ID.nl logo
Dit kun je met de Freeform-app van Apple
Huis

Dit kun je met de Freeform-app van Apple

Apple heeft afgelopen maand de app Freeform uitgebracht voor alle nieuwe versies van iOS, iPadOS en macOS. Het kan zijn dat je deze app ineens op jouw apparaat ziet verschijnen. Wat kun je met de app? Wij leggen het uit.

Wat kun je in dit artikel verwachten?

  • Hoe je Freeform op je Apple-apparaat krijgt
  • Welke mogelijkheden de app biedt
  • Hoe je samen met anderen aan projecten kunt werken

Verder lezen? Zo verberg je foto’s op je iPhone

Apple heeft in de afgelopen jaren veel tools gelanceerd om je productiviteit te verbeteren. In iOS 14 kregen de widgets een update, in iOS 15 konden we aan de slag met Focus en nu, in iOS 16, is er Freeform. Deze nieuwe app geeft je groot canvas waar je al je schetsen, aantekeningen en afspraken op kwijt kunt. Doordat je het canvas met andere iPad-, iPhone- of Mac-gebruikers kunt delen, is Freeform een ideale app voor bijvoorbeeld brainstormsessies. De app werkt fijner op een iPad of Mac vanwege het grotere scherm.

Freeform downloaden

Om Freeform te gebruiken, moet je je apparaat bijwerken naar de laatste versie van het besturingssysteem. Voor je Mac is dat macOS 13.1 en voor je iPad en iPhone is dat versie 16.2 van iPadOS en iOS. Ga in de Instellingen-app naar Algemeen en vervolgens naar Software-update om het besturingssysteem bij te werken naar de laatste versie. Na installatie, zul je Freeform automatisch op je apparaat zien staan.

Update je apparaat naar de nieuwste software-versie.

Zo werkt Freeform

Als je Freeform opent, zie je een witte pagina. Dit is het blanco canvas van oneindige omvang, waarop je al je creaties kwijt kunt. Het is het digitale equivalent van een whiteboard. In het menubalkje onderaan vind je opties om tekst in te voeren en plaatjes, diagrammen of notities toe te voegen. Volgens Apple vind je in de Freeform-bibliotheek meer dan 700 vormen van allerlei gangbare voorwerpen en activiteiten. Door je vinger ingedrukt te houden op plaatjes of notities kun je ze slepen over het whiteboard. Door middel van hulplijnen en rasters kun je alle elementen netjes op één lijn krijgen om je canvas zo overzichtelijk mogelijk te houden.

Verder plak je via de rechterknop in de menubalk linkjes naar websites of video’s op het digitale whiteboard, die automatisch afspelen in de Safari- of YouTube-app als je er twee keer op tikt. Je kunt op ieder moment inzoomen om een specifiek deel van je whiteboard te bekijken of juist uitzoomen om een overzicht te krijgen van het gehele canvas. Heb je een Apple Pencil, dan kun je daarmee nog makkelijker aantekeningen maken. Met de camera van iPhone of iPad kun je bovendien rechtstreeks een foto of scan op het bord plaatsen. Je kunt het canvas dus helemaal naar eigen inzicht ‘bekladden’.

De mogelijkheden om content toe te voegen aan Freeform zijn eindeloos.

Samenwerken

De app biedt meer mogelijkheden dan alleen een blank canvas voorschotelen. Zo nodig je gemakkelijke vrienden of familie uit om samen aan een project te werken. Dit doe je door je vinger ingedrukt te houden op het project en te kiezen voor Deel. Je moet in de Instellingen-app dan wel eerst iCloud voor Freeform inschakelen. Vervolgens kun je de link naar je whiteboard delen met anderen en kun je bovendien aangeven dat alleen mensen met een uitnodiging het canvas mogen bewerken. Er is ook een optie dat anderen het document alleen mogen bekijken.

Je kunt een project ook verslepen naar een groepsapp in de Berichten-app. Alle deelnemers aan het groepsgesprek worden dan automatisch uitgenodigd voor het bord en kunnen er meteen aan meewerken. Als iemand een wijziging aanbrengt, verschijnt daar in de berichtenreeks een melding van. Volgens Apple kunnen er tot honderd gebruikers aan hetzelfde bord werken. Mis je toch wat interactie? Dan kun je ook FaceTime gebruiken, terwijl je samen aan Freeform werkt.

Lees ook: Handleiding: aan de slag met FaceTime.

Samen aan een project werken met Facetime aan? Dat kan in Freeform.

Heb je meerdere mensen toegevoegd aan je project en wil je zien waar iemand anders aan werkt, dan tik je in het overzicht met deelnemende personen op een naam. Je zoomt dan meteen in op het deel dat door de ander op dat moment bewerkt wordt. Het design van de app is zoals je van Apple gewend bent: strak en kaal, met alleen functies die je écht nodig hebt. Door de koppeling met iCloud worden je projecten op meerdere apparaten gesynchroniseerd.

Niet voor Android

Wil je een brainstormsessie delen of houden met iemand die geen Apple-apparaat of iCloud-account heeft, dan gaat dat helaas niet. De software is er alleen voor Apple-producten. De beste optie is dan om het canvas op te slaan als pdf-bestand en dit te delen. Dit doe je door boven het canvas op het icoontje met de drie puntjes te tikken en vervolgens te kiezen voor Exporteer als pdf. Je kunt het pdf-bestand direct versturen via bijvoorbeeld WhatsApp of e-mail of je kunt het opslaan in de Bestanden-app.

Freeform verwijderen

Hoewel de nieuwe app standaard op alle apparaten van Apple te vinden is, kun je Freeform wel gewoon van je telefoon, tablet of Mac verwijderen. Dit werkt net als het verwijderen van andere standaardapps op de iPhone en iPad door je vinger ingedrukt te houden op de app en te kiezen voor Verwijder app.

Wil je liever aan de slag op digitaal papier in plaats van je Apple-apparaat? Zo kun je schrijven en tekenen op digitaal papier.

▼ Volgende artikel
Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis
© Philips
Huis

Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis

Thuis koffie van restaurantkwaliteit? De Philips Café Aromis 8000-serie belooft het. In deze review lees je of deze volautomaat de hype waarmaakt. Van perfect melkschuim tot minimaal onderhoud: ontdek waarom dit apparaat je lokale barista overbodig maakt, zelfs met gewone supermarktbonen!

Fantastisch
Conclusie

Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Plus- en minpunten
  • Barista-melkschuim zonder slangetjes
  • Haalt goud uit supermarktbonen
  • Stil in gebruik
  • Einde aan discussies dankzij gebruikersprofielen
  • Foolproof bediening: iedereen kan nu topkoffie zetten
  • Vakje voor gemalen koffie is wat knullig
  • Geen actieve kopjeswarmer
  • Plastic lekbak voelt goedkoop aan

Je kent het vast: je zit in je favoriete koffietentje, neemt een eerste slok van de cappuccino die je hebt besteld en valt even stil. De temperatuur, het mondgevoel, die volle smaak… alles lijkt te kloppen. En dan denk je aan de koffie thuis. Die is prima, of in elk geval best oké. Maar daar blijft het dan ook bij.

Dat dacht ik tenminste. Tot ik de Philips Café Aromis 8000-serie op mijn aanrecht installeerde en mijn keuken stante pede in een soort hippe koffiebar veranderde. De installatie van deze fraaie machine behelst niet meer dan een stekker in het stopcontact, water in het reservoir en een dosis verse koffiebonen bovenin. That’s it. Daarna kan het feest beginnen.

Hoewel de term 'restaurantkwaliteit' vaak niet meer dan een loze marketingkreet is, maakt dit apparaat dat woord opeens bizar concreet. Dat zit 'm in heel basale dingen: de koffie is direct op de juiste temperatuur (niet dat lauwe net-niet) en de smaak is vol en romig, zonder die nare bittere nasmaak. Dit apparaat lijkt bovendien precies te snappen wat jij wil; zonder dat je zelf als een bezetene aan de knoppen hoeft te draaien, staat er binnen de kortste keren een meer dan fatsoenlijke kop koffie voor je neus. Wat een topding!

©Philips

Bonen vs cups: fight!

Voor wie nog twijfelt om de overstap te maken van cups naar bonen: doe het. Het verschil is niet subtiel, het is een aardverschuiving. Waar capsules vaak toch een beetje vlak smaken, proef je hier ineens nuances die je eerder miste. Het apparaat oogt misschien intimiderend professioneel, maar de bediening is uiteindelijk net zo simpel als je gewend bent van je good old Nespresso.

Duurdoenerij niet nodig

Erg prettig is het feit dat de machine enorm vergevingsgezind is. Hippe koffiesnobs vertellen je doorgaans dat je zonder exclusieve bonen van 30 euro per kilo nergens bent. Onzin, blijkt nu. Zelfs met een zak supermarktbonen en een pak volle melk (lang houdbaar werkt het best!) tovert dit ding een resultaat tevoorschijn waar je u tegen zegt. Hij weet echt het maximale uit elke boon te persen. Luxe zonder dat je boodschappenlijstje ingewikkeld of overdreven duur wordt, ik hou ervan.

En dan de melk. Vaak is dat thuis niet meer dan een zielig laagje luchtbelletjes dat na tien seconden als sneeuw voor de zon verdwijnt. Hier niet. Dit schuim is stevig, rijk en blijft dapper overeind staan. M'n ochtendcappuccino heb ik dan ook spontaan heilig verklaard, maar de echte verrassing is wat mij betreft de optie 'Melange'. Die is gloeiend heet, heeft de ideale verhouding tussen melk en koffie (puristen verklaren me voor gek) en maakt me elke keer weer instant gelukkig. Ik was aanvankelijk wat sceptisch over dit soort voorgeprogrammeerde recepten, maar deze verhouding is zo perfect afgestemd dat het elke keer weer aanvoelt als een echte traktatie.

©Philips

'Wat willen jullie drinken?'

Bezoek over de vloer? Kom maar door met de bestellingen! Vroeger hoopte ik stiekem op de keuze voor zwart (want: geen gedoe met melk), nu draai ik mijn hand niet meer om voor een latte of espresso macchiato. Sterker nog, ik nodig mensen nu vol enthousiasme uit om een kopje koffie te komen doen, en de reacties zijn elke keer unaniem: "Wauw, lekkere koffie!" 

Het mooie is dat je specifieke voorkeuren van je bezoek niet elke keer opnieuw hoeft in te voeren. Dankzij de gebruikersprofielen heeft iedereen in huis zijn eigen 'knop'. De een wil de latte met extra melk, de ander wil 'm juist sterker: dat kun je allemaal opslaan. En de machine verrast ook in de breedte. Waar ik zelf inmiddels min of meer verslaafd ben aan de Red Eye (een pittige boost voor de korte nachten), scoor ik bij mijn dochter punten met de 'Babychino'-functie: alleen warm melkschuim. Lekker voor het slapen gaan. 

Voor de liefhebbers zitten er trouwens nog allerlei cold brew-opties in het assortiment. Niet helemaal mijn ding – koffie kan me niet heet genoeg – maar fijn dat het kan als de smaak (of het bezoek) daarom vraagt.

©Eelko Rol

Geen schoonmaak-nachtmerries

Dan het onderhoud. We kennen de horrorverhalen van schimmelende slangetjes in volautomaten en hopeloos verkalkte zetgroepen. De Café Aromis 8000 is wat dat betreft een verademing. Water bijvullen, bakje met koffiepucks legen en (belangrijk!) de melkhouder gewoon even omspoelen onder de kraan (schijnt zelfs in de vaatwasser te kunnen). Geen ingewikkeld gedoe; de machine spoelt zichzelf krachtig door bij het opstarten en afsluiten. Het ding staat er, hij werkt en zeurt verder niet om aandacht. Had ik al gezegd dat dit een topding is?

