ID.nl logo
Huis

De opmars van de gemotoriseerde smartphonecamera

Hoe kan een telefoonmerk ervoor zorgen dat de bovenkant van een smartphone zoveel mogelijk scherm bevat, waardoor er geen inkeping - ofwel notch - meer nodig is voor de camera en de speaker? Veel bedrijven denken de oplossing te hebben gevonden in pop-up-camera's. Maar daar kleven ook nadelen aan.

Onder andere de merken Oppo en OnePlus hebben ervoor gekozen om het scherm zoveel mogelijk de ruimte te geven, waardoor de bovenkant van de telefoon een volledig rechthoek aan scherm is - zonder afleiding. Daarom is de smartphonecamera van de voorkant achter het scherm geplaatst.

Deze komt via een motortje omhoog. Hoewel dit een logische oplossing lijkt om alles uit het scherm te kunnen halen, zetten gebruikers vraagtekens bij het feit dat hun toestel ineens zo’n klein extra uitschuifbaar los onderdeel bevat. Wat als de telefoon bijvoorbeeld op de grond valt?

Val-schade en slijtage

Oppo heeft bij de presentatie van zijn Reno-reeks de belofte gedaan dat de camera inklapt zodra de telefoon merkt dat hij valt. Dit klopt ook, hoewel het er wel vanaf hangt hoe snel en van hoe hoog de smartphone naar beneden komt.

En wat als je de selfiecamera honderd keer per dag laat uitschuiven? Dat zoveel doen per dag, heeft niet per se te maken met iemand die erg met zichzelf bezig is. De camera is nu eenmaal ook nodig om face-ID te gebruiken. Zeker bij de Oppo is dit van belang, want deze telefoon heeft geen vingerafdrukscanner. Je bent dus afhankelijk van je gezicht (of een code).

In het geval van OnePlus is er vooral met die laatste vraag alvast rekening gehouden: er is een filmpje online geplaatst waarin de selfiecamera 12 uur lang in en uit wordt geschoven. Lees in de OnePlus 7 Pro-review van onze Computer!Totaal-collega's hoe de bijzondere camera in de praktijk bevalt.

Aan die nadelen hebben fabrikanten dus al gedacht, om zo de wat minder optimistisch ingestelde klanten te kunnen geruststellen. Toch zijn er meer zorgen. Holt de batterijduur bij deze methode niet achteruit ? En zo’n apart onderdeel kan er ook voor zorgen dat er eerder stof of water in de telefoon komt.

Ook hier hebben de producenten aan gedacht, want het gedeelte om de camera heen is zo gemaakt dat er nagenoeg geen stof of water tussen de telefoon zou moeten komen. En die batterijduur is alsnog ongeveer net zoals die van andere telefoons van deze generatie.

Onzichtbare camera

Kan het beter? Waarschijnlijk wel. Oppo heeft al een glimp laten zien van een telefoon waarbij de selfie-camera onder het telefoonscherm zit. Er is hiervoor een speciaal transparant materiaal gemaakt waar licht doorheen kan vallen om de camera te gebruiken, terwijl er ook pixels van het scherm getoond kunnen worden. Die schijnen wel iets donkerder te zijn, maar in principe is er dus al een telefoon in de maak waarbij het scherm tot geheel het rechthoek is van het toestel, zonder gemotoriseerde camera.

Deze telefoon is nog een concept. Of dit haalbaar is en wanneer we deze dan kunnen verwachten, dat is nog onbekend. Wie weet welke smartphonemaker er voor die tijd met een beter idee komt.

▼ Volgende artikel
Slachtoffers Odido-datalek hebben geen automatisch recht op compensatie
Huis

Slachtoffers Odido-datalek hebben geen automatisch recht op compensatie

Telecombedrijf Odido laat weten dat mensen geen automatisch recht op compensatie hebben nadat hun gegevens via een datalek afgelopen week op straat zijn gekomen.

In het weekend van 7 en 8 februari vond een cyberaanval plaats op de website van Odido, waarbij criminelen toegang kregen tot een klantcontactsysteem. De criminelen hebben een bestand kunnen downloaden met daarop gegevens van klanten. Het zou om gegevens van mogelijk 6,2 miljoen klanten kunnen gaan.

Onder de gegevens die zijn gestolen, vallen mogelijk de volledige naam, het adres en de klantnummers van klanten. Ook de mobiele nummers, IBAN-rekeningnummers, geboortedata, e-mailadressen en identificatiegegevens (waaronder rijbewijs- en paspoortnummers) kunnen zijn buitgemaakt.

Odido benadrukte kort na het lek dat er geen scans van identiteitsbewijzen zijn gelekt, noch wachtwoorden, factuurgegevens of belgegeven. Mensen kunnen daarbij gebruik blijven maken van de diensten van Odido, maar er wordt wel aangeraden dat klanten alert zijn op vreemde sms'jes of e-mails, zeker als daar links in staan.

Geen automatisch recht op compensatie

Op een speciale pagina met informatie over het datalek heeft Odido inmiddels meer informatie gegeven over het lek en diverse vragen beantwoord. Er staat ook een vraag en antwoord bij over mogelijke compensatie voor klanten wanneer data van de klant is gelekt.

