ID.nl logo
Onzekerheid overheerst op IFA 2022
Huis

Onzekerheid overheerst op IFA 2022

Als het aankomt op consumentenelektronica is de jaarlijkse IFA-beurs in Berlijn de plek om te zien wat fabrikanten in petto hebben voor de Europese markt. Van witgoed tot smartphones, allerlei producten doen de ronde. De beursvloer liet echter vooral zien dat er onzekere tijden voor ons liggen.

Eindelijk kon de IFA 2022 weer zoals vertrouwd plaatsvinden, nadat twee coronajaren roet in het eten gooide. De pandemie was echter nog overal zichtbaar, zowel direct als indirect. Nog altijd zijn mondkapjes overal zichtbaar, omdat Duitse regels ze nog steeds op sommige plekken verplicht. Maar ook indirect, zo waren veel Chinese (wholesale-)fabrikanten niet aanwezig. Dat zou ook een gevolg kunnen zijn van de pandemie, aangezien veel regio’s in China nog altijd te maken hebben met lockdowns en strenge regels rondom isolatie.

Maar ook andere fabrikanten waren huiverig. Zo was Sony vanwege de pandemie afwezig, terwijl die normaalgesproken flink uitpakken op de beursvloer. Ook andere fabrikanten lieten verstek gaan of hadden een kleinere stand en minder aankondigingen dat voorgaande jaren. Veel beurshallen op het IFA-beursterrein waren niet in gebruik, of ruimer opgezet dan IFA 2019; de laatste editie voor de pandemie.

Met de Shift Mobility-hal bood de IFA ook ruimte aan exposanten met electrische voertuigen.

Niet iedereen heeft last van corona

Toch zijn er ook productgroepen binnen de consumentenelektronica die de coronajaren anders hebben beleefd. Bijvoorbeeld witgoedfabrikanten. Deze fabrikanten leken zich nergens zorgen om te maken, met grote stands en meer hallen met huishoudelijke apparaten dan voorgaande edities.

De witgoedfabrikanten lieten bescheiden innovaties zien. Bijvoorbeeld Haier, die automatische was(verzachter)dosering opvoert met de mogelijkheid om de wasmiddelen automatisch te laten bestellen als de wasmachine deze heeft opgemaakt. Het waren echter vooral koppelmogelijkheden met smart home-toepassingen en veel energiebesparende vernieuwingen die voor wasmachines waren weggelegd.

Energie-onzekerheid

En met energie kan meteen een bruggetje geslagen worden. Corona is niet de enige factor die onzekerheid met zich meebrengt die merkbaar was op de beursvloer. Zo is er de energiecrisis en hoge inflatie die zowel koopkracht van consumenten en productie beïnvloedt. De nasleep van het chiptekort was ook nog merkbaar. Hoewel de productie weer langzaam op niveau begint te komen, is de verkrijgbaarheid van sommige chips nog steeds problematisch.

Toch bleek energie ook een haakje om producten aan te prijzen. Energiebesparing was niet alleen weggelegd voor het eerder genoemde witgoed en naast het besparen van energie is het opslaan van energie ook een opkomende trend. Met grote accu’s voor onderweg, op vakantie bijvoorbeeld, of om je zelf-opgewekte energie thuis op te kunnen slaan zodat je minder afhankelijk bent van prijzige energieleveranciers.

In het verlengde daarvan was duurzaamheid een thema. Geen product kwam voorbij zonder de nodige greenwashing: van gerecycled plastic van vissernetten tot afgekochte CO²-compensatie.

Innovatie

Gelukkig is de IFA geen nieuwe huishoudbeurs geworden. Voor innoverende producten blijft de IFA echter nog altijd vertrouwd terrein. Vooral als het aankomt op beeldtechnologie. Net als witgoed heeft de tv-markt geen moeilijke jaren achter de rug, waardoor televisies alomvertegenwoordigd zijn. Beeldkwaliteit lijkt de sleutel: van microledtechnologie tot de nieuwste HDR-standaarden.

Ook andere beeldschermen waren vernieuwend. Zo liet LG een monitor zien buigbaar is. Hierdoor kun je kiezen voor een curved-display of een plat scherm wanneer je dat zelf verkiest. Asus maakte van de beurs gebruik om de Zenbook Fold Oled te presenteren. Deze peperdure laptop heeft een vouwbaar scherm en een magnetisch toetsenbord. Zo heb je een megagrote tablet en laptop in één.

De LG Oled Flex is een curved display die je mechanisch recht kunt vouwen.
Hetzelfde scherm, maar dan recht.

Nieuw op de beursvloer is ook de Shift Mobility-hal, waar IFA de ruimte biedt aan nieuwe mobiliteitsvernieuwing. Deze hal was vooral besteed aan elektrische stepjes, die in Nederland nog maar mondjesmaat de weg op mogen. Op het gebied van mobiliteit moet IFA nog een naam voor zichzelf maken. Het grootste deel van de hal bleek gereserveerd als circuit voor stepjes, in plaats van kraampjes van fabrikanten. Het was tekenend voor de IFA 2022. De beursvloer is klaar voor een nieuwe toekomst. De markt houdt een pas op de plaats.

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube