AOC flicker-free en een hardwarematige low blue light-stand om vermoeide ogen te beperken.

©AGON by AOC

Naast de twee nieuwe modellen komen later ook varianten met een eenvoudiger voet die alleen kan kantelen: de 24G4ZRE en 27G4ZRE. Die gebruiken volgens AOC hetzelfde paneel en dezelfde snelheidsspecificaties, maar zijn bedoeld voor wie geen uitgebreide ergonomie nodig heeft.

Beschikbaarheid en prijzen

De AOC GAMING 24G4ZR, 27G4ZR, 24G4ZRE en 27G4ZRE hebben de volgende adviesprijzen: de 24G4ZR kost 149 euro en de 27G4ZR 169 euro. De tilt-only varianten zijn goedkoper: 129 euro voor de 24G4ZRE en 149 euro voor de 27G4ZRE.

Wat betekent MPRT?

MPRT staat voor 'Moving Picture Response Time' en gaat over bewegingsscherpte: hoe scherp een object blijft als het snel over het scherm beweegt. Fabrikanten halen lage MPRT-waardes vaak met backlight-strobing (de achtergrondverlichting knippert heel kort), wat bewegingen scherper kan maken. In ruil daarvoor kan het beeld wat donkerder worden en werkt het niet altijd even prettig voor iedereen.

▼ Volgende artikel
Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard
Huis

Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard

Het Zuid-Koreaanse zou een shooter gebaseerd op Starcraft in ontwikkeling hebben voor IP-eigenaar Blizzard.

Dat claimt The Korean Economic Daily. Een team binnen Nexon dat gespecialiseerd is in shooters zou zich op dit moment volledig richten op de nog onaangekondigde game. De ontwikkeling zou nog niet lang geleden zijn gestart, en dus zou de shooter nog lang op zich laten wachten.

Verdere details zijn er nog niet, behalve dat Choi Jun-ho ook bij het project betrokken zou zijn. Hij maakte eerder de populaire Shinppu-mapmod voor Starcraft.

Starcraft

Er gaan al langer geruchten over een shooter gebaseerd op Starcraft. Vorig jaar meldde Bloomberg-journalist Jason Schreier al in zijn boek 'Play Nice: The Rise, Fall and Future of Blizzard Entertainment' dat Blizzard aan een shooter zou werken. Volgens Schreier is de shooter van Nexon echter niet gerelateerd aan de shooter van Blizzard - het zouden om twee afzonderlijke projecten gaan.

De Starcraft-reeks bestaat uit real-time strategygames. De eerste verscheen in 1998, en een vervolg kwam in 2010 uit. Blizzard heeft al vaker geprobeerd shooters gebaseerd op de Starcraft-franchise te maken, maar die werden vooralsnog altijd geannuleerd.

Mogelijke onthulling op Blizzcon

Voor het eerst in enkele jaren organiseert Blizzard op 12 en 13 december de Amerikaanse beurs Blizzcon, waar alles rondom de uitgever wordt gevierd. Het is mogelijk dat één van de hierboven genoemde shooters daar wordt onthuld.