ID.nl logo
NS overtreedt wet door websites te blokkeren
© Reshift Digital
Huis

NS overtreedt wet door websites te blokkeren

De NS overtreedt de wet op netneutraliteit door bepaalde websites te blokkeren. Het gaat onder andere om porno-sites, maar ook om onschuldige websites als TorrentFreak en andere websites die niets met video-streaming te maken hebben.

De Autoriteit Consument en Markt bevestigt dat aan Computer Idee. Volgens de ACM is het tegen de wet op netneutraliteit om complete websites te blokkeren.

Vertragende diensten mogen geblokkeerd...

De Nederlandse Spoorwegen bieden sinds enkele jaren gratis internet aan in een groeiend aantal Intercity-treinen. Daarbij blokkeert de NS echter streaming-diensten als YouTube en Spotify, omdat die het netwerk significant trager maken voor andere gebruikers. De Autoriteit Consument en Markt concludeerde in december dat dat niet in strijd is met de wet op netneutraliteit.

Aanbieders mogen volgens de huidige wetgeving diensten blokkeren "die congestie veroorzaken op het netwerk". Dat betekent dat diensten die het netwerk trager maken voor andere gebruikers, zoals downloaden of video's streamen, geblokkeerd mogen worden. Ook mogen websites worden geblokkeerd als de rechter dat heeft opgedragen, of als een website malware of virussen bevat.

... maar dit is niet vertragend

De NS blokkeert echter ook bepaalde url's compleet,, die dan helemaal niet geladen worden. Dat ziet er, na grondig veldonderzoek van ons, zo uit:

©CIDimport



Dat is anders dan bij YouTube en Spotify, want die websites zijn wel gewoon te bezoeken. Gebruikers kunnen op youtube.com komen en daar alles doen wat ze normaal ook bekijken, zoals pagina's van video's, profielen, en afspeellijsten. Alleen op het moment dat zij een video willen streamen, krijgen zij een melding te zien.

Voor bijvoorbeeld porno-websites geldt echter dat ze überhaupt niet te bezoeken zijn.

Ook onschuldige websites

Het argument dat de sites worden geblokkeerd om streaming tegen te gaan, is hier niet relevant. Porno-websites waar bijvoorbeeld geen video's op te vinden zijn (voorbeelden kunnen we op verzoek geven), maar alleen afbeeldingen of tekst, worden ook geblokkeerd. Een hele rits andere websites die niets met seks te maken heeft, zoals The Pirate Bay en zelfs TorrentFreak (een website die nieuws brengt over downloaden), zijn niet te bereiken via het netwerk.

BoF: "Nee"

Digitale-burgerrechtenbeweging Bits of Freedom bevestigt tegenover Computer Idee dat de NS daarmee tegen de wet handelt. "Ik kan me voorstellen dat je je netwerkgebruikers probeert te beschermen voor dit soort websites, maar op deze manier mag het volgens de wet niet", zegt een woordvoerder.

We hebben de NS om een reactie gevraagd, maar het bedrijf heeft nog niet gereageerd op onze verzoeken.

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube