ID.nl logo
Huis

Blog maken met Ghost als basis

Ghost groeide in relatief korte tijd uit tot een aantrekkelijk blogplatform, dat al veel gebruikers van WordPress wist over te halen. Maar ook grote bedrijven omarmen het. Versie 2.0 is mede dankzij de nieuwe editor nóg krachtiger en gebruiksvriendelijker. We laten zien een blog maken met Ghost werkt.

WordPress groeide van platform voor bloggers uit naar een volwaardig cms voor websites. John O’Nolan, oprichter en ceo van Ghost, was hier zelf lange tijd bij betrokken. Met het opensource Ghost, begonnen als Kickstarter-project in 2013, bouwde hij een platform dat weer puur op bloggen is gericht. Het wist niet alleen bloggers aan zich te binden, ook grote bedrijven als Apple, Tinder, OpenAI, Mozilla en DuckDuckGo omarmden het. Kijk maar eens op de blog van DuckDuckGo om een indruk te krijgen.

Het bedrijf Ghost is een non-profit organisatie die inkomsten genereert uit (prijzige) hosting. Maar je kunt het ook zelf hosten. Ghost is geschreven in javascript en werkt op node.js. Je installeert het met hulp van Node Package Manager (npm).

Lees ook:CMS kiezen: Waar kun je zoal op letten?

Ghost binnen Docker

Voor deze masterclass installeren we Ghost binnen docker, een snelle en populaire optie. Handig voor experimenten maar ook geschikt voor een productieomgeving. Heb je Docker geïnstalleerd, dan kun je de image opsporen met:

docker search ghost

De officiële heet gewoon ghost en haal je binnen met:

docker pull ghost

Je kunt alle gedownloade images inzien met:

docker images

Ghost werkt intern op poort 2368. Wij gaan lokaal gewoon poort 80 gebruiken. Als url voor Ghost gebruiken we het ip-adres van de machine waarop Ghost draait (in ons geval 10.0.0.71). Het commando om Ghost te starten wordt in dat geval:

docker run -d -p 80:2368 -e url=http://10.0.0.71 --name
ghostdemo --restart always ghost

Na een korte wachttijd is Ghost gestart. Dat kun je controleren met:

docker ps ghostdemo

Je voorbeeldblog staat nu ook al klaar. Gaat er wat mis, gebruik dan dit commando voor statusinformatie:

docker logs ghostdemo

Configuratie van je blog

©PXimport

Je blog staat klaar op (in ons voorbeeld) http://10.0.0.71. Zet hier /ghost achter om de configuratiepagina te openen. Klik daarin op Create your account om je gebruikersaccount voor de blog op te zetten. Vul een titel in voor je blog, samen met een naam, e-mailadres en wachtwoord. De stap om teamleden uit te nodigen kun je overslaan, dit kun je altijd op een later moment doen.

Je komt nu in het overzicht met al je berichten waar al veel voorbeeldcontent staat. Handig om te experimenteren, maar als je er vanaf wilt verwijder je onder Team gewoon de standaard Ghost-gebruiker. Je kunt daar ook aangeven wie er nog meer berichten mogen posten of beheren.

Na het openen van een bericht kom je in de editor die met versie 2.0 een flinke update kreeg en niet meer standaard met Markdown werkt, al kun je dat eventueel nog steeds gebruiken. Je ziet nu veel beter hoe het bericht er in het echt uitziet. Eenvoudige opmaak zoals vet of schuingedrukt pas je simpel toe en ook het invoegen van een enkele foto, galerij of andere content zoals een tweet of YouTube-filmpje gaat gebruiksvriendelijk.

Rechtsboven zie je een icoontje voor de instellingen van het bericht, zoals de gewenste url, publicatiedatum, tags, een korte samenvatting en metagegevens voor onder andere zoekmachines. Zoals je ziet staat het schrijven helemaal centraal.

©PXimport

Thema's en templates

Het standaardthema van Ghost heet Casper, maar je kunt op meerdere websites andere thema’s vinden, zoals de marketplace van Ghost (waarvan sommige gratis) en op Envato Market. Het aanbod is wel kariger dan bij WordPress. Gelukkig staat daar tegenover dat het makkelijker is om zelf thema’s te maken of een bestaande aan te passen.

Voor het grootste deel bestaan de thema’s uit templates met html, css en javascript. Daarin voeg je met de hulp van templatetaal Handlebars verwijzingen toe naar de bijbehorende content. Om een goed beeld te krijgen van de structuur voor templates is het handig het standaardthema Casper te downloaden. Het thema is goed gedocumenteerd en daardoor een goede referentie. Het wordt dan ook vaak als basis gebruikt voor zelfontwikkelde thema’s en templates.

Open je de index.hbs van Casper dan zie je de opmaak en Handlebars voor de homepagina. De post.hbs dient voor individuele berichten. Je zult doorgaans nog wat meer templates hebben, maar deze twee zijn verplicht. Een speciale template is default.hbs. Daarin zijn in feite de header en footer van je website opgenomen die doorgaans voor elke pagina gelijk zijn.

Hierin zijn onder andere metagegevens opgenomen, verwijzingen naar css-bestanden en scripts en soms ook een algemeen navigatiemenu. Alles in post.hbs wordt in feite in de body van default.hbs ingevoegd. Bij veel andere templates zoals author.hbs en page.hbs gebeurt hetzelfde. De Handlebars-code zie je terug in bijvoorbeeld de regel in post.hbs:

<h1 class="post-full-title">{{title}}</h1>

Daarmee wordt in feite de titel van je bericht ingevoegd met de verwijzing

{{title}}

Ghost verwijderen

Ghost is erg gebruiksvriendelijk, maar ook krachtig, zeker met de komst van versie 2.0. Zo kun je een website bijvoorbeeld redelijk eenvoudig in meerdere talen aanbieden. Dat is nog steeds wel wat werk, maar er zijn goede voorzieningen voor. Vertaalde zinnen voor je template bied je gewoon via een apart json-bestand aan. Je bent ook al lang niet meer beperkt tot één stroom aan berichten, maar kunt flexibel structuur aanbrengen met routes en bijvoorbeeld content verdelen over secties. Ben je uitgespeeld met Ghost? Dan kun je de container stoppen met:

docker stop ghostdemo

Of eventueel verwijderen met:

docker rm -f ghostdemo
▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube