ID.nl logo
Snel en simpel screenshots maken met Gyazo
© Lek - stock.adobe.com
Huis

Snel en simpel screenshots maken met Gyazo

Het maken van screenshots is een basisfunctie op pc’s en laptops die al sinds mensenheugenis in computers gebouwd is. De functie is al die tijd vrijwel onveranderd gebleven, maar er zijn inmiddels programma’s beschikbaar die je wat meer mogelijkheden geven. Een daarvan is Gyazo, een (in de basis) gratis tool waarmee je net even iets meer kunt dan met de ingebouwde tools op Windows en Mac.

Waarom Gyazo?

  • Snel screenshots maken
  • Video-capture
  • Screenshots delen
  • Teams-functie

Lees ook: Waar voor je geld: 5 spotgoedkope laptops van max 300 euro

Elk besturingssysteem voor computers en laptops heeft een ingebouwde screenshot-functie. Windows heeft er zelfs een aparte knop voor op het toetsenbord: PrtScn, of PrintScreen. Heb je die knop niet, dan werkt de combinatie Fn+Windows-toets+Spatiebalk op dezelfde manier. Mac-gebruikers gebruiken Command+Shift en de knoppen voor 3 (directe schermafbeelding van het hele scherm) of 4 (selectie van het scherm) om een screenshot te maken. 

Gyazo

Gyazo is een tool die het maken van schermafbeeldingen en -opnames wat dieper heeft uitgewerkt. Je downloadt de tool via gyazo.com - kwestie van even een accountje aanmaken en op de downloadknop klikken. Eenmaal geïnstalleerd nestelt Gyazo zich in je systeemvak op Windows, of tussen de symbolen in de menubalk op je Mac. 

Een screenshot maak je door op het icoontje te klikken en een van de drie opties te selecteren. Je kunt kiezen tussen een afbeelding van je hele scherm, van het op dat moment actieve venster, of van een selectie die je zelf maakt door met je muis te slepen. Anders dan bij de ingebouwde tools wordt een screenshot niet op je computer opgeslagen, maar wordt hij geopend in je standaardbrowser. Op die manier kun je de schermafbeelding meteen met anderen delen via e-mail of bijvoorbeeld WhatsApp. 

Video

Gyazo beperkt zich niet tot het maken van screenshots, je kunt ook video-opnames maken. Zo kun je anderen laten zien wat jij op je scherm doet. Met de gratis versie van Gyazo maak je opnames tot zeven seconden. Dat doe je door via het icoontje naar Record video te gaan, of via de sneltoets Ctrl+Shift+G (Windows) of Option+Shift+V (Mac). Ook de video wordt geopend in je browser, waarna je hem meteen kunt delen. 

Geen webcam op je desktop-pc?

Een losse werkt prima en na gebruik berg je hem op: wel zo veilig!

Opties

In het Instellingen-menu vind je verder nog een aantal handige opties. Zo kun je Gyazo automatisch laten openen als je inlogt op je computer, zodat de app altijd gebruiksklaar is. Je kunt het geluid aan- of uitzetten, een countdown van drie seconden instellen, of ervoor zorgen dat de url automatisch naar je klembord wordt gekopieerd om hem nog sneller te kunnen delen. 

Betaalversie

Gyazo is gratis, maar als je de tool vaak gebruikt, kun je kiezen voor een betaald abonnement. Voor vijf euro per maand krijg je een aantal uitgebreidere functies. Zo kun je video’s van drie minuten maken, tekst in afbeeldingen zoeken en analyseren, je afbeeldingen aanpassen, stickers en emoji’s toevoegen en de afbeeldingen en video’s beveiligen met een wachtwoord. Er is ook een Teams-functie waarmee je meerdere gebruikers kunt beheren en afbeeldingen en video’s binnen het team nog makkelijker kunt delen. 

Conclusie

Screenshots maken kan op elke pc of Mac, maar met Gyazo krijg je net even wat meer mogelijkheden. Zo kun je schermafbeeldingen maken van een deel van je scherm, of van een specifiek venster. Screenshots worden niet opgeslagen op je apparaat, maar worden geopend in je browser, zodat je ze snel kunt delen met vrienden of collega’s. Je bent niet beperkt tot afbeeldingen, ook korte video-opnames van je scherm behoren tot de mogelijkheden. Er is een betaald abonnement, maar met de gratis versie kun je al een stuk meer dan met de ingebouwde tool op je computer. Als je vaak en veel screenshots of -captures maakt, is Gyazo een ideale tool. 


▼ Volgende artikel
AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen
© AGON by AOC
Huis

AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen

AGON by AOC breidt zijn G4-serie uit met twee snelle instapmonitors voor competitieve games: de AOC GAMING 24G4ZR (23,8 inch) en 27G4ZR (27 inch). Beide modellen combineren een Fast IPS-paneel met een verversingssnelheid tot 260 Hz (240 Hz standaard) en een lage bewegingsonscherpte.

De nieuwe G4ZR-modellen richten zich op gamers die vooral snelheid zoeken, maar tegelijkertijd op hun budget willen (of moeten) letten. AOC zet de monitors standaard op 240 Hz en laat je optioneel naar 260 Hz overklokken via het OSD-menu of de G-Menu-software. De responstijden worden opgegeven als 1 ms GtG en 0,3 ms MPRT, waarbij die laatste waarde vooral iets zegt over bewegingsscherpte met backlight-strobing ingeschakeld.

Voor vloeiend beeld ondersteunen de 24G4ZR en 27G4ZR Adaptive-Sync en zijn ze volgens AOC NVIDIA G-SYNC-compatibel. Ook is er MBR Sync, waarmee variabele verversingssnelheid en backlight-strobing tegelijk gebruikt kunnen worden. Dat moet tearing en haperingen tegengaan, terwijl snelle bewegingen scherper blijven.

©AGON by AOC

Beeldkwaliteit, standaard en aansluitingen

Qua beeldkwaliteit kiest AOC voor Fast IPS, wat doorgaans snellere pixelovergangen combineert met IPS-eigenschappen zoals brede kijkhoeken. De 27-inch variant haalt volgens AOC 121,5% sRGB en 92,3% DCI-P3; de 23,8-inch versie 111,7% sRGB en 87,7% DCI-P3. De helderheid is 300 cd/m² en de kijkhoeken zijn 178 graden, zodat kleuren ook bij een schuine kijkpositie redelijk consistent blijven.

De ZR-modellen krijgen een volledig verstelbare standaard met 130 mm hoogteverstelling, plus kantelen, draaien en pivot. Handig als je je schermhoogte en -hoek precies wilt afstellen voor lange sessies. Daarnaast zijn de monitoren VESA 100x100-compatibel voor een arm- of wandmontage. Aansluiten kan via 2x HDMI 2.0 en 1x DisplayPort 1.4. Verder noemt AOC flicker-free en een hardwarematige low blue light-stand om vermoeide ogen te beperken.

©AGON by AOC

Naast de twee nieuwe modellen komen later ook varianten met een eenvoudiger voet die alleen kan kantelen: de 24G4ZRE en 27G4ZRE. Die gebruiken volgens AOC hetzelfde paneel en dezelfde snelheidsspecificaties, maar zijn bedoeld voor wie geen uitgebreide ergonomie nodig heeft.

Beschikbaarheid en prijzen

De AOC GAMING 24G4ZR, 27G4ZR, 24G4ZRE en 27G4ZRE hebben de volgende adviesprijzen: de 24G4ZR kost 149 euro en de 27G4ZR 169 euro. De tilt-only varianten zijn goedkoper: 129 euro voor de 24G4ZRE en 149 euro voor de 27G4ZRE.

Wat betekent MPRT?

MPRT staat voor 'Moving Picture Response Time' en gaat over bewegingsscherpte: hoe scherp een object blijft als het snel over het scherm beweegt. Fabrikanten halen lage MPRT-waardes vaak met backlight-strobing (de achtergrondverlichting knippert heel kort), wat bewegingen scherper kan maken. In ruil daarvoor kan het beeld wat donkerder worden en werkt het niet altijd even prettig voor iedereen.

▼ Volgende artikel
Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard
Huis

Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard

Het Zuid-Koreaanse zou een shooter gebaseerd op Starcraft in ontwikkeling hebben voor IP-eigenaar Blizzard.

Dat claimt The Korean Economic Daily. Een team binnen Nexon dat gespecialiseerd is in shooters zou zich op dit moment volledig richten op de nog onaangekondigde game. De ontwikkeling zou nog niet lang geleden zijn gestart, en dus zou de shooter nog lang op zich laten wachten.

Verdere details zijn er nog niet, behalve dat Choi Jun-ho ook bij het project betrokken zou zijn. Hij maakte eerder de populaire Shinppu-mapmod voor Starcraft.

Starcraft

Er gaan al langer geruchten over een shooter gebaseerd op Starcraft. Vorig jaar meldde Bloomberg-journalist Jason Schreier al in zijn boek 'Play Nice: The Rise, Fall and Future of Blizzard Entertainment' dat Blizzard aan een shooter zou werken. Volgens Schreier is de shooter van Nexon echter niet gerelateerd aan de shooter van Blizzard - het zouden om twee afzonderlijke projecten gaan.

De Starcraft-reeks bestaat uit real-time strategygames. De eerste verscheen in 1998, en een vervolg kwam in 2010 uit. Blizzard heeft al vaker geprobeerd shooters gebaseerd op de Starcraft-franchise te maken, maar die werden vooralsnog altijd geannuleerd.

Mogelijke onthulling op Blizzcon

Voor het eerst in enkele jaren organiseert Blizzard op 12 en 13 december de Amerikaanse beurs Blizzcon, waar alles rondom de uitgever wordt gevierd. Het is mogelijk dat één van de hierboven genoemde shooters daar wordt onthuld.