ID.nl logo
Zekerheid & gemak

IFA 2015: Wat mogen we verwachten?

Europa's grootste technologiebeurs IFA staat weer om de hoek, en ook dit jaar loopt PCM er rond om de nieuwste gadgets en innovaties te behandelen. Er zijn dit jaar verdacht weinig concrete aankondigingen, maar we kunnen toch best voorspellen wat voor moois we te zien krijgen. Wat kunnen we verwachten tijdens IFA 2015?

Nieuwe 4K-tv's

De opkomst van 4K-televisie is al jaren een interessant en opkomend onderwerp, en ook tijdens IFA gaan we er waarschijnlijk genoeg van zien.

Onder andere LG komt met wat nieuws, want het bedrijf geeft er een belangrijke keynote waarin het hoogstwaarschijnlijk met een nieuw topmodel komt. LG investeert de laatste jaren vooral in OLED-tv's, dus grote kans dat de nieuwe modellen ook die resolutie hebben. Daarnaast heeft de fabrikant aangegeven dat het met een HDR-televisie komt waarmee high dynamic range kan worden weergegeven. We zijn benieuwd...

Ook de gevestigde namen zijn aanwezig: Panasonic, Philips, Toshiba, Samsung... Er is weinig bekend over concrete producten van die fabrikanten, maar het wordt wel interessant om te zien wat de prijzen van de nieuwe televisies gaat worden. 4K is op dit moment nog erg duur om te kopen, maar door goedkopere technologie worden ook de tv's waarschijnlijk goedkoper.
 

Hardware met Windows 10

Microsoft is weliswaar aanwezig op IFA, maar het bedrijf gaat niets speciaals doen met Windows 10. Dat bewaart Redmond voor een speciaal eigen evenement in oktober, waar we waarschijnlijk meer details krijgen over Windows 10 voor mobiele telefoons.

Dat wil niet zeggen dat er niets over Windows 10 bekend wordt gemaakt - we moeten het alleen van andere fabrikanten hebben. Hoogstwaarschijnlijk komt Acer met een nieuwe lijn laptops die met Windows 10 zijn uitgerust, en er bestaat een kans dat we zelfs Acer-telefoons zien die straks het besturingssysteem krijgen.

Hoewel alle telefoons met Windows Phone 8.1 een gratis upgrade krijgen naar Windows 10, zijn er ongetwijfeld fabrikanten die speciaal voor het nieuwe besturingssysteem aan de gang gaan. Je kunt daarbij denken aan telefoons met een speciale knop voor slimme assistent Cortana, of die gebruik maken van een extra camera voor de inlogfuncties van Windows Hello.

Meer smartwatches

Hoewel het met de populariteit van smartwatches nog wat tegenvalt, lijken fabrikanten nog steeds het volste vertrouwen te hebben in de slimme polshorloges. Er worden tijdens IFA behoorlijk wat nieuwe smartwatches gepresenteerd.

Eén daarvan is de Gear S2 van Samsung, de opvolger van de gecompliceerde Gear S. Daarvan zijn al wel de specificaties bekend vanuit de SDK, maar bij een smartwatch willen we toch vooral ook het uiterlijk zien, nietwaar?

Het is niet bekend of Sony met een nieuwe SmartWatch 3 komt, hoewel het bedrijf tijdens de vorige IFA's (in 2013 en 2014) nog de voorgangers presenteerde. Mogelijk vallen de verkoopresultaten van de stiekem best saaie smartwatch toch tegen, maar we gaan zien wat de Japanse fabrikant heeft gemaakt.

Er is ook nog niets bekend over een opvolger van de Moto 360 van Motorola. Die werd vorig jaar gepresenteerd en hoewel het apparaat niet perfect was, was het wel de eerste smartwatch die we graag zouden willen dragen.

Eindelijk Ultra HD Blu-ray

Het is niet de eerste keer dat het wordt geopperd, maar wellicht zien we dit jaar de eerste Ultra HD Blu-ray-spelers. Het is op dit moment nog niet mogelijk om fysieke dragers van 4K-video's te maken, maar daar moet binnenkort wel verandering in komen. In deze tijd, waarin films en series steeds vaker in 4K worden uitgezonden, is het goed om ook een fysieke schijf te kunnen gebruiken.

Panasonic zou de eerste zijn die met een speler komt die 4K-blurays kan afspelen. Het bedrijf liet tijdens de CES van dit jaar al een prototype zien van zo'n speler, en heeft bevestigd dat er 'in september' een speler wordt uitgebracht.

Het is nog niet duidelijk of andere fabrikanten ook met een Ultra HD Blu-ray-speler komen. Onder andere Pioneer, Sony en Samsung zouden zo'n speler kunnen maken, dus daar gaan we zeker naar kijken.

Controllers voor virtual reality

Vorig jaar stond de IFA voor een groot deel in het teken van virtual reality. Razer presenteerde de OSVR met Leap Motion-controllers, Oculus liet een de nieuwe Crescent Bay-versie van zijn bril zien, maar wat vooral interessant was waren de vele, vooral Chinese, goedkope headsets. Die werken samen met je telefoon waardoor je die als scherm kunt gebruiken, en we kunnen ook nu verwachten dat er een hoop headsets aankomen die gebaseerd zijn op de originele Google Cardboard - maar dan steviger en professioneler.

Interessant is ook om te zien hoe virtual reality nu eindelijk bediend moet worden. Sinds de opkomst van VR zijn controllers altijd het struikelpunt geweest, waar tientallen fabrikanten hun eigen visie op toonden - maar waar niemand nog een echt antwoord op heeft. Razer probeert het met bewegingscontrollers als de Leap Motion, Oculus met een eigen controller, en Samsung pleit nog steeds voor de klassieke controller. Krijgen we tijdens IFA 2015 eindelijk een goede oplossing te zien die voor iedereen geschikt is?

Hoewel er niets definitief bekend is, zijn er ongetwijfeld veel fabrikanten die iets nieuws proberen. We gaan op zoek naar het antwoord!

Iets concreter: Misschien krijgen we een nieuwe versie van Samsungs Gear VR te zien. Hoewel de bril zelf heel goed werkt, kun je die slechts gebruiken met 2 telefoons: De Galaxy Note 4 en de Galaxy S6. We zouden toch graag een bril zien die ook met wat oudere modellen werkt, want niet iedereen heeft nu al de behoefte te upgraden naar een nieuwe telefoon.

Van Oculus hoeven we niets te verwachten - dat bedrijf werkt nog steeds aan de lancering in 2016. Dan komt de definitieve versie van de Rift uit voor consumenten, al zouden we wel graag willen weten wat die precies gaat kosten. De belangrijkste mogelijke onthulling van Oculus is dan ook de prijs - en misschien wat toffe nieuwe tech-demo's.

We zijn ook erg benieuwd naar de HTC Vive, maar daarvan hoeven we geen spannende nieuwe ontwikkelingen van te verwachten. Wel mogen we hands-on met het apparaat, dus kunnen we kijken of er iets veranderd is ten opzichte van CES en IFA 2014.

▼ Volgende artikel
Waar voor je geld: 5 betaalbare all-in-one-printers met scanfunctie
© MG | ID.nl
Huis

Waar voor je geld: 5 betaalbare all-in-one-printers met scanfunctie

Heb je een kantoorbaan en werk je ook veel thuis? Dan loop je vast wel eens tegen het probleem aan dat je een document wil afdrukken of iets belangrijks moet inscannen of kopiëren, maar dat je dan weer moet wachten tot je op kantoor bent. Waarom niet gewoon thuis alles doen? Met een betaalbare all-in-one-printer met scanfunctie doe je alles vanuit je eigen werkkamer. Handig voor iedereen in huis.

Canon PIXMA TS3750i

Met de Canon PIXMA TS3750i haal je een inkjet all-in-one-printer in huis die printen, kopiëren en scannen combineert in één apparaat. Het is een kleureninkjet met een maximale printresolutie van 4800 x 1200 dpi en A4 als grootste papierformaat. Je legt papier in één papierlade met een capaciteit van 90 vellen, waarbij de invoer handmatig gebeurt. De printer ondersteunt standaard A4-papier en print zwart tot ongeveer 7 ipm en kleur tot 4 ipm. De scanner is een flatbed-type zonder automatische documentinvoer; je legt dus losse pagina’s op de glasplaat en scant enkelzijdig.

De verbinding met je netwerk verloopt via wifi, waardoor je via een laptop maar ook een tablet of telefoon kunt printen. De printer werkt uiteraard goed met Windows- en macOS-systemen en hij is compatibel met mobiele besturingssystemen als iOS en Android.

De TS3750i gebruikt twee cartridges (zwart en kleur) maar vier inkten, waarbij de kleuren in één gecombineerde kleurcartridge zitten.

HP DeskJet 2921

De HP DeskJet 2921 is een thermische inkjet-all-in-one die speciaal bedoeld is voor thuisgebruik. Je hebt één apparaat dat kan printen, kopiëren en scannen; de scanner is een flatbedscanner zonder automatische documentinvoer. De printtechniek gebruikt twee cartridges: een zwarte en een driekleurencartridge. De kleurfunctie is beschikbaar voor zowel printen als kopiëren. De papierlade biedt ruimte aan 60 vellen normaal papier en ondersteunt DL-enveloppen.

Als draadloze all-in-one-printer kan deze DeskJet via wifi op je netwerk worden aangesloten, maar het is ook mogelijk om de printer via een usb-kabel rechtstreeks met een computer aan te verbinden. De printsnelheid bij dit model is rond de 7 pagina's in zwart en 5,5 pagina's per minuut in kleur. Automatisch dubbelzijdig afdrukken wordt niet ondersteund.

Epson Expression Home XP-2200

Bij de Epson Expression Home XP-2200 draait het om een compacte kleureninkjet waarmee je zowel kunt printen als scannen en kopiëren. De printer werkt met vier afzonderlijke inkten en heeft een maximale printresolutie van 4800 x 1200 dpi. De maximale papiermaat is A4 en de papierlade kan 50 vellen bevatten. Printen gebeurt via een handmatige papierinvoer, zonder extra lade.

De XP-2200 heeft een flatbed-scanner zonder automatische documentinvoer; dubbelzijdig scannen wordt niet automatisch ondersteund. Op printsnelheid scoort dit model tot 27 pagina’s per minuut in zwart en tot 15 pagina’s per minuut in kleur in de snelste modus. Verbinden gaat via usb of draadloos via wifi. Via een fysieke WPS-knop maak je eenvoudig verbinding.

Epson Expression Home XP-3200

De Epson Expression Home XP-3200 is een all-in-one-printer met iets meer mogelijkheden aan de bedieningskant. De inkjet is voorzien van een 1,44-inch lcd-scherm en kan dubbelzijdig printen. De maximale afdrukresolutie is 5760 x 1440 dpi. Het apparaat ondersteunt diverse papierformaten tot en met A4 en ook verschillende envelop- en fotopapierformaten accepteert de printer.

De geïntegreerde flatbed-scanner haalt een optische scanresolutie van 1200 x 2400 dpi, met 48-bit kleurdiepte bij de invoer en 24-bit bij de uitvoer. De XP-3200 gebruikt vier losse cartridges en heeft een papierlade voor standaard papier; randloos printen behoort ook tot de mogelijkheden. De printsnelheid ligt rond de 10 pagina’s per minuut in zwart en 5 in kleur. Voor verbinding met je netwerk is wifi aanwezig, plus usb voor directe koppeling. Apple AirPrint wordt ondersteund.

