ID.nl logo
Zo komt je kleding minder gekreukeld uit de wasmachine
© pixel-shot.com (Leonid Yastremskiy)
Huis

Zo komt je kleding minder gekreukeld uit de wasmachine

Een berg wasgoed en nu moet het ook allemaal nog gestreken worden? Want al die kreuken! Goed nieuws: die kreukels kun je voorkomen. We geven tips zodat je kleding minder gekreukeld uit de wasmachine komt.

Bijna niemand vindt strijken leuk, dus kun je het best zorgen voor zo weinig mogelijk kreukels in je schone was. In dit artikel lees je: Hoe je kreukels kunt verminderen door het juiste wasprogramma te kiezen| Waarom je de trommel niet te vol moet doen | Wat de rol van je wasmiddel is.

Meer tips over wassen? Lees: 8 veelgemaakte fouten bij het wassen

Minder kreukels na het wassen (zonder strijken)

Vezels zijn rekbaar. Als de vezels een tijdje opgepropt hebben gezeten, houden ze die vorm. Dat is meestal nog erger als ze nat zijn. Gevolg: je kleding komt gekreukeld uit de wasmachine. Hoe erg het is met de kreukels, hangt onder andere af van de stof. Gelukkig kun je die kreukels wel tegengaan. Lees onze tips!

©StockPhotoPro - stock.adobe.com

Minder kreukels? Leg nieuwe kleding eerst in koud water

Door nieuwe kledingstukken in koud water te leggen, help je de vezels in de stof om soepel te worden en zichzelf op natuurlijke manier uit te rekken. Hierdoor verminder je de kans op kreukels en blijft de vorm van het kledingstuk beter behouden. Dit is vooral belangrijk bij stoffen die gevoelig zijn voor kreuken, zoals katoen en linnen.

Stop niet te veel was in je trommel

Een te volle belading van de wasmachine kan veel druk op de vezels van je kleding geven. Hierdoor krijg je vervorming en kreuken. Als de trommel te vol is hebben de kledingstukken ook niet genoeg ruimte om vrij te bewegen en zich te verplaatsen in de machine. Dit kan de kans op kreuken verhogen. Door minder wasgoed in de trommel te doen, geef je je kledingstukken meer ruimte om vrij te bewegen en zich te spreiden tijdens het wassen, waardoor de kans op kreuken kleiner wordt.

Zit je wasmand ook altijd veel te vol?

Zorg dan dat je er in elke kamer eentje hebt staan!

Eén van de eenvoudigste manieren om te zien of de wastrommel te vol zit, is om je hand in de trommel te plaatsen en te controleren of er nog voldoende ruimte is tussen de kledingstukken en de wand van de trommel. Als je hand er nog gemakkelijk tussen past, zit je goed.

Een andere manier is om de trommel niet meer dan 2/3 te vullen. Dit geeft de kledingstukken voldoende ruimte om vrij te bewegen en te voorkomen dat ze gaan kreuken.

Laat de was niet in de machine zitten om kreuken tegen te gaan

Zodra het wasprogramma klaar is, kun je de was het best direct ophangen. Door het nat en opgefrommeld te laten liggen, kreukt het juist. Schud het bij voorkeur nog even goed uit, voor je het ophangt. Hiermee komt er lucht tussen de vezels.

Ben je een wasje vergeten in de machine, of had je niet direct tijd om het op te hangen, dan kun je het even kort in de droger stoppen (als je die natuurlijk hebt). Een minuut of tien is genoeg om de ergste kreukels glad te strijken, dan kan het alsnog aan de lijn. Beter voor je was en beter voor het milieu.

Met droogtrommeldoekjes kom je was trouwens altijd heerlijk geurend uit de trommel!

©Pasta Design

Een kreukherstellend wasprogramma

Sommige wasmachines hebben een kreukherstellend programma. Dat is een fijne manier om je kleding te verzorgen en ervoor te zorgen dat ze er na het wassen en drogen minder gekreukeld uitzien. De koele spoeling aan het einde van de wascyclus helpt in de eerste plaats om kreukels te voorkomen. Ook maakt de wasmachine minder omwentelingen en het centrifugeren op lagere toeren, helpt ook. Het kreukherstellend programma op je wasmachine gaat ook nog eens krimpen tegen. Mooi meegenomen!

Sorteer de was niet alleen op kleur

Het sorteren van je was helpt ook om kreuken te verminderen. Vooral als je zware kledingstukken, zoals spijkerbroeken, samen wast met lichte kledingstukken, zoals bloesjes of T-shirts, kan de was extra kreuken. Door de was vooraf te sorteren en deze items apart te wassen, voorkom je dat. Kijk hierbij naar het gewicht, vooral als het stuk nat is. Hiermee verleng je ook de levensduur van je kledingstukken en blijven ze er langer als nieuw uitzien.

©Volodymyr

Je was kun je op verschillende manieren sorteren:

  • Op kleur, lichte kleuren bij elkaar, donkere kleuren, wit en soms zwart apart. Dit voorkomt dat kleuren door elkaar lopen en dat lichte kledingstukken grijs worden.
  • Stof, delicate stoffen zoals zijde en wol apart van zware stoffen zoals spijkerbroeken en handdoeken.
  • Vuilheid
  • Sorteer op wasvoorschriften, vooral temperatuur.

Kies het juiste wasmiddel

Om gekreukte was tegen te gaan, kun je het beste kiezen voor een vloeibaar wasmiddel in plaats van poeder. Vloeibare wasmiddelen zijn zachter en minder ruw dan poeders, waardoor ze minder schade aanrichten aan de vezels van je kleding. Hierdoor kreukt je kleding minder snel en blijft het ook nog eens langer mooi. Naast het gebruik van het juiste wasmiddel, kan het gebruik van wasverzachter ook helpen om kreukels te verminderen. Het maakt de vezels zachter, waardoor ze minder snel kreukelen.

Minder kreukels in je kleding na het wassen

Om er netjes uit te zien, is kreukvrije kleding toch wel noodzakelijk. Strijken zal voor overhemden en bloesjes vaak nog steeds nodig zijn. Hopelijk hebben we de strijkstapel in elk geval kleiner weten te maken!


🧽 Meer huishoudtips? Volg ons dan ook op Facebook!

View post on Facebook
▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube