ID.nl logo
Sennheiser XS Lav Mobile - Zorgt voor een prettige luistersessie
© Reshift Digital
Zekerheid & gemak

Sennheiser XS Lav Mobile - Zorgt voor een prettige luistersessie

De Sennheiser XS Lav Mobile is een compacte dasspelmicrofoon, ook wel lavalier genoemd, met een 3.5mm TRRS-aansluiting. Je kunt de microfoon gebruiken in combinatie met je smartphone, tablet of laptop, waardoor je stem in hogere kwaliteit opgenomen wordt. Handig voor tijdens een Zoom-meeting, presentatie, podcast of voice-over tijdens een video.

De Sennheiser XS Lav Mobile wordt geleverd met een kabel van twee meter, waardoor je genoeg bewegingsruimte hebt tijdens een opname (mits je gewoon stilzit, natuurlijk). Het kopje van de microfoon kan omsloten worden door de meegeleverde foam windshield, waardoor luisteraars aan de andere kant geen wind of ademhaling horen. Daarnaast krijg je er ook een clipje bij, waarmee je hem aan je kleding kunt bevestigen, evenals een pouch, zodat je hem gemakkelijk meeneemt.

Externe microfoon installeren

Je kunt de Sennheiser XS Lav Mobile aansluiten op een smartphone, tablet of laptop. Tenminste, daar is het product voor ontworpen. Je zou hem ook op andere apparaten kunnen aansluiten die voordeel halen uit een externe microfoon (aangezien ingebouwde mics op allerlei apparaten nog wel eens te wensen overlaten), maar de kans is dan groot dat je een converter moet aanschaffen. Dat is waarschijnlijk ook al het geval wanneer je de mic op je smartphone of laptop wil gebruiken.

Je kunt de Sennheiser XS Lav Mobile aansluiten op de koptelefoonaansluiting van het apparaat waarmee je hem gebruiken wil. Dan moet die aansluiting wel over de correcte ondersteuning beschikken. De externe microfoon heeft namelijk een zogenaamde TRRS-aansluiting. Dit wordt ook wel een vierpinsaansluiting aansluiting genoemd. Je herkent dergelijke aansluitingen aan de vier delen van de mannelijke plug: de top en de drie ringen eronder (zie onderstaande foto).

©PXimport

Wanneer je de moderne aansluiting in een oude connector stopt, dan kun je tegen problemen aanlopen. Die hebben dan een TRS-aansluiting, oftewel een pin met twee ringen en die top. Je kunt dit probleem gemakkelijk omzeilen door een (goede) converter te kopen die van TRS naar TRRS gaat. Zodoende kun je hem gewoon op je laptop of computer aansluiten, evenals op je mobiele telefoon of tablet. De kans is echter groot dat je dan weer een ander verloopstukje nodig hebt.

Dat verloopstukje moet dan een converter zijn die van een audiojack naar usb gaat. In ons geval gaat het om een usb-aansluiting, maar op een goedkopere of oudere smartphone kan het om een andere usb-aansluiting gaan. Waarom we dit even uitleggen in onze review, is heel simpel: Sennheiser doet dat namelijk niet. Wanneer je als leek heel enthousiast deze mic koopt – omdat je wil beginnen aan je podcast – dan kom je er al snel achter dat je bepaalde accessoires of aansluitingen mist.

©PXimport

Design en gebruik

De Sennheiser XS Lav Mobile heeft een professionele uitstraling. Tijdens onze testperiode hebben we verschillende meetings gehad via platform als Zoom en Google Meet en bij de eerste keer kregen we de opmerking dat de kleine mic een professionele uitstaling had. Dat komt onder meer door de compact en bolle foad windshield, die je ziet zitten. Hij zit niet in de weg en leidt gelukkig ook niet af en doet wat hij moet doen: je stem warm en goed verstaanbaar opvangen voor anderen.

De microfoon wordt daarnaast geleverd met een handig clipje voor aan je jurk, shirt, trui of overhemd. Dat clipje is goed stevig en toch gemakkelijk in te drukken. Je hebt hem zo gepositioneerd. En mocht je hem toch liever ergens anders willen ophangen, dan is dat ook zo gebeurd. Heb je hier al een eigen oplossing voor, dan hoef je het clipje niet te gebruiken. Dit is namelijk een los onderdeel, waardoor je ook je eigen accessoires zou kunnen inzetten.

De microfoon heeft een kabel van twee meter, die zorgt voor genoeg bewegingsvrijheid. Koppel je hem aan je smartphone of camera tijdens het filmen, dan ziet die kabel ook nooit echt in de weg. Gebruik je hem tijdens een podcast, Zoom-call of voor een voice-over, dan duiken er ook geen problemen op met de kabel. Tot slot is de hardware lekker licht. Wat we missen is eventueel een led-lampje, ergens op het draad, zodat je kunt zien of de mic opneemt of niet.

©PXimport

Opnamekwaliteit

Wanneer je de Sennheiser XS Lav Mobile gebruikt op je smartphone via de koptelefoonaansluiting of de usb-poort – waarschijnlijk dus via een converter of splitter – dan moet je er rekening mee houden dat de speakers op je toestel het niet meer doen. Je kunt hier dus niet mee telefoneren, bijvoorbeeld. Behalve wanneer je via een splitter nog een koptelefoon aansluit. Datzelfde geldt voor een computer of laptop, tenzij je hier een juiste accessoire bij aanschaft.

Heb je al die zaken in huis (gehaald), dan krijg je al snel complimenten te horen over de geluidskwaliteit van je microfoon. Veel mensen gebruiken tijdens het thuiswerken waarschijnlijk gewoon de microfoon van hun laptop of webcam, maar met een minimale investering van 49 euro, kun je de opnamekwaliteit voor een groot deel verbeteren. Is dit een vervanger van een grote, professionele microfoon? Nee, maar het is wel een betaalbaar alternatief voor ingebouwde mics.

Over het algemeen vangt de microfoon je stem goed verstaanbaar en enigszins warm op. Opvallend is dat achtergrondgeluiden grotendeels gefilterd worden (tenzij die geluiden heel hard zijn) en dat je ademhaling en eventuele windvlagen uit de opnames blijven. Dit zorgt voor een prettige luisteromgeving, voor de mensen die naar je stem moeten luisteren tijdens een online vergadering of presentatie of natuurlijk tijdens die podcast die je al maanden wil opnemen met je vrienden.

©PXimport

Sennheiser XS Lav Mobile – conclusie

Voor de prijs van 49 euro zijn we ontzettend enthousiast over de Sennheiser XS Lav Mobile. Deze kleine lavalier kan je opnamekwaliteit aanzienlijk verbeteren wanneer je tot nu toe altijd gebruikgemaakt hebt van de ingebouwde microfoon op je smartphone of tablet. Je moet nog wel zelf even de juiste accessoires in huis halen om de boel werkende te krijgen, maar splitters en converters hoeven niet duur te zijn en hebben gelukkig ook geen invloed op de opnamekwaliteit.

Uitstekend
Conclusie

**Prijs** € 49,- **Frequentiebereik:** 50 – 18,000 Hz **Gewicht:** 19 gram **Kabellengte:** 2 meter **Type microfoon:** omnidirectioneel **Meegeleverde accessoires:** foam windshield, pouch, clip **Website** [www.sennheiser.nl](https://nl-nl.sennheiser.com/xs-lav-mobile)

Plus- en minpunten
  • Warme opname
  • Betaalbaar
  • Professionele uitstraling
  • Benodigde accessoires
  • Achtergrondgeluid komt er soms doorheen
▼ Volgende artikel
Review: High On Life 2 schiet humoristisch scherp, maar technisch mis
© Squanch Games
Huis

Review: High On Life 2 schiet humoristisch scherp, maar technisch mis

High On Life bewees anno 2022 dat een humoristisch schietspel vandaag de dag bestaansrecht heeft. Genoeg bestaansrecht voor een volwaardig vervolg zelfs. High On Life 2 neemt een nog groter nakkie van hetzelfde spul. Verwacht een groter avontuur, meer bizarre vuurgevechten en een lachkick of twee, maar ook regelmatig een inkakker op het technische front.

We nemen het je niet kwalijk als je High On Life 2 niet aan hebt zien komen. Wij ook niet. Het eerste High On Life was succesvol genoeg, maar had ook prima op zichzelf kunnen blijven staan als one off. Des te meer nadat Justin Roiland, de oprichter van Squanch Games en prominent stemacteur in alle daar ontwikkelde games, in 2023 zijn banden met de studio verbrak. Dit kwam nadat Adult Swim - de studio achter Rick and Morty - de banden met hem verbrak wegens aanklachten van huiselijk geweld tegenover Roiland, ondanks dat de zaak werd geseponeerd wegens gebrek aan bewijs.

©Squanch Games

Dat voelt ergens nogal dubbel. Squanch’ eerste titel ‘post-Roiland’ is een vervolg op een game waar zijn stem en stijl onherroepelijk aan zijn verbonden. Het maakt de juiste toon vinden er vast niet makkelijker op. Desalniettemin: ditmaal dus geen Roiland, maar wel een tweede High On Life. Hetzelfde middel, nu op nieuw recept – al merk je dat lang niet altijd.

Doe maar een grammetje van het gebruikelijke

High On Life 2 is een vervolg in de puurste zin van het woord. De game blikt summier terug op het origineel en stort de speler linea recta in eenzelfde soort avontuur. Weer wil een kwaadaardige partij de mensheid tot drugs maken. Aan jouw stilzwijgende mensprotagonist om daar weer een stokje voor te steken. Gewapend met een boel bekende en nieuwe Gatliens – een ras bestaande uit pratende wapens met uiteenlopende persoonlijkheden – trekken we erop uit om ruimtegespuis aan gort te knallen.

Watch on YouTube

Het enige verschil is de kwaadaardige partij in kwestie. Dat blijkt ditmaal geen moordlustig ruimtekartel, maar een groot farmaceutisch bedrijf. Met propaganda en politieke inmenging pogen zij de mensheid te reduceren tot vee, zodat mensen ‘legaal’ tot drugs verpulverd mogen worden. Sommige plotpunten verwijzen vrij letterlijk naar de wandaden van politici en Big Pharma in real life, maar High On Life 2 duikt nooit te diep in de thematiek. Onderaan de streep is het verhaal wederom een excuus om veel grapjes en meta-referenties te maken.

Genoeg te lachen

Laten we wel wezen: je speelt High On Life 2 voornamelijk voor die grapjes. Het eerste deel voelde als een soort interactieve spin-off van Rick and Morty – niet zo gek ook met bedenker Roiland achter het stuur – en deel twee houdt dat gevoel stevig vast. Aan de lopende band stort de game je in rare ruimtescenario’s, met úren aan absurd en grofgebekt stemmenwerk. Het klinkt allemaal ontzettend Justin Roiland-esk, ondanks de afwezigheid van die geestesvader. Roilands stem hoor je nergens meer terug, maar zijn vaste motieven, meta-humor en stamelende toon worden naadloos doorgezet.

©Squanch Games

De rode draad van High On Life 2 houdt je snel 10 à 12 uur bezig. In die tijdsspan vindt de game genoeg momenten om een paar lachjes te winnen. De ene keer doet het dat met geïmproviseerde meta-referenties, de andere keer met onverwachte spelmechanieken, zoals een quiz over belastingontduiking of een verborgen DOS-spel in het hoofdmenu van je ruimtepak. Als je goed gaat op absurdistische cartoonseries, dan ga je ook gewoon weer lekker op High On Life 2.

Sneller, groter, Higher On Life

Maar goed, High On Life 2 moest als vervolgdeel toch minstens de grotere en diversere High On Life worden – en zo geschiedde. Gaandeweg introduceert High On Life 2 niet alleen meer wapens dan voorheen, maar ook een skateboard en een drietal hubwerelden om al skateboardend uit te pluizen. Radical. Jammer genoeg pakt niet elk addendum op de gevestigde formule even sterk uit.

©Squanch Games

De bijna volautomatische skateboardbesturing brengt de vele schietpartijen wat speelse dynamiek, een beetje vergelijkbaar met Sunset Overdrive. Door voortdurend te blijven skaten, veel te grinden en acrobatisch heen en weer te grijphaak-slingeren, ontwijk je veel schoten en zoef je snel van slachtoffer naar slachtoffer. Het voelt uiteindelijk aardig fluïde.

Over het schietwerk gesproken: dat kan er allemaal mee door. High On Life 2 is nog altijd geen kunstige dans à la Doom, maar met het skateboard krijgt de gunplay ironisch genoegtoch iets meer eigen gezicht. De snelle wendbaarheid combineert goed met uitbundige wapens en de mild chaotische shootouts. Bovendien legt het skateboard een bouwsteen voor snelle verplaatsing en platformuitdagingen, die weer vaker van pas komen in de drie grotere hubwerelden.

©Squanch Games

Laten het nou net die hubs zijn die minder overtuigen. Hier vinden we winkels, verzamelobjecten en optionele zijmissies, met daarover een dun gespreid laagje van platformpuzzeltjes en wat komische interacties. Conceptueel leuk bedacht, maar in de praktijk schiet de invulling van de werelden tekort. De overwegend lege hubs komen wat zielloos over en verkenning wordt maar zelden beloond met een leuke zijmissie of memorabele collectible. Zie het als een soort microdosering van een beter doordachte open spelwereld.

Een bad trip, technisch gezien

Squanch Games heeft duidelijk grotere ambities, maar de uitwerking laat vaak te wensen over. Dat wordt echter pas pijnlijk als we het over de techniek achter High On Life 2 hebben. Die vliegt, denkelijk te wijten aan de grotere schaal, met regelmaat vol op zijn bek. Zelden speelde ik een singleplayershooter die zo instabiel was. Op de consoles schijnt dat nog alleszins mee te vallen, maar de pc-versie van High On Life 2 is een zooitje.

©Squanch Games

De instabiliteit is lastig te isoleren. Het zit in alles. Van ontbrekende geluidseffecten en  afgekapte stemopnames tot door de grond clippen en harde crashes. In mijn 25 uur speeltijd is de game zeker tien keer abrupt uitgevallen. De ene keer in een doodnormaal menu, de andere keer tijdens een baasgevecht. Daarbovenop komen nog een handvol soft locks – momenten waarin een missie of specifieke opdracht door een fout plots niet meer te voltooien is.

Wanneer High On Life 2 draaiende blijft, draait de game verre van optimaal. Zelfs met een flinke laag DLSS-upscaling heeft het spel moeite om een stabiele 60 frames per seconde aan te leveren in 1440p, nota bene op een nog relatief beefy RTX 3090 en Ryzen 9 5950X. Toch verandert de gemiddelde schietarena of wat snel skateboardwerk uiteindelijk in een barrage van microstottering. Onder andere Steam en Reddit staan momenteel bol van de klaagzang over de slordige technische staat van de game. Geheel terecht.

©Squanch Games

Stel deze trip nog even uit

De technische mankement voelen extra wrang wanneer je inziet dat High On Life 2 ook niet bepaald een prachtgame is. De kleurrijke, lompe stijl heeft zijn eigen plakkerige charme, maar grafisch gezien is het geen hoogstandje. In de achterhaalde lichteffecten en vaak maar half ingeladen texturen zie je een B-titel van de vorige consolegeneratie terug. Dat past ergens prima bij de banale insteek van het spel, maar laat het dan op zijn minst redelijk draaien. Daarin schiet High On Life 2 gruwelijk tekort, in ieder geval rond de releaseperiode.

Met name door de technische staat is het lastig om High On Life 2 aan te raden. Al ben je nog zo’n liefhebber van het origineel of grove scifihumor in het algemeen; lachen wordt moeilijk als de game elk moment de geest kan geven. Sowieso doet iedereen er daarom goed aan om deze trip uit te stellen, in ieder geval totdat Squanch Games de broodnodige patches uitrolt. De grappen werken immers het beste als ze niet halverwege een zin wegvallen.

High On LIfe 2 is nu verkrijgbaar voor PlayStation 5, Xbox Series-consoles en pc. Op 20 april aanstaande komt de game ook uit op Nintendo Switch 2. Voor deze review is de game op een gedegen pc gespeeld.

Oké
Conclusie

Kijken we even om de technische kreukels heen – ervan uitgaande dat deze spoedig gladgestreken worden – dan is High On Life 2 op zijn minst een waardig vervolgdeel. Squanch Games nam her en der te veel hooi op de vork, maar ergens in die hooi zit ‘gewoon weer’ een dikke tien uur aan geinig ruimteavontuur verscholen. De grotere schaal wasn’t it, Chief, maar tijdens de rit landen er voldoende grapjes om de misplaatste ambities voor lief te nemen.

Plus- en minpunten
  • Vaak genoeg voldoende grappig
  • Skateboard versoepelt de formule
  • Meer variatie in wapens en content
  • Veelal overtuigend stemmenwerk
  • Grotere hubwerelden voelen zielloos
  • Technisch ontzettend slordig (zeker op pc)
  • Grafisch geen hoogstandje
▼ Volgende artikel
Destiny 2-update Shadow and Order met een kwartaal uitgesteld
Huis

Destiny 2-update Shadow and Order met een kwartaal uitgesteld

Shadow and Order, de langverwachte nieuwe update voor Destiny 2, is enkele weken voor release met een ruime drie maanden uitgesteld.

Shadow and Order stond eigenlijk gepland voor een release op 3 maart, maar zal nu pas op 9 juni uitkomen. Een grote verrassing voor fans van de game is dat niet, want ondanks dat de releasedatum naderde bleef het stil rondom het spel. Daarbij brengt Bungie, de ontwikkelaar van Destiny 2, op 5 maart ook al de nieuwe multiplayershooter Marathon uit.

Bungie heeft inmiddels dus bevestigd dat Shadow and Order op 9 juni zal verschijnen. "De update wordt aangepast en uitgebreid om forse quality-of-life-verbeteringen door te voeren en zal ook een nieuwe naam krijgen."

View post on X

Veel meer details werden niet gegeven, maar Bungie laat weten dat er dichterbij de releasedatum meer informatie bekend wordt gemaakt. Eerder werd al gemeld dat de dlc nieuwe 'Weapon Tier Upgrading' zal bevatten, alsmede Pantheon 2.0. Zover bekend wordt dit alles via een gratis update geleverd.

De uitbreiding maakt onderdeel uit van een vorig jaar begonnen, meerjarige verhaal-arc genaamd The Fate Saga. Bungie meldde daarbij dat Destiny 2 elk jaar twee betaalde verhalende updates en twee gratis updates krijgt. Shadow and Order - of hoe de update straks ook gaat heten - zal dus gratis zijn.

Destiny 2 kampt al geruime tijd met dalende spelersaantallen en veel klachten van fans. De hierboven genoemde nieuwe jaarlijkse structuur van de game was een poging van Bungie om fans weer tevreden te stellen, maar vooralsnog lijkt dat niet echt te lukken - en dit uitstel zal ook niet helpen.

Bungie komt binnenkort met Marathon

Zoals gezegd staat er binnenkort wel een nieuwe game van Bungie op stapel, namelijk Marathon. Dat is een player-versus-player extraction-shooter met een sciencefictionthema. In de game besturen spelers een soort futuristische huurmoordenaars die ook wel Runners worden genoemd. Spelers verkennen een verloren kolonie op de planeet Tau Ceti IV en vechten het tijdens het verzamelen van loot tegen elkaar uit. Er kan in teamsverband of alleen gespeeld worden.

De game komt op 5 maart naar PlayStation 5, Xbox Series X en S en Steam. De standaard editie gaat 39,99 euro kosten. Mensen die de game aanschaffen, krijgen het gehele jaar door nieuwe content voorgeschoteld, inclusief nieuwe maps en evenementen. Vanaf 26 februari tot en met 2 maart wordt er daarnaast een open bèta voor de game gehouden. Deze 'server slam' is bedoeld om de servers te testen voordat het spel uitkomt.