ID.nl logo
Zekerheid & gemak

LeaseWeb eerste hostingprovider met kinderpornofilter

LeaseWeb heeft het initiatief genomen om via zogenoemde Hash-technologie de plaatjes op kinderpornogevoelige websites te controleren op kinderporno. De filteringoplossing betreft een pilot in nauw overleg met het Nederlandse Ministerie van Justitie en Meldpunt Kinderporno, in samenwerking met het Zweedse bedrijf NetClean. Het ministerie van Justitie waardeert het initiatief waarmee Leaseweb het voortouw heeft genomen om kinderporno te bestrijden nog voordat die via websites wordt gepubliceerd.

Wanneer de hash-technologie effectief blijkt, wil het ministerie dit initiatief navolging geven door in samenwerking met LeaseWeb de technologie op bredere schaal beschikbaar te stellen. Andere hostingproviders kunnen dan het voorbeeld van LeaseWeb volgen en zich bij het initiatief aansluiten.

"Het hostingnetwerk van LeaseWeb is met meer dan 2 miljoen websites in beheer het grootste in zijn soort in Nederland, waar normaal gesproken op basis van meldingen achteraf kinderporno van websites wordt verwijderd," zegt Alex de Joode, Security Officer van LeaseWeb. "Binnen de internationale hostingwereld is dit een algemeen gehanteerde methode om allerlei vormen van cybercrime te bestrijden."

"In het netwerk hebben wij in 2007 echter een toename geconstateerd van het aantal kinderpornomeldingen," zegt De Joode, tevens medeoprichter van de Europese vereniging voor cybercrime meldpunten INHOPE. "Meldingen die met name werden veroorzaakt door zogenoemde ‘upload' websites. Een soort YouTube's, maar dan voor plaatjes. Hierbij kunnen de gebruikers dus zelf, zonder tussenkomst van de website beheerder, plaatjes op het internet zetten. In 2008 is het aantal meldingen gelukkig iets gedaald, maar nog steeds substantieel. Voor LeaseWeb is dit een onacceptabele ontwikkeling. Wij hopen dat we met de investering in een nieuwe technologische oplossing proactief in plaats van reactief kunnen werken. Op die manier willen we voorkomen dat deze kinderpornogevoelige websites worden misbruikt voor de verspreiding van kinderporno."

"Om kinderporno effectief te bestrijden hebben wij verschillende innovatieve technologieën in de markt tegen elkaar afgewogen," zegt De Joode. "Met de introductie van Hash-technologie hopen we nu een adequate oplossing te hebben gevonden. Hash-technologie is bij mijn weten niet eerder in deze context gebruikt. De positieve feedback die wij hebben gekregen van het Nederlandse Ministerie van Justitie stemt ook ons positief om deze pilot te starten."

De implementatie van het kinderpornofilter voor kinderpornogevoelige websites betreft in eerste instantie een pilot voor een jaar. De pilot wordt uitgevoerd bij een van de grotere upload-websites die LeaseWeb als klant heeft. Het is een omvangrijke website, met ongeveer 40 miljoen plaatjes op de website, waar gebruikers plaatjes kunnen uploaden en delen met derden. De Joode: "Wij hebben bewust gekozen voor een pilot met deze klant, omdat zoals gezegd veel meldingen van deze en vergelijkbare sites afkomstig zijn. De klant reageerde direct positief op ons initiatief."

LeaseWeb investeert uit eigen initiatief en op eigen kosten in de ontwikkeling van de filteroplossing en is daarmee trendsetter in de markt. De Joode: "Wij zijn hier 6 maanden geleden mee gestart en denken nu de juiste oplossing gevonden te hebben. Wij zullen de filteroplossing zelf doorontwikkelen, het aan klanten aanbieden die deze upload-websites beheren, maar het daarna marktbreed en kosteloos aan andere hostingpartijen ter beschikking stellen. Bestrijding van kinderporno op internet is een noodzaak, daar willen wij graag een effectieve bijdrage aan leveren."

De Hash-technologie die LeaseWeb in gebruik neemt, heet MD5. Dit is een technologie die digitale vingerafdrukken (hashes) van plaatjes neemt. Een database met vingerafdrukken van ongewenste afbeeldingen controleert vervolgens of er een ‘match' is. Wanneer dit het geval is, wordt de betreffende foto geblokkeerd en kan deze niet op internet worden geplaatst.

LeaseWeb gebruikt in eerste instantie de database van het Zweedse bedrijf Netclean (www.netclean.com), commerciële uitbater van de ‘hash-database' van de Zweedse politie, om de hash-database van LeaseWeb van input te voorzien en ongewenste foto's te traceren en blokkeren. Leaseweb is in overleg met onder andere Justitie en politie om te onderzoeken of en op welke manier ‘hash databases' van de Nederlandse politie gebruikt zouden kunnen worden.

"Vaak zijn het steeds dezelfde afbeeldingen die telkens weer opduiken," zegt De Joode. "Met deze technologie is het mogelijk om die continue circulatie te stoppen. In de pilot zouden wij uiteindelijk graag naast elkaar meerdere databases willen gebruiken van verschillende betrokken instanties om daarmee de bestrijdingseffecten te kunnen maximaliseren."

▼ Volgende artikel
Review OnePlus Pad Go 2 – Sterk iPad-alternatief
© Rens Blom
Huis

Review OnePlus Pad Go 2 – Sterk iPad-alternatief

De OnePlus Pad Go 2 is een betaalbare Android-tablet die duidelijk wil concurreren met Apples iPad. Ze kosten bijna evenveel en de iPad is voor veel mensen een hele fijne keuze. De OnePlus Pad Go 2 laat echter ook een erg goede indruk achter, zoals je kunt lezen in deze review.

Uitstekend
Conclusie

De OnePlus Pad Go 2 is een betaalbare Android-tablet met een groot scherm, fijne gebruikservaring en jarenlange softwareondersteuning. Dat maakt hem absoluut aan te raden als je ongeveer 300 euro wilt uitgeven aan een tablet en niet per se een (of juist helemaal geen) Apple iPad wil.

Plus- en minpunten
  • Goed scherm
  • Lange accuduur
  • Multitasken en updatebeleid
  • Geen vingerafdrukscanner
  • Geen officiële toetsenbordhoes beschikbaar
specificaties

Scherm: 12,1 inch lcd (2800 × 1980), 120 Hz, tot 900 nits

Processor: MediaTek Dimensity 7300-Ultra

Geheugen: 8 GB RAM, 128 of 256 GB opslag

Batterij: 10.050 mAh, 33W snelladen (usb-c)

Audio: Vier speakers, ondersteuning voor aptX HD en LDAC

Connectiviteit: Wifi 6, bluetooth 5.4, optioneel 5G

Camera’s: 8 MP voor en achter

Besturingssysteem: OxygenOS 16

Gewicht: 600 gram

Pak je de OnePlus Pad Go 2 op, dan merk je direct dat je een goede tablet in handen hebt. De bouwkwaliteit is dik in orde en de tablet is lichter en dunner (6,8 millimeter) dan je zou denken. Het scherm van 12,1 inch is erg groot, waardoor foto’s, video’s, games en apps goed tot hun recht komen. Interessant is de 7:5-schermverhouding, die aangeeft dat het scherm bijna het formaat van een A4’tje heeft. Veel tabletschermen hebben een smaller 16:10-scherm. Het meer vierkante scherm van de OnePlus-tablet is prettig als je e-mails tikt of nieuws leest, maar heeft niet echt meerwaarde bij het kijken van Netflix-video’s. Je krijgt dan hogere balken boven en onder je video te zien. Het lcd-scherm oogt fel genoeg, scherp en lekker soepel dankzij de 120Hz-verversingssnelheid.

©Rens Blom

Een gemiste kans aan deze tablet vinden we het ontbreken van een officieel toetsenbordje, eventueel verwerkt in een beschermhoes. Met zo’n toetsenbordje hadden we productiever kunnen werken op deze tablet. OnePlus verkoopt wel een eigen beschermhoes en styluspen, die weliswaar prima zijn maar niet opvallen qua prijs-kwaliteitverhouding. Wat we ook missen, is een vingerafdrukscanner op de tablet. We moeten hem nu steeds ontgrendelen met een pincode of (onveiliger) een scan van ons gezicht.

©Rens Blom

De OnePlus Pad Go 2 is verkrijgbaar in het zwart of lavendelpaars. Die tweede kleur is erg vriendelijk. Grote vraag is wel of je merkt welke kleur tablet je in handen hebt als je een hoes om het apparaat bevestigt om hem beter te beschermen.

Fijne hardware

In een betaalbare Android-tablet mag je tegenwoordig prima specificaties verwachten. OnePlus voldoet aan die verwachting. De Pad Go 2 is lekker snel dankzij de MediaTek Dimensity 7300 Ultra-processor en 8 GB werkgeheugen. In de versie die alleen wifi ondersteunt zit 128 GB opslagcapaciteit (voor velen genoeg) en in de variant die ook 5G aankan, vind je 256 GB opslagcapaciteit. Die versie is wel duurder en wij denken dat veel mensen het best af zijn met de wifi-uitvoering.

Een groot pluspunt van de OnePlus Pad Go 2 is zijn accuduur. Daar hadden we stiekem al een beetje op gerekend, want de tablet is voorzien van een opvallend grote 10.050mAh-batterij. Bij intensiever gebruik kunnen we de Pad Go 2 anderhalve werkdag gebruiken. Pakken we hem minder vaak en meer voor entertainmentdoeleinden, dan is twee tot drie dagen gebruik mogelijk. Een mooie score.

Opladen doet de tablet via zijn usb-c-poort. Het laden kan met maximaal 33 watt, maar je moet zelf een adapter regelen. In de doos zit alleen een usb-c-kabel. Kies bij voorkeur een krachtige adapter, anders duurt het vele uren om de accu op te laden.

©Rens Blom

Nog even over de camera’s, voor zover je die (niet) gebruikt op een uit de kluiten gewassen tablet. De Pad Go 2 heeft een aardige webcam en een redelijke camera op de achterkant.

Lekker multitasken

De OnePlus Pad Go 2 draait op Android 16 met de OxygenOS-softwareschil van OnePlus. Deze softwarelaag werkt erg fijn, met name omdat je op het grote scherm makkelijk twee apps naast elkaar kunt gebruiken. OnePlus noemt deze functie Open Canvas. We zijn ook gecharmeerd van het updatebeleid. De tablet krijgt vijf Android-upgrades en beveiligingsupdates tot eind 2031. Tegen die tijd is de Pad Go 2 ook wel toe aan pensioen, vermoeden we zo.

©Rens Blom

iPad-alternatief

Apples iPad (2025) is ook een fijne tablet, draaiend op iPadOS dat uiteraard anders is dan Android. De iPad met 128 GB opslagcapaciteit kost in Nederland vanaf 369 euro. De OnePlus Pad Go 2 heeft een adviesprijs van 349 euro, maar is regelmatig in de aanbieding voor 299 euro plus gratis draadloze oordopjes. Een scherpe prijs die de Pad Go 2 een nog boeiender iPad-alternatief maakt.

OnePlus Pad Go 2 kopen?

De OnePlus Pad Go 2 is een betaalbare Android-tablet met een groot scherm, fijne gebruikservaring en jarenlange softwareondersteuning. Dat maakt hem absoluut aan te raden als je ongeveer 300 euro wilt uitgeven aan een tablet en niet per se een (of juist helemaal geen) Apple iPad wil.

▼ Volgende artikel
Destiny-maker Bungie brengt Marathon op 5 maart uit
Huis

Destiny-maker Bungie brengt Marathon op 5 maart uit

Bungie, de studio achter de Destiny-franchise en de eerste Halo-games, heeft de releasedatum van hun nieuwe shooter Marathon aangekondigd. Het spel verschijnt op 5 maart.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Eind vorig jaar werd al aangekondigd dat de multiplayergame ergens in maart van dit jaar zou verschijnen, maar nu is dus de exacte releasedatum bekend. Het spel komt op die dag naar PlayStation 5, Xbox Series X en S en Steam.

Verschillende edities

Mensen kunnen de game nu ook alvast reserveren. Er zijn verschillende edities beschikbaar, waarbij de standaard editie 39,99 euro kost. Mensen die deze editie (of de andere edities) aanschaffen, krijgen het gehele jaar door nieuwe content voorgeschoteld, inclusief nieuwe maps en evenementen. Door deze editie te reserveren ontvangt men ook bonussen in de game, waaronder wapenstickers, emblemen en 'charms' voor wapens.

Daarnaast is er ook een Deluxe Edition voor 59,99 euro beschikbaar. Hierbij ontvangt men onder andere extra cosmetische items voor wapens, een voucher voor een Premium Rewards Pass en 200 'Silk Rewards Pass Tokens'. Tot slot is er een Collector's Edition die via de Bungie Store beschikbaar komt met daarin een Thief Runner Shell-beeldje, een miniatuur WEAVEworm en meer.

Stemmencast

Bungie heeft verder ook de Engelstalige cast bekendgemaakt die stemmen voor de game verzorgd. Onder de stemacteurs vallen Krizia Bajos, Samantha Béart, Beau Bridgland, Ry Chase, Roger Clark, Darin De Paul, Jennifer English, Dave Fennoy, Nika Futterman, Morla Gorrondona, Reina Guthrie, Donnla Hughes, Keston John, Sohm Kapila, Rich Keeble, Elliot Knight, Erica Lindbeck, Piotr Michael, Brent Mukai, Neil Newbon, Ariana Nicole George, Emily O’Brien, Lee Shorten, Jason Spisak, Ben Starr, JB Tadena, Fred Tatasciore, Craig Lee Thomas, Elias Toufexis, Oliver Vaquer, Scott Whyte, Tracy Wiles en Erin Yvette.

Over Marathon

Marathon is een player-versus-player extraction-shooter met een sciencefictionthema. In de game besturen spelers een soort futuristische huurmoordenaars die ook wel Runners worden genoemd. Spelers verkennen een verloren kolonie op de planeet Tau Ceti IV en vechten het tijdens het verzamelen van loot tegen elkaar uit. Er kan in teamsverband of alleen gespeeld worden.

Het ontwikkeltraject van de nieuwe Marathon alles behalve vlekkeloos verlopen. De game had in eerste instantie afgelopen september moeten uitkomen. Tijdens alfatests gaven spelers echter wisselende feedback over de ervaring. Daarnaast bleek er artwork in de game te zitten die was gestolen. Hoewel de persoon die daar verantwoordelijk voor was niet meer werkzaam was bij het bedrijf toen dit ontdekt werd, moest het spel toch uitgesteld worden - niet alleen om de ervaring te verbeteren, maar ook om de gestolen assets te vervangen.

Overigens is Marathon geen compleet nieuwe franchise. Bungie ontwikkelde in de jaren negentig van de vorige eeuw - nog voordat het bedrijf voor Microsoft de Halo-franchise creëerde - al Marathon-spellen. In feite keert de ontwikkelaar, die inmiddels onderdeel uitmaakt van PlayStation Studios, met de nieuwe Marathon dus weer terug naar zijn roots.

Watch on YouTube

Destiny-maker Bungie brengt Marathon op 5 maart uit