ID.nl logo
Microsoft bemant helft van HTML5-werkgroep W3C
© Reshift Digital
Huis

Microsoft bemant helft van HTML5-werkgroep W3C

Het W3C heeft zijn eigen werkgroep voor de stabiele html5-standaard nu gevuld met vier experts. Twee daarvan zijn Microsoft-mensen, één is van Apple en één is een niet-browser gebonden deskundige.

De standaardenorganisatie voor webstandaarden maakt werk van de eigen html5-standaarrd (hypertext markup language). Deze nog vast te leggen stabiele of 'bevroren' standaard van het W3C (World Wide Web Consortium) is niet te verwarren met de dynamische, 'levende' standaard voor html5 waar de oorspronkelijke werkgroep WHATWG mee doorgaat.

Benoemingen

De W3C-specificaties voor html5 moeten een duidelijk vastgelegde en daarmee makkelijker haalbare standaard opleveren. Voor de invulling hiervan zijn nu vier experts benoemd. Zij zijn gekozen uit een hele reeks aan aanmeldingen, meldt het W3C in een bericht op de mailinglijst.

De nieuwe opstellers van de ene html5-standaard zijn Microsoft-werknemers Travis Leithead en Erika Doyle Navara, Apple-werknemer Ted O'Connor, en de externe consultant Silvia Pfieffer. Laatstgenoemde is gespecialiseerd in html-video en heeft eigen bedrijven Ginger Technologies en Vquence.

'Vanwege hun kwalificaties'

Mede-voorzitter Paul Cotton van de HTML Working Group van het W3C stelt dat deze vier zijn aangewezen als htm5-editors na een evaluatie van alle aanmeldingen. Op basis van hun individuele kwalificaties, maar ook vanwege de combinatie daarvan, zijn zij gekozen, meldt Cotton op de mailinglijst. Hij is in dienst bij Microsoft en al jaren betrokken bij het W3C en de html-werkgroep daarvan om tot een stabiele html5-standaard te komen.

Naast de vier nu benoemde html5-editors komt er nog een technische editor, meldt Cotton in het bericht over de nieuwe werkgroepleden. Voor die vijfde positie wordt nog een geschikte kandidaat gezocht. De in het benoemingsbericht gelinkte vacature voor technical editor lijkt echter offline te zijn.

Rennen of stilstaan

Cotton is mede-voorzitter samen met IBM-werknemer Sam Ruby en Apple-werknemer Maciej Stachowiak. Deze drie hebben de vier nieuwe editors gekozen voor de html5-standaard van het W3C, wat een stabiele momentopname moet zijn van de zogeheten 'html next'-standaard die constant in ontwikkeling blijft.

De voorheen nog eenduidige html5-standaard viel onder W3C-veteraan Ian Hickson, die in dienst is bij Google. De werkgroep WHATWG (Web Hypertext Applications Technology Working Group) van Hickson slaat nu dus een eigen weg in, voor een constant in ontwikkeling zijnde standaard voor de universele taal voor webpagina's. Dit moet zowel nieuwe functies in rap tempo brengen, maar ook fouten snel repareren.

In 2014

Het W3C verwacht voor zijn stabiele html5-standaard in 2014 tot een 'recommended status' te kunnen komen. Die streefdatum is mede haalbaar door "aanzienlijke fondsen" van sponsors Microsoft, Adobe en Google, meldt de webstandaardenorganisatie in een blogbericht.

Dankzij die financiering kan het W3C extra personeel inzetten voor de ontwikkeling van html5. Dit betreft zowel het opstellen van de specificaties als het testen van interoperabiliteit op een breed bereik aan platformen en apparaten: uiteenlopend van verschilllende browsers op pc's en laptops tot smartphones, e-readers, set-top boxes voor tv's en meer.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
De Legende van Zelda - 40 jaar-retrospective - Bonuslevel
Huis

De Legende van Zelda - 40 jaar-retrospective - Bonuslevel