ID.nl logo
Hoe Susan Wojcicki aan de wieg van YouTube stond
© Reshift Digital
Huis

Hoe Susan Wojcicki aan de wieg van YouTube stond

Over Susan Wojcicki, de CEO van YouTube, valt eigenlijk geen stukje te schrijven zonder ook haar jongere zussen Anne en Janet te noemen. Als je informatie over haar zoekt op internet vind je allerlei documentatie over alle drie de zussen tegelijk. Maar eerst even Susan zelf. Zij was in 1999, na studies geschiedenis, literatuur en economie, Googles eerste marketingmanager.

Dat was in de tijd dat Altavista, Yahoo, Ilse en allerlei andere zoekmachines nog bestonden en Google slechts een veelbelovende nieuwkomer was. Ze was zelfs iets eerder bij Google dan Marissa Mayer, de vorige vrouw in deze rubriek. Mayer was medewerker nummer 20, Susan Wojcicki had nummer 16. Daarvoor werkte ze bij Intel.

In één bron vinden we dat de garage waar Google begon, die van Susan Wojcicki was. Ze had het geld nodig om de hypotheek te betalen. Daarna trad ze in dienst. Wojcicki was net als Mayer betrokken bij een imposante rij Google-producten, in haar geval Doodle, Images, Books, Analytics en Video, en verder AdWords, AdSense en DoubleClick.

YouTube

Haar betrokkenheid bij Google Video leidde ertoe dat ze interesse opvatte voor YouTube. Ze concludeerde dat Google het zelf nooit zou redden met de eigen videodienst, gezien het succes van marktleider YouTube en het falen van Google Video. Daarom stelde ze voor YouTube te kopen. Ze wist het management te overtuigen en in 2006 kwam deze deal rond. Google betaalde voor YouTube 1,65 miljard dollar. Toentertijd werd dat als belachelijk veel geld gezien; inmiddels is duidelijk dat het een koopje was. De waarde van YouTube wordt inmiddels geschat op een kleine 100 miljard dollar.

©PXimport

Familiebanden

Intussen – als er één familie is waar werk en privé met elkaar verweven zijn – is het wel die van de Wojcicki’s (uit te spreken als ‘Wojtsjitski’). Zo is Susan getrouwd met Dennis Troper, die ook een hoge functie bij Google bekleedt.

Maar dan die zussen, dochters van een lerares en een hoogleraar fysica. Eerst Janet, die antropoloog en epidemioloog is en verbonden is aan de universiteit van Californië in San Francisco. In veel publicaties over de zussen die focussen op ICT, wordt zij niet eens vermeld. Anne, de jongste, is oprichter van het biotechbedrijf 23andme, waarvan de waarde ongeveer 2,5 miljard dollar bedraagt. Verder is zij getrouwd geweest met niemand minder dan Google-oprichter Larry Page, de baas van Susan dus. Het huwelijk duurde van 2007 tot 2015 en het paar heeft een zoon en een dochter. Het had een gegeven kunnen zijn voor een soap van vele seizoenen. Wie weet heeft die soap zich ook wel voltrokken, maar dan heeft de ICT-roddelpers er geen lucht van gekregen.

Financieel hoeft de familie zich in ieder geval geen zorgen te maken. Dat hoeft toch al niet als een vader en een dochter hoge academische functies hebben, maar daarnaast is Anne miljardair en wordt het vermogen van Susan geschat op een bedrag ergens tussen de 800 en 900 miljoen dollar. Wat een familie.

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube