ID.nl logo
Samsung 870 EVO review - Kunnen sata-ssd's nog wel beter?
© Reshift Digital
Huis

Samsung 870 EVO review - Kunnen sata-ssd's nog wel beter?

Samsungs 870 EVO SSD is de opvolger van de populaire 860 EVO. Die staat bekend als een van de beste ssd's, dus de 870 EVO heeft flinke schoenen om te vullen. We lopen echter al jaren tegen de beperkingen van sata aan en M.2 NVMe-ssd's zijn niet langer noemenswaardig duurder. Valt er dus nog wat te verbeteren aan sata-drives? Lees het in dezeSamsung 870 EVO review.

De Samsung EVO series gaat inmiddels al jaren mee en door de jaren heen werden ze geleidelijk een beetje sneller. Vooral bij de stap van de 850 EVO naar 860 EVO drie jaar terug merkten we op dat de verschillen wel heel gering waren vanwege de beperkingen van het verouderde sata-protocol. Niet vreemd dat ssd-fabrikanten hun focus al jaren bij snellere M.2 NVMe-ssd's leggen.

De meeste pc's hebben echter een beperkt aantal M.2-sloten en zeker als je heel grote capaciteiten zoekt zoals 4 TB en hoger dan kosten die NVMe-drives wel flink meer. Kortom, er zijn nog argumenten op toch sata-ssd's uit te blijven brengen. Wat is nieuw?

©PXimport

Desondanks is er voor echte innovatie weinig ruimte, en dus geen aandacht. Samsungs nieuwe EVO 870 is dus grotendeels hetzelfde als de voorganger: een chique zwarte metalen behuizing (fijn voor als je een raampje in je kast hebt), 3-bit MLC-flashgeheugen in capaciteiten van 250 GB tot 4 TB, aangevuld met wat DRAM-cache en SLC caching technieken voor betere prestaties dan echte budget-ssd's.

Er is nog altijd een garantie van 5 jaar en er is ondersteuning voor verschillende vormen van encryptie. Alles tezamen maakt het een high-end-ssd volgens het boekje en het enige Samsung echt heeft veranderd is de controller die het geheel aanstuurt.

Controller = Prestaties

Slechts een nieuwe controller is echter geen teleurstelling, want het is juist de controller die zijn stempel zet op de prestaties. Want hoewel we in de maximale doorvoersnelheden nauwelijks winsten zien vanwege de sata-beperkingen, 4 Megabyte per seconde (523 om 519 MB/s in de praktijk) meer kijken we niet van op, zien we in de veel belangrijkere en intensievere praktijktests wel een significant verschil.

In de PC Mark 10 Quick test, een goede test om te zien hoe een ssd omgaat met meerdere lichtere taken, denk aan het vlot laden van bestanden of games wanneer je de ssd als extra opslag gebruikt, zien we de 870 EVO zo’n 21 procent sneller is dan zijn voorganger, 166 MB/s versus 133 MB/s. Ter vergelijking, een budget-ssd zoals de Crucial BX500 scoort daar 109 MB/s. Dat lijken lage getallen, maar onthoud dat in praktijktests de resultaten altijd veel lager liggen dan de best case scenario’s die alle fabrikanten graag op hun verpakkingen zetten, in dit geval 530 en 560 MB/s.

©PXimport

Ook in de intensievere, volledige suite welke een goede indicatie geeft van hoe goed een ssd is wanneer je hem als primaire ssd voor je besturingssysteem gebruikt zien we een verbetering van zo’n 23 procent en dat Samsung zijn positie als fabrikant van de top sata-ssd versterkt.

Prestaties in ssd's vereisen echter wat nuance, want in alle processen is de ssd slechts een deel van de puzzel. Het opstarten van de pc ligt bijvoorbeeld grotendeels aan je moederbord, en zelfs een significanter snellere ssd maakt in dat proces slechts een seconde of twee verschil; te weinig om ooit te ervaren. Pas bij echt intensief gebruik, zoals videobewerking, zal je het verschil in de praktijk echt merken.

Conclusie

Kortom, je koopt de Samung 870 EVO niet omdat hij in de praktijk merkbaar sneller gaat zijn in het opstarten van je pc. Hij is echter wel sneller dan zijn voorganger waar het telt, en dat betekent dat wanneer je een sata-ssd zoekt voor een nieuwe pc, als opstartschijf of als extra opslag, dat de Samsung EVO serie zijn rol als go-to performance sata-ssd versterkt. Er is sprake van evolutie en geen revolutie, maar meer is simpelweg ook niet mogelijk.

Fantastisch
Conclusie

**Prijs** € 49,99 (250 GB), € 79,99 (500 GB), € 159,99 (1 TB), € 239,99 (2 TB) en € 459,99 (4 TB) **Protocol** SATA 6 gbit/s **Maximum snelheid** 530 MB/s schrijven, 560 MB/s lezen **Website** [www.samsungssd.com]( https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/consumer/870evo/)

Plus- en minpunten
  • Uitstekende prestaties (voor sata)
  • 5 jaar garantie
  • Strak ontwerp
  • Sata-protocol als bottleneck
▼ Volgende artikel
Dit weten we over Hogwarts Legacy 2 - Releasedatum, verhaal en serie
© Warner Bros.
Huis

Dit weten we over Hogwarts Legacy 2 - Releasedatum, verhaal en serie

Hogwarts Legacy was een gigantisch succes voor de gamedivisie van Warner Bros., dus een vervolg is eerder een kwestie van ‘wanneer’ dan ‘of’. Het bestaan van Hogwarts Legacy 2 is nog niet officieel bevestigd, maar er is wel al eens over een vervolg gepraat. Alle informatie - hoewel karig - die we op dit moment hebben vind je in dit overzicht.

Dit artikel is op 6 februari bijgewerkt.

Het in 2023 uitgekomen Hogwarts Legacy was een groot financieel succes voor Warner Bros. Games, wat ook positief is voor ontwikkelaar Portkey Games - dat voorheen vooral mobiele Harry Potter-games ontwikkelde. Daarnaast was het de bestverkochte titel van 2023, waardoor chief financial officer Gunnar Wiedenfels logischerwijs aangaf dat een vervolg op Hogwarts Legacy de grootste prioriteit is voor de gamedivisie van Warner (via Variety).

Watch on YouTube

Releasedatum en platformen van Hogwarts Legacy 2

Hogwarts Legacy is inmiddels al een paar jaar uit, maar de ontwikkeling van AAA-games duurt tegenwoordig steeds langer. Over het algemeen neemt dit zo’n zes jaar in beslag, maar gezien dit een vervolg betreft kunnen daar wat jaren vanaf geschaafd worden.

Als alles goed verloopt zou Hogwarts Legacy 2 dus wellicht eind 2027 of ergens in 2028 kunnen verschijnen, maar dat is verre van zeker. Verwacht wordt dat de game op de huidige generatie consoles uitkomt, dus de PlayStation 5, Xbox Series-consoles, pc en wellicht de Nintendo Switch 2, alsmede de volgende generatie aan hardware als de PlayStation 6 en next-gen Xbox.

©Warner Bros.

De Warner Bros.-overname door Netflix

Het is immers een rare tijd voor Warner Bros. Het bedrijf heeft zich in 2025 te koop gesteld, waarna een overeenkomst is gesloten met de streaminggigant Netflix. Dat bedrijf neemt Warner Bros. en diens film-, tv- en gamedivisies over - wat in het komende jaar nog wel door verschillende waakhonden gecontroleerd moet worden. Wat voor veranderingen dat met zich meebrengt voor de videogame-productiepijplijn is vooralsnog onbekend, maar het is onwaarschijnlijk dat Netflix een zeer waarschijnlijke kaskraker als Hogwarts Legacy 2 in de weg gaat zitten.

Gameplay Hogwarts Legacy 2

Hogwarts Legacy wordt ontzettend gewaardeerd door de immersiviteit van de titulaire school en de omliggende gebieden. Het spel is een rpg, en spelers krijgen dan ook de kans om een verhaal in de Wizarding World zelf in te vullen. De open wereld is niet altijd even interessant en diepgaand, maar de presentatie is prachtig, zowel als een vertaling van wat we al op het witte doek hebben gezien als in het doorvoeren van veranderingen voor het nieuwe tijdperk waarin de game zich afspeelt. Zo is de soundtrack onderscheidend ten opzichte van John Williams’ muziek voor de films.

©Warner Bros.

Daarbij komt het zwaaien met de toverstok uiteraard continu naar voren, zowel in de wereld als tijdens gevechten. Die zijn flitsend, kleurrijk en zitten mechanisch goed in elkaar, al kan het vervolg eventueel wat meer variatie in vijanden toevoegen. Veel spelers zouden het bijvoorbeeld op willen nemen tegen Dementors - geestachtige wezens die geluk ‘opzuigen’ - wat tot unieke gameplayscenarios zou kunnen leiden.

Het grootste gemis in Hogwarts Legacy is voor velen echter het gebrek aan sport. Quidditch - zwerkbal in het Nederlands - is bijvoorbeeld een belangrijk onderdeel van de Harry Potter-verhalen, en hoewel het veld hiervoor wel te vinden is, kun je geen potje spelen in Hogwarts Legacy. Ontwikkelaar Unbroken Games bracht in november van 2024 wel een op zichzelf staande Quidditch-game uit - Harry Potter: Quidditch Champions genaamd - maar een vervolg op Hogwarts Legacy zou er goed aan doen de sport ook te implementeren.

Naar verwachting keert in ieder geval de spelwereld uit het eerste deel terug, vermoedelijk met meer gebieden om te verkennen. Er is immers een flinke hoeveelheid aan locaties uit de boeken om uit te putten.

©Warner Bros.

Verhaal van Hogwarts Legacy 2

In Hogwarts Legacy kan menig Harry Potter-fan diens droom uit laten komen. Met een zelfgemaakt personage worden spelers in Hogwarts opgeleid tot een ware tovenaar, waarbij de volledige school en omstreken te verkennen is. Het verhaal speelt zich rond het jaar 1890 af - iets meer dan honderd jaar voor de geschreven Harry Potter-verhalen - en toont de gebeurtenissen rondom een goblin-opstand die in dat tijdperk plaatsvond.

Gezien er nog niets bekend is over Hogwarts Legacy 2, valt nog niet te zeggen of het nieuwe verhaal zich weer in het verleden afspeelt. Er is daarentegen een indicatie naar een moderne setting voor het spel.

©Warner Bros.

Verbinding met de Harry Potter-serie

In een artikel van Variety over de toekomst van het Harry Potter-merk werd namelijk duidelijk dat Warner Bros. oren heeft naar een duidelijke verbinding tussen de verschillende media die ze uitbrengen. Daaronder valt dus ook de aankomende Harry Potter-serie op HBO Max, waarvan in het artikel staat dat het team bij Portkey Games “algemene aspecten van de verhaalvertelling” coördineert met het team achter de HBO Max-serie.

Volgens David Haddad - president van Warner Bros.’ gamedivisie - was het succes van Hogwarts Legacy een van de grootste redenen achter het inzetten van de ‘Potter-push’ voor de komende jaren. “De rest van het bedrijf was heel nieuwsgierig naar de deur die we hebben geopend met Hogwarts Legacy afgelopen jaar.”

Wat voor elementen de twee teams met elkaar afstemmen is nog lastig te zeggen, al gaat het volgens Variety dus om ‘aspecten van de verhaalvertelling’. Wellicht kunnen we dus personages en gebeurtenissen uit de serie door andere ogen bekijken in de game, of vice versa.

Het eerste seizoen van de Harry Potter-serie komt in begin 2027 uit, zo heeft Warner Bros. inmiddels bevestigd. Dominic McLaughlin en Nick Frost spelen de titulaire Harry Potter en de reus Hagrid. Daarnaast zullen Arabella Stanton en Alastair Stout respectievelijk de rollen van Hermione Granger en Ron Weasley - Harry’s beste vrienden - vertolken.

Boycot

Overigens is het noemenswaardig dat veel mensen alvorens de release van Hogwarts Legacy te boycotten, gezien de uitspraken en overtuigingen van Harry Potter-bedenker J.K. Rowling. De auteur heeft zich in de laatste jaren sterk uitgelaten over haar meningen rondom transgender personen, waar ze in sommige gevallen heeft beweert dat ‘transgender zijn helemaal niet bestaat’.

Rowling is tegenwoordig niet meer zo actief - en creatief - betrokken bij het Harry Potter-merk - waar Hogwarts Legacy een onderdeel van uitmaakt - maar profiteert nog wel altijd van het succes dat de franchise geniet. Het valt te verwachten dat de controverse hieromheen rond de release van het vervolg hoogstwaarschijnlijk weer oplaait.

▼ Volgende artikel
The Game Awards 2026 worden in nacht van 10 op 11 december gehouden
Huis

The Game Awards 2026 worden in nacht van 10 op 11 december gehouden

De vorige The Game Awards-uitreiking staat nog vers in het geheugen, maar toch is nu al de datum van de volgende editie aangekondigd. In de nacht van 10 op 11 december wordt The Game Awards weer gehouden.

Dat kondigde presentator en organisator Geoff Keighley deze week aan via social media. In de Verenigde Staten wordt de uitreiking in de avond van 10 december gehouden. Mensen die in Nederland of België via een livestream kijken, kunnen daarvoor zoals gebruikelijk diezelfde nacht opblijven. Meer details over de inhoud zijn er nog niet.

View post on X

Over The Game Awards

The Game Awards is een jaarlijkse show waarin er prijzen worden uitgereikt aan de beste games, ontwikkelaars, uitgevers en personen uit de game-industrie. De awardshow wordt gezien als een van de meest prestigieuze awarduitreikingen binnen de game-industrie. Dat komt mede omdat de genomineerden worden gekozen door een grote groep mensen werkzaam in de gamepers wereldwijd. Clair Obscur: Expedition 33 werd afgelopen december uitgeroepen tot de game van het jaar.

De show staat er echter ook om bekend dat het trailers van allerlei aankomende nieuwe games voor PlayStation, Switch, Xbox en pc bevat, waaronder complete onthullingen van nieuwe games. Zo werden er afgelopen december twee nieuwe Tomb Raider-spellen aangekondigd, alsmede Control Resonant, Divinity, Star Wars: Fate of the Old Republic, Mega Man: Dual Override en Star Wars: Galactic Racer.

De show vorig jaar december was de meest succesvolle editie tot dusver, met meer dan 171 miljoen kijkers wereldwijd. Geoff Keighley, een voormalige gamejournalist, organiseert en presenteert de show. Hij organiseert (meestal rond juni) ook Summer Game Fest en in augustus Gamescom Opening Night Live, shows die ook gevuld zijn met trailers van aankomende games.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.