HP Smart Tank 5108 - Multifunctionele printer

De HP Smart Tank 5108 is een inkjet all-in-one met navulbare inkttanks in plaats van losse cartridges. De printer kan scannen en kopiëren. De papierlade heeft volgens de gegevens plaats voor 100 vellen en ondersteunt verschillende formaten, met een formaatbereik tot ongeveer 215,9 x 355,6 mm.

Bij de printspecificaties wordt een snelheid van ongeveer 12 pagina’s per minuut in zwart en 5 in kleur genoemd en automatisch dubbelzijdig afdrukken is eveneens mogelijk. De scanner is een flatbedscanner en ondersteunt enkelzijdige scans; automatische documentinvoer en automatisch dubbelzijdig scannen zijn niet aanwezig. De verbinding met netwerk gaat via wifi en je kunt de printer direct via usb aansluiten.

▼ Volgende artikel
PlayStation State of Play: hier kijk je vanavond om 23:00 uur
Huis

PlayStation State of Play: hier kijk je vanavond om 23:00 uur

Sony PlayStation zendt aanstaande donderdagavond om 23:00 uur Nederlandse tijd een nieuwe State of Play-livestream uit. Martin, Simon en Jacco kijken live met je mee!

Er gingen al geruchten over de komst van de State of Play, en die blijken nu dus te kloppen. Nate the Hate, de insider die wel vaker de komst van aan games gerelateerde presentaties op voorhand lekt, claimde dat onlangs namelijk al.

Op PlayStation Blog schrijft Sony dat de presentatie meer dan zestig minuten beslaat en "nieuws, gameplay-updates en aankondigingen van gamestudio's verspreid over de wereld" bevat voor aankomende PlayStation 5-games. Daarbij zullen er zowel games van PlayStation Studios zelf als andere bedrijven de revue passeren.

Zoals gezegd wordt de State of Play op donderdag 12 februari om 23:00 uur Nederlandse tijd uitgezonden, en zal deze te zien zijn via YouTube en Twitch. De presentatie zal ook hieronder te zien zijn zodra hij begint. Uiteraard streamen we de presentatie ook op Twitch, YouTube en TikTok!

Over de precieze inhoud van de State of Play-presentatie is nog niets bekend. Wel is het opvallend dat de presentatie meer dan een uur duurt, wat het een van de langste State of Play-presentaties tot dusver maakt.

Watch on YouTube

Wat is er te zien in de nieuwe State of Play?

Sony brengt dit jaar in ieder geval Saros, Marathon en Marvel's Wolverine uit, maar van die laatste is inmiddels bevestigd dat de game in de lente van dit jaar een update krijgt.

Verder werd vorige week een nieuwe Horizon-game met een focus op multiplayergameplay aangekondigd, genaamd Horizon Hunters Gathering. We weten ook dat The Last of Us-ontwikkelaar Naughty Dog aan hun nieuwe game Intergalactic: The Heretic Prophet werkt, en volgens geruchten wordt er bij PlayStation Studios ook een nieuwe God of War-game ontwikkeld met metroidvania-elementen.

Andere titels die vermoedelijk voorbijkomen zijn: Resident Evil Requiem, Helldivers 2, Marvel Tokon: Fighting Souls, Ace Combat 8, Marathon en Phantom Blade Zero.

Kunnen we dan helemaal geen verrassingen verwachten? Volgens geruchten werkt Sony Santa Monica al een tijdje aan een tweedimensionale God of War-game met Kratos' broer Deimos in de hoofdrol, en vermoed wordt dat deze eindelijk wordt aangekondigd. Sowieso zijn er veel God of War-geruchten: ook zou er gewerkt worden aan een heruitgave van de eerste drie delen en spin-off met personages Atreus in de hoofrol.