O, en er is een app. Is die noodzakelijk? Neuh. Is het lekker? Ja! Via de app kun je de machine alvast aan het werk zetten terwijl je zelf nog even je mail checkt in bed. Je weet: technologie is op zijn best als het je luiheid faciliteert, en dat heeft Philips hier goed begrepen.

©Philips

Conclusie? Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak (dag Senseo!) en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Enige minpuntje is wellicht de prijs, want die is met 999 euro best fors. Maar reken maar uit: een cappuccino kost tegenwoordig al snel 4 euro, dus met 250 gloeiend hete geluksmomentjes thuis heb je deze machine er al uit. Dat moet je jezelf gewoon gunnen.

▼ Volgende artikel
Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan
Huis

Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan

Marc-Alexis Côté, die voorheen de Assassin's Creed-gamefranchise bij Ubisoft overzag, heeft dat bedrijf nu aangeklaagd.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Afgelopen oktober werd aangekondigd dat Côté vertrokken was bij het bedrijf. Dat gebeurde rond dezelfde tijd als dat Ubisoft de Assassin's Creed-franchise onderbracht onder Vantage Studios, een nieuwe dochteronderneming die het samen met Tencent heeft opgericht. Côté heeft decennialang aan de Assassin's Creed-franchise gewerkt en stond de laatste jaren aan het hoofd van de populaire spellenreeks.

Côté zou toen Assassin's Creed naar Vantage Studios ging een aanbod van Ubisoft hebben gekregen om een andere leidende positie binnen het bedrijf aan te nemen. Côté liet kort daarna publiekelijk weten dat deze positie niet vergelijkbaar was met zijn eerdere werk.

De aanklacht

Nu klaagt Côté Ubisoft dus aan, zo meldt CBC Radio Canada. Volgens hem zou hij de rol van 'Head of Production' aangeboden hebben gekregen binnen Ubisoft nadat Assassin's Creed binnen Vantage Studios werd ondergebracht, gevolgd door een mogelijke positie als 'Creative House'.

Volgens Côté zou hij daardoor leiderschap krijgen over "tweederangs" Ubisoft-franchises. Aangezien hij daarvoor de Assassin's Creed-franchise overzag, voelde dit voor hem als een wezenlijke stap terug.

Côté nam naar eigen zeggen twee weken vrij om over deze situatie te reflecteren. Aan het einde van die periode zou Ubisoft hebben geëist dat hij een besluit moest maken en besloot Côté dat dit een onacceptabele situatie was, en een "ontslag in vermomming". Hij eiste dan ook ontslagvergoeding, waarna hij te horen kreeg dat hij niet meer op werk hoefde te komen en Ubisoft aankondigde dat hij was vertrokken.

Volgens Côté heeft Ubisoft geclaimd dat hij vrijwillig is vertrokken, zodat men geen ontslagvergoeding hoefde te betalen. Côté eist nu twee jaar aan loon als ontslagvergoeding en 75.000 dollar aan schadevergoeding vanwege machtsmisbruik en schade aan zijn reputatie. In totaal komt dat neer op meer dan 1,3 miljoen dollar. Ook wil hij dat het concurrentiebeding komt te vervallen.

Vantage Studios en Assassin's Creed

Ubisoft richtte vorig jaar samen met het Chinese Tencent de dochteronderneming Vantage Studios op. Daar zijn de drie belangrijkste Ubisoft-franchise in ondergebracht, namelijk Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six. Ook de ontwikkelteams die aan deze reeksen werken maken nu onderdeel uit van Vantage Studios.

De Assassin's Creed-franchise is al jarenlang een van de belangrijkste gamereeksen van de Franse uitgever Ubisoft. In de spellen gebruiken spelers parkour, stealth en gevechten om diverse exotische locaties uit de geschiedenis te verkennen. Het meest recente deel is het vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows.