ID.nl logo
Zo kies je de beste plek voor jouw koolmonoxidemelder
Zekerheid & gemak

Zo kies je de beste plek voor jouw koolmonoxidemelder

Het ophangen van een koolmonoxidemelder is eigenlijk een koud kunstje. Toch kun je hem niet zomaar overal monteren. Voor een betrouwbare werking zijn de plek en de ophanghoogte namelijk cruciaal. Met dit artikel van ID.nl lukt het je zeker!

Na het lezen van dit artikel weet je: ⚠ Waarom een koolmonoxidemelder van levensbelang is ⚠ Hoe en waar je een koolmonoxidemelder het beste ophangt ⚠ Hoeveel melders je thuis nodig hebt ⚠ Welke soorten koolmonoxidemelders je kunt kopen

Misschien is het artikel Beste slimme rookmelders getest: Alarm op elk apparaat ook interessant voor jou

Koolmonoxide is een kleur- en geurloos gas dat menselijke zintuigen niet meteen waarnemen. Juist daarom is het zo gevaarlijk wanneer iemand het inademt. Mensen hebben in eerste instantie niets door.

Volgens de brandweer belanden er jaarlijks honderden mensen in het ziekenhuis vanwege een koolmonoxidevergiftiging. Symptomen zijn onder meer duizeligheid, misselijkheid, wazig zicht, pijn op de borst, benauwdheid en hartritmestoornissen. Ieder jaar overleven enkele personen zo’n vergiftiging niet. Met de juiste voorbereidingsmaatregelen voorkom je een koolmonoxidevergiftiging.

Koolmonoxide en verbrandingstoestellen

Koolmonoxide komt vrij bij een onjuiste werking van verbrandingstoestellen. Denk bijvoorbeeld aan een cv-ketel, geiser, gaskachel, gashaard, gasheater, hybride warmtepomp of rookgasafvoer. Dit kwaadaardige gas kan zowel bij oude als nieuwe verbrandingsapparaten vrijkomen. Slecht onderhoud van verwarmingsapparatuur is vaak de boosdoener. Nuttig om te weten is dat er bij elektrische verwarmingssystemen geen sprake is van vorming van koolmonoxide. Dat is namelijk alleen bij verbranding van organische brandstoffen het geval, zoals aardgas, olie, benzine en hout.

Koolmonoxidemelders (ook wel CO-melders genoemd) merken hoge concentraties op en waarschuwen bewoners vervolgens met een luid alarm. Slimme producten sturen daarnaast pushberichten naar gekoppelde smartphones. Kortom, de aanwezigheid van één of meerdere koolmonoxidemelders is letterlijk van levensbelang!

Ventilatie Een goede ventilatie is belangrijk om een hoge concentratie koolmonoxide te voorkomen. Verse lucht verdrijft dit levensgevaarlijke gas namelijk uit een ruimte. Met name in de nabije omgeving van verbrandingstoestellen is ventileren extra belangrijk. Houd (ook in de winter) ventilatieroosters daarom altijd open en/of zet een nabijgelegen raam in de kierstand.

Verbrandingstoestellen staan vaak in krappe, slecht geventileerde ruimtes. Hang altijd een CO-melder op!

De beste ophanglocatie kiezen

Hang een koolmonoxidemelder niet lukraak ergens in huis op. Bij het kiezen van een geschikte montageplek zijn twee factoren belangrijk, namelijk de ophanghoogte en de mogelijke aanwezigheid van een verbrandingstoestel. Beide factoren houden ook nog eens nauw verband met elkaar.

Wanneer het verbrandingstoestel in een afgesloten ruimte is opgesteld, hang je de melder op een centrale plek aan het plafond. Ga hierbij uit van een afstand van één tot drie meter naar de verwarming. Het gas mengt zich met de warme lucht afkomstig van de verwarmingsapparatuur en stijgt op. Belangrijk is dat deze afgesloten ruimte niet kleiner is dan één vierkante meter. Is dat wel het geval? Bevestig de melder dan op zo’n dertig centimeter voor de toegangsdeur aan het plafond. In kamers zonder verbrandingstoestel plaats je een koolmonoxidemelder op ademhoogte. In de slaapkamer is dat dus ter hoogte van het bedkussen. Benieuwd naar hoeveel melders je in huis nodig hebt? Volg dan deze CO-wijzer.

Houd bij het plaatsen van een koolmonoxidemelder rekening met enkele aandachtspunten. Zo heeft ophangen in de badkamer geen zin, want het apparaatje kan niet tegen vocht. Bevestig de melder verder niet pal naast een aan- of afvoerkanaal van lucht. Daarnaast is het belangrijk dat er geen obstakels in de weg zitten, zoals een gordijn of kast. Heb je een caravan of camper met een gaskachel? Dan is het verstandig om daar ook een geschikte melder te monteren.

Beantwoord de vragen in de CO-wijzer en ontdek hoeveel koolmonoxidemelders je nodig hebt. Klik op de afbeelding voor een grotere weergave.

Gecertificeerde (onderhouds)bedrijven Vanaf 1 april is er een nieuwe wet van kracht. Vanaf deze datum mogen alleen zogeheten CO-vrij-gecertificeerde bedrijven aan een gasverbrandingsinstallatie sleutelen. Bewoners en niet-gecertificeerde mogen dan geen werkzaamheden aan verbrandingstoestellen meer uitvoeren. De nieuwe regelgeving heeft als doel om het aantal koolmonoxidevergiftigingen te verlagen. Controleer hier of jouw onderhoudsmonteur is gecertificeerd. Laat je verwarmingsapparatuur jaarlijks door een erkend monteur controleren.

Welke koolmonoxidemelder kopen?

Er zijn allerlei koolmonoxidemelders verkrijgbaar. Koop in ieder geval een exemplaar dat aan de NEN-EN 50291-norm voldoet. Dergelijke producten zijn betrouwbaar. Verder verdient een zogeheten combimelder speciale aandacht. Zo’n apparaat waarschuwt zowel bij rook als koolmonoxide. Houd er rekening mee dat een combimelder alleen in een afgesloten ruimte met een verbrandingstoestel nut heeft. In andere kamers monteer je een rookmelder aan het plafond en een CO-melder aan de wand (op ademhoogte). Schaf dus niet blindelings een prijzige combimelder aan, maar check vooraf goed welke spullen je precies nodig hebt.

Duurdere koolmonoxidemelders verbind je rechtstreeks of via een basisstation aan het draadloze thuisnetwerk. Het voordeel daarvan is dat je bij gevaar naast een hoorbaar alarm ook pushberichten op een smartphone ontvangt. Dat gebeurt zelfs wanneer je niet thuis bent, zodat je zo nodig op afstand gezinsleden kunt waarschuwen. Sommige producten hebben een eenvoudig display. Lees daarop de huidige concentratie koolmonoxide af. Tot slot zijn slimme melders meestal onderling koppelbaar. Dat is veiliger, omdat na detectie van het levensgevaarlijke gas álle melders in huis een alarm laten horen.

🚨 Actie bij alarm Slaat een koolmonoxidemelder alarm? Twijfel dan niet en onderneem direct actie. Waarschuw iedereen in huis en ga meteen naar buiten. Bel vervolgens 112.

Druk regelmatig op de testknop en vervang zo nodig de batterij. Je weet dan zeker dat de koolmonoxidemelder goed werkt.

Toch maar professioneel laten doen?

Vraag een offerte aan voor brandbeveiliging :

▼ Volgende artikel
Microsofts Xbox Developer Direct heeft de code gekraakt
Huis

Microsofts Xbox Developer Direct heeft de code gekraakt

Het is ergens in 2025 als Fable voor het eerst, een soort van, getoond wordt. Beelden volgen elkaar in rap tempo op. We zien de dame die de hoofdrol lijkt te spelen, geen HUD en vooral heel veel mooie filmpjes. Daarna begint het wild speculeren, de klachten over het hoofdpersonage, de vraagtekens over de gameplay. Gelukkig was daar gister de Xbox Developer Direct, waar Microsoft eens te meer bewees de code gekraakt te hebben.

Vóór de pandemie, toen de Electronic Entertainment Expo (E3) nog bestond en online showcases, Directs en State of Plays nog niet echt een ding waren, wisten gameboeren hun spellen prima te verkopen. Ontwikkelaars verschenen op het podium tijdens liveshows, praatten over hun games, speelden live een demo (wat net zo vaak goed als faliekant misging) en dergelijke presentaties werden afgewisseld met teasers, hypetrailers en (nog verder terug) zelfs weleens grafieken en verkoopcijfers. Hoe anders is de wereld anno nu.

Watch on YouTube

Trailers vol trailers

Klaar zitten voor The Game Awards, een gemiddelde Direct, Showcase of Summer Game Fest is leuk, maar niet hetzelfde als ‘toen’. Want de formule is inmiddels bekend. Een half uur, een uurtje, een paar uur lang wordt er de ene na de andere trailer op je hersenen afgevuurd. Wat is ‘reclame’ en wat niet? Geen idee. Standaard zijn de animegames die elkaar zo rap opvolgen dat de gemiddelde kijker niet eens meer weet waar de ene game begint en de ander ophoudt. Meestal zit er een klapper aan het begin, waarna het grote wachten op de klapper aan het einde begint.

Vraag iemand een week later wat ie gezien heeft, en meer dan de helft van de getoonde games is waarschijnlijk uit het geheugen verdwenen.  En al die flarden van beelden zonder fatsoenlijke uitleg leiden vaker wel dan niet tot hetzelfde als die ene soort van trailer van Fable: speculaties, wild geroep en vraagtekens. Het komt de online discussie rondom games niet ten goede.

©Playground Games

Hoe anders was de inmiddels traditionele Xbox Developer Direct. Langer dan een uur, voor maar vier games. Die games kregen zodoende alle tijd, net als de ontwikkelaars. Gameplaybeelden zijn niet aan te slepen, verscheidene modi worden uitgebreid besproken en zelfs de kleinste details krijgen meer dan genoeg ademruimte. Zo horen we tijdens de Forza Horizon 6-presentatie dat het nummer van je eigen hangar (78) gekozen is omdat de game zich afspeelt in Japan, en die cijfers daar een positieve lading hebben. Fijn om te horen hoe scherp het oog voor detail van een ontwikkelaar is. Dat zegt iets over het project. En het is ook iets wat je never nooit in een hypetrailer van anderhalve minuut langs had zien komen.

Trailers vol trailers

En dus zit ik gisteravond te genieten. Niet eens per se van de games, want ze vallen net niet in mijn straatje. Forza Horizon 6 vind ik héél indrukwekkend en de game zal ongetwijfeld miljoenen spelers perfect bedienen, maar ik ben niet zo van het racen. Game Freak - de makers van Pokémon die eindelijk hun vleugels uitslaan met graphics uit dit decennium - komen met Beast of Reincarnation. Het ziet er oké uit. Double Fine vindt in mij ook geen fan en een multiplayer-pottenbakgame (Kiln) is niet iets wat hoog op mijn lijstje stond. Zelfs afsluiter Fable wist me met z’n levenssimulaties ook niet te overtuigen. Maar, nogmaals, wat heb ik genoten. Van ontwikkelaars die ruim de tijd kregen. Van de games, die van alle kanten belicht werden. Van de antwoorden die we kregen.

©Playground Games

Want wat ik nou precies van die games vond, is niet eens zo heel belangrijk. Veel belangrijker is dat iedereen dit keer in ieder geval een uitgebreid beeld kreeg van wat deze games nu precies worden. Een Xbox Developer Direct creëert geen valse hype. Van die vier getoonde games, weten we nu eigenlijk alles wat we redelijkerwijs moeten weten. Zoals bijvoorbeeld dat Fable een character creation-modus heeft, om maar iets te noemen. En plots zie je de discussies rondom de games gaan om… de inhoud. En niet op wilde speculaties rondom hoofdpersonages die helemaal niet vast blijken te staan. Love it.

▼ Volgende artikel
Xbox-presentatie toont Beast of Reincarnation en Kiln
Huis

Xbox-presentatie toont Beast of Reincarnation en Kiln

Tijdens de Xbox Developer Direct gisteren werden er naast Fable en Forza Horizon 6 ook twee andere games getoond: Game Freaks actie-rpg Beast of Reincarnation en de nieuwe Double Fine-game Kiln.

De Xbox Developer Direct werd gisterenavond uitgezonden en richt zich zoals elk jaar op het aan het woord laten van diverse ontwikkelaars. Daarbij lag de focus vooral op de studio Playground Games, en toonden zij de aankomende spellen Fable en Forza Horizon 6. Maar er werd meer getoond.

Beast of Reincarnation

Eén van de games die de revue passeerden, was Beast of Reincarnation. Deze actie-rpg speelt zich af in een post-apocalyptische versie van Japan. Daar gaan spelers op avontuur met Emma en Koo. Laatstgenoemde is een wolf die Emma vergezelt.

Het Japan in deze game wordt geteisterd door de 'Blight', en Emma en Koo moeten dit tegengaan door het op te nemen tegen krachtige vijanden genaamd Nushi en vervolgens hun krachten absorberen. Daarbij delen Emma en Koo een speciale connectie: wanneer Emma bijvoorbeeld een vijandelijke aanval tegenhoudt, zullen Koo's krachten zich opbouwen tot ze zogeheten Blooming Arts kan inzetten als aanval.

Beast of Reincarnation komt in de loop van aankomende zomer uit voor Xbox Series X en S, pc en PlayStation 5. Ook zal het spel meteen op Xbox Game Pass komen te staan. Opvallend daarbij is dat de game ontwikkeld wordt door Game Freak, dat vooral bekend is van de Pokémon-games. Game Freak zelf is echter onafhankelijk van Nintendo.

Watch on YouTube

Kiln

De andere game die tijdens de Xbox Developer Direct gisteravond werd getoond, is Kiln. Deze nieuwe game van Double Fine Productions - een studio bekend om zijn unieke spellen zoals Psychonauts, Keeper en Broken Age - betreft een online multiplayergame waarin spelers aardewerk creëren met klei om een kleine geest uitrusting te geven.

Spelers bepalen daarbij zelf het uiterlijk van het harnas van dit wezen. De potten waarin hij plaats kan nemen kunnen vervolgens ook gedecoreerd worden naar smaak. Wanneer de uitrusting af is, vecht men het uit in 4v4-gevechten. Daarbij moet wel gelet worden op de vorm van het aardewerk, want een grotere creatie maakt de speler logischerwijs ook langzamer.

Kiln komt ergens aankomend voorjaar uit voor Xbox Series-consoles, PlayStation 5 en pc, en zal op release ook meteen op Xbox Game Pass komen te staan. Geïnteresseerden kunnen zich alvast aanmelden voor een bètatest. Na de release van de game is het de bedoeling dat er nieuwe maps en modi aan het spel worden toegevoegd.

Watch on YouTube
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.