ID.nl logo
KPN voert glasvezelsnelheid op naar 4Gbit/s, Delta gooit er een schepje bovenop
© corlaffra - stock.adobe.com
Huis

KPN voert glasvezelsnelheid op naar 4Gbit/s, Delta gooit er een schepje bovenop

Internet- en telecomprovider KPN gaat haar glasvezelnetwerk een flinke boost geven. Vanaf eind oktober is het mogelijk om bij het bedrijf een glasvezelinternetabonnement af te nemen met 4Gbit/s. Delta gaat nog een stapje verder.

Er is wel een kanttekening: deze hogere snelheid komt alleen beschikbaar voor woningen waar vanaf 2021 glasvezel is aangelegd. Huizen die vòòr die periode glasvezel hebben gekregen, kunnen deze hogere snelheid dus niet afnemen, althans niet bij KPN. Dat heeft alles te maken met het type glasvezelnetwerk dat in de wijk is aangelegd:  XSG-PON. Dit is een vernieuwde standaard die hogere snelheden tot 10 Gbit/s ondersteunt. Dit zogeheten Passive Optical Network (PON) is al sinds de jaren '90 beschikbaar, maar werd steeds verder doorontwikkeld tot de huidige versie die dus snelheden tot 10 Gbit/s aankan.

KPN heeft dit netwerk nu deels uitgerold in plaatsen die sinds 2021 via deze provider op de glasvezel zijn aangesloten. De hogere snelheid van 4 Gbit/s (en later dus ook hogere snelheden) kan dus alleen behaald worden op de netwerken die door KPN zelf zijn aangelegd.

KPN rekent voor een snelle glasvezelaansluiting van 4 Gbit/s een bedrag van € 67,50 per maand, en dat is exclusief eventuele televisie-abonnementen. Bestaande KPN-gebruikers die willen overstappen naar het snellere abonnement moeten dan ook een nieuw modem in bruikleen afnemen; het bestaande modem is niet afdoende om de nieuwe snelheid te behalen. De nieuwe snelheid komt vanaf 23 oktober beschikbaar bij KPN.

Delta gaat tot 5Gbit/s

Ondertussen zit glasvezelprovider Delta ook niet stil. Zij bieden vanaf 16 oktober abonnementen aan met een snelheid van 5Gbit/s. Welk bedrag je daar per maand moet voor gaan betalen maakt Delta op 16 oktober bekend. Zowel KPN als Delta boden al wel langer snellere internetverbindingen aan, maar die waren vooralsnog alleen beschikbaar voor zakelijke klanten.

▼ Volgende artikel
It Takes Two- en Split Fiction-maker bezig met opnames voor nieuwe game
Huis

It Takes Two- en Split Fiction-maker bezig met opnames voor nieuwe game

Hazelight Studios, de ontwikkelaar van de succesvolle coöperatieve games It Takes Two en Split Fiction, heeft een nieuwe game in ontwikkeling en is op dit moment bezig met de opnames ervoor.

Enige tijd geleden gaf regisseur Josef Fares al aan dat er een nieuwe game in ontwikkeling was bij de studio, maar nu heeft hij op social media een foto geplaatst waarop Fares te zien is met drie acteurs in motion capturing-pakken. Daarmee wordt dus duidelijk gemaakt dat de opnames voor de game in ieder geval al in volle gang zijn.

Overigens is de identiteit van de acteurs niet bekend. Fares houdt zijn arm voor de gezichten van de acteurs. Mogelijk zijn het dus bekende acteurs en wil hij dat nog verhullen, al is dat speculatie. Over speculatie gesproken: het feit dat er drie acteurs te zien zijn, doet sommige fans vermoeden dat de nieuwe game van Hazelight mogelijk met drie spelers tegelijk te spelen valt in plaats van twee, maar ook dat is nog alles behalve bevestigd.

View post on X

Over de games van Hazelight Studios

Hazelight Studios is gespecialiseerd in het creëren van games die coöperatief doorlopen moeten worden. No Way Out, It Takes Two en Split Fiction vergen allen twee spelers. Daarbij draait het om samenwerken, wat hun games een populaire bezigheid maakt voor gamende koppels en vrienden.

It Takes Two bleek een grote hit voor de studio. In het spel spreekt een dochter van een ruziënd stel een vloek over het tweetal uit, waardoor ze minuscuul worden. Ze zullen moeten leren communiceren en samenwerken om zich uit deze hachelijke situatie te redden, terwijl ze als kleine poppen door een uitvergrote versie van hun huis en tuin reizen.

Na het succes van It Takes Two bracht Hazelight het conceptueel vergelijkbare Split Fiction uit. Die game draait om twee schrijvers, Mio en Zoe, die worden ingehuurd om verhalen te creëren voor een technologie die deze verhalen levensecht kan simuleren. De vrouwen worden door het bedrijf achter de technologie echter gevangen in een simulatie, en in de game wordt er constant tussen de twee verhalen van Mio en Zoe geschakeld. Dat levert zowel fantasievolle als futuristische settings op.

Zowel It Takes Two als Split Fiction komen met een Friend Pass. Dat houdt in dat maar één speler de game hoeft te kopen, en de tweede speler gratis online mee kan spelen. De games zijn ook via splitscreen samen op de bank speelbaar.

Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
Apple is nu de volledige eigenaar van hitserie Severance
Huis

Apple is nu de volledige eigenaar van hitserie Severance

Apple heeft de volledige rechten op de Apple TV-serie Severance overgenomen, en gaat de serie voortaan binnenshuis produceren.

De eerste twee seizoenen van Severance staan al op Apple TV, maar de serie werd geproduceerd door Fifth Season. Apple Studios was alleen de distributeur. Daar is nu verandering gekomen: Apple heeft iets minder dan 70 miljoen dollar betaald voor de volledige rechten op de serie.

Dat betekent dat het bedrijf de productie van de serie voortaan ook zelf gaat doen, al zal Fifth Season wel als executive producer aangesteld blijven. Ook showrunner Dan Erickson en uitvoerden producent Ben Stiller (die we natuurlijk ook kunnen van vele comedyfilms) blijven hun rollen bekleden, dus aan de kwaliteit van de serie verandert als het goed is niets.

Watch on YouTube

Financiële stabiliteit

Volgens Deadline zou de overname mogelijk gedaan zijn om de productie van de show financieel stabiel te houden. In het tweede seizoen waren de productiekosten naar het schijnt zo'n 20 miljoen dollar per aflevering, en Apple kan door zijn formaat dit beter dragen.

Het plan is dat Severance in totaal vier seizoenen krijgt - al worden een vijfde seizoen en een spin-off ook niet uitgesloten. De opnames van het langverwachte derde seizoen moet aankomende zomer starten. De makers van de serie willen eerst de scripts zover mogelijk afkrijgen, zodat ze bij schrijfwerk van de laatste afleveringen van het seizoen nog relatief goedkoop terug kunnen gaan naar scripts van eerdere afleveringen om wijzigingen aan te brengen waar nodig.

Watch on YouTube

Over Severance

De Apple TV-serie Severance draait om Mark S., die een opmerkelijke kantoorbaan bij het bedrijf Lumon Industries heeft: zodra hij op kantoor komt, weet hij niets van zijn leven buiten kantoor. Wanneer hij klaar is en weer naar huis gaat, weet hij niets van zijn werk. Dat komt door een speciale procedure waardoor de herinneringen van de werkplek in het privéleven gescheiden worden.

Dit concept is de voedingsbodem voor een ingewikkelde en verrassende serie waarin Mark samen met zijn collega's langzaam maar zeker probeert te achterhalen hoe de vork precies in de steel steekt bij Lumon. Zoals gezegd zijn er inmiddels twee seizoenen uitgekomen, die beiden op streamingdienst Apple TV te zien zijn.