ID.nl logo
Zekerheid & gemak

MKB verschuift krimpende reclamebudget naar internet

Het midden- en kleinbedrijf heeft voor dit jaar haar reclamebudget in ruime mate verschoven naar internetreclame. Meer dan de helft van de bedrijven verschuift zijn budget, met name kiezen zij daarbij voor een mediumtype dat effectiever is dan voorheen. De recessie heeft een negatieve invloed op de toekomstige reclamebestedingen. Vooral print, nu nog het populairste medium, moet veel inleveren. Dit blijkt uit het onderzoek "Reclamebeleid MKB 2009" dat onlangs is uitgevoerd door PauwR Internetmarketing uit Tilburg.


Hoewel radio- en indoorreclame in 2009 procentueel de grootste groei laten zien, groeit het reclamebudget voor internet in absolute aantallen het hardst. Van elke besteedde reclame-euro gaat 33 cent naar internet, een stijging van 17% ten opzichte van vorig jaar. Bij de microbedrijven (minder dan 10 werknemers) is internet al het belangrijkste medium.

Bij 42% van de ondernemers is het totale budget dit jaar gekrompen, met als belangrijkste reden de financiële crisis. Juist nu lijkt de effectiviteit van het reclamebeleid nog belangrijker te zijn voor het MKB dan voorheen. Ruim 60% van de bedrijven is van plan om meer `transactiegericht' reclame te gaan maken. Men wil weten wat men terugkrijgt voor elke geïnvesteerde euro.

Praktisch alle bedrijven in het MKB dichten hun website op zijn minst een `belangrijke' rol toe in hun reclamebeleid. Voor ruim 70% is de vindbaarheid van de website in de zoekmachines heel belangrijk of zelfs essentieel.

Hoewel de belangen van de eigen website steeds groter worden binnen het MKB, maakt een groot gedeelte vooralsnog geen gebruik van zoekmachinemarketing. Het adverteren via de zoekmachines met bijvoorbeeld Google AdWords wordt door 69% van de bedrijven nog niet toegepast. Ook optimaliseren veel bedrijven hun website nog niet, zodat ze veelal niet vindbaar zijn in de zoekmachines.

Het blijkt dat de kosten en de mogelijkheden van zoekmachinemarketing voor veel bedrijven nog niet bekend zijn. Dat vormt dan ook het belangrijkste struikelblok voor het MKB om deze reclamevorm nog massaler in te gaan zetten. Aan de interesse voor deze `tak van sport' ligt het in elk geval niet; respectievelijk 68% en 81% geeft aan in de toekomst gebruik te willen gaan maken van zoekmachine adverteren en zoekmachine optimalisatie.

Het onderzoek `Reclamebeleid MKB 2009' is uitgevoerd in opdracht van PauwR Internetmarketing en Fontys Economische Hogeschool Tilburg. In totaal deden 121 midden-, klein- en microbedrijven uit de regio Brabant mee aan het onderzoek. Gezien de opbouw van deze respondenten kan het onderzoek als representatief worden beschouwd voor het MKB in Nederland. De onderzoeksresultaten zijn terug te vinden op www.pauwr.nl/onderzoek/reclamebeleid-mkb-2009.php

▼ Volgende artikel
Waarom deze ETNA-koel-vriescombinatie de Best Reviewed 2025-award pakt
© ETNA
Huis

Waarom deze ETNA-koel-vriescombinatie de Best Reviewed 2025-award pakt

De ETNA KCV282NRVS is door consumenten verkozen tot Best Reviewed van het Jaar 2025 in de categorie koelkasten. Dat is met name te danken aan de combinatie van een gunstig energielabel D, de stille Inverter-compressor en de onderhoudsvrije No-Frost Plus-techniek. Bovendien is hij vooral prijstechnisch bijzonder interessant!

Partnerbijdrage - in samenwerking met ETNA

De zoektocht naar een nieuwe koelkast strandt vaak in een jungle van technische termen die in de praktijk weinig lijken te zeggen. Je vraagt je af of die beloofde stilte ook écht stil is als je 's avonds in de woonkamer zit, of dat je na een jaar alsnog handmatig ijs in de vriezer staat weg te bikken. Veel consumenten maken de fout om alleen op de specificaties te letten, terwijl de echte winst zit in de dagelijkse ervaring van rust en versheid. In dit artikel ontdek je waarom de ETNA KCV282NRVS alle twijfels wegneemt en als zeer betaalbare publiekslieveling uit de bus komt als Best Reviewed van het Jaar.

©ETNA

Je spullen in alle stilte vers

In de kern van deze koelkast draait een Inverter-compressor die (anders dan traditionele compressors) niet constant op vol vermogen aan- en uitschakelt. Je hoort dus geen luide klik gevolgd door een brommend geluid; de motor past zijn snelheid subtiel aan op de koelvraag. Dit resulteert in een stabiel geluidsniveau van slechts 36 dB, wat in een open keuken aanvoelt als een rustig achtergrondgeruis dat je eigenlijk nauwelijks opmerkt.

De MultiFlow 360°-technologie blaast via verschillende openingen koude lucht door de hele binnenruimte, waardoor elk plateau even koud aanvoelt. Een veelvoorkomend misverstand is dat dit soort ventilatie producten uitdroogt; door de nauwkeurige vochtbeheersing in de CrispZone-lade blijven je groenten juist opvallend stevig en fris. Wanneer je de deur opent, voel je direct de koude luchtstroom die zich snel herstelt zodra de deur weer in het rubber valt.

Ideale oplossing voor een compacte keuken

Wanneer je beschikt over een keuken waarin elke centimeter telt, is deze vrijstaande koelkast een uitstekende keuze. Met een breedte van slechts 55 centimeter past de ETNA KCV282NRVS op plekken waar standaardmodellen van 60 centimeter simpelweg niet tussen de kastjes passen. De rvs-look afwerking geeft de ruimte direct een moderne uitstraling zonder dat je constant vingerafdrukken hoeft weg te poetsen. Oftewel: je kiest niet alleen voor koelcapaciteit, maar ook voor een apparaat dat fysiek minder ruimte inneemt terwijl de binnenruimte verrassend groot aanvoelt. De heldere ledverlichting zorgt ervoor dat je zelfs achterin op de bovenste plank nog precies ziet wat je in huis hebt, en dat draagt natuurlijk bij aan een overzichtelijk huishouden.

©ETNA

Is dit jouw nieuwe koelkast?

Om te bepalen of dit de juiste winnaar voor jou is, moet je eerst goed naar je eigen gebruik kijken. Gebruikers prijzen de 'open lade' boven in de vriezer, waar je bijvoorbeeld direct drie broden kunt neerleggen zonder met een lade te hoeven worstelen. Wil je de koelkast in een krappe ruimte plaatsen waar hij precies past? Meet de nis dan van tevoren nauwkeurig op en houd rekening met een paar centimeter ventilatieruimte; een koelkast die zijn warmte niet kwijt kan, verbruikt namelijk direct meer stroom.

Kijk ook naar je favoriete producten. De deurindeling is slim, maar grote 2-literflessen vragen om een specifieke indeling van de plateaus. Als je rust in huis belangrijker vindt dan smart-functies of een display op de deur, dan sluit dit model helemaal aan bij jouw behoeften.

Kortom: een terechte Best Reviewed-winnaar

De ETNA KCV282NRVS wint de Best Reviewed 2025-award omdat hij volgens gebruikers uitblinkt in stilte en gebruiksgemak voor een eerlijke prijs. Door de combinatie van No-Frost Plus en een slimme indeling hoef je nooit meer te ontdooien en blijft de koelkast ondanks de beperkte breedte van 55 cm van binnen opvallend ruim.

Consumenten op Kieskeurig.nl waarderen de degelijke rvs-look en de Inverter-compressor die trillingen en lawaai tot een minimum beperkt. Dit model is de ideale keuze voor wie een betrouwbare, onderhoudsvrije koel-vriescombinatie zoekt die moeiteloos in een compacte keuken past.

▼ Volgende artikel
Apple zou vol gaan inzetten op AI-wearables
Gezond leven

Apple zou vol gaan inzetten op AI-wearables

Apple zou zich steeds meer gaan richten op wearables die verrijkt worden met functies rondom kunstmatige intelligentie.

Dat claimt Mark Gurman van Bloomberg, die over het algemeen erg goed op de hoogte is van de plannen van Apple. Ceo Tim Cook hintte onlangs al naar een nieuwe categorie aan producten van het bedrijf die gebruikmaken van 'Visual Intelligence', oftewel AI dat de omgeving van de drager van een product kan scannen en daar op in kan spelen.

Volgens Gurman kunnen we van Apple verschillende draagbare accessoires verwachten, waaronder slimme brillen en nieuwe Airpods die allemaal gebruikmaken van AI. Daarbij kan de AI bijvoorbeeld beter afstanden inschatten of informatie geven over de omgeving.

De iPhone 16 Pro introduceerde 'Apple Intelligence' al, waarbij mensen een foto kunnen maken (of een screenshot op hun smartphone) en vervolgens vragen kunnen stellen over de inhoud, bijvoorbeeld via Google of ChatGPT.

Aankomend Apple-evenement

Zoals eerder aangekondigd organiseert Apple op 4 maart een evenement voor pers waarop nieuwe producten getest kunnen worden. Volgens het artikel van Gurman zullen daar minstens vijf producten te zien zijn die op die dag of de dagen ervoor al worden aangekondigd. Denk aan nieuwe, goedkopere Macbooks, mogelijk ook de iPhone 17e - al zou die ook al eerder aangekondigd kunnen worden - een nieuwe Macbook Pro, en nieuwe iPads. Lees hier meer over het evenement en wat daar zoal verwacht wordt.