ID.nl logo
Zo bepaal je de beste batterijduur voor je nieuwe laptop
© Copyright: Denis Prikhodov, Russia Simferopol
Huis

Zo bepaal je de beste batterijduur voor je nieuwe laptop

Bij het kiezen van een laptop is de batterijduur een belangrijk aspect om op te letten. De batterij bepaalt hoe vrij je bent om te werken, studeren of ontspannen, zonder steeds naar een stopcontact te zoeken. Maar hoe weet je welke batterijduur het best bij jou past? En welke factoren spelen een rol in de levensduur van een laptopbatterij?

In dit artikel lees je onder meer:

  • Welke zaken van invloed zijn op het gedrag van je accu
  • Hoelang een accu gemiddeld mee zou moeten gaan
  • Over het belang van energiezuinige componenten
  • Wat het effect van software is op de batterijduur

Ook interessant om te lezen: Dé oplossing voor als een Windows-update problemen geeft

De batterijduur van een laptop hangt af van verschillende factoren. De capaciteit van de batterij speelt hierbij een grote rol en wordt meestal uitgedrukt in milliampère-uur (mAh) of wattuur (Wh). Een gemiddelde laptop met een 15-inch scherm heeft vaak een batterijcapaciteit tussen de 40 en 60 Wh. Maar capaciteit is niet alles. De configuratie van de laptop heeft ook een grote invloed op de batterijduur. Snellere laptops, zoals gaming laptops, verbruiken bijvoorbeeld meer energie en zullen daarom minder lang meegaan op dezelfde batterijcapaciteit dan minder krachtige laptops. Ook het schermformaat en de beeldresolutie spelen een rol in hoe lang de batterij meegaat.

©Denys Prykhodov

Levensduur van de batterij

De levensduur van een laptopbatterij is helaas niet eeuwig. Lithium-ion-batterijen, die in de meeste laptops worden gebruikt, gaan meestal 3 tot 5 jaar mee. Als de batterij echt 'op' is, dan zit er niets anders op dan de laptop permanent aan de netstroom te hangen of de batterij te vervangen. Het is echter belangrijk om te weten dat niet alle laptopbatterijen vervangbaar zijn. Bij dunne laptops zit de batterij vaak vast aan de binnenkant van de behuizing, waardoor het bijna onmogelijk is om de batterij zelf te vervangen.

Factoren die de batterijduur beïnvloeden

FactorBeschrijving
Capaciteit van de batterijDe capaciteit van de batterij, uitgedrukt in mAh of Wh, bepaalt hoe lang de batterij kan werken zonder opgeladen te worden.
Configuratie van de laptopSnelle laptops verbruiken meer energie en hebben dus een kortere batterijduur dan minder krachtige laptops.
Schermformaat en beeldresolutieGrotere schermen en hogere resoluties verbruiken meer energie, wat de batterijduur kan verkorten.
Levensduur van de batterijDe meeste laptopbatterijen gaan 3 tot 5 jaar mee. Daarna moeten ze worden vervangen of moet de laptop permanent aan de netstroom worden gehangen.

Het belang van energiezuinige componenten

Een andere factor die de batterijduur van een laptop beïnvloedt, is de energie-efficiëntie van de componenten. Moderne processors en grafische kaarten zijn ontworpen om zo energiezuinig mogelijk te zijn, wat betekent dat ze minder stroom verbruiken en dus minder belastend zijn voor de batterij. Het is dus belangrijk om bij de aanschaf van een laptop te letten op de specificaties van de processor en de grafische kaart. In onze eerdere artikelen hebben we uitgebreid besproken hoe je de juiste processor en grafische kaart voor je laptop kiest.

©NongAsimo

Het effect van software op de batterijduur

Tot slot speelt ook de software die je op je laptop gebruikt een rol in de batterijduur. Sommige programma's en apps zijn bijzonder energie-intensief en kunnen de batterij van je laptop snel leegtrekken. Het is dus belangrijk om bewust te zijn van de software die je gebruikt en waar mogelijk energiezuinige alternatieven te kiezen.

▼ Volgende artikel
Een nieuw begin! - Power-Up Podcast #1
Huis

Een nieuw begin! - Power-Up Podcast #1

New mask, same task! Ondanks het zware afscheid van ons geliefde merk, zijn we meer dan ooit gemotiveerd om van ID Games opnieuw iets groots te maken. In deze allereerste Power-Up Podcast leggen we uitgebreid uit wat onze toekomstplannen zijn voor het magazine en de website, delen we de enorme hoeveelheid toffe berichten die we hebben ontvangen én moeten we helaas ook een paar uitspraken rechtzetten. Natuurlijk ontbreekt het vaste recept niet: Simons poepverhalen, Martins boomer-programma’s en een flinke dosis games. Zo hebben we het onder andere over Dispatch, Halo en 2XKO. En hoewel sommige dingen veranderen, blijft traditie gewoon bestaan. Dus: Check snel de aflevering, baklap!

Watch on YouTube

00:00 Intro
02:05 Een ‘goed’ begin
04:25 Warme berichten
08:35 Correcties
12:00 Het magazine
18:00 De nieuwe site
20:45 Kopzorgen & Irene Moors
23:15 Simon zijn wc-avonturen (deel 2)
27:10 Dispatch
31:35 Opsporing: games gezocht
37:00 Ubisoft-chaos
51:25 Simons laatste Halo-avonturen
57:25 Toekomst van de gamesmedia
01:01:55 Terug naar de programma’s
01:07:00 The Rip
01:13:05 2XKO
01:16:15 Outro

Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!

▼ Volgende artikel
Kijk hier naar de  Xbox Developer Direct met Fable, Forza Horizon 6
© Xbox Game Studios
Huis

Kijk hier naar de Xbox Developer Direct met Fable, Forza Horizon 6

Eens in de zoveel tijd geeft Microsoft ons een kijkje in de keuken van verschillende ontwikkelaars middels een Xbox Developer Direct. Deze week is het weer zover, en krijgen we meer te weten over aankomende games Fable, Gran Turismo 6 en Beast of Reincarnation. Hieronder vind je de stream, de tijden en onze verwachtingen.

De Xbox Developer Direct is een presentatie waarin de ontwikkelaars van verschillende games rechtstreeks aan spelers kunnen vertellen over hun aankomende titels. De eerste editie van 2026 wordt op donderdag 22 januari, om 19:00 uur Nederlandse tijd uitgezonden. 

De presentatie is dan te bekijken op het YouTube- en Twitch-kanaal van Xbox, maar is ook hieronder live te zien. De lengte van deze Developer Direct is nog niet zeker, maar vorige edities namen zo’n vijftig minuten in beslag. 

Watch on YouTube

Programma van de Developer Direct

Daarbij is al bekend welke games er getoond gaan worden. Twee daarvan komen uit de stal van Playground Games, de ontwikkelaar van de Forza Horizon-games die dan ook het zesde deel in die racefranchise en de nieuwe spelwereld in Japan uitgebreid laat zien. Ook is het goed mogelijk dat de releasedatum van het spel tijdens de Developer Direct wordt onthuld, gezien die vorige week mogelijk gelekt is

Maar Playground werkt ook al jarenlang aan een ander, zeer geanticipeerd project: Fable. Dit gaat niet om een remake, maar een gloednieuwe game in de geliefde fantasyfranchise. De game werd in 2020 aangekondigd dus de hoop is dat het spel ergens dit jaar verschijnt. Gezien Playground blijkbaar klaar is om meer te gaan onthullen over het spel achten we dat ook wel mogelijk. Er is vooralsnog maar weinig bekend over deze nieuwe Fable-titel, dus we hopen vooral veel te zien over hoe het speelt en hoe diep we in de wereld van Albion kunnen duiken. De diepgang van de quests was immers wat Fable zo grijpend maakte.

Watch on YouTube

Een ietwat onverwachte verschijning in een Xbox-presentatie is ontwikkelaar Game Freak. Dit Japanse bedrijf staat immers bekend om de Pokémon-games die exclusief op Nintendo-consoles uitkomen, maar zoals vorig jaar duidelijk werd, wordt er ook gewerkt aan een geheel andere game. Beast of Reincarnation is een prachtig ogende rpg die zich afspeelt in een post-apocalyptische versie van Japan, en er is een hele grote hond van de partij. De interesse is dus wel gewekt, maar Game Freak moet wel even bewijzen dat er meer redenen zijn om geïnteresseerd te worden dan “de Pokémon-makers maken een Xbox-game”. 

Fallout-remasters?

Opvallend aan deze editie van de Xbox Developer Direct is dat er drie games uitgelicht worden. In eerdere edities waren dit er vier, waardoor fans speculeren dat er nog een geheime aankondiging komt. Insiders als Jez Corden, die in het verleden correcte informatie naar buiten heeft gebracht, zeggen dat er inderdaad een vierde aankondiging is. Er is een mogelijkheid dat dit remasters van Fallout 3, Fallout: New Vegas of beide betreft. Geruchten over opgepoetste versies van die spellen gaan al geruime tijd rond, en gezien het tweede seizoen van de Fallout-serie op Amazon Prime Video bijna ten einde komt, lijken de sterren er perfect voor in de hemel te staan.

©Obsidian Entertainment

Het lijkt echter iets anders te lopen, gezien diezelfde Jez Corden nu claimt dat de Fallout-remasters 'niet bepaald aanstaande' zijn, en niet á la The Elder Scrolls 4: Oblivion Remastered plotseling uitgebracht worden tijdens de Developer Direct.

Daarbij gaan er andere geruchten rond vanuit onder andere de website VGC, dat deze vierde aankondiging een ‘kleinschalige, originele game van een first-party Xbox-ontwikkelaar’ is. Geen bestaand IP dus, wat speculatie over wat het zou kunnen zijn lastig maakt. Enfin, donderdag komt er ongetwijfeld duidelijkheid.