Odido schrijft: "Een datalek geeft niet automatisch recht op compensatie. Onze inspanningen zijn er momenteel op gericht om juist te voorkomen dat klanten op enige manier schade zouden ondervinden als gevolg van dit incident. We hebben klanten proactief geïnformeerd zodat zij extra alert kunnen zijn op eventueel verdachte signalen. Dit is in lijn met het advies van het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude (CMI) van de Rijksoverheid."

Het antwoord vervolgt: "Het CMI benadrukt bovendien dat niet automatisch sprake is van identiteitsfraude of dat met de gestolen gegevens identiteitsfraude kan worden gepleegd. Ook meldt het CMI dat met de betrokken gegevens niet zomaar een lening, bankrekening of telefoonabonnement kan worden afgesloten. Ook kan er geen nieuw identiteitsbewijs mee worden aangevraagd. Daarvoor zijn immers extra controles nodig, zoals een echt identiteitsbewijs, je DigiD of de inloggegevens van je bank."

Op de website staat nog een vraag over compensatie, met daarbij nadrukkelijk vermeld dat sommige 'cybersecurity-experts' claimen dat men recht heeft op compensatie. Ook daarop wordt gemeld dat "een datalek geen automatisch recht op compensatie geeft".

▼ Volgende artikel
Streamtips: nieuwe films en series –The Night Agent en 56 Days
Huis

Streamtips: nieuwe films en series –The Night Agent en 56 Days

De streamingdiensten staan weer vol met nieuwe releases. Geen stress, wij hebben het kaf van het koren gescheiden. Zo weet je precies welke films en series je deze week niet mag missen.

Prometheus | Netflix | 16 februari

Prometheus, regisseur Ridley Scotts Alien-prequel, speelt zich af in de late 21e eeuw. Een team van wetenschappers onder leiding van Dr. Elizabeth Shaw (Noomi Rapace) reist af naar een planeet waar zich mogelijk de stichters van het menselijk ras bevinden. Uiteraard heeft hun uitstapje rampzalige gevolgen. Prometheus heeft nooit zo’n beklemmende, bloedstollende sfeer als Alien, maar is zeker spannend genoeg om je aandacht vast te houden en is bovendien echt een plaatje om naar te kijken.

56 Days (seizoen 1) | Amazon Prime Video | 18 februari

In de gloednieuwe thrillerserie 56 days kruipen Dove Cameron en Avan Jogia in de huid van Ciara Wyse en Oliver Kennedy, twee mensen die een passievolle relatie beginnen nadat ze elkaar in de supermarkt hebben ontmoet. 56 dagen na hun ontmoeting, wordt er een onherkenbaar lichaam ontdekt en vreest de politie dat hun turbulente liefdesverhaal is uitgemond in moord. Hoe dieper ze in de zaak duiken, hoe meer grimmige geheimen worden onthuld.

Watch on YouTube

The Night Agent (seizoen 3) | Netflix | 19 februari

Het derde seizoen van The Night Agent (niet te verwarren met The Night Manager, te zien op Amazon Prime Video) is vanaf deze donderdag te zien op Netflix. The Night Agent is gebaseerd op het gelijknamige boek van Matthew Quirk en volgt FBI-agent Peter Sutherland (Gabriel Basso). Tijdens zijn nachtdienst krijgt hij een telefoontje waarmee hij in een gevaarlijke samenzwering rond een mol in het Witte Huis belandt. Hij stort zich in een jacht op de verrader, terwijl hij voormalig tech-CEO Rose Larkin (Luciane Buchanan) beschermt tegen de mensen die haar oom en tante hebben vermoord.

Watch on YouTube

Once Upon a Time in the West | Netflix | 20 februari

Een van de beste westerns ooit gemaakt, Once Upon a Time in the West, verschijnt deze vrijdag op Netflix. Deze klassieker van regisseur Sergio Leone begint op een treinstation in het stadje Flagstone, waar een mysterieuze man met een mondharmonica (Charles Bronson) heeft afgesproken met de huurling Frank (Henry Fonda). Frank is echter nergens te bekennen en heeft drie handlangers gestuurd die ‘Harmonica’ opwachten. Geen van de drie komt levend uit de confrontatie en Harmonica raakt verwikkeld in de machtsstrijd rondom de meedogenloze opmars van de spoorwegen en outlaws. Once Upon a Time in the West is vanwege zijn trage, sfeervolle stijl en iconische muziek van Ennio Morricone absoluut het kijken waard voor elke filmliefhebber.

Watch on YouTube

The Addams Family | Netflix | 20 februari

The Addams Family is gebaseerd op de strip van Charles Addams en volgt de bizarre titulaire Addams-familie: Gomez, Morticia, hun kinderen Pugsley en Wednesday, Uncle Fester, Grandma Addams, hun butler Lurch en de lopende hand Thing. Deze animatiefilm uit 2019 richt zich vooral op de twee kinderen, terwijl zij zoeken naar een manier om zichzelf te zijn. Gomez bereidt Pugsley voor op de "Sabre Mazurka", een zwaardvechtceremonie die elke Addams moet ondergaan, maar hij bakt er niks van. Ondertussen is Wednesday benieuwd naar de andere meisjes van haar leeftijd en begint ze, tot de schrik van haar moeder, zelfs kleur te dragen. Deze versie van The Addams Family bereikt niet de hoogtes van de live-action verfilming uit de jaren negentig, maar is toch vermakelijk om naar te kijken.