ID.nl logo
Windows 10-sneltoetsen waarmee je tijd kunt besparen
© Reshift Digital
Huis

Windows 10-sneltoetsen waarmee je tijd kunt besparen

Het Windows 10-besturingssysteem heeft veel sneltoetsen waarmee je specifieke handelingen snel kunt verrichten. Sneltoetsen zijn (combinaties van) knoppen op het toetsenbord. Als je weet welke je moet gebruiken, dan kun een hoop tijd besparen. De combinaties in dit artikel kunnen je al op weg helpen.

Verkenner openen

Via de startbalk van Windows (druk daarvoor op de Windows-toets, hierna Win genoemd) kun je al een hoop applicaties en instellingen vinden. Maar wanneer je Win + E gebruikt, dan opent de Verkenner. Hier kun je snel bestanden terugvinden en gepinde mappen bekijken.

Voorbeeldpaneel Verkenner

Kun je niet snel genoeg vinden wat je zoekt in de Windows Verkenner? Dan hoef je niet per se allerlei bestanden te openen en te sluiten. Binnen een map naar keuze kun je op Alt + P drukken voor een voorbeeldpaneel van het bestand dat je had willen openen. Rechts in beeld verschijnt dan het document of de foto die je had willen openen, zodat je veel sneller dingen kunt checken.

©PXimport

Multitasking en tijdlijn weergeven

Door Win + Tab te gebruiken, open je de multitasking view. Hiermee krijg je te zien welke vensters momenteel openstaan. Per scherm (mits je meerdere schermen gebruikt natuurlijk) krijg je een ander overzicht te zien. Bovendien vind je hier ook de Windows-tijdlijn terug; een overzicht van recent geopende bestanden op deze computer of andere gesynchroniseerde pc’s.

Windows in splitscreen gebruiken

Wil je zo veel mogelijk informatie op het scherm weergeven? Gebruik dan Win + één van de pijltjestoetsen. Door Win + → te gebruiken, klik je een scherm vast aan de rechterkant. De overige pijltjestoetsen zorgen ervoor dat het actieve venster aan die kant wordt vastgeklikt. Wanneer je vier schermen op je display wil weergeven, dan druk je eerst op Win + → of en vervolgens op Win + ↑ of . Het venster in kwestie wordt dan naar de hoek geduwd.

Bestand sluiten

Wanneer je bijvoorbeeld veel bestanden geopend hebt binnen een programma, zoals Word, dan kun je de combinatie Win + W gebruiken om bestanden te sluiten zonder dat je het programma afsluit. Handig voor wanneer je merkt dat je pc ietwat trager is door veel openstaande schermen.

Schermen minimaliseren

Soms heb je heel veel schermen openstaan en wil je snel terug naar de desktopomgeving. Daarvoor kun je voortaan Win + D gebruiken. Niet alleen bereik je dan razendsnel je bureaublad, ook minimaliseer je daarmee alle venster die in beeld staan.

Actiecentrum openen

Rechts op de startbalk tref je het notificatie-icoontje aan. Dit is je actiecentrum. Mochten de batterijen van je muis ineens leeg zijn, dan kun je ook de sneltoets Win + A gebruiken, zodat je toch nog bij je notificaties en snelle instellingen kunt komen.

Deel van een screenshot uitsnijden

Soms wil je een deel van afbeelding gebruiken voor je werk of studie. Dan kun je de Prt Scrn-knop gebruiken en het deel dat je nodig hebt er handmatig uitknippen (met Paint of Photoshop). Maar je kunt ook Win + Shift + S gebruiken. Het scherm wordt vastgezet, waarna je met de muis een gedeelte kunt selecteren en kopiëren. Vervolgens kun je dat deel plakken in een programma.

Screenshot maken van één actief venster

Wil je alleen een screenshot maken van één actief venster? Dat kan natuurlijk ook. Daarvoor gebruik je de combinatie Ctrl + Alt + Prt Scrn. Je kopieert dan alleen het actieve venster en niets anders op je bureaublad of externe monitor.

Wisselen tussen virtuele bureaubladen

Met Windows 10 is het mogelijk een virtueel bureaublad aan te maken. Dat kun je doen voor specifieke projecten, waarbij je bijvoorbeeld je tekstverwerker, een browser en een beeldverwerker open hebt staan. Zo kun je door weinig andere dingen worden afgeleid. Wil je nu wisselen tussen virtuele bureaubladen, omdat het tijd is voor wat anders, dan kun je dat doen door de combinatie Win + Ctrl + ← of .

▼ Volgende artikel
Microsofts Xbox Developer Direct heeft de code gekraakt
Huis

Microsofts Xbox Developer Direct heeft de code gekraakt

Het is ergens in 2025 als Fable voor het eerst, een soort van, getoond wordt. Beelden volgen elkaar in rap tempo op. We zien de dame die de hoofdrol lijkt te spelen, geen HUD en vooral heel veel mooie filmpjes. Daarna begint het wild speculeren, de klachten over het hoofdpersonage, de vraagtekens over de gameplay. Gelukkig was daar gister de Xbox Developer Direct, waar Microsoft eens te meer bewees de code gekraakt te hebben.

Vóór de pandemie, toen de Electronic Entertainment Expo (E3) nog bestond en online showcases, Directs en State of Plays nog niet echt een ding waren, wisten gameboeren hun spellen prima te verkopen. Ontwikkelaars verschenen op het podium tijdens liveshows, praatten over hun games, speelden live een demo (wat net zo vaak goed als faliekant misging) en dergelijke presentaties werden afgewisseld met teasers, hypetrailers en (nog verder terug) zelfs weleens grafieken en verkoopcijfers. Hoe anders is de wereld anno nu.

Watch on YouTube

Trailers vol trailers

Klaar zitten voor The Game Awards, een gemiddelde Direct, Showcase of Summer Game Fest is leuk, maar niet hetzelfde als ‘toen’. Want de formule is inmiddels bekend. Een half uur, een uurtje, een paar uur lang wordt er de ene na de andere trailer op je hersenen afgevuurd. Wat is ‘reclame’ en wat niet? Geen idee. Standaard zijn de animegames die elkaar zo rap opvolgen dat de gemiddelde kijker niet eens meer weet waar de ene game begint en de ander ophoudt. Meestal zit er een klapper aan het begin, waarna het grote wachten op de klapper aan het einde begint.

Vraag iemand een week later wat ie gezien heeft, en meer dan de helft van de getoonde games is waarschijnlijk uit het geheugen verdwenen.  En al die flarden van beelden zonder fatsoenlijke uitleg leiden vaker wel dan niet tot hetzelfde als die ene soort van trailer van Fable: speculaties, wild geroep en vraagtekens. Het komt de online discussie rondom games niet ten goede.

©Playground Games

Hoe anders was de inmiddels traditionele Xbox Developer Direct. Langer dan een uur, voor maar vier games. Die games kregen zodoende alle tijd, net als de ontwikkelaars. Gameplaybeelden zijn niet aan te slepen, verscheidene modi worden uitgebreid besproken en zelfs de kleinste details krijgen meer dan genoeg ademruimte. Zo horen we tijdens de Forza Horizon 6-presentatie dat het nummer van je eigen hangar (78) gekozen is omdat de game zich afspeelt in Japan, en die cijfers daar een positieve lading hebben. Fijn om te horen hoe scherp het oog voor detail van een ontwikkelaar is. Dat zegt iets over het project. En het is ook iets wat je never nooit in een hypetrailer van anderhalve minuut langs had zien komen.

Trailers vol trailers

En dus zit ik gisteravond te genieten. Niet eens per se van de games, want ze vallen net niet in mijn straatje. Forza Horizon 6 vind ik héél indrukwekkend en de game zal ongetwijfeld miljoenen spelers perfect bedienen, maar ik ben niet zo van het racen. Game Freak - de makers van Pokémon die eindelijk hun vleugels uitslaan met graphics uit dit decennium - komen met Beast of Reincarnation. Het ziet er oké uit. Double Fine vindt in mij ook geen fan en een multiplayer-pottenbakgame (Kiln) is niet iets wat hoog op mijn lijstje stond. Zelfs afsluiter Fable wist me met z’n levenssimulaties ook niet te overtuigen. Maar, nogmaals, wat heb ik genoten. Van ontwikkelaars die ruim de tijd kregen. Van de games, die van alle kanten belicht werden. Van de antwoorden die we kregen.

©Playground Games

Want wat ik nou precies van die games vond, is niet eens zo heel belangrijk. Veel belangrijker is dat iedereen dit keer in ieder geval een uitgebreid beeld kreeg van wat deze games nu precies worden. Een Xbox Developer Direct creëert geen valse hype. Van die vier getoonde games, weten we nu eigenlijk alles wat we redelijkerwijs moeten weten. Zoals bijvoorbeeld dat Fable een character creation-modus heeft, om maar iets te noemen. En plots zie je de discussies rondom de games gaan om… de inhoud. En niet op wilde speculaties rondom hoofdpersonages die helemaal niet vast blijken te staan. Love it.

▼ Volgende artikel
Xbox-presentatie toont Beast of Reincarnation en Kiln
Huis

Xbox-presentatie toont Beast of Reincarnation en Kiln

Tijdens de Xbox Developer Direct gisteren werden er naast Fable en Forza Horizon 6 ook twee andere games getoond: Game Freaks actie-rpg Beast of Reincarnation en de nieuwe Double Fine-game Kiln.

De Xbox Developer Direct werd gisterenavond uitgezonden en richt zich zoals elk jaar op het aan het woord laten van diverse ontwikkelaars. Daarbij lag de focus vooral op de studio Playground Games, en toonden zij de aankomende spellen Fable en Forza Horizon 6. Maar er werd meer getoond.

Beast of Reincarnation

Eén van de games die de revue passeerden, was Beast of Reincarnation. Deze actie-rpg speelt zich af in een post-apocalyptische versie van Japan. Daar gaan spelers op avontuur met Emma en Koo. Laatstgenoemde is een wolf die Emma vergezelt.

Het Japan in deze game wordt geteisterd door de 'Blight', en Emma en Koo moeten dit tegengaan door het op te nemen tegen krachtige vijanden genaamd Nushi en vervolgens hun krachten absorberen. Daarbij delen Emma en Koo een speciale connectie: wanneer Emma bijvoorbeeld een vijandelijke aanval tegenhoudt, zullen Koo's krachten zich opbouwen tot ze zogeheten Blooming Arts kan inzetten als aanval.

Beast of Reincarnation komt in de loop van aankomende zomer uit voor Xbox Series X en S, pc en PlayStation 5. Ook zal het spel meteen op Xbox Game Pass komen te staan. Opvallend daarbij is dat de game ontwikkeld wordt door Game Freak, dat vooral bekend is van de Pokémon-games. Game Freak zelf is echter onafhankelijk van Nintendo.

Watch on YouTube

Kiln

De andere game die tijdens de Xbox Developer Direct gisteravond werd getoond, is Kiln. Deze nieuwe game van Double Fine Productions - een studio bekend om zijn unieke spellen zoals Psychonauts, Keeper en Broken Age - betreft een online multiplayergame waarin spelers aardewerk creëren met klei om een kleine geest uitrusting te geven.

Spelers bepalen daarbij zelf het uiterlijk van het harnas van dit wezen. De potten waarin hij plaats kan nemen kunnen vervolgens ook gedecoreerd worden naar smaak. Wanneer de uitrusting af is, vecht men het uit in 4v4-gevechten. Daarbij moet wel gelet worden op de vorm van het aardewerk, want een grotere creatie maakt de speler logischerwijs ook langzamer.

Kiln komt ergens aankomend voorjaar uit voor Xbox Series-consoles, PlayStation 5 en pc, en zal op release ook meteen op Xbox Game Pass komen te staan. Geïnteresseerden kunnen zich alvast aanmelden voor een bètatest. Na de release van de game is het de bedoeling dat er nieuwe maps en modi aan het spel worden toegevoegd.

Watch on YouTube
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.