ID.nl logo
Edge - Eerste indruk van Internet Explorer-vervanger
© Reshift Digital
Huis

Edge - Eerste indruk van Internet Explorer-vervanger

Wanneer Windows 10 uit komt is Edge de nieuwe standaardbrowser. Internet Explorer verdwijnt na vele jaren via de achterdeur. Maar wat staat ons te wachten?

In de previewversie van Windows 10 die Microsoft heeft vrijgegeven kun je ook vast met Edge stoeien. Je vindt de browser nog terug onder de codenaam Project Spartan. Microsoft is echter nog druk aan de slag met de browser, dus op het gebied van stabiliteit en functies laat het nog even te wensen over. Maar het geeft je vast een eerste indruk van wat we kunnen verwachten van de Internet Explorer-vervanger. Lees ook: Wat is de beste browser?

©PXimport

Edge vervangt Internet Explorer in Windows 10.

Functies

Om Edge op de kaart te zetten moet de browser snel zijn, een breed aanbod van extensies bieden, maar ook unieke functies zoals een leesmodus en aantekeningsmogelijkheid. Maar ook spraakassistent Cortana heeft een prominente rol. Dat Microsoft nog een hoop te doen heeft de komende weken is wel duidelijk, want de extensies zijn nog niet aanwezig, evenals Cortana. Het is nog maar de vraag of Cortana überhaupt aanwezig zal zijn in de Nederlandstalige versie van Windows 10.

Rechthoekig

Edge start als een app. Maar omdat Windows 10 apps dezelfde eigenschappen geeft als Windowsvensters kun je de browsergrootte zelf aanpassen zoals je wilt. Het uiterlijk past geheel in de stijl van Windows 10, dankzij icoontjes van groter formaat voor touch-besturing en rechthoekige icoontjes. Het instellingenvenster kan met schuifjes worden bediend, maar is nog behoorlijk beperkt. De extensies zijn ook nog niet beschikbaar.

Wat echter het meest opvalt is dat Edge nog nauwelijks verschilt van Internet Explorer. Waarschijnlijk met de gedachte om bestaande gebruikers niet te verliezen en de minder gevorderde gebruikers die 'op dat blauwe knopje drukken om internet te starten' niet te vervreemden. Maar voor de grote gebruikersaantallen die zijn weggerend naar Firefox en Chrome is Edge op deze manier een nieuwe naam voor hetzelfde kwaad.

De toegevoegde leesmodus werkt prettig en is vooral een aanvulling op tablets. De leesmodus zorg ervoor dat de webpagina wordt ontdaan van storende elementen, alleen plaatjes en tekst worden weergegeven op een donkere achtergrond. Wat inderdaad comfortabel wegleest.

©PXimport

De leesmodus is heerlijk voor tablets.

Ook de aantekeningfunctionaliteit is een handige toevoeging. Wanneer je deze inschakelt wordt de webpagina een canvas waar je markeringen, krabbels en tekeningetjes in aan kunt brengen, om de pagina vervolgens als afbeelding of OneNote-notitie op te slaan.

Update

De grootste verschillen zitten op dit moment nog onder de motorkap. Niet alleen is er een nieuwe browser-engine ontwikkeld die html-standaarden beter moet ondersteunen, ook heeft Edge geen last van de molensteen die om de nek van Internet Explorer hangt: de constante ondersteuning van meerdere oudere versies. Edge blijft bij één browserversie die zichzelf updatet.

Een browser benchmark-test laat zien dat Edge al op de goede weg is. Edge scoorde een stuk hoger dan Internet Explorer (1185 punten tegenover 414), maar moest Chrome met 2185 nog wel ver voor zich dulden. Edge scoorde echter op sommige vlakken zoals html 5 video-ondersteuning nog geen punten. Naar verwachting zullen de scores in een latere fase ook een stuk dichterbij elkaar liggen.

Microsoft in het midden

Natuurlijk wordt in Edge een prominente plek gereserveerd voor Microsoft-diensten. Cortana en haar afwezigheid hadden we al gemeld. Maar ook OneNote en zoekmachine Bing zijn volop vertegenwoordigd. Frustrerend is alleen dat de zoekresultaten en functionaliteit van Bing te wensen overlaten en Bing (vooralsnog) niet vervangen kan worden door het kwalitatief betere Google of het privacy-vriendelijke DuckDuckGo.

©PXimport

Je maakt makkelijk aantekeningen in webpagina's.

Conclusie

Edge wordt de nieuwe standaardbrowser voor Windows 10, dat deze zomer moet verschijnen. Maar voordat het zover is, hebben de ontwikkelaars nog een enorme berg werk te verzetten. De basis is er, maar het is wachten op meer functies, meer stabiliteit en meer opties. Om succesvol te worden moeten vooral synchronisatie, snelheid en een rijk extensie-aanbod aanwezig zijn. We hopen dat we de volwaardige versie van Edge deze zomer nog kunnen begroeten.

▼ Volgende artikel
Resident Evil Village en meer titels komen naar PlayStation Plus-gamecatalogus
Huis

Resident Evil Village en meer titels komen naar PlayStation Plus-gamecatalogus

Sony heeft bekendgemaakt welke spellen deze maand aan de gamecatalogus voor PlayStation Plus Extra- en Premium-leden worden toegevoegd, en Resident Evil Village is er een van.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Het lijkt geen toeval dat de game naar de catalogus komt, want eerder bleek al dat Village deze maand ook op Xbox Game Pass verschijnt. Daarbij zal eind februari het negende deel in de reeks, Resident Evil Requiem, uitkomen, dus dit is het ideale moment om nog even het geheugen op te frissen met Village, dat het achtste deel in de horrorfranchise betreft.

Deze games komen op 20 januari naar PS Plus Extra en Premium:

Andere spellen die vanaf 20 januari worden toegevoegd, zijn onder andere Like a Dragon: Infinite Wealth, A Quiet Place; The Road Ahead, de oorspronkelijke Ridge Racer en Art of Rally. Voor de duidelijkheid: de moderne spellen op onderstaande lijst zijn speelbaar voor alle PlayStation Plus Extra- en Premium-leden, de klassieke game is alleen voor Premium-leden bestemd.

  •        Resident Evil Village (PS5 / PS4)

  •        Like a Dragon: Infinite Wealth (PS5 / PS4)

  •        Expeditions: A MudRunner Game (PS5 / PS4)

  •        A Quiet Place: The Road Ahead (PS5 / PS4)

  •        Darkest Dungeon 2 (PS5 / PS4)

  •        The Exit 8 (PS5 / PS4)

  •        Art of Rally (PS5 / PS4)

  •        A Little to the Left (PS5 / PS4)

Deze game komt op 20 januari naar PS Plus Premium:

  • Ridge Racer

Meer informatie over deze games valt te vinden op PlayStation Blog.

View post on X
▼ Volgende artikel
Kratos-acteur voor God of War-televisieserie bekend
Huis

Kratos-acteur voor God of War-televisieserie bekend

Amazon Prime Video en Sony hebben bekendgemaakt wie de rol van hoofdpersonage Kratos in de aankomende God of War-televisieserie gaat spelen. Het gaat om Ryan Hurst.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Hurst is onder andere bekend voor zijn rol als Opie Winston in de serie Sons of Anarchy. Gamers zullen hem wellicht vooral kennen voor een rol die hij al in het spel God of War Ragnarök heeft gespeeld. Daarin vertolkte hij namelijk de rol van Thor, waar hij zelfs een BAFTA-nominatie voor ontving. In de tv-serie zal hij dus niet Thor, maar Kratos zelf spelen.

Er kwam ook een officiële beschrijving van de tv-serie naar buiten. "God of War volgt vader Kratos en zoon Atreus op hun reis om het as van hun vrouw en moeder Faye te verspreiden. Gedurende hun avonturen probeert Kratos zijn zoon te leren om een betere god te zijn, terwijl Atreus probeert van zijn vader een beter mens te maken."

God of War meets God of War Ragnarök

De beschrijving maakt duidelijk dat de tv-serie de laatste twee hoofddelen in de God of War-reeks gaat verfilmen, God of War (2018) en God of War Ragnarök. Die games wisselden de Griekse setting uit de vroegere delen in voor een Noordse mythologische setting, inclusief de aanwezigheid van Noordse goden.

Sony en Amazon kondigden in 2022 aan dat er een tv-serie rondom God of War zou komen. Afgelopen jaar werd ook bekendgemaakt dat er minstens twee seizoenen gemaakt zullen worden. Voordat het zover is, moet natuurlijk het eerste seizoen uitkomen op Amazon Prime Video, maar dat kan nog wel even duren: de opnames gaan waarschijnlijk in februari van start. Frederick E.O. Toye, bekend van onder andere The Boys en Fallout, zal de eerste twee afleveringen regisseren.

Tot slot doen er ook al geruchten de ronde over wie Thor in de tv-serie gaat spelen, aangezien Hurst natuurlijk al de rol van Kratos vertolkt. Dat zal mogelijk Olafur Darri Olafsson worden, een Amerikaans-IJslandse acteur.

View post on X