ID.nl logo
De do’s en don’ts van kinderfoto’s delen op social media
© Reshift Digital
Huis

De do’s en don’ts van kinderfoto’s delen op social media

Je ziet het vaak bij mensen die voor het eerst ouders worden: de Facebook-profielfoto verandert in een foto van het kind en bijna alle posts hebben wel iets van doen met de kleine. Hartstikke schattig natuurlijk, en helemaal niet vreemd: als je vader of moeder wordt, dan ben je zeker in de eerste jaren continu met je kind bezig. Dat vraagt om representatie in social media, maar is het wel slim om al die kinderfoto’s te delen?

Laten we voorop stellen dat de foto’s en video’s die je van je kind online zet, door jou zijn gemaakt. Jij hebt dus het auteursrecht en mag het daarom gebruiken. Echter heb je, als het om je kind gaat, geen portretrecht. Natuurlijk bepaal jij als ouder wel allerlei dingen voor je kind, en dat mag je wettelijk gezien ook, maar een portretrecht kent geen leeftijd. Tegelijkertijd kan een kind, zeker als het heel jong is, niet aangeven of bepalen of het ermee akkoord is dat je die foto plaatst.

De regel is dan ook dat je als ouders op zich een foto van het kind mag plaatsen, zolang deze niet schadelijk is voor de persoon op de foto. Achteraf kan een kind nog wel vragen de foto te verwijderen, maar dat kan alleen als de foto commercieel wordt gebruikt of schade aan het kind toebrengt. En ja, als ouder ben je wel de aangewezen persoon om je kind te beschermen. Dat geldt natuurlijk sowieso voor wat er online gebeurt. En met één foto kun je al veel informatie weggeven, ook al is deze erg onschuldig.

©PXimport

Je dochter viraal

Er is met de komst van social media veel verandert. Waar we vroeger op een verjaardag met onze familie vakantiekiekjes deelden, doen we dat nu met al onze online connecties. Plaats je eenmaal een foto op het internet, dan staat die daar voor altijd. Stel je voor dat je een foto maakt van je kind die scheel kijkt naar een lolly in haar mond. Een foto die om wat voor reden dan ook viraal gaat (misschien omdat er een meme van wordt gemaakt).

Hoewel dat een heel grappige foto is met de beste bedoelingen, kunnen vreemdelingen daar op het internet allerlei nare dingen van maken. Natuurlijk kun je je dan op je auteursrecht of het portretrecht van je kind beroepen, maar als zoiets eenmaal viraal is gegaan, dan is het natuurlijk al te laat. Komt je kind vervolgens op een sollicitatiegesprek, dan moet zij steeds weer dat gesprek hebben over die kinderfoto. Haar online spiegelbeeld waar ze niet zelf voor heeft gekozen.

Bovendien kunnen niet alleen wildvreemden toegang tot de foto krijgen: ook grote techbedrijven als Facebook, Twitter en Google. Vooral Facebook is al vaker op het matje geroepen voor hoe het omgaat met de privacy en veiligheid van mensen. Maar zelfs als dit nu helemaal in orde zou zijn, dan nog weten we niet hoe de wetgeving over 10 jaar is, of hoe deze bedrijven zelf besluiten over 10 jaar met onze gegevens en foto’s om te gaan. Sta je hierbij stil, dan kun je tot de keuze overgaan om je kinderen niet meer op je eigen social media te zetten.

©PXimport

Je kinderfoto op Facebook

Aan de andere kant, als je normaliter al veel van je eigen leven deelt op social media, dan vind je het wellicht moeilijk om zodra je kinderen hebt dat niet te doen. En steeds alleen vakantiefoto’s van jou alleen of met je partner is weer niet zo representatief voor jullie fijne familievakantie. Of misschien wil je niet altijd in de clinch liggen met opa’s en oma’s die wél die kiekjes van de kleinkinderen willen delen. Je kunt ervoor kiezen om een normale, gewone, aangeklede vakantiefoto te delen op je Facebook. Zeker als je exact weet wie van je Facebookvrienden de foto te zien krijgen. Dat biedt uiteraard zeker geen garantie, maar is mogelijk iets intiemer dan iets helemaal openbaar te zetten. Al hangt dit ook af van wie jij tot je vrienden rekent op Facebook.

Kortom, er zijn veel variabelen en dus ook veel meningen. De een maakt nog voor het kind is geboren al een Instagram-account voor hem of haar aan, de ander doet er alles aan om helemaal niets van zijn of haar kind op het internet terug te kunnen vinden. Of je kiekjes deelt van je kinderen, dat is uiteindelijk als ouder aan jezelf. Wees je er echter van bewust dat een baby hierin geen keuzes kan maken, maar dat je wel al een online identiteit voor iemand vastlegt.

Nu hoeft dat niet te betekenen dat het kind zelf als het ouder is niet een eigen, andere online identiteit aan te nemen, maar stel je voor dat een foto viraal gaat, dan kan het moeilijk zijn hieraan te ontsnappen. Voel je je hier niet prettig bij, wees dan niet bang om op je strepen te staan bij opa’s, oma’s, basisscholen of de crèche. De een noemt het een recht, de ander een plicht, maar er is sowieso voor ouders een rol in de bewaking van de privacy van hun kind. Het is aan elke ouder voor zich om te bepalen hoever hij of zij hierin gaat.

▼ Volgende artikel
Coöpgame Horizon Hunters Gathering van Guerrilla Games onthuld
Huis

Coöpgame Horizon Hunters Gathering van Guerrilla Games onthuld

Guerrilla Games en Sony hebben vanmiddag de coöperatieve actiegame Horizon Hunters Gathering aangekondigd, een nieuwe game binnen de Horizon-reeks.

Het spel, dat op een nog onbekend moment op PlayStation 5 en pc uitkomt, was enkele jaren geleden al deels gelekt. Toen was al bekend dat de game een speelser uiterlijk zou krijgen dan de wat volwassener vormgegeven Horizon-hoofddelen.

Op PlayStation Blog wordt gemeld dat spelers met z'n drieën een team kunnen vormen en als Hunters de wereld kunnen beschermen van dodelijke machines. De setting blijft daarbij gelijk aan eerdere games uit de reeks van de Amsterdamse ontwikkelaar. Het is daarnaast ook mogelijk om de game alleen te spelen, of om een team met computergestuurde personages samen te stellen.

Verschillende modi en Hunters

Er zijn twee verschillende modi onthuld. In Machine Incursion is het de bedoeling dat spelers het opnemen tegen golven aan machines, gevolgd door een eindbaas, terwijl Cauldron Descent langere potjes omslaat met constant veranderende ruimtes die het uiterste van spelers vragen.

Watch on YouTube

Spelers kunnen kiezen uit een uniek aantal Hunters, elk met hun eigen speelstijl, zoals mêlee of van een afstand aanvallen. Tussen missies waarbij er gejaagd wordt op machines door kan men socializen in de Hunters Gathering, waar men ook hun personages kan aanpassen, aankopen kan doen en gear kan upgraden.

Aankomende februari wordt een kleinschalige speeltest gehouden, waarvoor mensen zich kunnen aanmelden via het PlayStation Beta Program. In deze test zal het overigens alleen mogelijk zijn om in teamverband te spelen. Een releasedatum voor de uiteindelijke versie van het spel is nog niet bekend.

Over de Horizon-reeks

Horizon Zero Dawn verscheen in 2017 en is zoals gezegd ontwikkeld door het in Amsterdam gevestigde Guerrilla Games. Sindsdien is ook vervolg Horizon Forbidden West uitgekomen, alsmede vr-spel Horizon: Call of the Mountain en Lego Horizon Adventures. Voor het origineel is ook een remaster op de PS5 en pc verschenen.

Ondertussen werkt NCSoft in samenwerking met Sony ook aan Horizon Steel Frontiers, een mmorpg gebaseerd op de franchise die op een nog onbekend moment naar pc, iOS en Android komt.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Nintendo Direct Partner Showcase: alle aankondigingen en trailers
Huis

Nintendo Direct Partner Showcase: alle aankondigingen en trailers

Nintendo heeft vanmiddag een Nintendo Direct Partner Showcase uitgezonden. In dit artikel kun je de belangrijkste aankondigingen en trailers vinden voor games die naar Nintendo Switch en Nintendo Switch 2 komen.

Een nieuwe Resident Evil Requiem-trailer

Capcom greep de Partner Showcase aan om een nieuwe trailer van hun aankomende horrorgame Resident Evil Requiem te tonen, specifiek gericht op de Switch 2-versie (het spel komt ook naar PlayStation 5, Xbox Series-consoles en pc). In de game besturen spelers zowel Leon als Grace, waarbij beide personages unieke gameplay met zich meebrengen. Het spel komt op 27 februari uit. Op die dag verschijnen Resident Evil 7: Biohazard en Resident Evil Village ook voor de Switch 2.

Watch on YouTube

Switch 2-versies van The Elder Scrolls 4: Oblivion, Fallout 4 en Indiana Jones

Er werden ook releasedata gegeven voor de Switch 2-versies van Indiana Jones and the Great Circle en Fallout 4: Anniversary Edition. Die games verschijnen respectievelijk op 12 mei en 24 februari. Daarnaast werd er een Switch 2-versie van The Elder Scrolls 4: Oblivion Remastered aangekondigd, die in de loop van dit jaar moet uitkomen. Lees hier meer over de drie games.

Watch on YouTube

Switch 2-editie van Hollow Knight

Tijdens de presentatie werd bevestigd dat er later vandaag een Switch 2-versie van Hollow Knight uitkomt. Deze nieuwe versie van de geprezen metroidvania - die vorig jaar een vervolg kreeg in de vorm van Hollow Knight: Silksong - zal op Switch 2 in een hogere resolutie en verbeterde framerate draaien. Mensen die de Switch-versie van Hollow Knight al hebben gekocht, kunnen de Switch 2-verbeteringen via een gratis update downloaden.

Watch on YouTube

Turok: Origins komt ook naar Switch 2

De shooter Turok: Origins was al aangekondigd voor PlayStation 5, Xbox Series-consoles en pc, maar komt ook naar Nintendo Switch 2. In dit spel nemen spelers het op tegen bloeddorstige dinosaurussen en een buitenaardse bedreiging. De Turok-reeks vond vooral op de Nintendo 64 een publiek met enkele geprezen shooters. De game komt aankomend najaar uit.

Watch on YouTube

Final Fantasy 7 Rebirth verschijnt op 3 juni voor Switch 2

Final Fantasy 7 Rebirth, het tweede deel in de Final Fantasy 7 Remake-trilogie, is vanaf 3 juni voor Nintendo Switch 2 verkrijgbaar. Het eerste deel, Final Fantasy 7 Remake, kwam enkele weken geleden al uit voor Switch 2 en Xbox Series-consoles, nadat de game jarenlang alleen op PlayStation-consoles en later ook pc verkrijgbaar was. Daarbij werden de eerste beelden van het spel op Switch 2 getoond in een trailer. Lees hier meer over de aankondiging.

Watch on YouTube

Nieuwe trailer van Pragmata

Capcom heeft tijdens de Direct een nieuwe trailer van de Switch 2-versie van Pragmata uitgezonden. In de game, die zich afspeelt op een ruimtestation die het contact met de mensheid heeft verloren, besturen spelers astronaut Hugh en het meisje Diana, die telekinetische krachten heeft. De game komt op 24 april uit - niet alleen op Switch 2, maar ook op PlayStation 5, Xbox Series-consoles en pc. Een demo van de game komt later vandaag naar de Switch 2 eShop.

Watch on YouTube

Orbitals komt deze zomer uit

Er werd een nieuwe trailer uitgezonden van Orbitals, een uniek ogende actiegame die aankomede zomer exclusief naar Nintendo Switch 2 komt. In de game besturen spelers Maki en Omura. Het spel is namelijk alleen in coöp te spelen, dus twee spelers moeten samen door de ruimte vliegen of een ruimteschip besturen. Daarbij houdt de game een klassiek anime-uiterlijk aan, en kan men kiezen tussen Engelse of Japanse voice-overs.

Watch on YouTube

Super Bomberman Collection aangekondigd

Tijdens de presentatie werd Super Bomberman Collection aangekondigd voor Switch en Switch 2, een collectie met zeven klassieke Bomberman-spellen, namelijk Bomberman, Bomberman 2, Super Bomberman, Super Bomberman 2, Super Bomberman 3, Super Bomberman 4 en Super Bomberman 5. In totaal zijn er twaalf versies van de games beschikbaar, waaronder voorheen onuitgebrachte gelokaliseerde versies van Super Bomberman 4 en 5. De collectie is vanaf vandaag digitaal verkrijgbaar, maar in augustus moet er ook een fysieke editie uitkomen.

Watch on YouTube

Monster Hunter Stories 3: Twisted Reflection-demo komt vandaag uit

In de loop van vandaag verschijnt er een demo van Monster Hunter Stories 3: Twisted Reflection op de eShop. Daarnaast werd er een nieuwe trailer van de aankomende turn-based rpg getoond. Spelers kunnen hierin vrienden sluiten met zogeheten Monsties en zo krachtige vaardigheden vrijspelen. De game komt op 13 maart uit, ook op andere consoles en pc.

Watch on YouTube

Valheim voor Switch-consoles

Valheim komt naar Switch-consoles, zo werd aangekondigd. De game kwam eerder al op andere platforms uit, zoals pc, PlayStation en Xbox, en zal dit jaar dus ook naar Switch 2 en Switch komen. In deze survivalgame kan men in de huid kruipen van Vikingen, die samen moeten werken om vijanden te verslaan en te overleven in een grote, procedureel gegenereerde spelwereld.

Watch on YouTube

Digimon Story Time Stranger komt naar Switch 2 en Switch

Digimon Story Time Stranger verscheen vorig jaar al voor andere platforms, en is vanaf 10 juli ook op Switch-consoles beschikbaar. Spelers worden hierin meegesleept in een wereldwijde ramp waarbij zowel de menselijke als de digitale wereld op de rand van de ondergang komen te staan. Om beide werelden te redden moeten spelers in turn-based gevechten samenwerken met 450 Digimon met non-lineaire evolutiepaden.

Watch on YouTube

En verder...

Hieronder zijn nog meer trailers die vandaag tijdens de Nintendo Direct Partner Showcase werden uitgezonden te zien, met games als eFootball Kick-Off!, Granblue Fantasy: Relink - Endless Ragnarok, The Adventures of Elliot: The Millennium Tales, Tokyo Scramble, Kyoto Xanadu en meer.

Watch on YouTube
Watch on YouTube
Watch on YouTube
Watch on YouTube
Watch on YouTube
Watch on YouTube
Watch on YouTube
Watch on YouTube
Watch on YouTube
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.