ID.nl logo
Onzekerheid overheerst op IFA 2022
Huis

Onzekerheid overheerst op IFA 2022

Als het aankomt op consumentenelektronica is de jaarlijkse IFA-beurs in Berlijn de plek om te zien wat fabrikanten in petto hebben voor de Europese markt. Van witgoed tot smartphones, allerlei producten doen de ronde. De beursvloer liet echter vooral zien dat er onzekere tijden voor ons liggen.

Eindelijk kon de IFA 2022 weer zoals vertrouwd plaatsvinden, nadat twee coronajaren roet in het eten gooide. De pandemie was echter nog overal zichtbaar, zowel direct als indirect. Nog altijd zijn mondkapjes overal zichtbaar, omdat Duitse regels ze nog steeds op sommige plekken verplicht. Maar ook indirect, zo waren veel Chinese (wholesale-)fabrikanten niet aanwezig. Dat zou ook een gevolg kunnen zijn van de pandemie, aangezien veel regio’s in China nog altijd te maken hebben met lockdowns en strenge regels rondom isolatie.

Maar ook andere fabrikanten waren huiverig. Zo was Sony vanwege de pandemie afwezig, terwijl die normaalgesproken flink uitpakken op de beursvloer. Ook andere fabrikanten lieten verstek gaan of hadden een kleinere stand en minder aankondigingen dat voorgaande jaren. Veel beurshallen op het IFA-beursterrein waren niet in gebruik, of ruimer opgezet dan IFA 2019; de laatste editie voor de pandemie.

Met de Shift Mobility-hal bood de IFA ook ruimte aan exposanten met electrische voertuigen.

Niet iedereen heeft last van corona

Toch zijn er ook productgroepen binnen de consumentenelektronica die de coronajaren anders hebben beleefd. Bijvoorbeeld witgoedfabrikanten. Deze fabrikanten leken zich nergens zorgen om te maken, met grote stands en meer hallen met huishoudelijke apparaten dan voorgaande edities.

De witgoedfabrikanten lieten bescheiden innovaties zien. Bijvoorbeeld Haier, die automatische was(verzachter)dosering opvoert met de mogelijkheid om de wasmiddelen automatisch te laten bestellen als de wasmachine deze heeft opgemaakt. Het waren echter vooral koppelmogelijkheden met smart home-toepassingen en veel energiebesparende vernieuwingen die voor wasmachines waren weggelegd.

Energie-onzekerheid

En met energie kan meteen een bruggetje geslagen worden. Corona is niet de enige factor die onzekerheid met zich meebrengt die merkbaar was op de beursvloer. Zo is er de energiecrisis en hoge inflatie die zowel koopkracht van consumenten en productie beïnvloedt. De nasleep van het chiptekort was ook nog merkbaar. Hoewel de productie weer langzaam op niveau begint te komen, is de verkrijgbaarheid van sommige chips nog steeds problematisch.

Toch bleek energie ook een haakje om producten aan te prijzen. Energiebesparing was niet alleen weggelegd voor het eerder genoemde witgoed en naast het besparen van energie is het opslaan van energie ook een opkomende trend. Met grote accu’s voor onderweg, op vakantie bijvoorbeeld, of om je zelf-opgewekte energie thuis op te kunnen slaan zodat je minder afhankelijk bent van prijzige energieleveranciers.

In het verlengde daarvan was duurzaamheid een thema. Geen product kwam voorbij zonder de nodige greenwashing: van gerecycled plastic van vissernetten tot afgekochte CO²-compensatie.

Innovatie

Gelukkig is de IFA geen nieuwe huishoudbeurs geworden. Voor innoverende producten blijft de IFA echter nog altijd vertrouwd terrein. Vooral als het aankomt op beeldtechnologie. Net als witgoed heeft de tv-markt geen moeilijke jaren achter de rug, waardoor televisies alomvertegenwoordigd zijn. Beeldkwaliteit lijkt de sleutel: van microledtechnologie tot de nieuwste HDR-standaarden.

Ook andere beeldschermen waren vernieuwend. Zo liet LG een monitor zien buigbaar is. Hierdoor kun je kiezen voor een curved-display of een plat scherm wanneer je dat zelf verkiest. Asus maakte van de beurs gebruik om de Zenbook Fold Oled te presenteren. Deze peperdure laptop heeft een vouwbaar scherm en een magnetisch toetsenbord. Zo heb je een megagrote tablet en laptop in één.

De LG Oled Flex is een curved display die je mechanisch recht kunt vouwen.
Hetzelfde scherm, maar dan recht.

Nieuw op de beursvloer is ook de Shift Mobility-hal, waar IFA de ruimte biedt aan nieuwe mobiliteitsvernieuwing. Deze hal was vooral besteed aan elektrische stepjes, die in Nederland nog maar mondjesmaat de weg op mogen. Op het gebied van mobiliteit moet IFA nog een naam voor zichzelf maken. Het grootste deel van de hal bleek gereserveerd als circuit voor stepjes, in plaats van kraampjes van fabrikanten. Het was tekenend voor de IFA 2022. De beursvloer is klaar voor een nieuwe toekomst. De markt houdt een pas op de plaats.

▼ Volgende artikel
Hoe vaak moet je een wasbaar dekbed wassen?
© ID.nl
Huis

Hoe vaak moet je een wasbaar dekbed wassen?

Een wasbaar dekbed klinkt ideaal: nooit meer worstelen met een overtrek, gewoon alles in één keer in de wasmachine. Maar hoe vaak moet dat eigenlijk gebeuren? Elke week, of is dat overdreven? Het antwoord hangt af van een aantal factoren. In dit artikel lees je er meer over.

Lees ook: Wasbaar dekbed: handig of juist niet?

Bij een traditioneel dekbed vangt de losse hoes het meeste zweet en andere viezigheid op, maar bij een wasbaar dekbed vormt de buitenlaag (de tijk) samen met de vulling één geheel. Daardoor kan vuil dat normaal in de overtrek blijft sneller in het dekbed zelf trekken, wat regelmatig wassen extra belangrijk maakt.

Tegelijk is dat precies waarom zo’n dekbed in de praktijk vaak juist hygiënischer is: je doet telkens het hele dekbed, inclusief vulling, in de was. Heb je een traditioneel dekbed met een aparte hoes, dan was je die dekbedhoes waarschijnlijk eens per week of twee weken. Het dekbed zelf was je waarschijnlijk een stuk minder vaak. Dus per saldo is een dekbed zonder overtrek dus hygiënischer. Mits je het dus regelmatig wast…

Hoe vaak is regelmatig wassen?

Voor de meeste mensen volstaat het om dit dekbed eens in de één à twee weken in de wasmachine te stoppen. Slaap je in je eentje en zweet je weinig, dan kun je die twee weken aanhouden. Heb je het snel warm, deel je het bed met iemand (of een huisdier) of heb je last van allergieën, dan is wekelijks wassen beter. Zo blijft niet alleen de buitenkant schoon, maar ook de binnenkant van het dekbed.

Het is wel belangrijk dat je dat wassen op de juiste manier doet. Wasbare dekbedden kunnen best wat hebben, maar te veel draaien in de trommel kan de vezels beschadigen. Gebruik daarom een mild vloeibaar wasmiddel en sla de wasverzachter over. Zorg ook dat het dekbed genoeg ruimte heeft in de machine. Wanneer je echt moet proppen om hem erin te krijgen, schuurt de stof tegen de trommelwand en slijt het sneller.

©ID.nl

Wanneer moet je een dekbed zonder losse hoes vaker wassen?

Soms is een extra wasbeurt nodig. Ben je ziek geweest of heb je koorts gehad? Na ziekte of koorts is het verstandig het dekbed meteen te wassen op minimaal 40 graden. Kijk op het etiket om te zien of je misschien zelfs op 60 graden kunt wassen. Eet je weleens in bed en mors je koffie, thee of iets anders? Of heb je een bloedneus of een wondje? Ook dan is een extra wasbeurt geen overbodige luxe. Tot slot is het voor jezelf prettig om het dekbed in de zomer echt minimaal 1x per week te wassen. Je zweet dan nu eenmaal meer, en de nachten kunnen broeierig zijn.

Waarom je beter geen wasverzachter kunt gebruiken

De vulling van de meeste moderne wasbare dekbedden bestaat uit gesiliconiseerde holle vezels. Deze vezels hebben van nature een gladde siliconenlaag waardoor ze soepel langs elkaar heen glijden. Dit zorgt voor de luchtigheid van het dekbed. Wasverzachter brengt een wasachtig, vettig laagje aan op deze vezels. In plaats van dat de vezels langs elkaar glijden, worden ze juist een beetje plakkerig. Zodra de vezels aan elkaar kleven, verdwijnt de lucht tussen de vezels en daarmee ook de veerkracht en de warmte-isolatie van het dekbed. Het voelt dus klonterig aan. Ook verstopt de vette laag van de wasverzachter de holle ruimtes in en tussen de vezels. Hierdoor kan het dekbed minder goed vocht en warmte reguleren. Je dekbed ademt daardoor minder goed.

Wasbaar dekbed drogen

Wil je een traditioneel dekbed drogen, dan duurt dat vaak uren. Maar omdat de vulling van wasbare dekbedden bestaat uit synthetische holle vezels, is de droogtijd een stuk korter. Kijk wel goed op het wasetiket hoe heet de droger mag staan; je kunt een iets langer programma kiezen op een lagere temperatuur dan een superkort programma dat eigenlijk te heet staat. Dat is voor een synthetische vulling niet goed.

Wasbaar dekbed? 1x per week of twee weken in de was!

Zoals je ziet valt het onderhoud eigenlijk reuze mee. Door een wasbaar dekbed wekelijks of om de week te wassen en goed te laten drogen, blijft je bed schoon en fris. Vaker is alleen in een enkel uitzonderingsgeval nodig. Al met al is het dus niet zo veel werk als je misschien denkt!

▼ Volgende artikel
Clair Obscur: Expedition 33-makers geridderd in Frankrijk
Huis

Clair Obscur: Expedition 33-makers geridderd in Frankrijk

De werknemers van Sandfall Interactive, de ontwikkelaar van de vorig jaar uitgekomen game Clair Obscur: Expedition 33, zijn geridderd in Frankrijk.

De 28 Franse ontwikkelaars hebben afgelopen week de hoogst mogelijk culturele onderscheiding in Frankrijk ontvangen. Het gaat om de Orde van Kunst en Letteren. Dit vanwege hun werk aan Clair Obscur: Expedition 33.

De Franse minister van Cultuur, Rachida Dati, ridderde de werknemers. In Frankrijk worden elk jaar maximaal tweehonderd mensen geridderd voor de Orde van Kunst en Letteren. Mensen die geridderd worden moeten een significante bijdrage hebben geleverd aan de verrijking van de culturele erfgoed van het land. Eerdere mensen uit de game-industrie die ook zijn geridderd in Frankrijk, zijn Rayman-bedenker Michel Ancel en Mario-bedenker Shigeru Miyamoto.

Over Clair Obscur: Expedition 33

Clair Obscur: Expedition 33 kwam afgelopen voorjaar uit voor PlayStation 5, Xbox Series-consoles en pc. De game van Sandfall Interactive combineert traditionele turn-based rpg-gameplay met een flitsende, moderne presentatie.

In de game leeft de mensheid in een maatschappij waarin een entiteit genaamd de Paintress elk jaar de wereld opnieuw schildert. Daarbij plaatst ze een vervloekt cijfer, waardoor iedereen die de leeftijd heeft gelijk aan dat cijfer verdwijnt. In de game is het de beurt aan drieëndertigjarigen, maar een team geleid door Gustave probeert dit tegen te gaan.

Clair Obscur: Expedition 33 bleek een groot succes: het spel werd miljoenen keren verkocht en won de award voor game van het jaar tijdens The Game Awards eind vorig jaar. Dat is des te indrukwekkender wetende dat het om de debuutgame van Sandfall Interactive gaat.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.